Windows kullanıcı mı kaybediyor?

Yapılan bir araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcı: Windows artık kan mı kaybediyor?

Windows'a neler oluyor?
Mac OS X, her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor...

Net Applications tarafından yapılan bir araştırma Windows işletim sistemini kullanan bilgisayar kullanıcılarının sayısında düşüş olduğunu gösterdi.

Araştırma, internete bağlı kullanıcılar arasında yapıldı. Net Applications tarafından yapılan araştırmada, bilgisayar kullanıcılarının hangi işletim sistemini kullandıklarının belirlenmesi amaçlandı. Bu araştırmaya göre Windows, %90'ın altına düşme tehlikesi yaşarken, Apple'ın Mac OS X işletim sistemi iki haneli sayılara ulaşmak üzere.

Araştırmacı firma Net Applications, bir ay içerisinde yaklaşık 160 milyon ziyaretçiden söz konusu verileri elde ederek böyle bir sonuca ulaştı. Net dünyasında büyük bir saygınlığı olan ve araştırmaları dikkate alınan Net Applications'un ortaya koyduğu araştırma sonuçlarına göre Mac OS X, işletim sistemi pazarının şimdilik %7.94'üne hitap ediyor. Şimdilik diyoruz, zira Mac OS X'in kullanıcı sayısında aydan aya ciddi bir artış söz konusu.

Peki ya Linux?

Linux işletim sistemleri henüz yaygınlaşmış değil. Araştırma, kullanıcıların sadece %1'inin Linux'u tercih ettiğini ortaya koyuyor.

Linux ise henüz kullanıcıların yaklaşık %1'i tarafından tercih ediliyor. Yazılım devi Microsoft'un işletim sistemi Windows ise halen pazarın tartışmasız lideri konumunda: %90.89

Ancak Windows %90.89 gibi yüksek bir orana sahip olmasına rağmen, Windows'un aydan aya hızla kan kaybettiği araştırmanın en çarpıcı sonucu olarak düşünülebilir. Zira Windows'un pazar oranı, daha önce hiç %90 sınırına kadar gerilememişti...

CHIP Online yorumu:
Araştırmada ortaya çıkan rakamlar bir yandan Windows'un pazar payının düştüğünü gösterirken, diğer yandan da Macintosh sistemlerinin satışında yaşanan artışı da gözler önüne seriyor. Zira Mac OS X'in hızlı yükselişinin altında yatan temel neden, ancak Apple'ın daha fazla sistem satması ile açıklanabilir. Kısacası Windows kullanımında yaşanan düşüş, biraz da Mac'lerin PC'lerle arayı kapattıkları ile ilgili...

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Bana sorarsanız mu anket insanları aldatıyor. Herkes artık bu yolu kullanmaya başladı. Ver anketçi firmaya parayı neymiş efendim windows %90 sınırına gelmiş miş de yok mac os X satmaya başlamış da. Allah aşkına bi bakın bakalım çevrenize kim kullanıyo mac os X. Apple'ın yaptığı tek iyi şey iphone'dur ve bence bu yıl müyhiş satış rakamlarına ulaşacaktır. İşte buna inanabilirsiniz.

mac lerin sanırım en büyük avantıjı windows ta yaşadığımız sorunların (mavi ekran ) olmayışı.(anlatılan bu ,bildiğimden değil ;) )
ben sırf bu nedenden ötürü macintosh a geçmek isterdim.

snow leopardı bekleyin bakın neler olucak :D

değişmeyen orana rağmen 25 yıldır aynı piyasa efsanesi: macler pcleri piyasadan silmek üzereymiş..
heh! :)

Linux daha yüksek olmalıydı

Mac OS X'i çok merak ediyorum. İnşallah bir gün denerim.

Anketler çok çelişkili başka bir araştırma şirketinin raporuda windows %96 piyasaya hakim diyordu 3 gün önce okuduğum bir haberde. Aynı rapora göre Linux %1 in altındaydı.

bence microsoftun popularitesi düşmez

yoo kaybetmiyor yani beni :D

Kullanıcıların bilgisayar başında ençok harcadığı işler multimedia. ne mac ne de linux bu konuda windows un eline su dökemez. ama şu gerçek ki görsel olarak da windows yanlarına yanaşamaz. onların özelliklerini taklit eder.

leopard snow dediğin de neki sadece içinde iphone uyumluluk paketi var başkada birşey yok.

apple pclere kurulmaya başlayınca daha da artıcak satışları... dünyanın en çok laptop satan 2.firması oldu...

onu bilemem ama eğer siz (benim gibi) vista ultimate tam sürümü satın alıp 500$ öderseniz birgün dersiniz ki, lanet olsun bi apple satın alayım, vereyim 2 milyar, kurtulayım bu sistem çökmelerinden, en iyi özellikler var mac de. 15 milyarlık mac dede aynı işletim sistemi var 1 milyarlığında da. öyle basic, permium, business gibi saçmalıklar yok. gün olur fax özelliğni kullanırsın (business özelliği), gün olur media center kullanırsın (business de yok) gün olur çocuğunun ne yaptığını denetlersin (business de yok) ve her zaman DONANIMLARININ HATASIZ, MÜKEMMEL ÇALIŞMASINI İSTERSİN... O DA VİSTANIN SADECE ENTERPRİSE SÜRÜMÜNDE VAR. BU, STARTER, BASİC, PREMİUM, BUSİNESS VE ULTİMATE TE YOK... FULL DONANIM KORUMASI VE UNIX TABANINI DESTEKLEME ENTERPRISE DE VAR.

''yoo kaybetmiyor yani beni :D''

aynen bnide :) Forver vista yani gercekten de super kullanıcı dostu su an ama vistanın bnce biraz service pack 2 ye susamıslığı var onu söylemeliyim...ya mac os X zaten windows'la başa baş ama linux'u saymamak lazım neden ?Cunkü o kurumsal bi sistem güvenliğiyle olsun sistem performansıyla olsun grafik arayüzü gercekten yapmacık ve göz aşındırıyor...galiba pengueni boş çıtır çerezlerle beslemişlerki %1 lik bi oranla linux tercih ediliyoru :D

nie 500$ para veriyon git 5$'a kopya al sorun sende

mac de hiçbir özellik yok linuxu ağlatıyosunuz utanmadan bir de yazık değil mi linux un sitesinden bi form doldur anında kapına linux un cd sini getiriyorlar emeğe saygınız olsun win de de mac de de bu insan sevgisi yok çıkarlarını düşünüyorlar windowsa zarar vermeden linux kullanmayı sağlamak için wubi programını üretmişler

insanlar windows tan bıkmış daha farklı şeyler arıyor ama aradıkları şey mac değil linux olmalı

windows'un ölceğini sanmıyorum..

mac os x kullanimin asla windowsu yakalayamaz cunku apple kendi bilgisayarlarini yapiyor cok da iyi yapiyor zaten suruden uzak olmanin avantajlariyla mac os x bugunlere geldi kimse en guvenilir en cok program destegi olan isletim sisteminin osx oldugunu soyleyemez ama yine de kullanici sayisi az ve seckin oldugu icin en az coken en az viruse maruz kalan en guzel gozuken en kolay kullanimli ve en sade programlara sahip olan isletim sistemi oldugunu soyleyebilirim (ben) . Isin guzeli bir kesim icin (%10) fazlasina gerek de yok zaten biz halimizden memnunuz sanirim. Osx kullaniminin arttigi dogru ozellikle turkiyede ama asla windows gibi yayginlasmaz yayginlasmamali da... Yani herkes osx kullansin diye birsey yok ihtiyacini gormuyorsa windows kullanirsin. Isletim sisteminin free ve opensource olmasina onem veriyorsan linux kullanirsin vs.
Saygideger windowscular tek dogru ve guzel sey olmak zorunda degil bu boyle bilinsin

herkesin yorumları bence bu kullanılmalı bence bu olmalı yönünde, bence de keşke daha çok seçenek olsa ve daha çok rekabet olsa, sonuçta bu biz son kullanıcılara yarayacak onun için keşke yüzde oranlar birbirine yakın olsa...

Linuxmuş. Pöh!

bence sırf vista yı düşündüğü için windows kaybediyor microsoft pazarda lider olmasını XP ye borçlu

tam 15 yıldır pc ve windows kullanıcısıyım. bu konuda iyi oldugumu dusunuyorum cunku hiçbir problemim için bir başkasının yardımına ihtiyaç duymam. ama bıktım artık pc'nin yok donanım uyusmazlıkları gibi cözülemez problemlerinden. bıktım artık windows'un yamalarından iki ayda bi şişmesinden format istemesinden. bin türlü üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duymasından. mac book air'in donanım özelliklerine bir bakın sonra da sadece 3 dakika kullanın acaba hangi pc o donanımla o performansı sağlayabilir acaba. ben elimde olan en kısa sürede bir mac sahibi olmayı düşünüyorum. sattıklarının arkasında duran profesyonel ve oturaklı bir firmanın ürününü kullanmak istiyorum. aman yanlıs olmus bizim yamamız sizin işlemcinizin degil oteki işlemcinin driver'ını otomatik yüklüyormuş, kusura bakmayın sisteminiz de çöktü, verileriniz de kayboldu ama na'apalım işte diyen bi şirket istemiyorum karşımda. mac'ler pahalı mı evet. karsılığını veriyor mu. kesinlikle evet.

Windows kullanıcısı olarak Linux'a geçmenin kolay olmadığı önermesine aldırmadan açık kaynak kullanmaya karar verip birkaç distro denedim. Fedora 8'de karar kıldım. Bilgisayar kullanmayı öğrenmeye windows ile başlayanlar için linux tabanlı bir sistemi kullanmak gerçekten kolay değil. Windowsta artık neredeyse düşünmeden yapar hale geldiğiniz tüm işlemleri linux tabanlı bir distroda yeni baştan öğrenmeniz gerekiyor. Program kurulumu mesela. Bu linux tabanlı sistemlerin hatası değil. Tamamen bilgisayar kullanıcısı olarak bizim alışkanlıklarımızla alakalı birşey. Büyük olasılıkla Linux tabanlı bir sistem ile bilgisayar kullanmayı öğrenseydik durum bambaşka olurdu. Bir defa o alışkanlık bariyerini aştığınızda linux bağımlılık yapan bir şey. Keşke oyunlar konusunda şirketler bu kadar windows odaklı olmasa.

linux windows uyumu sağlayana kadar windows kolay kolay kan kaybetmez.

Bütün yorumları okudum ama linux ile ilgili yapılan yorumlarda bilgi eksikliği var. Linux'un pazar payını bu kadar düşük olmasının en temel sebebi firmaların bu işletim sistmemi için yazılım,donanımve driver üretmemesi ve yeterince destek vermemesidir. Bu da kullanıcıları bu işletim siteminden soğutmaktadır.Mesela ati firmasının driverlarında hala problem var. Her ne kadar açık kaynak kodlu alternatifleri olsa da photoshop gibi endüstri standardı bir yazılımın linux versiyonu yok. Ve de nicelerinin linux versiyonu yok. Macosx versiyonu var bilindiği üzere. Ayrıca oyunlar da ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip hatta windowsu sırf oyun için kullananlar bile var.Gerçi güzel bir kaçtne linux için yazılmış 3D oyunlar var bir kaç tane oyun firması destek veriyor.Ancak yeterli değil tabi. Önemli diğer bir husus da linux da ciddi bir standart problemi var bir standardizasyona girilmesi gerekiyor.

Microsoft Vista'da hayal kırıklığı yaşadı. Kullanıcılar ve Satıcılar çok sıkıntı yaşıyor.
Kullanıcılar artık daha profesyonel. İşletim sistemleri arasındaki farkları tartışan kullanıcıların sayısı gün gittikçe yükseliyor. Bu alternatif OS lerin yolunu açıyor.
Macintoshun bir avantajıda adına henüz hatrı sayılır bir virüs yazılmamış olması. Ancak pazar payı artıkça bu avantaj gitgide yok olucağını düşünüyorum.
Gerçekçi olmak gerekirse Windows Serisi linux ve MAC OS/X den daha güvenli Ancak virüslerin %93'ü Bu OS'e yazıldığı için durum değişiyor.

"Gerçekçi olmak gerekirse Windows Serisi linux ve MAC OS/X den daha güvenli Ancak virüslerin %93'ü Bu OS'e yazıldığı için durum değişiyor."

winows serissi linux serisinden daha güvenli değildir. hatta bütün işletim sistemleri arasında en güvensiz olduğu yapılan onca güvenlik programlarına ragman hala kırılabilmesi söylenebilir. linux güvenliğini anlatmak çok uzun sürer dosya yapısı root hakkları falan filan... tek çare denemeniz.

"Kullanıcıların bilgisayar başında ençok harcadığı işler multimedia. ne mac ne de linux bu konuda windows un eline su dökemez. ama şu gerçek ki görsel olarak da windows yanlarına yanaşamaz. onların özelliklerini taklit eder."

kaffeine ve amarok'u görmediğiniz, mplayer ve gom playeri denemediginiz o kadar açık ki ve compiz fusionun (kde4.2 ile artık ona da gerek kalmayacak.) yanına yanaşmayı bırakın sadece hayal ederler.

"Linux daha yüksek olmalıydı"

haklısınız 30 milyonu zorlayan kullanıcı sayısı var. 1 milyar bilgisayar kullanıcısı olduğu düşünülürse en az %3 eder. tabiki kullanılan yöntemlere, internete girer iken mecburen win açıkken girmek zorunda kalamaları eklersen sayının daha fazla oldugunu söylemek zor olmaz. örnek ben debian kullanıcısıyım ama, eşim win kullanıyor açtığı zaman kapatım internete debian'dan gireyim demiyorum. haliyle linux forum sayfalarında bile win kullanıcısı olarak görülüyorum.(ne acı değil mi)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir