Windows kullananlar! Dikkat edin!

Windows kullanıcıları... Başınız ağrısın istemiyorsanız bu haberi mutlaka okuyun...

  • Ali Güngör
Microsoft'tan kritik açığa acil yama!
Windows Update kullanın, hemen kurun

Microsoft alışıldık yama takviminin dışına çıkarak acil bir yama yayınladı.

Sophos'un da önemle vurguladoğı bu kısayol açığı, .lnk dosyalarını kullanarak Windows üzerinde zararlı kodlar çalıştırıyor. Üstelik kısayola tıklanması bile gerekmiyor. Aslında oldukça sofistike ve profesyonel bir saldırı geliştirilmiş ve endüstriyel sistemleri hedef alıyor. Ancak bu durum da değişiyor ve son kullanıcılar da hedef haline geliyor.

Bu ciddi açık karşısında standart aylık güncellemeyi beklemeyen Microsoft'un bu yamasını bütün Windows kullanıcıları mutlaka kurmalı. Açık ortaya çıktığı günden bu yana büyük dikkat çekti ve kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Microsoft'un acil yaması için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

İyi ki Mac kullanıyorum. 8 bin lira verdim ama işte karşılığı. Son derece güvenli ve konforlu bir sistemim var. İyi ki Windows kullanmıyorum. Teşekkürler Chip Online!

birader nasıl bir işletim sistemidir bu !, her yerinden açık fışkırıyor, bi kısayol kalmıştı o da oldu ben güvenlik konusunda firmadan iyice huylanıp kıllanmaya başladım, arkadaşım o kadar programcı çalıştırıyorsun, işletim sistemini pahalıya satıyorsun çok kazanıyorsun ama güvenliğin zayıf, birader birde bu güvenlikle ilgilenecek programcı grubu kurmak hiç aklınıza gelmiyor mu?. yama yüklemekten bıkkınlık geldi artık.

bunu ilk duyuran oldugunuz için cok tesekkur ederim..

Kim ne yapsın benım emektar p4 sistemli pc.Öyle devlet sırları falan saklamaıyoz e gizli saklımızda yok.Benım pcyı hacklemek serbest.

hangisini indiricez acaba

Bir kişide çıkıp desin ki eğer bu açığa yakalandıysanız kısayol ikonlarınız bu şekilde olacaktır ya da sistemde şu değişiklikler olacaktır. Yok, herkes nasıl düzeltilir onu gösteriyor. Diyelim ki bir kişi bu yamadan önce yakalandı buna kişi nereden anlayacak ne olup bittiğini?

Sanırım Windows Update ile yükledim. Bugün yayınlanan tek güncelleme KB2286198 güncellemesi.

özür dileriz içerilen sayfa bulunamadı!! ?

windowsun otomatik update i var, hiç bir şey yapmanıza gerek olmadan kendiliğinden update ediyor. yani 8,000 TL söğüşlenmenize gerek yok, biraz bilgi yeter

indirdim microsoft Fixit ile yükledim ama bütün ikonlarım beyaz oldu. nedir sorun sizce Chip editörleri?

burdan indirin http://www.microsoft.com/technet/security/bulletin/ms10-046.mspx sisteminizde hangi windows yüklüyse onu seçin sonra açılan sayfada change language kısmını turkish yapıp change deyin son olarakda yükleye tıklayın

Windows gibi yüksek oranda kullanım oranına sahip olsaydı Mac sabah akşam yama alır ve gene Windows gibi açık çıkarırdı sürekli.
Arkadaşlar neredeyse her hacker Windows ile uğraşır çünkü Windowslar daha çoktur daha büyük hasar ve kazanç şansı tanır açık bulursanız.

işte yama bu :
iconlarla ilgili 2 adet registry anahtarındaki veriyi siliyorsunuz.

Yama işlemini kendisi elle yapmak isteyenler,
Başlat > Çalıştır>komut satırına Regedit yazıp registry ayarlarına giriyor ve

ilk olarak:

"HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile\shellex\IconHandler" yolunu izleyip "IconHandler"a sağ tıklayıp "ver" deyip uygun bir isimle kaydedip yedekliyorsunuz.

Sonra da sağ tarafdaki bölümde "varsayılan"a çift tıklayıp "değer verisini" siliyorsunuz.

ikinci olarak,aynı işlemi bu anahtar için yapıyorsunuz:
HKEY_CLASSES_ROOT\piffile\shellex\IconHandler

yamayı geri almak için de yedeğini aldığınız her iki dosyaya çift yıklamak yeterli.
Yada eski değerleri elle yerine yazıyorsunuz.
değer verisi olarak küme parantezleri ile birlikte şunu:
{00021401-0000-0000-C000-000000000046}

Son olarak,
Registry üzerinde yapılan işlemlerin geçerli olabilmesi için bilgisayarı yeniden başlatılması gerekiyor.

İyi ki Mac kullanıyorum. 8 bin lira verdim ama işte karşılığı. Son derece güvenli ve konforlu bir sistemim var. İyi ki Windows kullanmıyorum. Teşekkürler Chip Online!

sen bana verseydin o parayı ben sana rüya gibi bir sistem kurar üstüne windows 7 ultimate 64 bit kurar bi de bu yamayı yüklerdim mac'in 10 katı güvenli sistem olur

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play