Windows Phone 8.1'de neler yeni?

Windows Phone 8.1'de, bize hangi yenilikleri sunuyor?Windows Phone 8'de olmayan neler var?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone 8.1'de neler yeni?

Uzun süredir beklenen Windows Phone 8.1 güncellemesi, San Francisco'daki Moscone Center'da düzenlenen Build 2014 konferansında sonunda ortaya çıktı. Güncelleme birçok önemli yenilik getirdiğinden bizce ona "Windows Phone 9" bile denebilirdi.

Cortana'nın ortaya çıkışı

Windows Phone 8.1 güncellemesiyle beraber gücünü Bing'den alan mobil kişisel yardımcı Cortana da ortaya çıktı. İsmini Halo'daki yapay zeka karakterinden alan dijital yardımcı, Microsoft'un Android'deki Google Now'una ve iOS 7'deki Siri'ye cevabı.

Microsoft'tan Joe Belfiore'a göre Cortana, Windows Phone'daki en önemli değişiklik olmakla yetinmiyor. Belfiore'a göre Cortana aynı zamanda "dünyanın ilk gerçek kişisel asistanı". Hem Bing'i, hem de telefonunuzdaki dahili verileri kullanan Cortana, telefonun sahibini yakından tanıyabiliyor.

Cortana, alarmları ayarlamak, sesi metne dönüştürmek, hatırlatma yapmak gibi sesli bir yardımcıdan bekleyebileceğiniz her şeyi yapıyor. Microsoft, Facebook, Skype ve Hulu gibi üçüncü parti uygulamalar için de desteği işletim sistemine entegre etmiş. Bu sayede Facebook arkadaşlarınızı kontrol edebiliyor, sesinizle aramalar yapabiliyorsunuz.

Action Center, daha kişisel canlı kutucuklar

Action Center

Windows Phone, nihayet kendi uyarı merkezini ortaya çıkararak rakiplerine yetişiyor. Microsoft'un "Action Center" olarak adlandırdığı hızlı ayarlar ve uyarı ekranı, Wi-Fi, uçuş modu, Bluetooth gibi ayarları hızla açıp kapamanıza izin veriyor. Action Center aynı zamanda canlı kutucuklarda kaçırdığınız tüm uyarıları da listeliyor.

Daha kişisel canlı kutucuklar

Microsoft, Windows Phone 8.1 ile birlikte aynı anda 3 sütun canlı kutucuk göstermenize izin veriyor. Daha da önemlisi, artık giriş ekranınız için bir arka plan görüntüsü seçebiliyorsunuz. Duvar kağıdınız, sadece belirli kutucukların arkasında görüntülense de çok hoş bir görüntü oluşturuyor.

Çizerek yazma

Microsoft'un yeni "Word Flow Keyboard" aracı sayesinde Windows Phone, artık parmağınızı harfler üzerinde gezdirerek yazı yazmanıza izin veriyor. Android'deki Swype klavyesiyle popüler hale gelen bu işlev, tuşlara basmak yerine tek elinizle tuşlar üzerinde parmağınızı hareket ettirerek hızla yazı yazmanıza izin veriyor.

Skype görüşmesi parmağınızın ucunda

Skype

Windows Phone 8.1'de standart bir arama sırasında sadece Skype düğmesine dokunarak videolu Skype görüşmesi başlatabiliyorsunuz. Bu işlev, Apple'ın FaceTime işlevine oldukça benziyor, ancak Cortana'dan da çalıştırılabiliyor.

Burst modu ile aksiyon fotoğrafları daha kolay

Bazı Android'li telefonlarda olduğu gibi Windows Phone'lu cihazlar da artık Burst modu ile peş peşe fotoğraf çekebiliyorlar. Bu işlev, özellikle Lumia cihazlarda önem kazanan Microsoft'un mobil kamera yazılımına yeni bir soluk kazandıracak gibi görünüyor.

Diğer geliştirmeler

Bu önemli geliştirmelerin yanında Microsoft, Data Sense, Wi-Fi Sense, Storage Sense ve Battery Saver araçlarıyla veri, depolama ve pil kullanımı konusunda telefonunuza daha hakim olmanızı sağlıyor.

Windows Phone 8.1'le artık telefonunuzun ekranını USB üzerinden bir PC, TV veya projektöre yansıtabiliyorsunuz. Yenilenen Xbox Music, müzik, video ve podcast'leri ek işlevler sunan farklı uygulamalara ayırıyor.

Windows Phone 8.1'de Internet Explorer 11'de (özel gezinti modu), takvimde yapılmış geliştirmeler de var. Windows 8 ve Windows Phone 8'li cihazlarınızı eşitlerken de artık daha çok seçeneğe sahipsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

Şu anda lumia kullanıyorum ve yeni bir telefon alacak olsam kararım kesinlikle yine bir nokia lumia olacak.Windows Phone gerçekten denemeye değer bir işletim sistemi.

neden dosya yöneticisi yok??

bu güzel haberlerden sonra bir de ne zaman bu güncellemeyi alabileceğimizi yazabilmenizi isterdim :)

Dosya ve müzik yöneticisi bu güncellemede de yok anlaşılan :/

hadi şimdi windows'u kötüleyin de görelim !!! ;)

@05 Nis 2014 01:34 3g üzerinden direk görüntülü arama yok halen skype ye bağlamışlar herkeste skype yok ben sırf o özelliği için nokia diyordum ama artık android vazgeçilmez olacak böyle giderse

@05 Nis 2014 09:06 iyide hangi android de daha doğrusu akıllı telefonda 3g üzerinden direk görüntülü görüşme yapılabiliyor?

Ayrıca belirtelim; Windows Phone 8.1 ile beraber Windows 8.1 ve wp 8.1 ortak uygulamalar yayınlanacak, yapımcılar aynı anda iki platforma da program yapabilecek. Bu da mükemmel bir gelişme

bu günlerde "Telefonunuz güncel.Son denetleme: 2 saniye önce" modundayım :)

Bu güncellemenin boyutu kaç gb olacak merak ediyorum . İşletim sistem baştan aşağı değişecek zira . Daha burda yazılmamış o kadar yenilik var ki .

Microsoft'un Android'ddki Google Now'una??

Yenilikten çok temel akıllı telefon işlevleri gelmiş güncelleme değil yama resmen

Süper artık android ve ios için bisebep kalmadı bütün özellikler var bide wp bin performansı tadından yenmez

Hiç güzel değil

Nokia lumia 1020 kullanıyorum ama güncelleme hala gelmedi ben bunu nasıl yükleyebilirim çünkü çok güzel gözüküyor :)

@05 Nis 2014 08:12 8 nisanda diyolardı ama bilmiyorum tam olarak

@05 Nis 2014 08:12 daha beklemen lazım

@05 Nis 2014 08:12 yaz aylarında gelicek güncelleme . Nokia kendi güncellemesiyle birlikte sunmayı düşünüyormuş . Ama bu ayın 15 ine kadar önizleme sürümü geliştirici hesabı olanlar için gelecek . Appstudio hesabı açarsan onu yükleyebilirsin geldiğinde . Bende onu bekliyorum .

Bazı eksikliklerini tamamlamış , google now ve sırı gibi asistan eklemiş .bildirim çubuğu eklemiş o kadar bunlarıda yapması gerekiyordu , ama maalesef bunları yapınca geleceğin sistemi oldu android ve ios ta yıllardır olan özellikleri eklemiş ve hala eksikleri vara

@05 Nis 2014 08:19 Kardeş buradaki habere bakarak bunu söylediğin için haklısın ama burada yazmayan çok yenilik var . Bunalr olması gereken şeyler olduğu için burada bunlardan bahsedilmiş . 1 - 1.5 gb lık bir güncelleme olacağı söyleniyor . Geniş kapsamlı bir güncelleme olacak . Bu arada bölge ayarlarınızı abd yaparak Cortanayı kullanabileceksiniz haberin olsun . Ama ingilizce olarak . 2015 te türkçe desteği gelir diye umuyorum .

Daha burda yazılmamış o kadar yenilik var ki... Sanırım bu teknoloji tarihinin mobil alanda gelen en büyük ve en kapsamlı güncellemelerinden biri.

İos un yıllar içinde yaptıklarını wp daha 2. Yılına girmeden yapmış wp çok daha hızlı gelişiyor kim ne derse desin

@05 Nis 2014 09:37 ios 2007 de çıktı , o zamanlar doğru düzgün telefonlar yokken apple iPhon la devrim yarattı , wp8 2012 de çıktı tabikide hızlı gelişecek o zamanların şartlarıyla şimdiki zamanların şartları bir değil

Bu arada wp de dosya yöneticisi(adı file picker) var ama androiddeki gibi sistemi kurcalayacağınız bir yönetici değil daha sınırlandırılmış sadece yeniden adlandırma\ taşıma\ sıkıştırma gibi temel işlevleri sınırlandırılmış dosyalar üzerinde yapan bir yönetici neden mi sınırlandırılmış çünkü ms wp nin stabiliyesinin bozulmasını istemiyor

prewiew yaparak 10 nisanda bu güncellemeyi alabilirsiniz wp haberden nasıl yapıldığına bakabilirsiniz 5 dakka bile sürmeyen bir işlem

bunları yapması gerekiyordu zaten her akıllı telefonda olan şeyler

"Cortana aynı zamanda "dünyanın ilk gerçek kişisel asistanı". Hem Bing'i, hem de telefonunuzdaki dahili verileri kullanan Cortana, telefonun sahibini yakından tanıyabiliyor." Belki Google Now yapamiyor olabilir ama Samsung'un S Voice'si bunu zaten 4.1.2'de n beri yapabiliyor.

@05 Nis 2014 10:44 tanıtılırken cortana ya diyo şu kişiyi arayınca bana şunu hatırlat diyo sonra aramaya baştıgında hatırlatma felan yapıyor baya bişey var bunda siri ye rakip bu

10 nisanda on izleme surumu gelecek.prewiew for developers uygulamasini yuklemek ve app studioya kayit olmak yeterli

Action centre cok kotu ama

@05 Nis 2014 11:27 iOS ve Android'in çakması olmuş çok basit çok kullanışlı değil gibi pek özelliği yok. Ama microsoft yıllarını verdi gerçekten büyük çaba sarfetti anca bu kadarı oluyor hiç yoktan iyidir.

Haberde yanlışlık olabilir mi? Dünyada bildirim merkezi olmayan telefon yok ki. Akıllı telefonların en temel özelliği o zaten.

@05 Nis 2014 18:07 Yanlışın var Windows Phone üretilirken Microsoft bildirim merkezini becerememişti, yıllardır üzerinde büyük çabalar sarfetti ve diğerleri kadar kullanışlı olmasada yaptı bişeyler birkaç aya yayınlıyacak. Windows Phone'larda yok hala diğer platformların hepsinde var.

Bu eylem merkezi yatay ekranda nasıl açılıyor? Windows phone da durum cubuğu yatay ekranda android ve ios gibi tepede durmuyor. Sol tarafta kalıyor? Şimdi yatay kullanırken sol kenarı içeri mi çekeceğiz? Birisi buna açıklık getirsin..

@05 Nis 2014 18:56 Eylem merkezi üstten açılcak yandan değil başlangıç ekranını yana kaydırıp üstten açılcak

@05 Nis 2014 18:56 evet yandan çekeceksin yazılarda yan kalacak. eylem merkezi cihazı dik konumdayken kullanım için tasarlanmış.

Nokia 3-5 tane uygulamayı portlayacak diye Haziran'a kadar 2 ay süreyle bekletmesi çok yanlış. Herkes mail çekip durumdan hoşnut olunmadığı ve en fazla 1 ay süreyle yayınlaması istediğini yazalım.

Bu özelikler zaten WP8 piyasaya çıktığında olmalıydı. Umarım root etme olayıda en kısa zamanda çözülür. Çünkü root edilemeyen bir telefon ile İOS ve Android platformu ile rekabet etmek çok zor.

ilk wp 8 ile bunun farkı yok wp8 ve wp8.1 in adını wp vista koysak felaket bir işletim sistemi

Yıl 2014 Arkaplana resim atma, bildirim ekranı, Swype klavye ve kişisel asistan gelecek Windows Phone'a birkaç ay sonra üstelik. Dünyada şu anda bu özellikleri kullanmayan iOS ve Android'li cihaz yok!..

Bunların hepsi savsata neymiş cortana ingilizce olacak abd sonra çinde olacakmış.iyi de o zaman telefonları gidin onlara satın bunlar resmen Türk halkı ile alay ediyorlar ve maalesef bizlerde buna fırsat veriyoruz eminim gelecek yazılım bir çok lumia cihazlara gelmeyecek amaçları yeni cihaz satmak baksanıza 8.1 yazılımı yüklü 3 cihaz duyurdular nerdeyse 20yıla yakın Nokia kıllandım halende 925 kullanıyorum ama bir daha mı Nokia tövbeler olsun

@10 Nis 2014 09:23 Nerden uyduruyorsunuz bunları? Windows Phone 8 cihazların hepsi 8.1 OLACAK! Hatta işlemcisi ram'i kaldıran cihazlar WP9, WP10 bile olacak ilerde.Çünkü WP7'den sonra Microsoft özellikle yaptığı hatayı farkedip sürekli güncelleme alabilecek yazılım üretti WP8 ve sonrası güncelleme alacak.

Cortana internet olmazsa işlevsiz sürekli internete bağlanamıyorum diye duruyor

wp8.1 priview yükledim bir bok yok bildirim merkezi falan göz boyamak yaptık demek için yapılmış. Kısayollara 4 kısayol konuyor ve mobil veri kısayolu yok. Ayrıca wifiyi açıyor ama kapatırken ayarlara yönlendiriyor. Gelen bildirimlerin ikonları hep aynı bildirimin hangi uygulamadan geldiğini bildirim çubuğunu aşağı çekmeden anlayamıyorsun. Bluetooth ile hala daha video göndermiyor ayrıca işaretleyerek müzikte göndermiyor. Cihazları eşleştirmedende bluetooth ile veri alış verişi yapamıyorsun ayrıca veri alırken toplu gönderimlerde hepsini tek tek kabul etmek gerekiyor. Şarj olayı ne hikmetse 2 yıldır bir düzelmedi süreklide kötüye gidiyor. Microsoft piyasaya çıkan yeni cihaz için 36 ay destek sözü verdi ama doğru düzgün hiçbir eksik giderilmeden 24 ay geçti zaten benim l920 için. Mağaza zaten rezalet. Skype whatsapp facebook twitter foursquare viber line wechat gibi popüler uygulamaların hiçbiri doğru düzgün çalışmıyor ve eksiklerle dolu. 3G görüntülü konuşma yok hala. Mağazadaki uygulamaların bazıları bölge ayarlarını abd yapmadan çalışmıyor ne hikmetse. Ayrıca mağazadan ücret karşılığı satın aldığınız bir uygulamanın 2 ay sonra mağazadan kaldırıldığını ve bir daha kullanamayacağınız için boşuna para ödeme gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Microsoft öyle apple gibi sürekli hata ve eksikleri giderme güncellemesi göndermez 6 ayda bir güncelleme yollar ama içi boş. Microsoft sürekli güncellemeyi yetiştiremediğinden yakınır ve Güncelleme tarihleri sürekli ertelenir söz verdikleri tarihlerde gelmediği gibi geleceği vaad edilen özellikleri 2 ye bölerek yarısını bir 6 ay sonra alabilmeniz içten bile değildir. Şuan l920 telefonumda 8.1 priview sürümü kullanıyorum ve gelen bütün yeniliklerde zaten bir işletim sisteminde olması gereken şeyler ama ne hikmetse hiçbiri kullanışlı değil. gelen yenilikler bile beta. Wp8 alacak arkadaşlar iyi düşünsün pişman olursam satarım derseniz ki öyle bir şey yok telefoncuların %99 lumia almıyoruz diyorlar alan %1'lik kesimde 1600 tl ye aldığım telefona 300 tl veriyor söylemesi benden. Android donuyor ama diyen olabilir. Alın bir ios kullanın hem güvenli hem de sağlam telefon. Yıllarca destek alır ve bozulduğunda muhtemelen yenisi gelir. Lumia'nın servisi rezalet. Android donuyor olabilir ama akıllı telefonu akıllı yapan uygulama ve kullanım kolaylığıdır lumiada bunların hiçbiri yok.

@11 May 2014 01:38 kardeşim sen bi boktan anlamıyosun demek eline alma o telefonu ben 925 kullanıyorum gayet stabil ve hiçbir uygulamada sorun yaşamıyorum bildirim merkezide çok guzel ve sade olmuş zaten wp nin amacı bu sadelik sen sat telefonunu milleti yalnış yonlendirme 1gr beyninle yorum yapma

Facebook oyunlarını açmıyo lumia lar

Selfie çubuğumu nokia lumia 625 bağlayamıyorun ? Nedendir acaba

Sen de yorum yaz