Windows Mobile 7: Çöpe giden Windows!

MS'in Windows Phone 7'den önce tasarladığı 7 numaralı minik Windows nasıl görünüyordu? İşte yanıt...

Windows Mobile 7: Çöpe giden Windows!

Microsoft'un, Windows Phone 7'yi piyasaya sürmeden hemen önce, aslında bambaşka bir işletim sistemi üzarinde çalıştığını biliyor muydunuz? Windows Mobile 7 ismiyle geliştirilen işletim sistemi, her ne olduysa ani bir kararla çöpe atıldı ve yerini Windows Phone 7'ye bıraktı.

Microsoft ismini değiştirmeden önce üzerinde çalıştığı Windows Mobile 7 sürümünü beğenmemiş ve kaldırıp çöpe atarak beğenilen Windows Phone 7 işletim sistemini ortaya çıkartmış. Onu takip eden Windows Phone 8 ve 8.1 güncellemesi ise, Microsoft'u tekrar mobil dünyadaki savaşa sokmayı başardı.

2008 senesinde rafa kaldırılan bu projeden geriye kalan, Kod adı Photon olan eski tasarıma ait daha fazla ekran görüntüsünü, ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz...

Windows Mobile 7'den görüntüler - 1

.

Windows Mobile 7'den görüntüler - 2

.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

İphone'u gördükten sonra bizimkinden bi cacık olmaz deyip iptal etmişlerdir. Kalemle çalışmak için tasarlanmış baksanıza.

iyiki cope atmış :D

Windows Mobilde zor

Bu bildiğimiz bilgisayar Windows u gibi telefon için fazla karışık iyi olmuş vaz geçildiği

Bi zahmet çöpe gitsin yani. Bu ne iğrenç tasarım böyle.

Windows Mobile komple çöpe atılıp baştan başlandı. Bunun bir benzeri de WP7 için yapıldı. WP8 yine yeni baştan yazıldı. Şimdilik WP8 güzel gidiyor. Bir sil baştan daha olmaz diye düşünüyorum. Çünkü Windows çekirdeğine geçtiler en sonunda.

Bundan once Windows 6.1 vardı aynı bunun gibi, onu bize kakalamışlardı. Nasıl unutabiiriz ki? Ha ha ha...

iğrenmiş cidden...

exe de mi çalıştırıyor win mobile 7?

Ah WinMo ah ilk aşkımdı ama hiç gelişemedi ki Symbian bile on kat daha iyiydi HP ve HTC modellerinden kullanmıştım o zamanlar kimse Htc nedir bilmezdi

Sahiden iyi olmuş o ne öyle

tasarim kotu ama guzel bir arayuzle birlikte pc de calisan exe uzantilarini calistirirsa windows isletim sistemi telefon ve tabletlerde androidi gerisinde birakabilir.

Ooo yeni mi haberiniz oldu. Ms bunun için tanıtım günü bile düzenlemişti. Biz de rom dosyaları düşer diye dört dönüyorduk. Ama kısmet şimdiki metro temalı w7 geldi. Bence bu şimdiki wp dan daha güzeldi. Çünkü önceki sürümlerin devamıydı. Wp7 ise Wm den çok farklı.

Ooo yeni mi haberiniz oldu. Ms bunun için tanıtım günü bile düzenlemişti. Biz de rom dosyaları düşer diye dört dönüyorduk. Ama kısmet şimdiki metro temalı w7 geldi. Bence bu şimdiki wp dan daha güzeldi. Çünkü önceki sürümlerin devamıydı. Wp7 ise Wm den çok farklı.

artık devir wp8 devri kolaylık devri hayat wp811 liye güzel androidmi salla gitsin en iyi android sürümüde L sanırım çok stabil denemenizi öneririm

çöpün çöpü....

Bu ne amk iyikide olmamis bu ne lan boyle bildigin masaustu 2 saatte bi islem yapardik artik

isabet olmuş :D

Hİİİ vaaaaah vaaah!

neee koca yazılımı mı? hemen yarın gidiyorum windows satın alarak microsoft`a destek oluyorum, manyakmısınız siz pektabiki LİNUX`a devam!

evet isabetli bir karar..

suan windows mobile 6.5 kullaniyorum versinbler bana bu romuda bayram etsem :D

kullanmayan bilmez windows mobile ı. smartphone 2002 den wm 6.5 e kadar kullandım. cep telefonunda pckullanmak gibiydi. uygulama değil program yükleniyordu win ce tabanına göre yazılmış .exe uzantılı programlar. win mo 7 yi uzunca birsürebeklemiştik ama wp7 ile hüsranauğramıştık. 2004 yılında telefondan flv veya avi uzantılı video izlemek veya rar dosyalarını açmak... milletin ağzı açık kalıyordu. tasarımı da gayet iyiydi. hele rom dosyalarıyla uğraşmak müthiş keyif veriyordu... yazık oldubu işletim sistemine.

Daha çok Windows mobile 6 sürümüne benzettim ve o işletim sistemini şu an hiç bir telefonda bulamıyorum. Kaldırmakla yazık etmişler

Gercekten yazık oldu win mobil e Microsoft windows mobili geliştirseydi , bu gün cebimizde tam bir bilgisayar taşıyacaktık.Android, iphone, winphone hepsi boş, hikaye. Hele android adamın ömrünü alır.Donmalar,takılmalar,reklamlar Haydi Microsoft yine yeni yeniden Windows Mobile 6.8.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir