Windows Insider programı bir yaşında!

Windows 10'un geliştirme sürecini bizlere açan Windows Insider, tarih yazmaya devam ediyor!

Insider programı 27 PC ve mobil yapı yayınladı

Windows Insider programı, Windows 10'un ilk Teknik Önizleme sürümünü geçen sene 30 Eylül'de yayınlamıştı. 9841 yapı numarasıyla ortaya çıkan işletim sistemi, sadece iki haftada 1 milyon test kullanıcısına ulaşmıştı. Bugün 1. yaşını kutlayan programın üye sayısı, 7 milyona ulaşmış bulunuyor.

Windows Insider üyeleri artık sadece Windows 10'un PC yapılarını değil, Windows 10 Mobile ve hatta Enterprise işlevlerini test ediyorlar. Microsoft, artık kullanıcılarından gelen geri bildirimlere kulak veriyor ve buna göre işletim sistemine işlevler ekleyip, çıkarabiliyor.

Programın liderliğini yapan, ismini Windows 10'la ilgili haberlerde sıkça duyduğumuz Gabe Aul, programın son kullanıcı sayısı hakkında açıklama yapmasa da, şimdiye kadar PC ve mobil için 27 Windows 10 önizleme sürümünün sunulduğunu söyledi. Aul'a göre bu sayede "yazılım geliştirmenin iyi ve kötü zamanlarını daha önce hiç olmayan bir saydamlıkta görebildik". Aul, programın üyeleri tarafından gelen fikirlerin, hata raporlarının işletim sisteminin final sürümünde akıcı bir deneyim sağlamakta önemli bir yerinin olduğunu belirtti.

Görünüşe bakılırsa Microsoft, Insider programını yeni yapılarla sürdürmeye devam edecek. Programın bir parçası değilseniz ve önizleme yapılarını test etmek istiyorsanız, buradan kaydolabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

yav onedrive düzeltsinler once

Yine söylüyorum: Microsoft "açık kaynak"ın tanımını değiştirdi. Açık kaynak olarak bilinen mevcut sistemlere, uzman olan sınırlı sayıdaki kişiler dışında, normal kullanıcılar bir katkı yapabiliyorlar mı? Hayır! Üstelik katkıda bulunanlar da dağınıklığa sebep oluyor. İnsider'a herkes dahil olabiliyor, fikrini söylüyor. Yazmayı bir bütün halinde uzmanlaşmış kişiler yapıyor, standart bozulmuyor. Bundan kelli "açık kaynak" böyle oluna... Microsoft 7 sene fark attı. Rakipleri için sonrası daha vahim.

@ZiyaretBitti Şu an için rakiplerin korkmasına gerek yok. Ama Microsoft Insider programını bitirmez ve kalıcı hale getirirse ilerleyen yıllarda Windows Mobile kullanıcılarını güzel şeyler bekliyor olacak. Tabi bu kaç yıl sürer bilmiyorum böyle yavaş yavaş devam ederlerse ancak torunlarımızın zamanına her yer Windows olabilir :)

@ZiyaretBitti Kafanı çok beğendim kardeşim. Nerden aldın?

@04 Ekim 2015 09:26 iki tek at sendende güzel yazılar bekleriz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir