Windows Mobile 7 böyle olacak

İnternette bir sonraki Windows Mobile sürümü ile ilgili resimler ve bilgiler ortaya çıkmaya başladı

  • Halil Mollaoğlu
Windows Mobile 7 böyle olacak

İnternette bir sonraki Windows Mobile sürümü ile ilgili resimler ve bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Windows Mobile 7, Apple iPhone gibi özellikler sunacak ve benzer şekilde kontrol edilecek. "microsoft.blognewschannel.com" adresinde yenilenmiş işletim sisteminin ilk resimleri bulunuyor. Bu resimlerin Microsoft-içi bir kaynaktan geldiği iddia ediliyor.

Yeni Windows'ta en çok göze çarpan iPhone ile olan benzerlik: Windows Mobile 7 el hareketleriyle, dokunmatik kontrol sunuyor. Fakat el hareketlerini algılamak için sensorlar değil cihaza entegre olarak gelen kameralar kullanılıyor. iPhone'dan tanıdığımız çoklu-dokunmatik kontrol (birden çok dokunma bölgesini tanıma özelliği) Windows Mobile 7'de de mevcut olacak.

2009'da gelecek
Windows Mobile 6 ile karşılaştırıldığında birçok değişiklik daha olacak. Mesela Microsoft'a has kaydırma çubukları tarihe karışıyor. Kullanım için zorunlu kalem de devre dışı bırakılacak. Tüm arayüz parmaklarla kontrol edilebilecek. Tüm uygulamalar daha kolay kullanım ve açıklık için yeniden dizayn edilecek. Bilgilere göre Windows Mobile 7 ancak 2009'da resmi olarak yayımlanabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

iPhone çıkmış olmasaydı eski tas eski hamam devam ederlerdi.

Win ile ilgili herşeyi apple ürünlerine benzetmekden ne zaman vazgeçiceksiniz merak ediyorum..

windowsun bizati kendisi apple'a benzemeğe çalışıyo:))bu kadar para harcayıpda hala geriden soluk soluğa gelmesine ne demeli acep...

Microsoft= Taklitçi.

yine appledan çalıyor yeter artık ama

OBA yazmış: (10.01.2008 11:01:10)

yine appledan çalıyor yeter artık ama

IQ kaç canım..? :)

Çıksa da alsak diyerek herkesin tepkisini çekiyorum. :)

Günümüz özenti çağı arkadaşlar özenti gençlik olduğu gibi firmalar arasındada özenti olabiliyor....Oyunun kuralı buu...Hor görmemek lazım..Ama size katılıyorum..Yeter artık kopya çektiğin...Beynin çalışmıyor mu kardeşim:D

microsoft aynı taklitciligine dewam ediyor... life is apple !
(onur susan)

vallahhi bekliyorum bende. suan mobile 6 pro kullaniyorum gayet memnun um..

dokunmatik tuşlar daha önce windows mobile serisinde wardı zaten. daha şphone olmadan önce. niye böyle taklitçi kopyacı muamelesi yapıyorsunuz. oba ile borga-x ms karşıtıysanız milleti de o yöne çekmeye mi çalışıyorsunuz...

Apple daha bırakın mobile cihaz üretmeyi, masaüstünde motorola 68k temelli OS7 li Quadralarda adam gibi 640x480 resim işletemezken*,
windows Mobile işletim sistemi ve ilk dokunmatik cihazlar piyasada vardılar... (HP ve Casio bunun öncüleri idiler)

* (Ki Alpha MacOS ve clustering şart idi. Ve grafik farmlarında binlerce dolarlarla ölçülen rakamlar dönüyordu. Ta ki powerPC ler çıkana kadar bu boyle sürdü.)

Dergiler gerçekten güzel yayın organları ve trendi takip etmekte de işe yarıyor da, işin evveliyatını okumadan etmeden, dogrudan dergi külliyatı ile yola çıkıp böyle özenti cevaplar ile ortalıgı bulandırmayalım lütfen.

Not: Windows mobile 7 de 6.0 üstüne bir 802.11n, geliştirilmiş DVB-H destegi , geliştirilmiş grafik programlama arayüzü, OpenGL ES ve GAPI+ ve güzel bir facelift ile gelecegi belli. Ancak bana sorarsanız, WM 7 den ziyade cihazlardaki Multitouch özelligi için sabırsızlanıyorum.

Acharad Sami vanJoulee[acharadjoulee@hotmail.com]

Morgue yazmış: (10.01.2008 13:02:13)
IQ kaç canım..? :)

gözüne bir gözlük tak bence yazmadan önce

@PcMaKeR
dokunmatik ekranı apple bulmadı ama nasıl kullanıcağını iyi biliyordu ve bunu tüm dünyaya gösterdi.

http://www.chip.com.tr/forum/konu.asp?TOPIC_ID=42696


ms nin zaten yıllardır apple ı taklit ettiği ve bill gatesin kıskançlık krizine girdiği zaten bilinen bir gerçek işte wikipediaki yazının bir kısmı

Bill Gates'in, Apple'ın yaratıcılarından Steve Wozniak'a Apple'ın merkezine yaptığı ziyaretinde daha gizli Macintosh üzerindeki Mac Os'u görüp küplere bindiği bilinmektedir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Windows_1.0


Pek çok kişi tarafından Microsoft, Apple'ın fikirlerini çalmakla suçlandı.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Windows_Vista

symbian işletim sistemini cep telefonlarında daha başarılı buluyorum bence rekabet artarsa ürünlerin kaliteside artar rekabete devam:)

windows mobile vistayı çok zorlayacak gibi

cep telefnu yazılım ve donanımında bir tıkanma var dizayn şekille idare ediyolar

Microsoft'un surface de kullandığpı teknolojnin kullanılacağını tahmine diyorum. Sidebar ların ortadan kalkması gibi bir sürü özellik gelicek.. Microsoft taklit ediyo ama geliştirerek ve çok iyi taklit ediyo bence..

Her ne hikmetse anti MS ci arkadaşlar da onların yazılımlarını tezgahlardan alıp, sonra da pardus kuracam diye bootun içine grub gömüp kaldıramayıp format atıp küçük dünyalarında yaşamaya devam ederken ve symbian cihazlarında polis telsizi kıvamında mp3 dinlemeye çalışıp, adam gibi işini görebilmek için her yeni S60 modele bir otomobil parası dökerken söyledikleri ile ters düştüklerini hiç düşünüyorlar mı acaba ?

şunu çok merak ediyorum. kusura bakmayın daha önce tam anlamıyla bir windows mobile deneyimim olmadı.
windows mobile 6 ile beraber gelen mobil tarayıcı (ie mobile) bir mikro browser midir? yani sadece wap sayfaları arasında dolaşmak için mi kullanılır? yoksa iphone'da olduğu gibi midir? biraz araştırdım microsoft'un şu sayfasında sanki bu sorulara olumsuz cevap verilmiş gibime geldi....

http://www.microsoft.com/windowsmobile/en-us/downloads/microsoft/internet-explorer-mobile.mspx

ayrıca microsoft büyük bir firmanın yapması gerekeni yapıyor bence. çünkü teknoloji kimsenin malı değildir. onu geliştirmek ve benzerlerinden faydalanmak, insan ihtiyaçlarına göre optimize etmek tabiki kaçınılmaz olacaktır.
mozilladan da çalar, apple'dan da çalar. ancak her güzel olanı kendi markasına sokabilmek için dahi ne kadar çabalaması gerektiğini düşündünüz mü hiç? programlama hiç kolay bir iş değil...

tüm yedileri bir arada verecekler galiba...

beyler bayanlar Microsoft kadar saçma sapan ve kalitesiz program ve mal sunan başka firma yok.. ben Microsoftun işletim sistemini taşıyan cep telefonu aldım 1 hafta dayanabildim güncelleştirme yaptığımda bile ağır çalışıyordu.. saçmalıktan başka bişi değil bu Microsoft.. bilgisayarın en donanımlısını kaliteisini aldım ama işletim sistemi Microsoft.. cebide laptabıda en kalitelisindendi parada kusur yapmadım ama verdiğim paraya değmedi.. ikisinide sattım ve laptapta APPLE MACBOOK PRO ve cepte APPLE iPhone4 aldım.. hemen hemen gene aynı parayı aldım ve çok rahatım ve eğer durumunuz varsa ve başınızın ağrımasını istemiyorsanız Microsofta ait herşeyinizi çöpe atıp APPLE geçin.. Ben APPLe geçtiğimde anladım neden TV yapımcıları ve grafik-sistem-performansçıların neden APPLE aldıklarını..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play