Windows Phone'dan örnek alınacak 5 özellik!

Windows Phone, iOS ve Android'in çok gerisinde kaldı ama onlara örnek olacak özellikleri de var!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone'dan örnek alınacak 5 özellik!

Windows Phone, tam anlamıyla Microsoft'un umduğu yere gelememiş olabilir, ancak yine de Android ve iOS'a öğreteceği birkaç şey var.

Windows Phone'lu telefonlar, Android ve iOS'lu telefonlar gibi tonlarca satmıyorlar, ancak yine de belirli bir pazar payına sahipler. Microsoft'un işletim sisteminin sahip olduğu yenilikler ise bazen Android ve iOS için iyi birer örnek teşkil edebiliyor. İşte önümüzdeki ay ve yıllarda Android ve iOS'a eklenebilecek birkaç Windows Phone özelliği.

Daha az dokunuşla daha hızlı sonuçlar

Windows Phone ilk çıktığında şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi, çektiğiniz fotoğrafı hızla Facebook'a yüklemenize izin vermesiydi. Çektiğiniz bir fotoğrafı sadece 3 adımda Facebook'a yükleyebiliyorsunuz. Varsayılan yükleme konumu olarak Facebook'u kullanıyorsanız, adım sayısı daha da azalıyor.

Android ve iOS da bu kolaylığı artık sunuyor, ancak Windows Phone 8.1'in arayüzü etkilemeye devam ediyor. Örneğin bir uygulamayı bulmak için sola sürükleyip ilk harfine dokunmanız yeterli oluyor. Android ve iOS'ta ise önce uygulama listesini açmanız, ardından ekranı kaydırarak uygulamayı aramanız gerekiyor.

Telefonların daha iyi kameralara ihtiyacı var

Özellikle 9xx ve 10xx serisi Lumia cihazlar, Carl Zeiss lensleri ve resim işleme teknolojileriyle öne çıkıyorlar. Bazı yönlerden ise iPhone'un kamerasından üstün bir kameraya sahipler. Motorola, Samsung ve hatta Sony'nin Android'li cihazları ise kamera konusunda zorluklar yaşadılar.

Beta'lara kolay erişim

Beta'lara kolay erişim

Apple, iPhone ve iPad kullanıcılarının iOS 8'in beta sürümünü denemelerini mümkün hale getirse de, bunun için yıllık 99 dolarlık ücreti ödemeniz gerekiyor. Windows Phone geliştiricileri ve önizleme yayınlarıyla ilgilenenler, bu tür bir erişimi ücretsiz sağlayabiliyorlar.

Android'de ise beta sürümlerini denemek genellikle mümkün olmuyor (Custom ROM'lar dışında).

Jailbreak'i engellemek istiyorsanız, hacker'larla çalışın

Hacker topluluğuyla yakından, akıllıca bir ilişkisi bulunan Microsoft, Windows Phone 7'ye token-tabanlı bir kilit açma sistemi getirmişti. Daha sonra ise onaylanmamış uygulamaların sadece geliştirici hesabı altında çalıştırılabilmesini sağladı. Apple, telefonlarının jailbreak'lenmesini istemiyorsa, Microsoft'a benzer bir taktik izleyebilir.

Dijital yardımcınızın bir "karakteri" olsun

Windows Phone 8.1'in başarılı özelliklerinden biri de Cortana. Cortana'nın başarısı ise Halo'daki Cortana karakterini de seslendiren ses sanatçısı Jen Taylor'un sıcak ve etkileyici sesinden geliyor. Cortana, çok işinize yarayabildiği gibi, zaman zaman çok eğlenceli de olabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Burada sayılmayan ve bence en önemli artısı, sosyal ağların kişi profiline çok rahat bir şekilde entegre edilebilmesi. Kişi profiline girdiğinizde o kişinin tüm bilgilerini görebiliyor, facebook, twitter, linkedin gibi sosyalağlardaki paylaşımlarını uygulamaya gitmeden rahatça kişi profilinden görebiliyorsunuz. Öte yandan hareketli kutucuklar arayüzde bir fark yaratmış durumda.

İos ve android işletim sistemlerini de denemiş birisi olarak windows Phone aynı özelliklere sahip android telefonlarla karşılaştırıldığında daha iyi performans ve batarya ömrüne sahip. Kamera performansı oldukça iyi. Bazı konularda geride kalmış olsada hızla güncellenen bir işletim sistemi. İphone kadar stabil ve güvenli(hatta dahada güvenli) aynı zamanda uygun fiyatlı telefon arayanlar için android yerine daha mantıklı bir seçenek diye düşünüyorum.

@30 Eyl 2014 01:27 Nerden biliyon acaba daha guvenli oldugunu, sanki adam guvenlik uzmani... yurdum insaninin tipik portresi : Bilmislik!

palavra!... asil onun öğreneceği çok şey var!...

En büyük dersi dandik bir işlemci ve gpu ile ve 512 mb ram ile asphalt 8, temple run 2, Age of empire, subway surfers gibi oyunların oynanabileceğini kanıtladı. Hatta çok dandik bir işlemci, gpu ve 1 gb ram ile hiç kasmadan modern combat 5 ve tüm gameloft oyunlarının oynanabileceğini kanıtladı.

Malesef iyi bir sistem olmasına rağmen çoğu bayii nedense vhatsap var olduğu halde almaya niyetlenen çoğu kişiye vhatsap bile yok deyip caydırmaya uğraşıyor bence ms bunu çözsün yoksa gene satışlarda ilerleme olmayacak.

amele işi windows

Wp uygulama konusunda tamamlanırsa ios ve android in onune geçebilir

Windows, mobil trenini çok seneler önce kaçırdı. Son kullanıcıyı dinlemeyen bu yapısıyla windows, anca buralarda caka satmaya devam eder.

En onemlisi akici yani mesaji hizli yazmak benim icin onemli

IOS Stabilitesini arayan ama pahalı olmayacak bir işletim sistemidir Windows Phone. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum ve gayet memnunum. Bugüne kadar ne bir takılma yaşadım ne de bir donma. İlk aldığımda mağaza yetersizdi ama şu anda popüler uygulamaların hemen hemen hepsi mevcut. Zamanla daha iyi noktalara geleceğini düşünüyorum.

@13:00 native kod yapısı, doğru bellek yönetimi, multitask yönetimi ve bunların yanı sıra android işletim sisteminde olduğu gibi üstüne yazma mantığıyla değil, düzeltme ve var olan kodu değiştirmeye dayalı bir yapısı olduğundan daha güvenli ve daha az donanıma ihtiyaç duyan bir işletim sistemidir. İstersen daha fazla ayrıntı verebilirim. Ben görüşlerimi açık bir şekilde bildiklerime ve tecrübelerime dayanarak kısaca dile getirdim. Az ayrıntı vermiş olmam "nerden biliyon" gibi bir tavırla karşılanmamı gerektirmez.

Windows Phone'un iOs ve Androidi geçebildiği yok sattğı Mobil cihaz piyasasında kral olduğu tek yer: Chip.com.tr .Seviyoruz seni chip.Belki bugün sayenizde bir insan daha Wp yanlışına düşecek.Onun sevabı ve duası sizlerle....

18:28 WP yanlışı filan demişsin.Kişiye göre değişir ben 1 senedir kullanıyorum Windows Phone gayet de memnunum.

chip hiç eleştiri kabul etmiyor mu acaba. kameranın wp ile ne ilgisinin olduğunu yazmıştım telefonla ilgisi var sonuçta. ama kabul edilmemiş. çok ağır eleştiri bile değil.

Aldı başını gidiyor microsoft. Biraz zamana ihtiyacı var ama birden araya açacak olanda microsoft bu kesin.

Wp karşıtı lavuk takımına sorun bakalım, eline almış mı? Wp kullanan arkadaşlar, yakınınızda bu tiplerden varsa yardımcı olun biraz. Verin ellerine kurcalasınlar. Tek seferde mübdelası olurlar. Buralarda bilip bilmeden cavlayıp duruyorlar, yardımınız olsun gariplere.

windows phone 8 sade ve kolay, android karışık ve zor. ios'u bilmiyorum :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play