Windows PC'nizin bakımını bu araçla yapın!

Windows'unuzun bakımı için farklı araçlara gerek yok. İşte "her şeyi" bir arada barındıran araç!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows kullanıcıları için en can sıkıcı konulardan bi tanesi de işletim sistemlerinin bakımının güç olması. Windows, bir çok geçici dosya, gereksiz kayıt, günlük dosyası ve geçmiş dosyasını farklı konumlarda saklıyor ve bir çoğumuzun bu nesneleri arayıp bulacak zamanı yok. Ancak WinUtilities adlı ücretsiz yazılım, farklı temizlik araçları yüklemenize gerek kalmadan gerekli tüm bakım özelliklerini bir araya getiriyor.

Uygulama, Clean Up & Repair (Temizlik ve onarma), Optimize & Improve (İyileştirme ve geliştirme) ve Privacy & Security (Gizlilik ve güvenlik) olmak üzere üç grup araçtan oluşuyor. Her grupta bazılarına Windows'dan alıştığımız, bazıları ise WinUtilites'e özel bir araç koleksiyonu bulunuyor.

WinUtilities ile beraber gelen kayıt defteri (registry) temizleyicisi, tüm sistem kaydını tarıyor ve ilgilenmeniz gereken hataları önünüze sunuyor.

Disk Cleaner ve optimizasyon araçları

Diğer bir faydalı araç ise diskinizde büyük miktarda boş alan açabilecek olan Disk Cleaner. Bu araç ile USB bellekleri dahil tüm diskleri tarayabilir, geçici ve işe yaramaz dosyaları, hatalı kısayolları vs. bulabilir, kaldırabilirsiniz.

WinUtilities'in sunduğu program kaldırma yardımcısı (Uninstaller) ise Windows'da normal olarak kaldırmanıza rağmen Program Kaldır listesinden ismini kaldırmayan programları temizlemeye yardımcı oluyor.

Optimize & Improve
bölümünde ise bilgisayarınızı daha hızlı çalıştırmanıza yardımcı olacak araçlar bulunuyor. Burada BHO Remover ile işe yaramayan "Yardımcı tarayıcı nesneleri"ni kaldırabilir, diskinizi ve kayıt defterinizi birleştirebilirsiniz. En faydalı araçlardan bir tanesi ise Windows'la beraber başlayan ve açılışı yavaşlatan öğeleri devre dışı bırakabileceğiniz "Startup Cleaner".

Tekrarlayan dosyaları bulma ve fazlası

"Files & Folders" bölümünde sabit diskinizde bulunan birbirinin aynı dosyaları bulabilir, bu sayede boşa giden sabit disk alanınızı geri kazanabilirsiniz.

"File Splitter and Joiner" aracı ise dev boyuttaki dosyaları bölümlemeye ve tekrar birleştirmeye yarıyor. Bu sayede tek bir CD'ye sığmayan bir dosyayı bölümleyebilir, veya arkadaşınıza göndermek istediğiniz bir dosyayı parçalar halinde gönderebilirsiniz. Tüm gereken arkadaşınızın bu dosyaları aynı araç ile birleştirmesi olacak.

"System Tools" bölümünde ise işletim sisteminizde ince ayarlar yapanıza izin veren her tür ek araç bulunuyor. Bu sayede yapılandırma dosyalarını düzenlemeden OEM bilgisini görüntülemeye bir çok işlem yapabilirsiniz, ancak tabi ki burada dikkatli olmanız gerekiyor.

Programı buradan indirebilirsiniz: WinUtilites

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

64 bit uyumlu mudur ?

evet uyumlu,bunun PRO sürümü ile Registry First Aid Platinum u öneririm.

Glary Utilities gibi işte.

bubun yerine asc 4 kullanın bende daha iyi ben 2 senedir bu programı kullanıyorum. + ccleaner

bence bu işlerde en iyi etkiye sahip program. Auslogic Boost Speed. Hali hazırda piyasa da ismini saydığımız bir çok programı kullandım fakat hiç biri gerçekten bana Auslogic firmasının hem optimizasyon araçlarının hem de sistem - disk gibi alanların temizliği için kullandığım programlar kadar ergonomi sunmadı. Kaldı ki bu programla inanılmaz derecede ince ayarlamalar yaparak gerçekten hem sistem hem de donanım performanslarınıza tam anlamıyla hükmedebiliyorsunuz .. denemenizi tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play