Windows için açık kaynak kodlu antivirüs!

Bedava bir antivirüs yazılımı arıyorsanız, diğerlerinden çok farklı olan bu antivirüsü denemelisiniz

  • Zeynel A. Öztürk

Her geçen gün yeni bir şekil alan internet tehditlerinden korunmanın bir yolu da, antivirüs yazılımı kullanmak. Bu yazımızda ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir antivirüs olan ClamWin'i sizlere tanıtmak istiyoruz.

Şu an piyasadaki tek açık kaynak kodlu antivirüs seçeneği olan ClamWin, yaklaşık 40MB. Yazılımı yüklerken tek dikkat etmeniz gereken, Ask araç çubuğu önerilirse bunu reddetmek. Programın USB bellekten çalıştırabileceğiniz, taşınabilir bir sürümü de bulunuyor.

Programı kurduktan sonra virüs veritabanını güncelleyecek ve ana ekran görüntülenecektir. Dilerseniz öncelikle bir bellek taraması yaparak 2-3 dakika içinde hızlı bir sistem denetimi gerçekleştirebilirsiniz. Tam bir tarama yapacağınız zaman bilgisayarınızı bir süre tam kapasitede kullanamayacağınızı unutmayın.

ClamWin tarama sırasında bir virüs bulduğunda size üç seçenek sunuyor: Karantina, rapor ve silme. Taramalarınızdan belirli dosyaları hariç tutmanız veya dosya boyutu kısıtlamaları getirmeniz mümkün.

İndirin: ClamWin

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Nasıl bir program güvenilir mi?

Clamwin yıllardır var olan bir antivirüs programı zaten daha yeni keşfetmeniz üzücü.

"Yazılımı yüklerken tek dikkat etmeniz gereken, Ask araç çubuğu önerilirse bunu reddetmek."

Yükleyip kaldırsanız olmazmı adamlar o kadar emek vermiş bari biraz para kazansınlar.

Comodo Internet Security varken free olarak ; Clam çok zayıf kalır...

Comodo tavsiye olunur....

Diğerlerinden farkı?

15 yıldır bılgısayar basındayım bıkere bıle antıvrus yuklemedm hıcbır sekılde vırus gırmedı ! Olay basıt pc setup dosyalı oyunları iso olarak kaydederım vırusun babası gelse gıremez

clamwin yıllardır var zaten de yüklemek yemedi.açık kaynak kodlu bir antivirüse güvenemedim.
bu arada comodo bende de vardı.eskisi kadar iyi değil anlaşılan comodo yüklüyken hiç bir tehlike almadım.bu işte bir şey var dedim ve avast! kurdum bir kaç tane virüs buldu ayrıca da arada sırada bazı sayfaları engelleyiveriyor.

son olarak da 15 yıllık arkadaşı bol bol öpüyorum.antivirüs kurmadan bu kadar kesin nasıl anlarsın virüs girmediğini?bilgisayarına dışarıdan hiç mi usb bellek takmadın?internette yanlışlıkla hiç mi zararlı içeren siteye girmedin?oyunlardan gelen virüs de virüs mü?çoğumuz kabullenip kuruyoruz onları artık bilgisayar botnete katılır mı bilemem ama :) 15 yıldır bilgisayarda ne yaptın çok merak ettim.

Sen de yorum yaz