Windows Media Player 11

Windows Media Player 11'in Türkçe sürümü sessiz sedasız yayında ve çoğu kimsenin henüz bundan haberi yok. İlk kullanan siz olun.

Windows Media Player 11 ilk kurduğumuzda İngilizceydi ve elimize Haziran sayısının CD'lerini hazırlayıp göndermek üzere olduğumuz bir zamanda geçtiğinden zar zor yetiştirebildik. Okurlarımızla paylaştığımız yeni yazılım İngilizce olmasına rağmen, gelen tepkiler de oldukça ilginçti. Çoğu kimse bir değişiklik olmadığını belirtirken, bazıları da eskisine ve Winamp'e asla geri dönmeyeceğini belirten mesajlar ulaştırdılar. Her iki tarafın da buluştuğu ortak payda ise, arabirimindeki değişimin geçer not almasıydı. Biz de bu yazılımın diğer yeteneklerine geçmeden önce arabiriminden başlayalım dedik. Windows XP'nin ilk çıktığı zamanlarda kendine hayran bırakan arabirimi, artık demode oldu ve şu sıralar herkes bir şekilde üçüncü parti yazılımlarla işletim sistemini Windows Vista'ya benzetmeye çalışıyor. Windows Media Player 11 ise çoktan Vista'ya ayak uydurmuş bile. Renkler, butonlar ve menülerin çalışma prensibinin bir önceki sürüm ile pek de bir ilgisi yok. Oldukça şık ve kullanışlı bir arabirimden bahsediyoruz. Şimdi de bu arabirimi bilgisayarımızda görmek için yazılımı nasıl kuracağımıza geçelim.

Windows Media Player 11'i bilgisayarınıza kurun

Buraya tıklayarak indireceğiniz kurulum dosyasına tıkladıktan sonra, sizden istenen anlaşmayı imzalayın. Ne de olsa artık dil Türkçe. Bundan dolayı kurulum size yabancı gelmeyecek. Onay verdikten hemen sonra, sisteminizin herhangi bir sorun olma ihtimali üzerine yedeği alınacak ve sistem geri yükleme noktası oluşturulduktan sonra yazılımı kullanmanız için geriye sadece son adım olan Hızlı onay kutucuğ nu işaretleyerek Son butonuna basmak kalıyor. Windows Media Player 11'de yeni neler var? Windows Media Player'ın daha önceki sürümleri ilk kurduğumuz zamanı hatırlayın. Heyecanla kurar, beklerdik ama değişen topu topu birkaç özellik olduğunu görür ve değişiklik yokmuş gibi yeni sürüme devam ederdik. Daha önceki sürüm yükseltme işlemlerinde alıştığımız az farklı güncellemelerin tam aksine, baştan aşağı bir yenilenme söz konusu. Arabirimdeki butonların tasarımı, bir an önce bir şeyler oynatma isteği uyandırıyor.

İlk aklınıza gelen MP3 çalmak ise o zaman bir sürpriz ile daha karşılaşıyorsunuz. Çaldığınız şarkının albümü hemen sağ üst tarafta beliriyor ve satın almanız için size tavsiyede bulunuluyor. Ancak satın alma işlemi biraz sorunlu. Bu konuya yazının ilerleyen bölümlerinde daha detaylı değineceğiz.

Şarkılarınıza puanlar da verebiliyorsunuz. O anda çalan şarkıya 5 yıldız üzerinden değer biçebiliyorsunuz. Bunu neden yaptığınızı merak ediyorsanız hemen söyleyelim, daha sonra keyfinize göre bir şarkı listesi (playlist) yapmak gibi bir planınız varsa, zaman kaybetmeden en sevdiğiniz şarkıları kısa süre içerisinde karşınızda listelenmiş olarak görüyorsunuz.

Yazılım, internet ile sık sıkıya beraber çalışıyor. Şarkı çaldığınız listeden albümlerinizin listelendiği kitaplık bölümüne geçtiğinizde de durum değişmiyor. Arşivinizdeki albümlerin kapakları ile karşılaşıyorsunuz. Oysa siz sadece MP3'leri barındırdığınızı düşünüyorsunuz ama Windows Media Player 11, bu MP3 isimlerine göre hemen internetten bilgi alarak albümü hazırlıyor ve arşivinizi daha kolay gözlemleyebilmenizi sağlıyor.

Windows Media Player 11'in internetle bu kadar dostane çalışması sizi şüpheye düşürebilir. Aklınıza gelen ilk soru şu olsa gerek: "Şarkı listelerime bakarak albüm kapaklarını bir anda karşıma çıkaran Windows Media Player 11, zaten yakında sileceğim yasal olmayan MP3'leri de şikâyet eder mi?". Rahatlatan cevabı hemen verelim o zaman. Yazılım şimdilik casusluk yapmıyor. Yasal olmayan MP3'leriniz için harekete geçmese de, bunun sadece "şimdilik" böyle olduğunu bilmekte fayda var. Zira bu yazılım, Windows Vista'da çalışırken efendiliğini korumayabilir.

Media Player 11 ile Müzik CD'sinden MP3 yapmak

Müzik CD'lerinizi MP3 yapmak istediğinizde Windows Media Player'ı kullanmak daha önce pek aklımıza gelmezdi ve gider daha kullanışlı olduğunu düşündüğümüz (gerçekten de öyle olan) bir başka yazılımı kullanır, işlemlerimizi yapardık. Ancak Windows Media Player 11'e baktığımızda bize sunulan seçeneklerin yerleri biraz daha belirgin olunca, bir başka yazılıma gerek duyacağınızı sanmıyoruz.

Kopyala butonuna tıkladığınızda karşınıza gelen menülere biraz açıklık getirelim;

- Biçimlendir: Müzik CD'nizin hangi biçimde kaydedileceğini buradan seçebiliyorsunuz. Bu seçenekler arasında, kısaca WMA olarak bilinen Windows Media Audio'nun farklı türleri, MP3 ve WAV bulunuyor.

- Bit hızı: Kopyalayacağınız şarkının ses kalitesini belirleyen bant genişliğini seçeceğiniz bölüm. 128, 192, 256 ve 320 Kbps olarak bulunan seçeneklerde 192 Kbps'yi tavsiye ederken, sabit disklerinde boş alan sıkıntısı olmayanlar için de 320 Kbps'yi tavsiye diyoruz.

Diğer seçenekler ise işin biraz daha hikâye kısmı. Bir müzik CD'si takılır takılmaz kopyalama işleminin başlaması ya da kopyalama işlemi bittiğinde CD'nin optik sürücüden otomatik olarak çıkarılması gibi işlemlere ait seçenekler de yine bu bölümde yer alıyor.

Windows Media Player 11 ile CD yazmak

Windows Media Player'ın pek kullanmadığımız ama başarı ile yerine getirdiği bir diğer işlem de CD yazma. Bunun için arabirimde yer alan Yaz butonuna tıklayın. Yazma türlerinde Ses ve Veri olarak iki seçeneğiniz bulunuyor. Ses olarak bahsedilen seçenek müzik CD'leri oluşturmanıza olanak sağlarken, Veri olarak tabir edilen seçenekte de popüler CD yazma programı olan Nero ile bir CD yazarmış gibi medyalar oluşturmanıza imkân sağlanıyor. Tıpkı MP3 oluşturmada anlattığımız gibi diğer seçenekler de işin hikâye kısmını oluşturuyor. Örneğin CD yazma işlemi bittikten sonra CD'nin yuvadan çıkarılması gibi. Ama yabana atılmaması gereken bir özellik var ki, her daim işaretli kalmasında fayda var: Oluşturacağınız CD'deki şarkılar arasında ses düzeyinin aynı olmasını istiyorsanız o zaman Ses CD'lerindeki Parçalar Arasında Ses Düzeyi Eşitleme Uygula seçeneğini işaretli olarak bırakın.

Hakkı Alkan

Okuyucu Yorumları

Toplam 76 Yorum

cpu yu cok fazla kullanıyor

Hakkı Aklan değil. Hakkı Alkan.

Görünüm oldukça güzel.Ve oto. parça listesi oluşturma, parça ismi arama, mp3 rip gibi özellikler eklenmiş. Fakat mp 10 dan ne kadar iyi olduğu tartışılır

çok manyak bişiii

ben bunun betasını görmüştüm sanırım indirdim dil türkceydi şuan onu kulanıyorum ama calma listesine parcalar atarken donuyodu bunu indirip arada ki farka bakıcam ama bi fark görücegimide sanmıyorum...

tr hala beta değil mi neden final sürümmüş gibi yayınladınız?
~jojo

Şimdilik casus değil ama ileride olmayacak demek değil, öyleyse neden yükleyelim bunu? MSN live messengerın, dinlediğim şarkıyı göster özelliği çalışmıyor bende, belki bunu yüklersem düzelir dedim ama makaleyi okuyunca vazgeçtim. başıma dert almama gerek yok.

ya ben Windows Media Player 11 i kurmak istiyorum ama her defasında windows Genuine Adventage dosyasında kalıyor bunu nasıl halledebilirim bi zahmet yardımcı olurmusunuz

Lyric programları gibi çalışma özelliği hoşuma gitti. Bakalım bunların arşivini yapabiliyor mu? Epey önce indirdim ama bu yazıyı görünce kurmadığımı hatırladım.

ben 10 kullanıyordum. ace mega codecs premium yüklüydü, şu an ne olduğunu hatırlamadığım bir uzantı için k lite codec pack full yükledim. ondan sonra media playerim otomatik codec yükleme hataları vererek görüntülerin bazılarını oynatmamaya başladı. sırf bu yüzden 11 i deneyeceğim. 10 dan memnundum ama yorumlara bakılırsa 11 , 10 u hiç aratmayacak. saygılar iyi çalışmalar.

ya açıyorum exe'yi sözleşmeyi kabul ediyorum diyor " Kurulu, Windows kopyanızın orjinal olup olmadığı doğrulanamadı" ne yapmam gerek?

abi nasıl süper 1 ya bu 11

ben bunu üklemek istiyorum ama ücretlimi ve eğer ücretliyse ücretsizi var mı onu merak ediyorum..eğer bunu bilen biri varsa bana lütfen cvp yazsın..

bu final sürümmü yoksa betamı zira benim xp updatelerden yazılım updatelerinde hala gözükmüyor xp pro orjinal lisanslı olmasına rağmen...
hemde bildiğim kadarıyla full sürümü xp media center kullananlara izin veriyor şu an

kardeşim Allah aşkına bir karar verin.Yükleyelimmi yüklemeyelimmi.

ben 11 indir dim onu kurmaya çalıştım hemde türkçe idi ama bana windows lisanssız dedi kuramadım bende daha

baba nasıl inderecez

ya programı ındırıdım fakat orjınale yazılım olmadıgını soyledı ne yapmam gerekır orjınalestırmem ıcın??????

media player 11 nasıl tavsiye edermisiniz. ben de 10 var.

hehehee kmsenin xp si orjnal diilmi yhaa. bnmde diildi ama bn program sysnde orjnal yptm bu prormı da kullnıyrmm:D

lisanslı cd kurulum yapmanız laızm yeterlimi açıklama:)

media player 11 neden indirilemiyor linklerde bir sorun mu var arkadaşlar

valla kardes ben bu yükleme işinden hic bisey anlamadım tek sorum bu sürüm ücretlimi değilmi ?

Usta Bu İnmez Biz En İyisi İngilizce Olanını İndirelim Bunu Beklersek Aylar Yıllar Geçer Millet İndiremiyo Çakarım Orjinal Windowsuna (: Ben Kaçak İndiriyom Kardeş

windows media pleyer tükçe diyorsunuz ama türkçe degil lütfen tükçe olsun

yaw ben windows media playeri indirmek istiyorum

neden bnde çalarken dinlet olmuoo kafayı yicem yaww

media player den araçlara giriyosun ordan seçeneklere gir eklentiler var
arka planı seç messenger yazan kutuyu onayla çalarken dinletin görünecektir

yau wallai bndede çalarken dinlet olmuo bnde yicem kafayı :(dinlediğim metalleri kimse göremiooo !!

abi manyak bıseye benzıyo ama ındıremedım walla

nereden alırız bu kurulumu kardeş

Sağ tıklayıp, klasöre çıkart wmp11-windowsxp-x86-enu/ tıklayın. 2. wmfdist11.exe çalıştırın. 3. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. 4. wmp11.exe çalıştırın 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. 6. Windows Media Player 11 ! keyfin varın... EMEĞE SAYGI

iiiide hoca yazmışsın bir sürü şey ama hiç biri olmuo.yada bunu biraz daha kolaylaştıramazmıyız,o kadar zorki kendim yenisini tasarlasam daha kolay olur

arkadaşlar ben indirdim gereken kaynak bulunamıyor dio yardııııııııııımmmm

bütün yorumlara katılıyorum indirdim dogrulamadı yani kısaca olmadiiiiiiiiiiiiiiiiiii

iiiiiiiiiiiiiii 10 dan güzel hissediliyor

gerçekten güzel teşekkür

ÇOOOOK GÜZEL BENDE BU 3 AYDIR WAR ABİM PROGRAMCI ONDAN HABER ALDIM İNDİRDİM İNDİRENE KADAR 4-5 SAAT HARCADIM AMA ÇOKKK İYİ YYÜKLENMESİDE ÇOOKKK ZOOOR:(

bu nerden indiriliyo ya

slm ben mp 11 indirdim fakat inglizce bunu türkçeye çevirebilirmiyim ve de nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

ya biri yardım etsin nasıl indireceğiz bunu yaa ????

ne media 11 ya gir işte kendi mediana kardeşim neyine yetmiyo

merak ettim birde ben indirim.Nasılmış bakam

nsl indereceğimiz nerde yazdığı hakkında bir şey bulamadım belirtirseniz sewinirim

arkadaslar nasil yükleniyo bu nerden yükleyeceğiz

yaw ben yükledim ama kafayı yedi programm:( bida inidrmeyi de bulamadım. yardımcı olursanız sewinirim(hemde çook:))

slm ben indirdim ama burdan değil yazılımımın orjinal olmadığını söledi bende wwww.microsoft.fr yani fransadan anlarsınız ya sanal kandırmasyon yapdım napim başka türlü yüklenmiyor yardım misteyen arkadaşlar ismail_yk_03x@hotmail.com bye

hay ben bunun taaaa.....
nası türkçesini indircz yrdmcı
olurmusunz..
ve pc ede yeni format attım.
hiç düzgn prgrm yok
the_boykot@h...
adresim,,,
yardm edin

ya bu nasıl indirilio

arkadaşlar ben indirdim kapatıp açıyom içindeki şarkılar siliniyor??? neden acaba bilen varmı???

ne olur birisi yardım etsin media player 11 deki şarkılar neden siliniyor kendi kendine...

Winamp ile çalma listesi oluşturup daha sonra bu listeyi devamlı WMP ile açarak sorunu çözebilirsiniz.

winnamp ile çalma listesi nasıl oluşturcez acaba??

arkadaşım nasıl yapcaz o dedini???????????

bendede kapatıp açılınca siliniyor neden bilen varmı

slm ben media playerı 11 açtığımda hemen şimdi yürütülüyor çıkmıyor kitaplık açılıyor hep şimdi yürütülüyora tıklamam gerekiyor bunun için mapmam gerekir acaba bilen varmı (MEDİA PLAYERIM 11)

Evet Arkadaslar yardım etmeye calısıyorsunuz eyw, ama sonuc bıtırıcı deqıl,
Olmayan proqramı bırakın daqınık kalsın bosuna uqrasıyoruz,
ßenım qorusum)

burdan su anlasılıyor hiç kimse memnun deil yanı

windows media player 11 amav dosyalarını neden acmıyor olabilir acaba

med.plyr 11'i kullandım 10dan pek bir farkı olduğunu düşünmüyorum
yükleyemiyenler üzülmesin

merhaba! WMP11 İngilizce kullanıyorum. daha önce önemli bir sorun çıkartmayan (Grup İncesaz 2008'de eklendi görünüyordu! o yüzden hep Recently Added'de duruyordu... 7 grup I ve İ var [Türkçe uyumsuzluğu]...vs. bunları saymazsak) WMP bugün durduk yerde hata verdi, database çöktü, yüzlerce yıldız (derecelendirme) güme gitti! 'maintain my star ratings as global ratings in files' seçeneği işaretli olsa yıldızlarımı geri getirebilir miydim acaba? veya başka bir yolu var mı? bir de niye böyle bir hata verdi acaba? birisi yardım edebilir mi?

valla ben daha kullanmadım merakta edıom ama bir türlü kuramadım ve bulamadım.burak

ya ben bu 11 sürümünü nasıl ındırcem bılgısayarıma ya bırı akıl versın nolurr :(:(:(

msn de ne dinliyorumu göster özelligi için
1-windows media player açın
2-ARAÇLAR
3-SEÇENEKLER
4-EKLENTİLER
5-ARKA PLAN I AÇIN daha sonra çıkan açıklamayı işaretleyin...

benden lisans felan istiyor ,:S:S kuramadim bi türlü :S

ya bunda yükleme yeri yok boşuna mı koydunuz ben anlamadım

GÜZEL BİR SÜRÜM MÜŞ

gelde indir şimdi bu programı ne diye indireceğimki herkes şikayetci kurulum yok zaten adam gibi bişeler koyun bari insanları kandırmayın oraya resimler koyupta aiptir.....

bende kullanıyorum hiçte şikayetçi değilim eski sürümlerine göre gayet güzel olmuş. Bu herkesin şikayetçi olduğu konuyu da anlamış değilim

bir şey yuklenmıyor arkadaşlar ugraşmayın

ARKADAŞLAR BU ÇOKTAN BERİ VAR AMA BUNU SADECE ORJİNAL XP'LER KABUL EDİYOR :q TABİ

windows media player gerçekten çok harika bir program bana göre winamp kullanıcısıydım bir zamanlar ve aslada winamp a dönmek te istemiyorum açıkçası windows media player kullandığım günden beri

11 sürümünde menü çubuğgunu bulamıyorum yardım edecek var mı

kota sorunu olan arkadaşlar boşuna kotanızdan yemeyin xp orjinal değilse yüklenmiyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir