Windows Phone'un lideri yine Nokia

Nokia ve HTC arasında yaşanan büyük savaşta son durum: Nokia, rakibini ezmeye devam ediyor!

Windows Phone'un lideri yine Nokia

Windows 8 ve Windows Phone istatistiklerinden sorumlu Adduplex, Windows Phone'un marka, üretici ve ülkelere göre dağılımını içeren bir rapor hazırladı. Rapora göre Nokia Lumia, WP ekosisteminde liderliğini bir kez daha ilan etmiş durumda.

Markalara göre dağılım istatistiklerinde, yüzde 17'lik oranıyla Lumia 800 lider konumda. Nokia'nın düşük fiyatlı Lumia 620 cebi ise ilk kez "diğer" kategorisinden sıyrılarak adını gün yüzüne çıkarmış görünüyor. HTC Radar ve Samsung Focus gibi diğer Windows Phone 7 cihazlar, Mart ayı itibarıyla "diğer" kategorisinde yer alıyor. Öte yandan Windows Phone 8'in kendisi de Windows Phone 7 karşısında pazar payını yüzde 31'e çıkarmış durumda.

Üretici firmalara gelecek olursak, Nokia burada da aslan payını almış görünüyor. Finlandiyalı dev, aldığı yüzde 78'lik oranla, adeta Windows Phone'un tek söz sahibi konumunda. HTC ise yüzde 14.6'yla Nokia'nın ardından ikinci pozisyonda yer alıyor.

Amerika'daki Windows Phone dağılımda da Nokia liderliği kimselere kaptırmamış durumda. Şirketin ülkedeki lideri ise Lumia 820. Diğer yandan HTC de Amerika'da kötü iş çıkarmayanlardan. HTC 8X önderliğinde şirket yüzde 26'lık bir orana sahip.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

bu kafayla anca burada lider olur zaten.....

@10 Mar 2013 17:25 burada dediğin yeri hafife alma bence...

Katletsin HTC yi yeter.. >:D

wp konusunda diğer markalar boşuna uğraşmasın wp diyince akla gelen ilk firma Nokia ve bunu kaybetmemek için herşeyi göze alacaktır. Diğer taraftan Nokia da android ile uğraşmayacaktır çünkü onda da samsung başta olmak üzere pek çok firma uzmanlaştı ve adını duyurdu...

@10 Mar 2013 18:26 htc nin widows phone modelleriyle karsılastırılıyor git bak bakalım ne fark varmıs??zaten windows phone işletim sistemi nokia lumia 920 özelliklerinden daha fazla özelliklik kaldırmıyor sen ne yin derdinsesin..ilk bas oku ondan sonra yorum yap..

Ah ah keşke tüm markalar bir wp telefonda çıkarsalardı da nokia ile aynı platformda neler olurdu merak ediyorum doğrusu.Bu kadar kısıtlı bir sistemde gerçekten güzel özelleştirmeler yaptı.

HTC daha fazla dayanamaz . Tasarım ve destek olarak zaten Microsoftla en büyük anlaşma yapan Nokia oldu , samsung bunu bildiği için bu pazarda kendini göstermiyor HTC baştan yanlış yaptı.

Wp8 alacaksanız htc alın diyenler tanıyorum hala. Bu kadar insan yanılmıyor herhalde

nokia hakikatten iyi gidiyor.

HTC yerine Nokia diyenler bir baksınlar bakalım telefonun özellikleri neymiş; işlemcisi, ram, ekran cözünürlügü? Ben eminimki NOKIA alanların %95'i bilmiyor :) Bilmeden at gözlüğü ile markaya bakıpta körü körüne gidip alıyorsunuz ya. Bu hakkaten cahillik nediyim ki. Yorum yapanlara soruyorum Nokia'nin en gelişmiş telefonu Lumia 920 nin İŞLEMCİSİ NE? Allah aşkına bakın remi ne, birde ekran çözünürlüğü ne ona bakın. Şimdi gidip HTC nin en gelişmiş telefonuna bakında farkı görün. Burda boş konuşmakla olmaz bu iş. Biraz da teknik özelliklere bakın da görün.

@11 Mar 2013 00:23 htc ninde en gelişmiş wp telefonu 8x ve aynı işlemciden ondada var sen neyin kafasındasın :S

Zaten noki nin iki secenegi vardi. Ya gidip yine lastik uretecek (adamlarin asil isi o ) ya da MS tan icledigi 1 milyar karsiliginda WP uretecek. Tabii 1 milyar tatli para.

Nokia, zamanında Android'e yatırım yapsaydı belki de bugün Samsung'un önünde olurdu...

Nokia Lumia 920 kamera gerçekten dehşet çekim yapıyor...

Ne oldu htc fanları yoksunuz ortada;hala öğrenemediniz.gitti japonlar ve diğer sarı ırk mensubu insanlar çok güzel saatler yapar.ama slav ırkının yaptığı saatler paha biçilemez ve en iyisidir telefonda böyle bir şey adamlar yapmış ama nokia ve benzeri ülkelerin cepleri dahada bir başka ben olaya böyle bakıyorum toyota,honda,kia vb bütün arabalar arabadır lafım yok ama volvo,mercedes,audi işte onlar bambaşka makinalar yani beyaz insan daha iyisini yapıyor sarı ırk işin ucuzluk ve çakallık tarafında bu kadar basit

@00.23 insanlara cahil derken cahillikte sınır tanımamış. Htc nin en yüksek telefonu,androiddir ve android yüksek sistem ister ki bunu sağır çoban bile duydu. Diğer taraftan Windows Phone 8 in istediği optimal sistem android in istediğinden düşük ve Microsoft sınırlama getiriyor sisteme. Ne var ki telefonlar hala hızlı hala stabil. Ayrıca htc 8x ve lumia 920 nin işlemcileri aynı snapdragon. Bu işlemcide gerçekten çok iyi bir işlemci. Burda başka firmalara yalaklık yapayım derken bir şey bilmediğinizi ortaya döküp rezil etmeyin kendinizi.

@11 Mar 2013 14:36 evet android yüksek sistem istediği için 150tl lik tabletlerde de çalışıyor demi o tabletler muthiş özelliklerde :) biliyormuş gibi konuşuyorsun. android pekçok sistemde çalışabilir. tek çekirdekli HTC nin zamanında kullandığı HD2 de windows mobile ile gelmişti, fakat içine android de yüklenebiliyordu. Herkes win'i kaldırıp android yükler olmuştu hatırlarsan çünkü o telefonda bile android uçuyordu :) Android yüksek özellik ister diyen arkadaşım buda kapak olsun bakalım sana!!

@11 Mar 2013 14:36 sağır çoban ne ya :) sağır sultan olmasın o :))

@11 Mar 2013 22:37 optimal sistemin ne demek olduğunu bilmeden laf atmışsın ama yukarda yazan arkadaş doğru söylemiş. 600-700 tl lik telefonlarda ve o dediğin tabletlerde android verimli çalışıyorsa o zaman niye gidip insanlar yüksek teknoloji alsınlar ki? Android verimli çalışmak için şu an ki bütün sistemlerden daha çok özellik ister. Teknoloji sitesine gelip okuyup bir de böyle yorum yapıyorsun ya "optimal" kelimesinin anlamını bilmeden fandroid olduğun ayan beyan ortada. Yazık yahu harcadığın paraya

@12 Mar 2013 14:51 Dostum herkes daha iyisini ister, 600-700tl lik cihazlarda da stabil çalışıyor elbet ama kim daha yüksek çözünürlük, daha iyi kamera, daha iyi sistem...vs istemez ki. Çok saçma olmuş bu dediğin yani. Burda konu dağılmış zaten Burda HTC nin teknolojisinin daha üstün olduğundan bahsetmiş arkadaş. Doğru da söylemiş.

Fiyatları aynı olan telefonlardan birinin ezmesi neyin kanıtı acaba yoksa nokia yine mi "batıyor" gençler :):)

Nokia bayağıdır symbian sisteminde durdu kaldı. Symbian işletim sistemi uzun süredir rağbet gördü ama teknolojinin gelişmesiyle yakın zamanda çöktü adeta. Carla'ydı Anna'ydı fos çıktı. Android'in ortaya çıkışıyla symbian silindi desek yeridir. Nokia ise android kullanmamakta direndi. Windows phone yardımına koşmasaydı Nokia'nın işi çok zordu, çok sıkıntılıydı. Nokia'yı ayakta tutan artık windows işletim sistemi olur zannımca.

kapak olsun diyen arkadaşım htc ye sonradan yüklenen android en fazla 3 ay hızlı kullanırsın sonra telefonu yere vurasın gelir nedense format atsanda androidli telefonlara hiçbir faydası olmuyor işlemci kullanımı maximum seviye olduğu için işlemci ilk performansı veremiyor yani android sistemi tamamen hamallık çok yüksek özellikli bilgisayara yükle anca onda kullanırsın başkası paklamaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir