Windows, iOS ve Android karşı karşıya!

Windows, iOS ve Android karşı karşıya! Gerçek savaşın başlangıcına şahit olun...

Steve Jobs, günümüzü post-PC çağı olarak adlandırıyor. Google için ise her şey bulut teknolojilerine bağlı. Microsoft ise bulunduğumuz dönemi PC-plus olarak isimlendiriyor.

Firmalar farklı terimler ve farklı yaklaşımlara sahipler, ancak hepsi aynı şey hakkında konuşuyorlar: PC'nin artık evrenin merkezi olmadığı çok daha farklı tür bir bilişim çağı.

Bilişim, telefonlarımızda, tableterde, TV'lerde ve hatta arabalarımızda yer ediniyor ve üç dev arasındaki büyük savaş yakında başlıyor: Windows 8, iOS 5 ve Android 4. Hangi taraftasınız?

PC'ler ile mobil cihazlar arasındaki ara kapanıyor

Geleneksel PC'ler ve mobil cihazlar arasındaki çizgi, giderek bulanık bir hale geliyor. Apple, iOS ile OS X'i birleştirmeye başlıyor, Windows 8 ise inanılmaz derecede Windows Phone'a benziyor ve hatta ARM cihazlarında çalışacak. Android 4.0'ın birleşik kod yapısı ise Chrome OS ile Android'i çok uzak olmayan bir gelecekte bir araya getirebilir.

Dokunmatik ekranlı telefon ve tabletlerden de fazlası var. iOS, medya akışı için AirPlay'e sahip, Google TV'nin Android'e geleceği söyleniyor, Microsoft ise Media Center ve Xbox Live hizmetlerine sahip.

OnLive gibi hizmetler, HDMI çıkışı ile büyüyen oyun kitaplığı ve çevrim içi içeriğe bir PC'ye sahip olmaksızın PC kalitesinde erişim sağlıyor.

Otomobillere gelince Saab'ın Android tabanlı otomobil eğlence sistemini tanıttığını, Ford'un Windows'u arabalarına yıllardır yüklediğini, Volkswagen'in ise Microbus Bulli konsepti ile navigasyon, iletişim ve iklimlendirme denetimi için iPad'i kullandığını biliyoruz.

Firmalar bize ne satmak istiyorlar?

Firmalar bize bir cihaz değil bir ekosistem satmaya çalışıyorlar

iPad'in otomobilde kullanımı biraz gerçek dışı kaçsa da, firmaların popüler cepleri kullanmaması için bir neden yok.

Bu cihazların hepsi internet yoluyla birbirine bağlanacaktır. Apple bunu arka planda otomatik olarak kaydederek ve paylaşarak yapmayı düşünüyor. Google ise ise interneti yazılımın yaşadığı yer olarak görüyor. Microsoft, interneti geleneksel masaüstü yazılımlarını paylaşmanın bir yolu olarak görüyor.

Hangi görüşü paylaşırsanız paylaşın, bir şeyden emin olabilirsiniz: Bu bir tuzak.

Firmalar artık size hiçbir cihaz satmak istemiyorlar. Size bir ekosistem satmak ve onun parçalarına yatırım yapmanızı sağlamaya çalışıyorlar. Dolayısıyla ekosisteme ne kadar yatırım yaparsanız, ondan o kadar zor ayrılacaksınız.

Örneğin bir düzine Apple iBook aldığınızı, müziklerinizi iTunes'dan edindiğinizi, medyanızı iCloud'da depoladığınızı düşünelim. iPad'iniz ile medyanızı Apple TV'nizde seyrettiğinizi, iPhone'la ise arabanızın GPS ve klima sistemini yönettiğinizi, onu TV'nizin kumandası ve evinizin anahtarı olarak kullandığınızı düşünelim.

Meydana getirilen bağımlılık

Apple, Google ve Microsoft, sizi markasına bağımlı hale getirmekle uğraşan tek firmalar değiller.

Tüm bunları değiştirmek istediğinizde birçok sorunla başa çıkmanız gerekecektir. Dolayısıyla eğer Google, şu anki Android'den biraz daha iyi bir işletim sistemi çıkarırsa veya Samsung biraz daha hoş bir Galaxy Tab üretirse ona gerçekten geçecek misiniz? Akıllı cebiniz, arabanızın beyni konumundaysa bu entegrasyonu kaybetmek uğruna bir Android cebe geçer misiniz? Cevap birçoğumuz için hayır olacaktır.

Apple, Google ve Microsoft bunu yapan tek firma tabi ki değil. Android firmaları kitap mağazalarını ve video hizmetlerini tabletlerine entegre ederek, onların tabletini aldığınızda sonsuza dek bağlı kalmanızı umuyorlar.

Gelir artık farklı yollardan elde ediliyor

Gelirlerinin çoğunu Windows ve Office satışlarından elde eden Microsoft için ise haberler kötü. Yazılım fiyatları giderek düşüyor. OS X Lion'ın 30 doların altına bir fiyatla sunulması bekleniyor, Google ise Chrome OS'u kullanan ortaklarını herhangi bir şekilde ücretlendirmiyor.

Uygulamaların da fiyatı düşüyor. Apple'ın Office rakibi iWork uygulamaları 10 dolara satılıyor. Google Docs gibi bulut tabanlı Office rakipleri ise ücretsiz sunuluyor. Mobil işletim sistemlerindeki güncellemeler ise tamamen ücretsiz.

Şirketler, parayı farklı yollardan kazanmayı tercih ediyorlar: Donanımlarını satarak veya ek kapasite sağlayarak. Apple, reklam satarak; Google özelliştirme ile Microsoft ise hizmetleri yoluyla para kazanıyor.

Bu üç firmanın da müzik indirmeleri, ebook ve uygulama satışlarından iyi gelirler elde etmelerini bekleyebiliriz. İşletim sistemlerinin "usturayı bedava verip, jilet için ücretlendirme" taktiğini kullaması muhtemel.

Firmaların işletim sistemlerindeki eksikleri uygulamalarıyla kapatan geliştiriciler, bu özelliklerin sonraki güncellemede işletim sistemine eklendiğini görebilirler. Donanım firmaları ise yazılıma özel tek başına çalışan cihazlar üretebilirler: sat-nav sistemleri, kendi başına çalışan araba içi sistemleri gibi. En çok kaybedenler ise bilgisayar üreticileri olacak gibi görünüyor.

Burada birkaç tehlike bulunuyor. Bunlardan bir tanesi yanlış tarafı desteklemek olabilir. Örneğin Windows tabletlerin ortaya çıkması, piyasanın Android'i tercih ettiğini veya Chromebook'ların çıkışı piyasanın gerçek laptop'ları seçtiğini gösterebilir.

Diğer bir tehlike ise seçtiğiniz platformun her şeyi bir araya getirmesi: Microsoft'un kendi Windows Phone'larını veya belki kendi Windows 8 tabletlerini üretmesi gibi. Firmaların kendini bundan korumak için tek yolu ise çeşitlendirme: Biraz Google'dan, biraz Microsoft'tan biraz da başka bir tanesinden...

"Post-PC" dönemi, PC'ler yok olacak demek değil

Gartner araştırmacısı George Shiffler'a göre PC'ler hayatımızda önemli bir rol oynamaya devam edecek ve yok olmayacaklar

Post-PC, PC'ler yok olacak demek değil

Gartner baş araştırma direktörü George Shiffler, "PC'lerin her zaman var olacağına ikna olduk." diyor ve ekliyor: "10 sene önce olduğu gibi yıldız olmayabilir, ancak varolmaya devam edecekler ve insanların hayatında ve cihaz portföylerinde önemli rol oynayacaklar."

PC işletim sistemlerinin daha mobil bir hale gelmesi bekleniyor. OS X Lion ve Windows 8, mobil sürümlerinden birçok öğeyi örnek alıyorlar ancak PC'ler ortadan kalmıyor.

Shiffler, sözlerine şöyle devam ediyor: "PC'ler olağanüstü bir şekilde adapte edilebilir platformlar ve kullanıcıların isteklerine ve ihtiyaçlarına göre evrimleşiyorlar." "Yeni cihazlar PC'lerin bir takım işlevlerini gereksiz bıraksa da, kullanıcılara diğer cihazlar tarafından kolay kolay ele geçirilemeyecek çekirdek işlevleri hala sunuyorlar."

"Şimdiye dek gördüğüm kadarıyla Microsoft, Google veya Apple PC deneyiminin yerine geçecek bir şeyden değil sadece onu farklı olarak sunmaktan bahsediyorlar." "Ancak PC'ler daha önce de benzer mücadelelerle karşı karşıya kaldı ve bunun sonucunda daha da iyi bir hale geldi".

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Windows Telefon 7 ve 6.5 cinnet geçirtti, 6.1'e downgrade en güzeli, o iyi, programları da bol, tabii ki Android'i de destekliyorum...

iOS'a ise hiç bulaşmam, ona para yetiştiremem ben, reçel kavanozunu dıştan yalamaya benzer o iş, bana uymaz...

Son zamanlarda bu bölümde okuduğum en güzel yazılardan birisi. Kendi adıma tamda herşeyimi yenilemeye karar verdiğim bir dönemde biraz beklemenin ve herşeyi tekrar değerlendirmemin uzun vadede daha doğru olacağını düşünüyorum, şu anda kullandığım aletler beni biraz daha idare ederler zaten.

Android Alışkanlık yapıyo desem...

Android tabi ki....

Veee Tabiki Android..!!

Androide başlayan bırakamaz ne ios ne wp7

yalnız gelecekde işler karışacak gibi tamam andoid ama denildiği gibi tek bir sisteme geçip ondan ayrılmayı zorlaştıracaklarsa bu kullanıcıları olumsuz etkileyecek gibi. en iyisi fazla mobil hayata girmemek bazen eski daha iyi olabiliyor :)

Android her şeye yeter

iOS tabiki aralarında en fazla uygulamalara o sahip.

Android ... Android Android ... Android

geçmiştede görüldü. ucuz ve etkili olan hep galip çıkar. windows, macos'u yendi. php asp'yi yendi, mysql mssql'i yendi. counter strike hepsini yendi.

şimdide ucuz android telefonlar iphone'un yapabildiklerini daha kalitesizde olsa yaparak yine kazanıcaklar. uygulama artış rakamları ortada android yakın zamanda her alanda öne geçicek

hal böyle olunca mac de olduğu gibi apple kullanıcıları sadece fanboylar olacak ve marjinalleşicekler. apple'ın bu döngüyü kırması için sürekli icatlar sunması lazım. ipad bunlardan biri. ama oda aynı kadere mahkum.

ipad'in yaptıklarını daha düşük kalitede üretilmiş 200$ lık çin malı tablet de yapabiliyor

android=karmaşıklaşan iOs

Apple, IPhone ve IPad'in cenazeleri nereden kalkıyor?

Ne tarafı efendim bu futbol takımı meselesi değil ki hangisi daha kullanışlı ise insanlar onu kullanacak.Milletin başına ne geliyorsa fanatizimden geliyor

tabii ki microsfttttttttttt :D

Android'in korkunç büyüme hızı gelecekteki durumu gösteriyor aslında. Ancak tabii ki bu bir yarış, öyle tökezlemeye filan da gelmez, iyi yarışmak gerek...

Hangisi benim işimi görüyorsa ve daha ucuz ise onu seçerim. Devamında alacağım hizmetler hangisinde ücretsiz olarak daha zengin ise, hangisinin yedek parçası bulunabilir ve daha ucuz ise onu seçerim.

Hiç bir markanın ya da sistemin tutsağı olamam.

hangisi daha iyi? valle padişah bilir :D

Tek kelimeyle konu kapanabilir.Windows yıllardır herkesin kullanabileceği pratiklikte hayatımıza kolaylık sağlıyor.Mac sonradan moda olmasına rağmen binbir çeşit özelliği ile bizi hayrete düşürüyor.Android bunların yanında hiç bir işe yaramaz?Nedir yani son moda mı?Allah allah yeni mi çıktı bu da.Yıllardır PC ve MAC rekabetini teknoloji severler bilir.TABİİKİ yeniliklere açık olmak gerekirse MAC bilgisayardan zevk almanızı sağlar.WINDOWS ise bize günlük pratiklik ve GERÇEK PC 'nin anlamıdır.

gelecegin isletim sistemi bence Android olacak

Birden İnsanların Hayatına Giren Bu Android de neyin nesi demeden
Günde 500 bin androidli cihaz aktive ediliyorsa; Windows Fanları yoktur
sadece windows bağımlıları vardır.Bağımlıya 1 doz fazla verdiğinde bağımlılığı hemen değişir. Apple çok insana uzak kalıyor sebebi ise
windowsa göre kullanım şeklinden dolayı. Android ise sanki halkın
sistemi gibi sahip çıkılıyor kısa zamanda halkın yazdığı uygulamalar
aldı başını gidiyor. Çok değil 1 hafta android li bir cihaz kullanan kişinin elinden cihazını alıp başka bir yazılımlı bir cihaz verdiğiniz de
etrafına android de ki yapabildiklerini ve kolaylığını anlatıyor ve en kısa zamanda androidine geri dönmek için can atıyor... İşim sebebi ile
Bilgisayar ve telefon kullanıcıları ile içli dışlıyım. Şikayetleri ise şirketlerinin verdiği telefonları kullandıklarını şirket anlaşması gereği windowslu telefon kullanma mecburiyetinde olduklarını dile getiriyorlar.
Bilgisayar kullanıcılar ise bir çok şirketin hp ile anlaşmaları olduğundan
şirketler bu mu markayı ellerine tutuşturduğundan onları kullanıyorlar aslında gizli reklam sayesinde baya büyük rakamlara ulaştılar... Tv reklamları büyük dilimi alıyor Tv de görüdüğümüzü tüketiyoruz...
Android bir çok tabuyu sallamaya başladığı rahatlıkla görülüyor...
Nokia dan başka telefon kullanmam diyen insanlarımız windows ile geleceği yeni nesil telefonları için de aynı cümleyi söylüyeceklerini
hiç Sanmıyorum...
Saygılar;

Android tarafındayım , herkesin işi farklı arkadaşlar , bana kalırsa burada Android kazanır. Ben android tarafındayım en azından.

Android tercihimdir ama bir masaüstü pc'nin yerini tutamaz

biz Google'ciyiz,Gtalk Gmail'ciyiz...Picasa'cıyız, kısacası Android'ciyiz...bir kere çok hızli,hızlı yaşa genç öl gibi bir şey değil ama Android sadece ceplede kalmaz demesi benden,Tv ye ,Araçlara,uçaklara bile gider bu yol...çok başarılılar kabul etmek gerek...

Yaşasın "Open Source" Yaşasın Android !

Ben sıkı bir nokiacıydım. Symbian kullandım bugüne kadar. Geçenlerde telefonumu değiştirmeye karar verdim. Nokiaları araştırdım ama 1 tek androidli cihazı yoktu. Mecburen Samsung' a yöneldim. Artık bende android kullanıyorum.

Her gün onaylanan yeni 550.000 Android yetmedi mi? Günde 1.000.000 olsun o zaman...

dalvikli kıçıkırık android
kutu kutu pense hızlı wp7
yıldız ios :D

windows phone 7'li aletler ülkemizde yaygınlaşsın alacam bu ne la kullanan çok seviyo forumlarda hiç beğenilmiyo xD

hala nası ios u tutuyorlar anlamıyorum.. adamlar en pahalı cihazı satıp bide üstüne limitli kullanım sunuyorlar.. bizim ay fon cu gençler 1 500 Tl bayıldıkları için, apple on numara hacı, bi yaşam tarzı diye kendi kendilerini avutuyolar..

size geçmiş olsun, iftardan sonra bi bardak soğuk su için iyi gelir

türkiye'yi hiçe sayan google'ın çıkardığı android mi? Asla. Türkiyeye daha değer veren ios'u kullanırım.Windows da değer verse de telefon işinde pek bir matah bir firma değil microsoft

Tamam beyler paranız yok anlıyoruz. iPhone alamıyoruz diye kötülemeyin aleti nokia 3310+ ipod falan alın çok istiyosanız. bi de applecılara fanboy derler androidin fanboyları forumu sarmış.

bence win8 android 4 çakması bişey olmuş tablet ve telefonda androidin yerini alması cok zor herkes bildiği işi yapsın masa üstü pc deyince akla windows gelir tablet diyince akla android gelir bunu kolay kolay kimse yıkamaz unutmayın bir tableti masa üstü pc gibi kullanamazsınız yapabilcekleriniz ve pil ömrü kısıtlıdır fakat bir masa üstü pc yide tablet gibi kullanamazsınız cünkü elde tutulmaz cebe girmez... bence herkes kendi işini yapsın

Sen de yorum yaz