Windows Phone ikinci çeyrekte geriledi

Devlerin desteğini arkasına alan bu mobil platform Symbian'ın bile arkasından geliyor! İşte rakamlar

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone ikinci çeyrekte geriledi

IDC'nin ikinci çeyrek rakamları, Windows Phone'un yüzde 3.5 ile yükselme kaydedemediğini rakiplerini çok gerilerden izlediğini tekrar ortaya koydu.

Sadece Android ve iOS'un değil, Blackberry ve Symbian'ın da gerisinden gelen Windows Phone, iPhone 5'in tanıtılması ile daha da zor günler yaşayabilir. IDC'nin raporuna göre çeyrek içerisinde 5.4 milyon Windows Phone cihazı satıldı. Windows Phone, geçen sene aynı dönemdeki yüzde 2.3'lük payını yüzde 3.5'e çıkarmış bulunuyor.

104.8 milyon birim satmayı başaran Android ise yüzde 68.1 pazar payına sahip. Android'in geçen sene aynı dönemdeki pazar payı, yüzde 46.9 idi. iPhone, 26 milyon birim satılmış ve kullanım oranı geçen seneki yüzde 18.8'den yüzde 16.9'a gerilemiş. 7.4 milyon adet satılan Blackberry ceplerin pazar payı, geçen seneki yüzde 11.5'den yüzde 4.8'e gerlemiş. Symbian'ın kullanım oranı, ikinci çeyrekte yüzde 4.4'e gerilemiş. İşletim sisteminin geçen senenin aynı dönemindeki kullanım oranı yüzde 16.9.

Windows Phone'un kullanım oranı ne kadar gerilese de, yeni çıkan uç nokta Windows Phone 8'ler onun için iyi bir işaret. Mobil operatörlerin Windows Phone 8'li ceplere büyük önem vermesi bekleniyor. Bu sayede Samsung ve Nokia gibi üreticilerin WP8'li cepleri, Windows Phone'un yükselmesini sağlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Abi hangi insan telefonunun tarayıcısının İE olmasını ister ki ?? Tabikide ondan alınmıyor..

nokianın saçma stratejileri yüzünden millet lumia 920 bekliyo bence..

Cihaz turkiyeye gelmiyor ki satsın !

microsoft görselliğin ne kadar önemli olduğunu ne zaman anlarsa o zaman windows phone satışları artar

Hala insanların neden Microsoft ürünü almadığını merak etmiyor mu kimse nokia hayatının hatasını yaptı o çıkardığı kasa bi android de olacak nokia yok satardı kırar geçirirdi piyasayı o şirkette bi tane kafası çalışan adam yok mu allah aşkına

@15 Eyl 2012 21:48 hala anlayamadın mı nokia google'a bağımlı kalmak istemiyor.

ciddi anlamda makina üretimi daha yeni yeni oluyor. Yani üst düzey bir telefon (örneğin lumia 920 gibi) yeni yeni çıkmaya başladı. Samsung un ativ s diye bir modeli vardı (geçenlerde görmüştüm) yeni piyasaya girecekler o yüzden şimdilik WP 8 lerin geride olması şuan için normal. Bunları 2 sene sonra tekrar konuştuğumuzda çok farklı bir yerde olacaktır.Ayrıca yazılım desteği olarak WP 8 in eksikleri var market tam olarak istediğiniz ve aradığınız yazılımlarla dolup taşmıyor sonuçta. Windows işletim sistemleriyle ve diğer microsoft ürünleriyle entegre olmaya başlayınca ki microsoft bunu sağlayacaktır (bu yüzden WP nin çekirdeğini değiştirdi) o zaman herkes WP ye yönelecek. Hem stabilite hem hız hem de kullanışlılık sebebiyle. Sonuçta Android taraftarı olarak androidin sıkıntıları var diye düşünüyorum.Çok kilitleniyor (her ne kadar da rahat ve esnek yapıya sahip olsada.) ios ise "çok kısıtlı" işletim sistemi. Windows geleceğin işletim sistemi (mobil alanda da).Bir yazılımcı olarak sadece tahmin tabi yarın ne olacağı belli olmaz :)

zaten bu işler kolay olsa çin 1 numara olurdu. ama windows telefonlar iyi satış yapacak androiddeki yazılım uyumsuzluğu yüzünden satışlar gerileyecek. insanlar gerçekten mobil telefonlar istiyor.

Çok doğal. İnsanlar Windows 8'in çıkışını bekliyor.

çok doğal, sebebi son derece mantıklı olmasına ragmen (hala bilmeyenler için tekrarlayalım windows phone 8 güncelleme değil yeni bir sistemdir yeni bir kerneli vardır) eski cihazlar güncellenemeyecekleri için satışlar dibe vurmuştur. windows phone 8 çıkana kadar bunun haber yapılmasında da bir mantık bulunmamaktadır malesef. ve bir gerçek vardır ki windows phone kullanmış kişilerin tamamına yakını sistemden aşırı memnundur çunku "en stabil" sistemdir wp tavsiye ederim en azından 10 dakika önyargısız kurcalayın almak isteyeceksiniz...

Arkadaşlar gün gelecek ne windows ne Apple android platformunun ubuntuya geçmesi ve paket oyunların linux desteklemesiyle sanmıyorum 300 lira verip windows 2500 TL verip netbook->>> (Apple) almayacaklar. Çünkü google tam manasıyla bir masaüstü veya netbook için çalışan sistem çıktığı an Microsoft ve Apple şirketleri zorlanır. Ama bunu google şirketi ne zaman yapar bilinmez. Aynı PArdus nasıl kapandı dev ihale yapıldı ve yine pardus geliştirmeye devam ettiler. Google pek işletim sistemi çıkarmaz. Anca android sistemiyle devam ederler.

@turhill anlayamadım ne dediğini

@turhill yorumunu bir daha okumanı tavsiye ederim ne dediğini kendin de anlayamayacaksın..

Adlında idare eder en azından iphone dan iyi olduğunu söyleyebilirim, bence reklam yapmadığı için ve çok sayıda ülkede satılmadığı için geriliyor. Zira türkiyede hala insanlara telefon markası sorunca en iyisi nokia diyorlar, halbuki en iyisi samsung

google işletim sistemi yaptı chrome os ama istenilen düzeyde değil geliştiriliyor...

windows mobile yüklü cihazlar yeni versiyonlara güncellenmediği iin bunları artık aklı olanlar almıyor. bende htc hd2 vardı, android yükledim de telefon birşeye benzedi. akıllı telefon alacaklar için şu anda android tek akıllı seçim

bu nokia ne kadar kıt bi işletme yaa bak samsung a bada üretio android üretio windows phone üretio ama bizim bu nokia napıo symbian saçmalığından vazgeçemio üret android bak nası satılıcak telefonların.

listede bir eksiklik var android 100 lerce model telefonla % 68 ios ise sadece üretimi durdurulan modelleride sayarsak 6 modelle piyasanın % 48 ine sahip. buda android hernekadar gelişmiş olsada ios u hala 1 numara yapar. not: android kullanıyorum memnunum biraz daha gelişmesi gerek.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play