Windows Phone 8 hack'lendi!

Microsoft'un duvarla ördüğü Windows Phone 8, sonunda jailbreak'lenmiş olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone 8 hack'lendi!

Windows Phone'lu ceplerin "jailbreak'lendiğini" duymaya pek alışık değiliz, ancak hacker'lar bunu yaptıklarına dair fotoğraflar ve bir video yayınladılar.

Windows Phone 8'li telefonlar, Lumia 1520 gibi 6 inç'lik büyük cihazlar haricinde genellikle giriş ekranlarında iki sütuna sahipler. Hacker takımının gösterdiği fotoğrafta ise Lumia 920'nin kutucukları üç sütun halinde düzenleyebildiğini gösteriyor. Hacker'lar bunun için bir kayıt defteri ince ayarından faydalanıyorlar.

Jailbreak'in asıl özelliği ise işletim sistemine eklediği alternatif mağaza ile Microsoft'un izin vermediği, üçüncü parti uygulamaları yüklemenize izin vermesi. Dahası jailbreak sayesinde normalde değiştiremediğiniz kayıt defteri ayarlarını değiştirmek, alt-seviye işletim sistemi ayarlarına ulaşmak ve sistemi modifiye etmek mümkün hale geliyor.

Windows Phone 8'in nasıl jailbreak'lendiği ise şimdilik açıklanmıyor. Bu iş telefonu PC'ye takıp bir yazılım çalıştırmak gibi basit bir yöntemle olabileceği gibi, bir JTAG ve donanım erişimi gerektiren karmaşık bir yöntemle de gerçekleştirilmiş olabilir. Bir başka ihtimal ise jailbreak'in gerçek olmaması. Jailbreak takımı, jailbreak tamamlandığında onu herkese açık olarak yayınlama sözü veriyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ALLAH aşkına ne hacki sadece bir sıra daha kutu ve uygulama sermk içinse resmen zahmet etmişler. önce kernel ve boot sorunu çözülsün resmen çin seddi gibi microsoft metro ile insanları kandırıyor

Hemen sevinmemek lazım. İlerleyen aylarda Windows Phone 8.1 güncellemesi çıkacak. Microsoft AR-GE ekibi çoktan açıkları kapamaya başlamıştır. Aslında bu kötü bir haber. Microsoft açıkları kapamak için Windows Phone 8.1 güncellemesini daha geç kullanıcıya sunacaktır. Windows Phone 8.1 Windows Phone ekosistemi için önemli bir güncelleme çoğu kullanıcı Jailbreak yapmaktan ziyade güncel bir yazılım kullanmak isteyecektir.

20:31 dediğin çok ama çok doğru

sanırım bu sefer sağlam iş yapıyorlar 3 kolonlu ana ekran pek büyük bir bug sayılmaz diğer sayılan işlemleri de yapabiliyorlarsa video paylaşsınlar görek! zaten 3 kolon 4" civarı telefonlar için fazlasıyla gereksiz 1520 gibi teller için lazım!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost