Windows hata raporları hack'lenmeye açıkmış!

Windows'un bu özelliği bize anlamadığımız şeyler gösterse de hacker'lar için dev bir kaynak olabilir

Windows hata raporları hack'lenmeye açıkmış!
Hata raporları hacker'lar için nimet olabilir

Windows'un hata raporlama özelliği, bir güvenlik araştırmacısına göre hack'lenmeye ve bilgi sızdırmaya açık olabilir.

Hata raporlama özelliği, Windows'lu bilgisayarınız kilitlendiğinde şifresiz, birçok veriyi Microsoft'a gönderiyor. Der Spiegel'de yayınlanan belgeler, Windows kilitlenme raporlarının NSA tarafından toplandığını da göstermişti. Websense tehdit araştırma direktörü Alex Watson ise kilitlenme raporlarının "saldırganlara büyük avantaj sağlayabileceğini" söylüyor ve raporun, hedef ağın yapısını sızdırabileceğini düşünüyor. Alex Watson, aynı soyadı taşıdığı Microsoft'un Watson işleviyle ilgili ilk bulgularını burada yayınlamıştı.

Watson, Microsoft'un ilk kilitlenme raporlarını şifrelemediğini, bunların "temiz" olarak standart HTTP bağlantısı üzerinden gönderildiğini söylüyor. Watson'a göre normal bir kullanıcıya anlaşılmaz görünen raporları anlaşılır terimlere dönüştürmek, tecrübeli saldırganlar için oldukça kolay.

Windows Hata Raporlama özelliği, Windows XP, Vista, Windows 7, 8 ve 8.1'de yüklü ve varsayılan olarak etkin bulunuyor. Websense, şirketlere ve diğer kurumlara rapor trafiğini dahili bir sunucuya yönlendirip Microsoft'a gönderilmeden önce şifrelenmesini sağlamayı öneriyor. Bu sayede Microsoft geliştiricilerinin işine yarayabilecek özelliği kapatmadan güvenli hale getirmek mümkün oluyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu acık gercektende kötü bir acık kapatılması gerekiyor . ByBraweTR.biz

bence vista kullananların bir sorunu yok

@06 Oca 2014 17:18 sen öyle sanmaya devam et. ayrıca ara sıcak olarak piyasaya sürülen ve stabilite özürlüsü bir işletim sistemini neden kullanıyorsun ki. sistem özellikleri ve isteklerine göre windows un 2 kullanılabilir işletim sistemi var xp ve 7 .

@06 Oca 2014 19:24 ben vista kullanmıyorum zaten 8.1 kullanıyorum. espiri olsun diye yazdım =D

Her zamanki bildiğimiz windows. şaşılacak bir şey değil...

işte bu yüzden Mac Os.....

@06 Oca 2014 18:00 maclere virüs girebileceğini unutma (java & flash ile)

sankı gorende turkıyede herkezın cok onemlı bı hayatı var gızlemesı lazım ulan sacma resımlerınız ve alabıldıgınce sacma sarkı bırazcık fotosoplu kız resımlerı korsan fılm korsan oyun ehh işte hesabı sız yapın hacker napsın senın pc yı neyını alacak zaten işletim sistemınde korsan adam sana format atarken sahıp oluyo csen zaten kucagına oturmussun daha ne ugrasacak not: tr dekı windows ve dıgerlerının yuzde 65 korsan dıgerlerı ıse mecburı satın almanın eseri :D

bunu şimidiye kadar düzeltmesi lazımdı microsoftun yeni bir şey değil bu olay

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir