Windows Phone'un geleceği böyle olabillir!

Bu müthiş Windows Phone konsepti gerçek olsaydı, Android'i bırakıp ona geçmek ister miydiniz?

Windows Phone'un geleceği böyle olabillir!

Nokia ve Microsoft'un gelecek için düşündükleri Lumia'lar tam olarak neye benzeyecek bunu bilmiyoruz, ancak Çinli bir tasarımcının müthiş konsepti bize gelecekten bir ipucu verebilir.

İki ay önce YouTube'da yayınlanan ancak henüz tanıtılan videoda IDEA Mediaworks'ten tasarımcı KuanGaa Chen'in Windows Phone konsepti görünüyor. Tasarımcının Surface-N adını verdiği konsept, diğer konseptlerden alıştığımız gibi yine çok ince kenarlı bir ekrana sahip. 4K ekran çözünürlüklü konseptin Gorilla Glass camının inceliği ise sadece 0.44mm.

Konseptte temel tasarımını koruyan Windows Phone'da uygulama menüsü, ana bilgi ekranı ve fazlasında bazı değişiklikler yapıldığı göze çarpıyor. Hayali cebin içinde bulunan Lytro ışık alanı kamerası, önceden çektiğiniz fotoğraflardaki öğelere sonradan odaklanmanıza izin veriyor. Telefonunuzun temasını değiştirdiğinizde kasanızın rengi de buna bağlı olarak değişiyor.

Surface-N konseptinin en göze çarpan parçası ise 3D haritaların ve diğer nesnelerin ekranın dışına çıkmasını sağlayan holografik ekranı. Böyle bir teknolojiden en az birkaç sene uzaktayız, ancak Amazon'un 3D ekranlı bir cep üzerinde çalıştığına dair söylentiler var.

Surface-N'in grafikleri ve hologramları için çok güçlü bir işlemciye ve GPU'ya ihtiyaç duyacağı açık. Bunun yanında sunduğu işlevlere bakıldığında pil ömrünün de ne kadar iyi olacağı merak konusu. Şimdilik sadece hayal edebileceğimiz bu cep, belki de bir gün gerçeğe dönüşecek.

Surface-N videosunu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

harbiden geleceğin teknolojisi süper olmuş tasarım

Wooooowwwww dostum Bu harika yaaa.androidden biktik artk yerini en iyi WP8 dolduruyor.

tabi kide ben android kulanıcısı oldum halde bole bir şey kesin zaten olmaz 10 sene sonra ancak fiyatı uçuk olur

Çok güzel bişeye benziyor incelik dediğimiz bu olsa gerek

süper olmuş bu yaa androidi batırır bu bence.d

kızı görünce tasarım şahane oldu size de :)

bunu yaparsa nokıa yapar

telefon harika duruyor harbi

telefonu bu haliyle piyasaya sunsunlar eyvallah harika duruyor

Eğer nokia boyle bir telefon uretebilirse yani islemci kamera cozunurluk gibi ozelliklerin iyi olabilecegi bir urun olursa hosuma gider. 6 inc civari olmali.

öyle bir yazmışsınız ki herkes sanki android kullanıcısı. "android'i bırakıp geçmek ister miydiniz?" nedir yahu? Ben symbian kullanıcısıyım ve 2 haftaya ios kullanıcısı olacağım.

windows phone 8 aslında yeni katıldı diye şu anda adı yok ama 3 yıla kalmaz adam çoşkuyu patlatır android gibi yükselir .. bence daha iyi olur sorunsuz hemde :D birde windowsun kendi telefon buluuc gps özellikleri var bende almak istedim ama alacağım telefon android

Chip:"Surface-N konseptinin en göze çarpan parçası ise 3D haritaların ve diğer nesnelerin ekranın dışına çıkmasını sağlayan holografik ekranı. Böyle bir teknolojiden en az birkaç sene uzaktayız." Chip, holografik ekranlardan onlarca yıl uzaktayız. Önümüzdeki 50 sene içerisinde böyle bir teknolojinin gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. 10 sene içerisinde bu teknolojiyi gerçekleştirsinler ben de ceketimin düğmelerini ilikleyim. Ne yazık ki bu video gerçek hayal gücünün ne olduğunu gösteren bir video değil. Şu telefon bile benim süper akıllı telefonlarım eşik atamaz. Gelin beraber bir video çekelim bütün dünya hayal gücünün ne olduğunu görsün diyeceğim ama ne yazık ki o projeyi ortaya dökmem mümkün değil. Milyar dolarlık projeler gerekirse benimle birlikte mezara gidecek. Hep biz kazanalım proje sahipleri de avuçlarını yalasın denildiği için o projeler gizli kalacaktır. Bugüne kadar gönderdiğim projeler bile çok yüksek meblağlar eder. O projelerin çoğu hayata geçti ve diğerleri de geçecek. Tabii o projelerim ilham verdiği diğer projeleri de saymıyorum. Bu projeler sadece insanlığa faydalı olsun diye gönderilmedi. Aynı zamanda birilerine de azıcık ucundan bir şeyler gösterildi. Ultimate projeler ne yazık ki gizli kalacaktır. O biri kendilerini bilir. Onlara da şunu söylüyorum: Gördükleriniz hiçbir şey değil...

@cleverman holografik ekranlar şu anda var ama deneme aşamasında hatta bir tanesini gittiğim bir fuarda görmüştüm ayrıca hatırlarsanız bir haber kanalında holografi kullanılmıştı.

Pili çıksın uzun gitsin donanımı sağlam sesi güçlü uygulaması bol tasarımı ve arayüzü modern desteği güncellemesi sağlam olsun birde kalemi olsun daha bunu yapamadılar sen geç hologram ekranı

Nokia lumia telefonları inceltip kapak renginin menüden öyle değişmesi özelliğini koysa Microsoft ta çok abartmadan video daki efektlere benzer efektler koysa o telefonu kesin alırım. 20-30 çekirdeğe gerek yok mediatek in 4 çekirdek a7 li işlemcisi olsun içinde yeterde artar bile wp ye...

Ne Android'i sigarayı bile bırakırım. Yanları özellikle mükemmel duruyor ve arama ekranı ve ve ve ... :)

o menü ile ben windows phone'ye geçmem. ne kadar dandık bir menüdür öyle. biraz renk getirseler belki. siyah ekran üzerine beyaz yazılar iğrenç. kişileştirme hiç yok bu telefonlarda. android hariç.

güzel bir konsept

Yahu bi bekleyin . Daha telefon gelmeden pil sorunundan bahsediyorsunuz.

mükemmel ötesi

Bu telefon bir harika dostum demeye bin şahit ister ama bazıları hala devam ediyor ve sadece bir şekilde değerlendirmek için çok güzel şeyler yapmaya çalışıyorlar ama olmuyor laflarını bir kenara bırakıp gitmek onlara göre değildir ve sadece inanmak en azından birazcık olsun bu hayat gibi geliyor anlatamam size yardımcı olabiliriz ve ben hala uyumadım.

telefonda buyuk bır tasarım hatası var yan kısmında patmakların dkullnılmazken koyuldugu yer lazım

Siz öyle bir telefon yapacak teknolojiye gelince 0.44mm lik bir telefon için pil yapmak ve o pilin güçlü olması normal birşey.

Windows Phone'un "geleceği"? , güzel espri :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir