Windows Phone ne kadar hızlı?

Microsoft'un Windows Phone işletim sistemi, tüm cep pazarında neler yapıyor; ne durumda? İşte cevap!

Windows Phone ne kadar hızlı?

Microsoft'un mobil işletim sistemi Windows Phone, Android ve iOS'un ardından üçüncü sıradaki yerini sağlamlaştırıyor. Platform, Haziran ayında gerçekleşen mobil telefon satışlarında ortalamanın tam 6 misli hızlı büyüdü.

Microsoft'ın Windows Phone departmanı Ürün Müdürü Larry Lieberman'ın yaptığı açıklamaya göre Windows Phone, mobil platformlar arasında üçüncü ekosistem olarak kendini kabul ettirirken, Nokia Lumia 925 ve 928 gibi cihazlarla yerini daha da sağlamlaştıracak.

Microsoft'un mobil işletim sistemleri piyasasındaki yerinin Nokia'nın önümüzdeki günlerde piyasaya çıkaracağını duyurduğu 41 megapiksel kameraya sahip yeni bir Lumia ve ABD'deki mobil telefon operatörlerinden Sprint'in Window Phone 8 işletim sistemine sahip HTC 8XT ve Samsung ATIV S Neo piyasaya sürmesi ile daha da güçlenmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

bence yeterince hızlı android so bad yani.

Phone 8 in dez avantajı o karesel tasarımından sıkıldığınızda normal bir arayüz hayal oluyor..Oysa isoun arayüzü sıkmıyor adamı android'de ise hem ios hemde phone8 gibi arayüzleri kullanabilme özgürlüğü mevcut.Özetle Phone 8 arayüzü bi zamana kadar götürebilir ama malesef sorasında bi zaman sonra sıkılmaya başlıyor insan..

@14 Tem 2013 15:20 Gerçekler senin hissettiğin gibi olmayabilir bence. Sen sıkılırsın, başkası sıkılmaz önemli olan arayüzün tutulup tutulmadığı ki windows 8 arayüzünü ve işletim sistemini herkezin imkansız, Microsoft başaramaz dediği bir ortamda kabul ettirmiş görünüyor. Her geçen gün mobil piyasasında windows daha fazla büyüyor.

@14 Tem 2013 15:20 bence yanılıyorsun ios arayuzu sıkmıyor demişsin fakat ios arayuzu çok daha sıkıcı oysa phone 7 ve 8 ailesinde ekran kilidini kaldırdıgın anda karşına çıkacak ekran bınlerce farklı şekilde düzenlenebiliyor tile boyutu yerı live tile uygulamaların yerleşimini iyi ayarladığında göze cok hoş gelen ve hareketlı bır ekrana sahıp oluyorsun. bunlara karşı kareden sıkılırım dıyen bır kullanıcı cıkarsa benım bildiğim iosda koşeleri yuvarlanmış kareler 6 gen yada küre şekline dönüşmüyor yanlış biliyorsam aydınlatın

Isletim sistemi olarak is yapar ama by store daki kafa ile MS in cok omru yok.

android ölüyor artık

@14 Tem 2013 15:45 asıl sen ölüyorsun 7 gün sonra sen yoksun...

Canlı kutucuklarda nasıl sıkılırsın ki sürekli güncel kişiler hareketli Facebook ve twitter gibi sosyal mecralardaki anlık iletiler başlangıç ekranında gözüküyor ve güncel istediğin program oyunları başlangıç ta görebilirsiniz hem ep 8.1 ile 3 boyutlu kutucuk her kutuyu farklı renk seçenekleriyle değiştirme yahu gününe göre rengini belirliyorsun kapakları kulaklık rengi kıyafetine göre değiştirebiliyorsun ios 7 bile wp 8 kopyası asıl gdr3 güncelleme sinden sonra bir çok firma 4 çekirdek ve Full hd tel üretince patlama yaşanacaktır.

Tema uygulaması geliyor karesel görünüm kalkacak.

@14 Tem 2013 15:55 Microsoft karolardan vazgeçmez bkz: XBOX, Windows, Windows Phone, Windows RT...

Arayüz değiştirilemiyor diyenler beklesin. Çünkü Nokia nın arayüzü değiştirme yetkisi bulunuyor. Yani ileriki zamanlarda lumia telefonların farklı arayüzlerle gelmesi ve mevcut olanlarında güncellenmesi ihtimali yüksek. Bana göre Windows phone denince en doğru seçim Nokia...

ios a birşey diyemem ama diğerlerine 10 basar süper hızlı ve randumanlı...

Android yeterli olabilir ancak pil süresi ve güvenlik eksik üstelik Nokia cihazlarındaki kaliteyi başka markada bulamazsın

@14 Tem 2013 16:22 o a1018 kalitesi bi tek nokia da var

@14 Tem 2013 16:22 asıl güvensiz olan wp8...

@14 Tem 2013 16:22 galaxy s4 aldım, ilk nokia aldıgım gün kadar mutlu etmedi. Sürekli çok ısınıyor, şarj aleti resmen cebimde, gecen düşürdüm; 500 lira masrafı var bi de eski performansı vermeyebilir dediler. Ben bunu nokiada hiç görmedim.. androidin kral telefonu bile böyle ise bana andoid demeyin. uygulama falan cok ama hiç sevmiyorum androidi...

@grezimonk ??? uygulamaları Debug yapmadan, virüs kontrollerinden geçirmeden, uygulamanın hangi izinleri istediğine bu izinlerle hangi bilgilere ulaştığına bakmadan kullanıcıya sunan, bir sürü açığı olan, adam gibi güncelleme almayan bir Android varken WP8'e güvensiz demek... Kesin iOS de çöptür senin gözünde. 2 yıl iPhone 1 yıl Android kullandım 8X aldığımda Microsoft'a gidip Joe Belfiore'nin elini öpmek, sonra da Steve Baba'nın mezarına gidip, bir dua okumak, adama "Abi sen ne büyük adammışsın mekanın cennet olsun" demek istedim.

@15 Tem 2013 09:36 cahil Apple fanboyu güncellemeyi sunan cihazı üreten marka... onlar güncelleme desteği vermezse Google ne yapsın?

@grezimonk Kendin de söyledin, güncellemeyi alıp almamak Google'a değil üreticiye bağlı, üretici isterse "Ben buna güncelleme vermem" der ve sen de ortada öyle kalırsın açıklarınla ve çöplüğünle birlikte. En azından Apple ve Microsoft sana belirli bir süreye kadar kesin güncelleme desteği veriyor (iPhone 3Gs'e iOS 6 bile geldi, Microsoft da 2016'ya kadar tüm WP8'lilere kesin destek veriyor). O kadar yazı yazdım anca güncellemelere cevap vermişsin. Google Play'in %70 çöp oluşuna ya da sistem açıklarına da cevap versene. Fanboymuş... Fanboy sana derler Windows Phone haberlerine kadar gelip Android de Android diye dolaşıyorsun. Ben yazılımcıyım, iOS ve Windows için App yazıyoruz arkadaşlarımla. Bilgisayarımda Windows 8'le beraber Ubuntu da kullanıyorum. Linux çekirdeğinin kalitesini de iyi bilirim. Linux çekirdeğini kullanmasına rağmen lag ve sistem açığıyla dolu olan bir işletim sistemi Android dışında yok. (3 saatlik otobüs yolculuğunda sıkıntıdan Android 4.1 kullanan "akıllı" ekranları kırmış ve kaynak kodlarını Surface tabletime yüklemiş, onlarla oynamış bir insanım)

Nokia abi iste

Ama bizim 7.63073022620#820 tane uygulamamız var yaaaeaa assfgghjk vallahi şaşırdım 11 yorum yazılmış hiç birinde bu cümle yok , herhalde uyuyor android fanboyları

@14 Tem 2013 17:12 ne dıyon sen ya

Bu tür gelişmeler bizim için güzel bir durum zamanının en iyisi ne ise onu alırız. Şuan en iyisi andoid bence gelişirse neden wp olmasın

@14 Tem 2013 21:47 evet bana da diyorlar en iyisi android diye. neden diyorum herkes öyle diyor diye cevap veriyorlar... Bu zihniyetle android e uzun bir süre bir şey olmaz... Wp ancak insanlar çekirdekle, ram le, çözünürlükle kandırılamadığı gün yaygınlaşır.

burada özellikle android ve windows fanları yorum yapıyorlar. android'in şu an en yaygın sistem olduğu aşikar. ama windows'un çok sağlam geldiği de öyle. peki şu habere ne dersiniz? samsung kendi işletim sistemi tizen'i geliştiriyor ve geliştiricilere yüklü miktarda ödeme yapacağını açıkladı. bence samsung android'den artık umudunu kesti. çünkü en yüksek donanımla bile androidin problemlerini çözemediler. zaten taklit bir ürün orjinalin yerini hiçbir zaman tutmaz. elbette yaklaşan windows tehlikesi samsung'un panik yapmasındaki en büyük etken. android ulaşabileceği en yüksek noktaya çıktı. şimdi windows çağı başlıyor. WP geçen sene ilk çıktığında kimse buna ihtimal vermiyou. fakat daha bir sene dolmadan nokia çok çalışarak piyasanın en iyi telefonlarını ortaya çıkardı. bence fotoğraf meraklıları için 1020, diğerleri için ise 925 mükemmel seçenekler. ben 925'i Türkiye'ye gelince hiç düşünmeden alıcam. samsung yine yanlış ata oynuyor. sadece bir tane WP yaptılar ve onu da pek yaygınlaştırmadılar. mesela Türkiye'ye getirmediler. elbette bunu bilinçli yapıyorlar. tizen'i henüz görmedik bence ama sıfırdan yapılan işletim sisteminin piyasada pek şansı olmaz. windows köklü geçmişine rağmen piyasada yer bulmakta bu kadar zorlandı. şimdi tizen geliştirilene kadar windows telefonlar iyice piyasaya yerleşecekler ve ondan sonra tizen'in hiç şansı olmayacak. tizen'in sonu da blackberry gibi olacak sanıyorum. bir de samsung şunu unutuyor: windows 8 sadece telefonlarda değil aynı zamanda masaüstü, notebook, ultrabook, yeni çıkan hibrit ultrabook, tablet ve hatta diğer basit multimedya cihazlara girmeye başladı (BMW bile multimedya OS olarak windows kullanacak). böyle bir güç karşısında hiçbir şey duramaz. bir sene önce microsoft'a böyle bir işletim sistemi yaptığı için kızan arkadaşlar: yapılan hamlenin büyüklüğünü şimdi daha iyi anlayabiliyorsunuz sanırım. windows hakimiyeti artık sadece bir zaman meselesi.

@15 Tem 2013 00:09 ..ne kadar bir zaman lazım(4-5 yıl)...köklü geçmişe bakmaz bu iş..kim daha iyiyse oraya geçilir bir zamanlar nasıl ios sa bugün android...windows çalışıyorda..ios la android çalışmıyor mu..ios un kalıbını kırmayan bir kullnıcı kitlesi var.şurada sana katılıyorum android kullanıcıları heryere geçiş yapabilecek bir kullanıcı grubu..şu anki windows ve ios bunu karşılayamaz.cep pazarı masaüstü pazarına benzemez.....sadece nokia ve htc ile gidecekse sandığından daha uzun yolu var.

Windows Phone 8 gerçekten çok iyi bir işletim sistemi olarak doğdu. Samsung ve Apple birbirlerini yerken Nokia ve Windows Phone 8 büyüyor. Tasarım konusuna gelince ; Her gün farklı renk yapabiliyorsun , güncelleme ile her kutucuğu farklı renk yapabileceksin. Live Tile ile canlı hareketli kutucuklar var. Ayrıca mağazasıda gelişiyor. Bence alınacak telefon özellikle Lumia 1020. Kamera desen üstüne yok zaten. Microsoft gibi bir şirket yazılım konusunda en tecrübeli şirket zaten. Eksikleri hemen gidereceklerine eminim ve herkesde bunu biliyor.

Dosya yöneticisi olmaması bir eksik bence. ios'da da yok ancak en azından jb ile ifile geliyor ve sistemin her yerine ulaşabiliyorsun. Ancak bildiğim kadarıyla wp8 de hala crack yok. Onun dışında hızı akıcılığı ve performansı göz dolduruyor.

ben bir iphone kullanıcısı olarak WP daki ve Nokia daki gelişmeleri hayranlıkla izliyorum. iphone kullanıcılarının büyük kısmı yeni telefonlaronon da ios cihazı olmasını isterler. çünkü android gibi problemli ve donanıma aç bir işletim sistemi değildir ve çok kararlı çalışır. ancak WP kullanan biri microsoftun bu akıcılığı ve kararlılığı apple dan bile iyi yaptığını görecektir. açıkçası şuan eksikleri var ama kısa zamanda tüketicilerin her ihtiyacına cevap veren bir sistem ve uygulama mağzasına kavuşacaktır. daha önce windows mobile kurulu samsung omnia ile büyük pişmanlık yaşadım ama açıkçası bir sonraki telefonumun yada tabletimin bir WP cihazı olmasını ciddi ciddi düşünüyorum

@15 Tem 2013 13:31 Android problemli değil... asıl Dandios problemli güncellemelerde düzeltilen hataların sayısına bakta gör...

Çoğunuz android'i kötülemiş ama siz android'i samsung sanıyorsunuz galiba asıl android nexus cihazlarıdır.Bende nexus 4 var ve şuanda 4.3 .Galaxy note 3'ü deneme şansım oldu hiç beğenmedim,galaxy s4'ü denedim çoğu kez onuda hiç beğenmedim.Nexus 4'ü ise uzun zamandır kullanıyorum en ufak bir sorunla karşılaşmadım.Virüs programı kullanmıyorum güvenlikle ilgili en ufak sıkıntım olmadı.Oynamadığım oyun kalmadı.Telefondaki arayüz ise arada bir değiştiriyorum ve bu sayede telefondan sıkılmıyorum.Yani androidi kötülemeye gerek yok bazı ucuz telefon üreticileri iyi yapmadıkları için insanların aklında kötü diye yer ediniyor.Wp8 ve İos'u da denedim onlarda çok güzel ama android de çok güzel sadece telefon seçiminiz iyi olsun.Android(nexus 4 ) , ios (iphone 5s) , wp8 (lumia 1020 ) blackberry (z30) şuanda bu telefonlardan birine sahip olanlar hiçbir sıkıntı yaşamazlar.Bu da benim fikrim tabi...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play