Windows Phone 8 için 512MB RAM yeterli mi?

Windows Phone 8'li cebinizin 512MB RAM'le gelmesi çok şeyden mahrum kalacağınız anlamına mı geliyor?

Windows Phone 8 için 512MB RAM yeterli mi?

Microsoft'un akıllı telefon platformu Windows Phone düşük bellekli cihazlarda bile harikalar yaratıyor. Platformun en büyük taşıyıcısı olan Nokia'nın Lumia ailesinin başarılı satış rakamlarına imza atan 520 modelinden yola çıkılarak yapılan bir araştırma Windows Phone 8 uygulamalarının günümüzde giriş seviyesi kabul edilen 512 MB bellekli cihazlarda bile ezici çoğunlukla çalışabildiğini gösterdi.

All About Windows Phone sitesi tarafından yapılan çalışma Windows Phone 8 platformuna ait 150 bine yakın uygulamadan sadece 331 adedinin 512 MB bellekli cihazlarla uyumsuz olduğunu ortaya koydu. Windows Phone 8'in yazılım bankasının yüzde 99.76'sının giriş seviyesi cihazlarla sorunsuz çalışması anlamına gelen bu durum Windows Phone 8 kullanıcıların ekonomik fiyatlı cihazlarla bile güncel uygulamaları çalıştırma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklarının delili.

Oyunlarda ise 512 MB bellek uyumluluğu oranında küçük bir düşüşle yüzde 99.63'e gerileyen Windows Phone 8'e oyun geliştiricilerin yardımı gecikmiyor. Temple Run örneğinde olduğu gibi 512 MB bellekli cihazlar için çıkan güncellemeler yoluyla Windows Phone 8 kullanıcıları güncel oyunların büyük bir bölümünden mahrum kalmıyorlar. Öncelikle 1 GB bellekli cihazlara çıkan Halo: Spartan Assault'un da 512 MB için tasarlanmış bir versiyonu da önümüzdeki aylarda piyasada olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Yemeyin bizi Allah aşkına , bütün hayatım boyunca 500 uygulama yükleyebilirsin deseler bu desteklemeyen 300 uygulama benim 500 umde yer alırdı , en onemlilerde destek yok , çöp uygulamalar 512 MB ram desteklese nolur

@25 Tem 2013 17:19 yav he he... 768mb ramli giriş seviyesi androidleride gördük cihazlar çöp resmen :p lumia 1020 deki 2gb ram in 300-400mb ı kullanımdayken android 2 gb ramde şişme yapıyor samsung 3gb ram koyarsam rahatlatırım sistemi diye yırtınıyor.

Güzel adamlar geleceğin mobil işletim sistemini yapmış geliştirmeye güncelleme desteğine devam ediyor yakında ram oranı ne düşük olursa olsun tüm uygulamaları çalıştıracak hala gelicektir şuan 99.70 civarında olsa da %100 olacaktır.

Chıp geriden geliyorsun :7

@25 Tem 2013 18:37 ağza bak ağza

Bi halt bilmeyenler her şeye çöp demeye devam ettikleri sürece zihinleri çöplüğe dönecek orda oranlar belirtilmiş dikkat ettiyseniz popüler uygulamalara 512mb önceliği tanınıyor ilerki süreçte düşük ram ile tüm uygulamalar çalışacak.android 1gb altına ne kadar destek veriyor uygulamalarda artı wp da 512mb ramle androidin 1gb 2gb ramli telleriyle bile yarışıyor geçiyor kasma yk bir şey yk wp mobile ğlatformds pc de olduğu gibi lider konumuna gelecektir.

Yani şu ceplere 1 gb ram koymak çok mu zor sayın Nokia?

yav iyi güzelde giriş seviyesi telefonlara bile 1-2gb ram koyunca ne olacak. Tamam biliyorum samsung gibi üreticiler yüzünden her çıkan telefonda 2-3gb ram 4-8 tane a15 çekirdeği falan istiyorsunuz ama alt seviye bir telefonum olsun yanımda da iyi bir laptop um olsun en pahalı telefonlardaki oyunlardan daha kaliteli oyunları bu telefonlardan daha ucuz bir laptopta daha büyük ekranda oynayayım diyenlerde var. Bencil olmayalım.

Hayır alt seviye telefona 1gb ram isteyenler diyelim 1gb ram koyduk peki orta üst seviye tele ne koycan farkı ne olacak adamlar seviyeye uygun donanım ve fiyatla satışa sunuyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play