Windows için Ultimate Boot CD'si oluşturun!

Acil durumlarda kullandığınız boot CD'si Linux değil Windows'lu olsun diyorsanız, makalemizi okuyun!

  • Zeynel A. Öztürk

Linux kullanıcıları, live CD'leriyle övünüyorlar ve her Windows kullanıcısının bir Ubuntu live CD'sine sahip olması gerektiğini söylüyorlar. Ve aslında bunda haklılar, çünkü ciddi sistem hatalarında bu CD'ler ile bilgisayarınıza erişmek mümkün hale geliyor.

Bazı kullanıcılar ise Windows sorunlarını çözmek için Linux öğrenmeyi istemiyorlar. Ücretsiz araçları kullanarak Windows için bir boot CD'si oluşturmak mümkün. Bu makalemizde, çökmüş bir sistemi kurtarmak için veri kurtarmadan antivirüs tarayıcılarına her şeyi içinde barındıran bir Windows boot CD'sini oluşturmanız için takip etmeniz gereken adımları sizlerle paylaşacağız.

1. Bir Windows XP CD'si bulun veya satın alın

En az SP2 ile entegre bir Windows XP CD'sine bir ihtiyacınız var

1. Bir Windows XP CD'si bulun veya satın alın

Öncelikle Service Pack 2 entegre edilmiş bir Windows XP CD'sine ihtiyacınız var. Service Pack 1'li bir CD'de çalıabilir ancak daha önceki sürümler çalışmayacaktır.

Yeni bilsiayarlarla gelen OEM CD'lerin de burada çalışmayacağını söyleyelim. Bu Windows XP'nin bilgisayarınızdan ayrı olarak satın aldığınız perakande olarak satılan sürümü olması gerekiyor.

CD'nizi aldıktan sonra sürücünüze yerleştirin. Bir ISO dosyası ile çalışıyorsanız, tüm içeriğini WinRAR gibi bir programla bir klasöre açın.

2. UBCD4Win'i yükleyin

UBCD4Win'i sitesinden indirin ve yükleyin

2. UBCD4Win'i yükleyin

Bu adımda tek yapmanız gereken UBCD4Win'i indirip yüklemek. Dosya boyutu oldukça büyük (269MB) bu nedenle biraz beklemeniz gerekebilir.

UBCD4Win, Windows XP CD'sinden verileri alıp bununla bir Live ortam (boot edebilir CD) oluşturabiliyor. Sonraki adımda açıkladığımız gibi bu sisteme sürücü ve yazılımlar eklenebiliyor.

UBCD4Win yalnızca Windows'ta çalışıyor, dolayısıyla Linux ve Mac kullanıcılarının programa erişmesi için bir Windows PC'sine ihtiyaçları var.

3. CD'nizi ayarlayın

3. CD'nizi ayarlayın

'Source' alanı için Windows yükleme dosyalarının bulunduğu klasörü seçin. Windows XP CD'nizi kullanıyorsanız, bu konum CD sürücünüz olacaktır.

CD'ye eklemek istediğiniz ek dosyalar için 'Custom' alanını kullanın.

Pencerenin alt bölümündeki 'Plugins' düğmesine basarak hangi ek uygulamaların CD'ye dahil edileceğini belirleyebilirsiniz. Bu uygulamalar arasında antivirüs tarayıcılarından disk onarma araçlarına her şey var. Dolayısıyla bu listeye mutlaka göz atın.
'Source' alanı için Windows yükleme dosyalarının bulunduğu klasörü seçin
Hazır olduğunuzda 'Build'e tıklayın. İşlem başlayacak ve Windows XP'nin son kullanıcı lisans sözleşmesini kabul etmeniz istenecektir.

İşlem sonrasında ISO dosyanız oluşturulacaktır.

4. ve 5. adımlar: CD'nizi yazın, PC'nizi başlatın

4. CD'nizi yazın

ISO dosyanızı, CDBurnerXP gibi bir CD/DVD yazma programıyla CD'ye yazın.

5. Bilgisayarınızı CD'den başlatın

CD'yi bilgisayarınıza yerleştirin ve sistemi baştan başlatın. Şimdi boot ayarlarını bilgisayarınız CD'den boot edecek şekilde değiştirmeniz gerekiyor. Bu ayarlar sistemden sisteme değişiklik gösteriyor. Örneğin Dell bilgisayarlarda F8'e basmanız gerekiyor.

Bilgisayarınızı CD'den başlattıktan sonra birçok ücretsiz araca sahip bir Windows ortamına sahip olacaksınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

eywallah chip. iyiymiş bu.

Teşekkürler çok faydalı bir yazı yazı oldu.
Acava win7 üzerinden de bu işlemi yapabilir miyiz? Yani windows7 de bu xp cdsini oluşturabilir miyiz yoksa sistemde xp mi kurulu olmak zorunda?

Sürüclerle ilgili sorun yaşamamak için Service Pack 2 ve yüzlerce sürücünün entegre edildiği bir windows xp kullanılabilir. Bunları forumlarda bulmak mümkün.

erd commander ;)

Teşekkürler çok faydalı bir yazı yazı oldu.
Acava win7 üzerinden de bu işlemi yapabilir miyiz? Yani windows7 de bu xp cdsini oluşturabilir miyiz yoksa sistemde xp mi kurulu olmak zorunda?
-------------------------------------------------------------------------------
Bende bunu merak ediyorum.

hata veriyor ıso oluşturamıyor en son log bulunamadı diyor ne yapcaz

bunun usb den çalışanı yokmudur?

Bu BART PE türevi cd iyi oldu. Linuxdan kurtulduk.

xp için gereksiz.

Windowstan başka işletim sistemi kullanmayı beceremeyenler için bence de iyiymiş evet. Virüs yemiş Windowsları kurtarırken o da virüs yemeseydi keşke.

''Bu BART PE türevi cd iyi oldu. Linuxdan kurtulduk. ''

bence pencereden kurtul :D

"Windowstan başka işletim sistemi kullanmayı beceremeyenler için bence de iyiymiş evet. Virüs yemiş Windowsları kurtarırken o da virüs yemeseydi keşke."

Sen yazılmış kapanışı yapılmış bir boot cd ye nasıl virüs bulaştırmayı becerdin af olsun diye konuşun işte

64bit XP nin setup ini okuyamıyor.. Bence sınıfta kaldı 64bit kullanıcıları için.. Windows 7 boot CD hazırlayan versiyonunu da istiyoruz.. Tabi ki - XP ve Win7 64bit de desteklemeli...

BUNU BASKA YAZILIMLA WIN 7 ICIN DE KULLANABILIRIZ HATTA ISTEDIGIMIZ PROGRAM DA OLABILIYOR
bartPE

Xp ile format atabiliyorsan linuxla veri kurturabilirsin :D Linux kullanmak daha kolay artık :D

Ben CD yi oluşturup kullandım. İçeriği zengin ve geniş. Ama açılış süresi çok yavaş. İnsanı gıcık ediyor. Açılıp masaüstüne gelene kadar 3 bardak çay 2 tane de sigara bitirdim. Linux Live CD ler le yola devam.

birgün herkes linux kullanacak. facebook'a girmek farkında olmadan bile olsa linux kullanmaktır. :))

Bu cd'lerle hatta pc'ye ek yük bindiren ve hantallaştıran imaj programlarıyla da uğraşmaya gerek yok. Comodo Time Machine programını yükleyin. İşletim sisteminizin geri yükleme için anlık fotoğrafını alır. Ancak bu windows'un sistem geri yükleme özelliğine benzemez; windows altında çalışabilen program, bütün sisteminizi birebir adeta imaj programı gibi anlık olarak kaydeder. Virüsmü girdi, bir program sisteminizi mi bozdu hiç önemli değil. Hemen Time Machine ile düzgün zamanda aldığınız sistem fotoğrafına geri dönün mesele kalmasın.

ya önceki gün realtek i yükledim bilgisayrı yeniden bşlat dedim bilgisayarı açtım boot ekranı geliyo anakartın göstergeesi sonra yeniden başlıyo bu cd böyle sistem hatalarınımı düzeltiyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play