Windows Live Messenger'ın şaşırtan gerçekleri

Windows Live Messenger 10. yılını kutlarken; MS yazılımı hakkında çok ilginç gerçekleri açıkladı...

Windows Live Messenger'ın şaşırtan gerçekleri

Microsoft'un anlık mesajlaşma yazılımı Windows Live Messenger 10 yaşında. Milyonlarca insanın günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelen bu yazılım halen Türkiye dahil 59 ülkede ve 36 dilde en çok kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı olarak hizmet veriyor.

Windows Live Messenger, 330 milyon aktif kullanıcısı ile dünyanın en büyük sanal topluluklarından birini oluşturuyor. Windows Live Messenger kullanıcıları el ele tutuştuğu takdirde dünyayı 12 kez saracak bir insan zinciri oluşturabiliyor.

Mevcut kullanıcı kitlesi ülkelerle karşılaştırıldığında Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın en büyük üçüncü nufusuna sahip olan Windows Live Messenger, 306 milyon nüfusa sahip ABD'den bile daha kalabalık bir insan topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

İlginç rakamlar eşliğinde Live Messenger!

İşte Windows Live Messenger'dan ilginç ve şaşırtıcı gerçekler:

* Günde 3 öğün yemek yer gibi, bir kullanıcı mesaj göndermek için ortalama günde en az 3 kez Windows Live Messenger'a bağlanıyor.

* Sohbet için anlık mesajlaşma (IM) yazılımı kullananların birbirlerine gönderdiği mesaj sayısı günde 9,4 milyarı buluyor.

* Eğer Windows Live Messenger mesajları A 4 boyutlarında kağıtlara geçirilseydi ve bu kağıtlar birbirlerine eklenebilseydi 474 bin km'lik bir yol oluşturacaklardı. Ay ve yeryüzü arasındaki mesafe 405 bin kilometredir.

* Eğer Windows Live Messenger mesajları A 4 boyutlarında kağıtlara geçirilseydi, bu kağıtların toplam ağırlığı 67 bin 900 ton olacaktı.

* Eğer Windows Live Messenger mesajları kağıtlara yazılmış olsaydı, günde 2,8 milyon ağacın kesilmesi gerekecekti. Halen bir ton ofis kağıdı elde etmek için ortalama 24 ağaç kesiliyor.

* Dünya genelinde ortalama bir Windows Live Messenger kullanıcısı 26,5 yaşında... Ülkelere göre yaş ortalaması 24,5 olan Türkiye'de en genç Windows Live Messenger kullanıcıları topluluğu bulunuyor. ABD ise 32 yaş ortalaması ile en yaşlı Windows Live Messenger topluluğuna sahip olan ülke.

* Windows Live Messenger üzerindeki sohbetlerin dünya genelindeki ortalama süresi 5 dakika. Amerikalılar 4 dakika ile bu ortalamanın altında kalırken Çinlilerin ortalama sohbet süresi 8 dakikaya kadar uzuyor.

* Anlık mesajlaşma yazılımlarında aynı anda bağlı olanları ifade etmek için kullanılan ölçümlemeler için (SOC – Simultaneous Online Connections) birimi kullanılıyor.

* Windows Live Messenger'ın canlı bağlantı tarihi rekorları şunlar: Aynı anda birbirine bağlı 1 milyon kullanıcı bariyerini İlk kez 5 Eylül 2000'de aşan Windows Live Messenger, 1 Eylül 2005 tarihinde ise 20 milyon canlı bağlantı rekorunu kırdı. Bugün ise tipik bir Windows Live Messenger mesaisi güne 40 milyon canlı bağlantı (SOC) ile başlıyor.

Microsoft'un Yazılım artı Hizmetler vizyonunun bir ürünü olan Windows Live Messenger 10. yılını kutlarken sunduğu yepyeni iletişim olanaklarıyla insanlar ve kültürler arasındaki mesafeyi ortadan kaldırıyor. "Sizin potansiyeliniz, bizim tutkumuzdur" sloganıyla yenilikçi yazılımlar ortaya koyan Microsoft, bilgisayar, PC ve mobil iletişim ortamlarında kesintisiz paylaşım ve etkinlik olanağı sunan Live serisi ürün ve hizmetleri gibi Windows Live Messenger'ı da her geçen gün yeni teknolojilerle zenginleştirmeye devam ediyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Anlık mesajlaşmada zaten King, Live Messenger. Sunduğu imkanlar olsun, yenilikler olsun kullanıcılara hitap eden bir yazılım. Kullanım kolaylığıda bir okadar hoş. Görseli kullancıya göre şekillenen yazılım bu sayede dahada hoş bir durum alarak kullanıcı kitlesini arttırıyor. Konuda yazılan gerçekler cidden şaşırtıcı. :)

Teşekkürler CHİP Online !

kaç milyon kişi nin 10'ar tane hesabı wardır ajjuibua

bu msn messenger olmasa kıbrısta okuyan biraderle aylık 1milyar fatura öderdik msn varda bişi ödemiyos oda kamera mikrofon seti aldı bende saatlerce görüntülü konuşuyoruz hiç özlem cekmiyoruz burda pstn üzerinden görüşmedigimiz için telekom şirketi zarar ediyor fakat bu benim karım))

hadi google bu rakamlara sıkıyosa ulaşsın bakiyim.

Google en azından kilitlenmiyor, video görüntüsü donmuyor. On kat daha iyi. Zaten herkes facebook'a geçmiş, messenger'ım bomboş, kullanıcı sayısı çok tabiii, hotmaili olan herkes messenger üyesi kabul edilirse böyle yanıltıcı rakamları konuşuruz. GMail on kat daha iyi.

Dün 20:56
gmail bir dene

Teşekkür ediyoruz ms'ye bu gereksiz bilgiler için, biraz işe yarar işlere bakıp teslim edilmemiş mesajları gönderilmiş gibi gösterip ertesi gün teslim edilemedi demesine bir çözüm bulsalar yada gönderilmek istenen her dosyayı bir tehditmiş igib görmesine bir son verseler vs. 20 senede geçse bişiye benzemeyecek bu msn, bir an önce google yaygınlaşsada işkenceden kurtulsak!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir