Windows Live Essentials ve Windows 8

Messenger ve Windows Live Essentials ölmek üzere... Peki Windows 8'de onların yerinde neler var?

Windows Live Essentials ve Windows 8

Windows Live Essentials, Türkçesiyle "Windows Temel Parçalar" artık eskisi kadar temel sayılmıyor olacak ki Microsoft tarafından terk ediliyor. Microsoft, e-posta, kişi yönetimi, mesajlaşma, fotoğraf yönetimi gibi işlevleri Windows 8'in Metro arayüzüne uyarlarken Windows Live Essentials'ın bazı parçalarını dışarıda bırakmıştı.

Microsoft, Windows 8'de yüklü olarak sunduğu uygulamaların Windows Live uygulamalarının yerini almasını istiyor. Peki, Windows 8'de Windows Live'ın yerini dolduracak hangi uygulamalar var?

Posta: Microsoft'un Mail uygulaması Outlook.com, Hotmail, Gmail, Exchange ve IMAP hesaplarını destekliyor ve Windows Live Mail'in yerini alıyor.

Takvim: Her ne kadar Windows Live Mail içerisinde bir takvim işlevi bulunsa da, artık takvime ayrı bir uygulamadan erişmeniz mümkün. Yeni takvim, Microsoft hesabınızla, Google Calendar ve diğer takvim hizmetleriyle eşitlenebiliyor.

Mesajlaşma: Microsoft'un Messenger protokolünü destekleyen mesajlaşma uygulaması, Facebook arkadaşlarınızla sohbet etmenize de izin veriyor.

Fotoğraflar, SkyDrive, Masaüstü Windows Essentials

Fotoğraflar: Windows Live Photo Gallery'nin yerini alan Photos, PC'nizde veya SkyDrive'ınızdaki fotoğrafları gösterebiliyor, kameranızdaki fotoğrafları alabiliyor.

SkyDrive: Windows Live Mesh'in boşluğunu dolduran yeni depolama hizmeti, Windows 8'de kendi uygulamasına sahip.

Aile Güvenliği: Bütünleşik ebeveyn denetimlerinin yerini alan Aile Güvenliği, süre kısıtlamaları, belirli web sitelerini engelleme ve çocuklarınızın bilgisayarı nasıl kullandığına dair raporlar alma gibi işlevler sunuyor.

Tüm bunların yanında Skype, yakın zamanda Windows Live Messenger'ın yerini alacak. Skype'ın bir masaüstü programının yanı sıra, bir Windows 8 uygulaması da bulunuyor.

Masaüstü için Windows Essentials

Windows 8'de Windows Essentials'ı hala kurup kullanmanız mümkün. Ancak paket, Bing Bar, Outlook Connector, Messenger Companion, Windows Live Mesh ve Family Safety gibi birçok işlevi artık barındırmıyor. Tüm bu uygulamaların Windows 8'de bir karşılığı olmasa da, aşağıdaki uygulamaları yüklemek isteyebilirsiniz.

Masaüstü SkyDrive: Windows 8 sadece Metro stili SkyDrive ile geliyor. Dosyalarınızı PC'nizle eşitlemek isterseniz, onu Windows Essentials paketi dahilinde yükleyebilir veya ayrı bir uygulama olarak yükleyebilirsiniz.

Windows Movie Maker: Microsoft'un popüler video düzenleme uygulamasının Metro sürümü bulunmuyor. Uygulamanın masaüstü sürümü, Windows 8 masaüstünde sorunsuzca çalıştırılabiliyor.

Windows Live Writer: Sevilen blog yazma uygulaması Windows Live Writer'ın da Windows 8'e özel bir sürümü yok. Onu Windows 8'in masaüstünde kullanmak istiyorsanız, bu adrese başvurabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

artık messengersızda yapabiliyorum eskiden messenger olmazsa olmazdı ama

Hotmail hesabımı Outlook'a çevirdim, ileti alımında biraz sıkıntı yaşadım fakat Microsoft teknik destek sorunu çözdü. Windows 8 Metro UI de mesajlaşma, posta, takvim uygulamaları mükemmel bir uyumlulukla çalışıyor.

@07 Şub 2013 12:29 Ben oturumu kapatıcağımı bile bilmiyorum. :S

Windows 8 tablet devriminin başlangıcı....

messenger in yeri ayrı ya bazı zamanlar en iyisi o dosya gönderme resim video gönderme çok kullanışlı o yönü ile ceptede en iyisi whatssapp

Kafam iyice çorba oldu, en iyisi hepsini sileyim gitsin, böylesi daha kolay. Eksik olsun böyle geliştirmesi henüz yarım yamalak iken eski hizmetleri kaldırmak. Bulunmaz Hint kumaşı da değilsin ya?

Çok yetersiz, Windows Live Mail'in tırnağı bile olamaz, üstelik reklamlı, çok kötü bir şey, ben kullanmayı kesinlikle düşünmüyorum.

@09 Şub 2013 11:22 Evet,kerdeş bende senin dediğine katılıyorum.Outlook daha güzel reklamıda yok.

Windows live mail 2012 + masaüstü skype kullanıyorum posta ve mesajlaşma uygulamaları + skype mağaza uygulaması çok kullanışsız.

Ayarlar yetersiz. Örneğin webcam'da sürücü sorunu yaşadığınızda bunu manuel olarak yapmanız gerekiyor. o kadarını yapacağıma MIRC'e dönerim daha iyi. hiç beğenmedim. ayrıca program kapanışta çok inatçı sildim ve yeniden messenger yükledim. messenger uygulaması ortadan kalkarsa skype kullanmayı düşünmüyorum. değiştirirken bana mı sordular? yahoo da tema değişirken bana sormamıştı üyeliği deaktif yaptım. keza facebook zaman tüneli uygulaması iğrenç onu da yakında deaktif edeceğim. MIRC'e dönüyorum. Yani başa...

Ey diğer kullanıcılar.Siz de benim gibi olun ve istemediğiniz bir uygulamayı kullanmayın ! Bu sayede firma istenmediğini anlar ya da batar ki mantıklı olarak ilk seçeneği uygularlar.Kullanmayın seçin ! Bilge Baykuş

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir