Windows Phone 8.1 hakkında tüm bilinenler!

Windows Phone 8.1 bomba gibi geliyor! İşte onun hakkında tüm bildiklerimiz...

Windows Phone 8.1 hakkında tüm bilinenler!

Windows Phone 8 sahiplerinin 8.1 güncellemesine kavuşmasına en az birkaç ay var. Windows Phone platformuna uzun zamandır gelmeyen önemli yenilikleri getirmesi ve en önemli eksikleri kapatması beklenen güncelleme hakkında şimdiye kadar sızanları bir araya getirmek istedik. Microsoft, 2 Nisan'da, Build konferansında muhtemelen Windows Phone 8.1'i tanıtacak, ancak son günlerde öğrendiklerimiz şimdiden heyecan verici bir mobil işletim sisteminin geldiğinin haberini veriyor.

Windows 8 ile ortak uygulamalar

Microsoft, Windows 8 ve Windows Phone 8 uygulama ekosistemlerini bir araya getirme planlarını gizlemese de, Reddit'te ortaya çıkan bir sızıntı, bu tür bir birleştirme için ilk adımların atıldığını gösteriyor. İddiaya göre Microsoft'un Windows Phone 8.1'e ekleyeceği JavaScript desteği sayesinde geliştiriciler, WP 8.1 ve Windows 8.1'e aynı anda uygulama yazabilecekler.

Eylem Merkezi

Microsoft'un "Action Center" olarak adlandırdığı uyarı merkezi, Windows Phone 8.1'in en önemli yeniliklerinden. Bluetooth, GPS gibi ayarları hızla açıp kapamanıza izin verecek olan yeni uyarı bölümü, uyarıları uygulamalara göre gruplandıracak. Android'deki uyarı merkezine birçok yönden benzeyen Eylem Merkezi'ni tamamen açmak için parmağınızı en üstten, en alta kadar sürüklemeniz gerekecek. Kısa bir çekiş, hızlı ayar bölmesini açacak.

Daha iyi pil ve depolama yönetimi

Daha iyi pil ve depolama yönetimi

Windows 8.1, Battery Power Sense ve Storage Sense işlevleriyle hangi uygulamaların daha çok pil harcadığını görmenize, pil tasarrufu moduna geçmenize ve uygulamaları SD karta taşımanıza izin verecek.

Çoklu görev değişiklikleri

Çoklu görev menüsünde uygulamaları kapatmak için artık onları dışarıya doğru sürükleyebileceksiniz. Böylece küçük "x" düğmesine basmanıza gerek kalmayacak. Bir başka bilgiye göre Windows Phone 8.1'de uygulamalar, uygulamayı kapatmadan giriş ekranına döndüğünüzde, arka planda çalışmaya devam edecekler. İddialara göre ana uygulama listesi, uygulamaları yüklenme tarihi veya kullanım sıklığına göre sıralamaya izin verecek.

Cortana hazır mı?

En son sızıntılar, Microsoft'un dijital asistanı Cortana hakkında ipucu vermiyor. Özelliğin Windows Phone 8.1 ile beraber ortaya çıkması bekleniyordu. Bir başka bilgiye göre Microsoft'un 15 milyon dolarlık hissesini satın aldığı Foursquare, Windows Phone 8.1'de daha önemli bir role sahip olabilir.

Diğer değişiklikler

Windows Phone 8.1'le birlikte gelecek olan diğer küçük yenilikler arasında VPN desteği, yeni bir dosya yöneticisi, farklı işlevler için ayrı ses ayarları, otomatik uygulama güncelleme, videoları tam ekranda izlemeyenler için daha iyi YouTube desteği, uygulamalar için konum tabanlı hatırlatma yetenekleri, varsayılan mesajlaşma uygulamasını geliştirebilmek var.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum..

"javascript" bu iyiymiş. Ayrıca Microsoft resmen son noktayı koymuş. Bu tempo ile çalışmaya devam ederse bu alanda krallığını ilan eder.

bomba gibi geliyo

Cok harika olacak bu guncelleme ama bu kadar uzun sure beklenmemeli

Çok güzel bir anlatım android devri azalıp liderliği alması dileği ile :)

"küçük yenilikler arasında VPN desteği" mi bence en çok beklenen özellik. kurumsal kullanıcılar VPN olmadığı için ios veya android kullanıyorlar hala.

şu üstten inen görev çubuğu geç bile kaldı.seneler önce smybianda bile vardı :) sırf bu yüzden android aldım yeni telefonumu daha kullanışlı diye bu hızla giderse güzel yeniliklerle bi sonraki tel. wp neden olmasın :)

kalekodur güncelleme budur...

Ancak bu güncellemeden sonra bir wp telefon alabilirim. Ben de bekleyenlerdenim...

Microsoft "ForSquare" ın hissesini almamıştır. Sadece ödediği para ile veritabanına erişmiştir. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim.

Konuşulanlar SDK'dan sızdırılanların buz dağının görünen kısmı olduğu yönünde. Cortana ve bildirim merkezi SDK'da yok. Bir çok özellik eksik. Dosya yöneticisi konuşuluyor. Chip'in eklemediği, uygulamaları SD karta taşıma geliyor. Eskiden WP alacağım diyenlere dur yapma derdim ama artık diyemem cunku çok heyecanlandım.. Tavsiyem Chip'in daha geniş anlatması her şeyi, yenilikler daha fazla burada özet geçilmiş gibi. Mesela Facebook Blue ve 4sq çok heyecan veriyor. Twitter, Whatsapp ve Instagram da adam olacaktır muhtemelen.. :)

Ben koyu bir nokia fanatigiydim, androide gectim. Elimde sirf kalemi ve bazi uygulamalari isim geregi benim icin kullanisli diye note 3 aldim. Ama kardesim rehber takiliyor, telefon geneli donuyor v.s. rezillikm Ha bu arada polonyada guncelleme kitkat geldi, bizde bi cacik yok halen. Google istedigi kadar guncellesin, bize yansima yok o kadar para vermeye ragmen. Sanirim tekrar nokia ya donus ve windows phone merhaba deme vakti ...

anlamadıgım bu mudur yani wp? bilenler bilir Zamanında SE'nin symbian temelli UIQ arayüzlü cihazları vardı..WP 8.1 ile geleceği idda edilen birçok şeyi taa o zamanlardan yapabiliyordu...

1 yıldır 920 kullanıyorum ve oldukça memnunum. Korumasız kullanmama rağmen ne çizik ver ne başka bir şey, sistem de benim için gayet güzel şu an. Bu yenilikler gelirse mükemmel olur gerçekten.

Hafıza kartına uygulama taşıma göz ardı edilmesin L820 telefonumun ömrü uzadı resmen :D

L620 için Black gibi gecikmesin buda tüm teller black'li l620 daha test aşamasında Black için

Peki bu güncelleme nokia nın hangi modellerine gelecek?? .. onun hakkında bi bilginiz varmı?

@15 Şub 2014 15:30 sistemi kullanan bütün telefonlar alıcak 520 den 1520 ye

1520 gibi canavar bi cihaz cıkmışken bu güncellemenin bir an önce gelmesi gerekir.

İyide anlamadığım bu özellikler Windows Phone 8 yazılırken zaten iOS ve Android'de vardı neden yıllar sonra geliyor? Örneğin bildirim merkezi özelliği herkeste var ama Microsoft mühendisleri neden bu kadar çaba sarf etmelerine rağmen yıllardır yapamıyor? Gerçekten bu kadar zor Bi iş mi? Eğer cidden bu kadar zorsa Apple ve Google mühendisleri nasıl başardı bunda yıllar önce?

Herkeste yıllardır olan şeyler bunlar. Microsoft çalışanları hep iOS ve Android kullandığı için Windows Phone'un eksiklerini farkedemiyorlar, en büyük sorun burda bence. Yıl olmuş 2014 hala bildirim merkezi bu yılın ortalarında gelir mi acaba diye beklemek çok acıklı doğrusu. Windows Phone'un arayüzü çok yeni, farklı, şık ve çekici bir sanatçı gözüyle. Bambaşka ve bugüne kadar yapılmamış bişey ama yıllardır herkeste olan temel özelliklerin (bildirim merkezi gibi) olmaması gerçekten ilginç.

512 mb ram'e destek verecek mi sen ondan bahset. lumia 620 güncelleme alacak mı

Arkadaşım Güncelleme işletim sistemine geliyo 620 de 520 de alıcak bütün telefonlara geliyo güncelleme

Nokia symbianda wifi mobil net bluetooth kısayolları, müzik ve telefon sesini ayrı yapabiyorken windows phone de bu yok çok saçma!

Acaba her lumia telefona aynı anda mı gelecek

@06 Mar 2014 12:49 inşallah her telefona aynı anda gelir 625 kullanıcısıym black 620 ye gelmedi eğer black in 620 gelmediği gibi diğer telefonlarada gelmezse nokia baya bi kullanıcı kitlesi kaybeder

Android (1.5) ilk çıktığında wifi desteği, bluetooth ile dosya gönderme desteği ve ayarlara hızlı ulaşımı yoktu. Normal yani WP8'in böyle bir gelişim sürecine sahip olması. Çok iyi bir sistem haline geleceğinden emin olabilirsiniz. Android Dalvik sanal makinesini terketmedikçe ve geliştiricilere ya da üreticilere dönük belli optimizasyonları (özellikle Samsung'a dönük olarak) zorunlu kılmadıkça uzun vadede MS ezip geçecektir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir