Windows kan kaybediyor MacOS yükseliyor

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Microsoft Windows'un kullanım oranı düşüyor.

  • Ongun Batuhan Altan
Windows kan kaybediyor MacOS yükseliyor

Microsoft, yapılan araştırmalara göre pazar payını kaybetmeye başladı.

Marketshare sitesini yayınladığı sonuçlara göre hergün Windows kullananların sayısı düşüyor ve Mac kullananları sayısı artıyor. Buna sebeb olarakta artık kullanıcıların hatalardan sıkılıp daha güvenli bir bilgisayar istemeleri yatıyor.

Apple Mac'lerde Intel işlemci kullanmaya karar verdikten sonra hızlı bir şekilde pazar payı artmaya başladı. Ekim 2006'ta %5.22 olan Mac kullanıcıları, Ocak 2008 tarihinde nerdeyse %50 artarak %7.57 olmuş durumda.

Benzer bir şekilde Linux kullanıcılarında pazar payını%0.39'dan, %0.67'ye çıkararak %42 pazar paylarını arttırmış durumdalar.

Windows'un kullanım oranı ise %94.31'den %91.46'ya düşmüş durumda.

Eğer düşüş devam ederse 2009 yılında Linux kullanıcılarının sayıları %1'e Mac kullanıcılarının oranıda %9'u geçmiş olacak.

Kullanım oranları

Masaüstü sistemlerde işletim sistemlerinin kullanım oranı ise şöyle;

 
Ay   Windows  Mac  Linux 
Ekim, 2006  94.31%  5.22%  0.39% 
Kasım, 2006  94.16%  5.39%  0.37% 
Aralık, 2006  93.86%  5.67%  0.37% 
Ocak, 2007  93.33%  6.22%  0.35% 
Şubat, 2007  93.05%  6.38%  0.42% 
Mart, 2007  93.40%  6.09%  0.40% 
Nisan, 2007  93.21%  6.24%  0.41% 
Mayıs, 2007  92.94%  6.48%  0.43% 
Haziran, 2007  93.34%  6.03%  0.43% 
Temmuz, 2007  93.28%  5.99%  0.46% 
Ağustos, 2007  93.06%  6.18%  0.47% 
Eylül, 2007  92.47%  6.63%  0.49% 
Ekim, 2007  92.49%  6.58%  0.50% 
Kasım, 2007  92.42%  6.80%  0.57% 
Aralık, 2007  91.79%  7.31%  0.63% 
Ocak, 2008  91.46%  7.57%  0.67% 
       

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

mac os 'un veya linux'un windowsu geçmesi İMKANSIZ!!! :))

fiyatlar ve özellikler konunsunda karşılaştırma yaparsak Vista yerine Mac OS X almak mantıklımı? bildiğim kadarı ile Mac'in 129$'lık basit sürümü ve 199$'lık aile paketi var. Home Premium fiyatından bile ucuz.

mac kullanmış biri olarak söylüyorum ki. eğer mac bilgisayarları biraz daha ucuz olsa windowsta durmam için hiçbir sebep kalmayacak...

OS X'i kendi topladiginiz ucuz bir bilgisayara yukleyemeyeceginiz icin, donanima vereceginiz parayi da hesaba katmalisiniz.

fiyatlar ve özellikler konunsunda karşılaştırma yaparsak Vista yerine Mac OS X almak mantıklımı? bildiğim kadarı ile Mac'in 129$'lık basit sürümü ve 199$'lık aile paketi var. Home Premium fiyatından bile ucuz.

bende bi fark sandım, bu mu fark?

bunlar satış politikaları, özellikle apple ın bambaşka...apple sınırlı bir kitleye hitap etmek istiyor ve gayet başarılıda ama hiç düşünmüyor musunuz apple neden işletim sistemini pc uyumlu yapmıyor? cevabı basit, kazandığı para yetiyor ve başının ağrımasını istemiyor, pc uyumlu yapsın da görelim bakalım dünyanın o en güvenli işletim sistemine kaç tane service pack çıkartacak ;-) fazla kafanızı yormayın, sözün özü; microsoft büyük oynuyor, büyük kaybediyor, apple az oynuyor, az kaybediyor...

Windows bazen can sıksada eksisinden daha çok artısı olduğunu düşünüyorum. MacOS daha çok kullanıldıkca onda da windows dakine benzer bazı sorunlar görülecektir. Hacker saldırıları, virusler gibi. Windows birazda sorun çıkarması hoşuma gitmiyor değil belki ev kullanıcısı olduğumdandır herhalde işyerinde kulanan biri sorunsuzca işini görmek ister benim içinse durum farklı her sorun çıkarmasında bir şeyler daha öğreniyorum bilgisayarı ilk aldığımda bunu nasıl öğrenirim diye sorduğumda sorun çıkardıkca öğrenirsin diyorlardı doğruluk payıda varmış. Düşünsenize mesala MacOs kullanan biri neredeyse hiç virusle ugraşmamış veya sorun yaşamamış ama bir gün bir sorun veya virus saldırısına ugradıgında eşek den düşmüşe döner herhalde. Bazen çevremde görüyorum sadece internetde gezinen veya ofis programları kullanan kişiler var en ufak bir sorunda telefonda yardımcı olmaya çalışsamda bi türlü sorununu çözemiyenler. Hani şuna benziyor ehliyet alırken sadece direksiyon dersi almazsınız aynı zamanda motor derside alırsınız sadece arabayı kullanmak yetmez yolda sorun çıkardığında mudahalede etmeniz gerekir aksi takdirde en ufak sorunda trafiği engellersiniz. yani ne kadar windowsu kullansanızda sorunların üstesinden gelmelisiniz bu donanım içinde geçerli windowsda bunu sağlıyor bence direksiyon dersinden hariç motor derside veriyor.

maC HER ZAMAN 1 NUMARA

Bilgisayar uzmanı olmak istiyorsanız kesinlikle Windows kullanın :) . Şaka bir yana bundan 1-2 yıl öncesine kadar PC aleyhinde demediği kalmayan Apple BOOTCAMP ı çıkardı herhalde bu herşeyi açıklıyor. MS pazar payını kaybettiğinde bir şekilde geri kazanıyor , bugün macos için üretilmiş lisanslı birçok MS ürünü mevcut örnekler uzatılabilir. Bu bir zevk meselesidir birinin beğendiği ferraridir diğerinin ki eski model chevrolet , bunu nasıl sorgulamıyorsak WINDOWS MACOS karşılaştırmasının da sorgulanmasının sonuçsuz kalacağını düşünüyorum. Sadece İnternet-ofis için pc alanların sayısı bir hayli fazla bu durumda Apple bu kullanıcıları referans almalıdır.

vista gibi bi kağnıyı bize sunduğu için microsofta teşekürler

mac in daha güvenli bir işletim sistemi olmasındaki temel sebep pazar payının minik kısmını hitap etmesinden dolayıdır.

eğer windows gibi mac % 90 lık bir pazar payına çıkarsa görün siz o zaman güvenlisi hangisiymiş mac makineler açılmamak için dua ederler.

En babası Mac çünkü kaliteli hızlı ve söz öndesi mükemmel...

Arkadaşlar windows için bedava binlerce proğram var. Sadece windowsa para vermek yeterli yani. Ama mac os da her yapacağım için bir program satın almak zorunda kalıyorum. Birde danışacak kimseyi bulamamak kötü oluyor apple için. Herkes windowsun kurdu olmuş ama mac os dan anlıyak yok gibi...

mac sayesinden paranız cebinizde kalıyor yok antivirüsmüş firewallmuş anti spyware miş bunlara para vermenize gerek yok. ayrıca vista gibi yeni donanım diyede tutturmuyor. bu yüzden boşa harcıcak paranız yoksa mac kullanın

elmayla armutu kıyaslamak gibi bişey olmuş ama hadi yapalım.
donanımsal apple var sadece macos kullanan bin farklı marka var xp ve vista için devam edelimmi yazılım hakkında şunu söylemeliyim mac için piyasada her iş için üç beş alternatif varken xp de bu yüzlerce hatta binlerce ha birçok durumda mac teki üç beş işini fena yapmıyor değil hakkını verelim daha düne kadar usb yokken mac için alacağınız her cevre birimi pc nin üç beş katıda olduğunuda unutmayalım sonucta şuda var tabi mac os in arkasında Apple var düşünün aslında Apple donanım üreticisi ve amaçları donanım satmak microsoft ile kıyaslamak biraz haksızlık oluyor bence. Senin yazılımın sadece senin donanımında çalışsın sonrada benimki daha iyi de valla çok spesifik bir kullanıcı için mac iyi olabilir ama pc sini çok yönlü kullanmak isteyen biri kendini mac ile enayi hisseder. Saygılar

En deli olduğum nokta işletim sistemlerinden bi haber yaşayan insanları windowsun çok kullanıldıgından virüs trojan saldırılarına muhatap kalındığının zannedilmesidir.
Diğer işletim sistemlerinin daha çok kullanıldıgında onlarında virüslenebileceği, virüs yazanlarının artacağı söylenir durur. Bu kehanette nereden cıkıyor ? windowsun nasıl tek bir noktadan girildiğinde sistemi visürlerin eline verdiğini herkes biliyor. Unix türevi işletim sistemlerinde ise bu boyle değil. Her birim birbirinden bağımsız çalışır. Bir yere yazılmış virüsün başka etki alanı olamaz ki sistem virüs var çalıştırmak istiyorsanız root yetkisiyle çalıştırın der. Herşey şeffaftır yani. Hadi root olup çalıştırdınızi hangi alanda çalıştırdıysanız o alanın dışına da çıkamaz....
Ve en son ve en önemli nokta, dünyada kullanılan sunucuların yuzde sekseni unix türevi işletim sistemleriyken (dikkat edin win değil) bu virüs yazarları nerede? Neden yazmıyorlar neden ? sistemleri neden bir bir hacklemiyorlar ? Yapılan sadece sunucuların iyi yapılandırılmamış olmasından kaynaklanan hackler.
Ya da zombi pc ler ile dos atakları...
Yok macos , yok gnu/linux, yok *bsd'ler az kullanıldıgı için virüs yazılmıyormuş... Peh atması kolay, windows sizin gözünüzü kör etmiş...

tam tersine linux a girmeyi başarın windows dan daha kötü yapar o bilgisayarı.

şüphesizki gelecegin işletim sistemi linux mac in yükselişi devamlı olarak sürmeyecektir ben makina mühendisiyim pardus kullanıyorum ama yanında mutlaka windows kullanmak zorunda kalıyorum çünkü meslegimden kaynaklı kullandıgım programlar windosta çalışan programlar ama bu sorunun zamanla aşılacagını düşünüyorum neden pardus tada çalışan cad cam programları olmasın

İnsanları anlamak imkansız, bile bile eziyet çekmek, üç dakkalık iş için bir saat bilgisayarın çalışması için uğraşmak, herhalde mazoşist bir tarafları var. Tam 19 senedir birçok kişinin adını bile duymadığı işletim sistemleri ile çalıştım ve halada çalışıyorum. Bunların arasında en kötüsü daima windows olmuştur. Üniversitemizde mac laboratuarı var. Sistem ve uygulama programlarını yükleyeli bu dönem sonunda tam dört sene olacak. Haftada 8-10 öğrencinin kullandığı macler bu süre zarfında bir kere bile sorun çıkarmadı. Aynı şekildeki pc labı ise dönemde iki kere elden geçip fortmatlanıyor. Virüs ve güvenlik geyiğine gelince, eğer sistemin mimarisi doğru ise böyle bir sorun olmayacaktır. Bugün birçok amerikan devlet kurumunun serverları unix ve unix tabanlı mac. Onların haclendiğini ancak filmlerde görebilirsiniz.
Şimdi soruyorum bilgisayar amaçmıdır, araçmı? Eğer bigisayarla uğraşmak istiyorsanız evet amaç ama ortaya bir ürün çıkartmak istiyorsanız araç ve mac bu bilinçle bilgisayar üretiyor.

Bundan tam 13 sene önce mac ile tanışmıştım. O zamandan bu güne kadar aralıksız olarak mac kullanıyorum. Ve şuan bu satırları intel işlemcili MacBookPro'dan Vista işletim sisteminden yazıyorum. (Vista'da bi işim vardı onun için Vista ile açtım). Bir konuda daha bikaç satır yazmak istiyorum. Aynı konfigürasyondaki bir Vista yüklü HP Notebook ile benim MacBookProyu aynı anda Vista ile başlatıyoruz. Benim Mac im en az 1 dakika önce açılıp msn i açıp bekliyor. HP ise Vistanın logosunu daha yeni ekrana çıkartıyor. Yani Mac Os X tek başına tartışılmamalı. Apple ve Mac Osx çok iyi bir ikili.

Windows'taki virüs ve trojanların yaygın olmasının en büyük nedenlerinden biri windows'un bilgisayardan anlamayan kullanıcılara hitap etmesi yüzünden Microsoft'un kolay kullanımlı olsun, program kurarken vs yönetici parolası falan sormasın diye XP'de kurulumda oluşturulan kullanıcının yönetici haklarına sahip olması ve Internet Explorer'daki hatalar.

Gerçi daha önce evde kullandığım XP'de ufak bir lisans problemim olduğu için :) şu an Linux'a geçtim ama daha önce XP'yi otomatik güncellemeler açık, kısıtlı kullanıcı hesabıyla, Internet için Firefox+NoScript+AdBlock kullanarak, deneme sürümleri ve bedava programlar dahil hiçbir programı internetten araştırıp soruşturmadan kurmadan, XP'nin kendi firewall'u ile antivirüssüz birkaç sene kullandım, virüs trojan problemi yaşamadım.

Linux, MacOS, *BSD'nin az kullanıldığı için virüs yazılmadığı kısmen doğrudur. Linux ve BSD'de genellikle sadece açık kaynak yazılımlar kullanıldığı için, Mac alanlar da genellikle lisanslı program kullandığı için böyle sorunlar yaşanmaz pek ama saydığımız hiçbir işletim sisteminin "aaa ne güzel (zımbırtı) program, yok msn'de kimin beni yasakladığını gösteriyormuş yok bilmemne yazılımının lisans korumasını kırıyormuş dur hemen kurayım şunu, şu hatun ne zamandan beri offline görünüyor acaba yasakladı mı beni veya 300$'lık bilmemne programını bedava kullanırım ne güzel " falan deyip root parolası verip kuracağınız bir yazılımın içindeki virüs, spy, trojan veya rootkit'e karşı yapacağı birşey yoktur.

ben şuan bu ayazılanlara gülüyorum kimi makine mühendisi kimi başka bişiy kimi ise senelerce aynı işletim sistemini kullanmış saçmalık. Windows tarihe geçmiş bir ikondur. ve öle olacaktır. bilgisayar adını tam olarak tercüme edersiniz ve eğer bilgisayar kullanmak isterseniz gerçek şu ki bilgisayar yani kişiye özel bilgisayar işte pc. dir ve pc üzerinde windows işletim sistemi kullanılır. linux gibi ilkel hantal ve aslında hiçte güvenli olmayan ama ezbere konuşulan güvenirliği olan bir sistem bilgisayardan tam netice alınmasını söz konusu bile olamayacağı bir teknoloji sunar mac ve bunun bileşenleri ise ısrarla bilgisayar sekterünü tek ele çevirmek isteyen ve bilgisayarı özgürcesine kullanmayı kısıtlamak isteyen sistemdir.
bunların nedenine gelince düşünmek lazım biraz...
ben 15 sene mac kullanmıyordum bilgisayr kullanıyordum.
oyunuöu filmimi müziğimi dinliyordum
şimdide öle ... windows sayesinde ve dahada fazlası.
mac alıp ne yapıcam? hızlı açılıyormuş haha gülerim ona ...
mac alınca yanında ps3 yada xbox yanında iphone almalıyım
ancak
içini açamadığım bir sistem kullanmak istemek işte özgürlük budur istediğim fiyata ve özelliğe bilgisayar toplarım kullanırım
ps3 almam ekran kartı alırım oyunumuda oynarım istediğmide
iphone gibi iğrenç bişiy almam pda yada n95 alırım
her türlü program ve donanım desteği olan dev bir işletim sistemi
üstünde herşeyi yapabileceğiniz bir sistem
hataları olacak tabi ama çokta abartıyorlar
her zaman hata yapmıyorki. mac neden yapmıyor yada az yapıyor zaten bişiyi yokki ne yapsın bomboş süsleme reklam bişiy intel en iyi ondamı windowstamı çalışır sorun. linux gene hiç konuşmaya gerek yok özgürlükmüş haha:)
copy vista alıp sp1 yükler sonna sanal bios kurar kullanırım tek kuruş vermeden işte özgürlük bu ps3 ten daha performanslı oyunlar grafik bakımdan en iyi oyunları oynar istediğim herşeyi yaparım işte bu özgürlük tüm programların desteklediği bir sistemde yaparım bunu WİNDOWS ta

öncelikle sayın 15 yıldır mac kullanıp hala akıllanamayan ne yazdığı belirsiz olur olmaz herkese laf atan ama daha windows yazmaktan aciz(WİNDOWS yazılmaz büyük i yok güzelim)sayın windows kullanıcısı diğer işletim sistemi kullacılarına niye güldüğünüzü hiç mi hiç anlayamadım mümkünse açın bi tarafınızı da oranıza gülün.Çok problem çıkarmıyomuş ya abartıyolar ya ara sıra hata veriyo hepsi bu olsun ne kadar eğlenceli(!) biraz gözlerinizi açıp diğer insanların fikirlerine saygı gösterirseniz bir linux kullanıcısı olarak beni çok mutlu edersiniz biraz gözlerinizi açıp diğer insanların fikirlerine saygı gösterirseniz bir linux kullanıcısı olarak beni çok mutlu edersiniz sizin gibiler yüzünden Windowns(!) hegemonyası giderek büyüyor bugün yarın çamaşır makinanıza bile findows(!) yüklersiniz ki süper olur ne diim bakalım ne kadar küçüleceksiniz.Büyükannenizin işletim sistemini kullanmayın,risk almayı bilin kendinizi geliştirin çünkü hiç bir hata eğlenceli değildir ;)

oğlum bi alışmışsınız windows windows ne bu be çıkarın at gözlüklerini biraz ilerici olun bıkmadınız mı hala dedemiz zamanından gelen işletim sistemlerinden windowsta bulunan her programın linuxde de benzerleri mevcut. tamam belki her oyunu oynayamıyoruz ama sizden çok daha hızlı ve güvenilir bi şekilde bilgisayar kullanıyoruz ,internette korkusuzca dolaşıyoruz.Biz yani linuz kullananlar görüntünün yanında iyi perfonmansa önem veririz.Yenilikleri takip ederiz yalnız bir sisteme bağlı kalmayız.Yalnız bi görüşe bağlı kalanlar geri kalmaya mahkumdur.Utanmasanız buzdolabına,çamaşır makinesine de windows yükliceniz.Biliyorsanız konuşun ilham alsınlar bilmiyorsanız susun adam sansınlar.....

Dünya ile uyumsuz kalmak için mac kullanın dünyadan kopun.

windows dışında kullanmayı en çok istediğim işletim sistemi linux tur.ama hiç bir yerde cd sini bulamadım.yeni bilgisayar alırsam ve o zamana kadar linux u bulabilirsem kesinlikle linux yüklerim.gerçi biraz tedirginim çünkü bazı programları ve oyunları vs şeyleri çalıştırmıyo diye çalıştırdığı şeyleride bazı kodlarla yüklenilebiliyormuş.ama olsun onada alışırız windowsa alıştığımız gibi.(bu arada linux kullanıcılarından isteğim var linux cd nerden bulurum yardımcı olurmusunuz cannibal.priapos@hotmail.com)

"Utanmasanız buzdolabına,çamaşır makinesine de windows yükliceniz."

ona da giriştiler. duymayan kalmasın. buzdolaplarına garantili format atılır gel

İşletim sistemi bir tercih meselesidir. Oyun oynamak isteyen birine Apple ürünü satmanın bir anlamı yok.

Kendi adıma emin olduğum tek kararı paylaşayım. 8 yıl kadar windows kullandım. Video prodüksiyon ve grafik çalışmaları için. Yaklaşık 10 aydır Mac kullanıyorum. Şunu söyleyebilirim, windows kullanmam için birileri para dahi ödese geriye dönmem. Attan inip eşeğe binmem...

Bunu marka bağımlısı biri olarak yazmıyorum. Akla ve mantığa en uygun sistem MacPro olduğu için ve toplayacağım hiçbir sistemin (5000 TL altında) bu rahatlığı sağlamayacağından emin olduğum için fikrimi paylaşıyorum. Düğmesine bastığımda sorunsuzca açılıp işimi söylediği sürede sorunsuzca yapan bir sistem var karşımda. Kafam rahat, huzurum var. Eskiden başında beklemem gerekiyordu. Takıldığında restart yapmak için!..

Bir de şu istatistiğe dikkat çekmek istiyorum. Windows'tan Mac'e temelli geçişler oluyor ama hiçbir Mac kullanıcısı windows'a temelli geçmiyor; geçmez de...

Bir de yazılım-program konusunda şunu açıklığa kavuşturalım. Windows için program bulmanız ne kadar kolay ise, emin olun Mac için de o kadar kolay. Arayıp da bulamadığım hiçbir şey olmadı... Türkiye'de de türkçe destek tahmin ettiğimden çok daha fazla. Her sorunuza yanıt bulabiliyorsunuz! Korkacak birşey yok. En az Windows kadar kolay kullanılan bir işletim sistemi Mac Os. Maksimum 1-2 haftada kurdu olursunuz, rahat olun...

Herkes ihtiyacına uygun olana karar verip kullanır, tartışmak yersiz ama uzun vadede, özellikle profesyonel işler için Windows'un hala riskli olduğunu düşünüyorum... Herkese iyi çalışmalar...

Sen de yorum yaz