Windows Phone için yeni YouTube hazır, ama...

Yılan hikayesine dönen YouTube uygulaması güncellendi. Tabi buna güncelleme denebilirse...

Windows Phone'un YouTube çilesi sürüyor

Microsoft, Windows Phone'daki YouTube uygulamasını güncelleyerek onu tekrar çalışır hale getirdi. Bugüne dek Google'ın pek hoşuna gitmeyen uygulama, yine YouTube'un HTML5 tabanlı mobil web sitesini gösteriyor.

Microsoft, YouTube için geliştirdiği ilk uygulamayı Mayıs ayında yayınlamıştı. Ancak Windows Phone'u desteklemeyi düşünmeyen Google, uygulamanın Windows Phone Store'dan kaldırılmasını talep etmişti. Kaldırıldıktan sonra yenilenen uygulamada birkaç değişiklik olsa da yine Google'ın reklam ilkeleri yerine getirilmiyordu. Dolayısıyla Google, Windows Phone'daki YouTube'u yine engellemişti.

Google ile Microsoft'un ortaklaşa yeni bir YouTube uygulaması yapacakları da birkaç aydır konuşuluyordu. Ancak Microsoft, Google ile uğraşmayı bırakıp yine YouTube işlevlerini temel olarak yerine getiren bir uygulamaya yayınlamayı tercih etmiş görünüyor. Yeni uygulama, YouTube'un mobil web sitesindekinden farklı bir işlev sunmuyor, yani aslında uygulama listenizde YouTube'un web sitesine bir kısayol olarak yer ediniyor.

Gelişmeler gösteriyor ki Google'ın API'larını kullanan bir YouTube uygulaması, çok yakın bir gelecekte Windows Phone'a gelmeyecek...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

şerefsiz google

@09 Eki 2013 10:37 mac os ve linux kullanicilarida aynisini microsofta soyluyordu bi aralar

Windows Phone haberleri için teşekkürler chip Google çok problem çıkarıyor artık bir şey yapılması lazım.

google ın yaptığına bak ya

Wp'nin yükselişini görünce sıçtı tabi korkak google :S

android kullandırmak için yapıyor, ama boş işler bunlar.

ve google fanboylar koşarak uzaklaşır..

Siz önce Microsoft'a bakın. Microsoft'un hangi uygulaması windows dışındaki platformlarda çalışmış. Office var sadece. Oda bir dünya para. .net i mac' e yada linux'a port etsin microsoft ondan sonra konuşun. Linux ve mac'in pazar payı ne kadar demeyin. Mobil platformda da windows aynı durumda :)

WP nin yükselişini durduracağını sanıyor ama fazla yanılıyor Google. Gelecekte ihtiyaç duyulacak sistem stabil ve güvenli olan olacaktır. Androidle bu kelimeleri bir araya koyamadığımız için Google ın korkması çok normal.

Microsoft tekel olarak suçlanıyordu zamanında şimdi google android ile aynısını yapmaya çalışıyor bence.

Google Windows sayesinde MS üzerinde asalak yaşamaya düşkündür eli mahküm tüm uygulamalar zamanla WP'ye geldiğinde tıpış tıpış kendi gelecek yine MS'nin ayaklarına :)

Uygulama reklam ilkelerini mi yerine getirmiyor? Saçmalık. MS Youtube uygulamasında Google'ın yapmasını istediği her şeyi düzgün bir şekilde yaptı, uygulama yine de Google'ın YouTube uygulamasından iyi ve hızlı oldu. Google'ın yaptığı açıklamada "Uygulama HTML5 kullanmıyor HTML5 tabanlı uygulama yapın" yazıyordu. Ancak iOS ve Android'deki uygulamalar da HTML5 desteklemiyor. Sebebin Google'ın Windows Phone'un büyümesini istememesi olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bütün WP kullanıcıları da yapılan şikenin farkında Google bize Android aldıramayacak!

Yaw arkadaş ne malsın biri Youtube diyor o çıkmış .net diyor :) kalldıki mono.net var microsoftun destek verdiği :) Google yanlış yapıyor.

microsoftun kendi arama motoru, haritası, eposta servisi var bi zahmet kendi video sitesini de kuruversin. sen git her konuda googlea rakip ol ondan sonra da belki de en masraflı hizmetlerinden youtubeun kaymağına ortak olmaya kalk. halbuki iosta apple googleı kapıdan kovsa bacadan giriyor.

google her seferinde böyle çakar işte adam olsun windows!! NEXUS FOREVER!!

Google istediği kadar uğraşsın 3. part uygulamalar da iş görüyor özellikle youtubeHD programı HD video indirme özelliğiyle normal youtubeden çok daha iyi

Googlenin tek güvendiği şey dünyanın 1 numaralı arama motoru olması. Microsoft skype uygulamasını çeksin android narkettende görelim neler olacak. Google Plus tutmadı hangout tutmadı. Ne tuttu Youtube amaaa Youtube satın alındı. Şimdi demeyin net Mac'e gelsin diye. Burda kodlama dilinden değil engelden bahsediyoruz.

@10 Eki 2013 00:13 neye dayanarak tutmadığına karar verdin bilemiorum ama hangouts baya tuttu

Ayaklar baş olmuş

İkinci kez reklamdan dolayı değil html5 olmadığı için engellendi (ne var ki ios ve androidde programın html5le alakası yok) Google tamamen saçmalıyor başka platformlara destek vermeyip kullanıcı sayısını azaltacağını sanıyor

Bir kere Windows Phone kullanan insanın ama gerçekten kullanmış olacak öyle candy crush oynamak için değil işinde gücünde kullanacak dahada android almaz zaten kaç kere maillerime ulaşamadığım oldu. WP da Bi kere bile sorun yaşamadım. 6 aydır kullanıyorum bir kere olsun donma yapmadı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir