Windows Phone'u Bırakıp Android'e Geçiyorlar!

Windows Phone'a son büyük darbe: Bütün ülke, Windows'lu telefonları bırakıp Android'e geçiyor!

Windows Phone'u Bırakıp Android'e Geçiyorlar!

Microsoft'un telefon piyasasındaki başarısızlığı şirkete ağır darbe vurdu, bir çok geliştirici Windows Phone platformunu terk etmek zorunda kaldı. Sadece bir kaç hizmetin platformu desteklemesi yüzünden, bir çok kullanıcı platformu kullanmak için sebep bulmakta zorlanıyor. Şu an Windows Phone'un pazar payı yüzde 1'den aşağı düşmüş durumda. Bu durumun farkına varan Norveç belediyeleri de Windows Phone'dan Android'e geçmeyi planlıyor.

Norveç'te 100'den fazla belediye sağlık ve insan kaynaklarında Windows telefonlar kullanıyor. Sadece Oslo şehrinde 3.000 Windows telefon kullanılmakta. Windows platformu "üstün güvenliği" sebebiyle kullanılıyormuş. Ancak, Microsoft'un telefon donanım ticaretinden çıkma planları yetkilileri Windows telefonlarının nadir bulunan bir cihaz haline getireceği için platform seçimlerini yeniden düşünmeye zorluyor.

Tietoenator'daki satış müdürü Snorre Johansen şu açıklamayı yaptı: "Artık Windows Phone'lara erişmek zorlanmaya başlıyor. Microsoft cep telefonunu kendi bünyesinde satmış olabilir ama telefonun piyasada erişilebilirliği çok düşük. Microsoft ile iletişimimiz hala devam ediyor. 3-4 üreticinin Windows tabanlı akıllı telefonlar üreteceğini söyleyerek piyasaya tutunmaya çalışıyorlar."

Windows'tan yeterli desteği göremeyen Norveç belediyeleri, Android ile çalışan cihazlara geçmeyi planlıyor. Norveç, Tieto ile anlaşarak yeni nesil Gerica Android telefonlarla Windows telefonları değiştirecek.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Windows telefon bitmez.Microsoft şu an özellikle market yüzünden tam hazır olmadığı için fazla üstüne gitmiyor.Kendi sitesinde bile telefon satmıyor.Telefon pazarına dört dörtlük girebilmek için bir sürü yenilikler yaptı.Bilgisayarda çalışan her şey telefonda da çalışabilecek.Mesela yakında banka falan.. işlemleri için proğram indirilmesine gerek kalmayacak siteler kullanıcının karşısına uygulama gibi gelecek.Proğram indirip telefonda yer kaplatmaya gerek kalmayacak.Surfece devrim olacaktır.

@25 Ocak 2017 19:22 hahiho :) habanbsjsjajakkakskkskskwksnndjd :))

@25 Ocak 2017 19:22 Evet bence de...hala olayı kavrayamadılar...surface çıkınca fiyatı 6-7 milyar olur gibi yalnız...5'e kadar yolu var 3 senedir bekliyorum:)

Windows ufak tefek uygulama eksikliği dışında çok güzel bir sistem.Eksik uygulamlar ise sadece çeşitlilik yani windows markette 10 bin oyun varsa diğerinde 50 bin vardır.Önemli bir sorun değil aslında Ben aradığım her türlü uygulamayı buldum markette.

ne kadar hizmet o kadar kullanıcı

Windows phone telefonumdan son derece memnunum, bir sonraki telefonum yine windows phone olur.

zamanında herkes windows telefonları nokia diye almıştı. şimdi nokia android'e geçiyor. windows kullanan kullanıcıların çoğu nokia android telefonlara geçecektir.

androide geçsinler de sağlık hizmetleri bolca aksasın, donması kasması hele virüsü hiç eksik olmaz, büyük hata ederler. koskoca New York polisi wp kullanırken böyle bir seçim berbat bir seçim olur

Belki dramatik olacak ama windows telefonu şu anda iphone ve android den daha iyi hale geldi. Daha keyifli ve düzgün bir halde ama gelgelelim ne bir yazılım desteği kaldı ne birşeyi. Microsoft windows telefonun şu andaki hali ile pazara girip yazılıma destek verseydi piyasayı ele geçirirdi, ama artık çok geç. Elimde her 3 telefonda var android in kasması zırt pırt heryerinden reklam fırlaması, iphone un kendine has kapalı tarzı karşısında en iyisi gerçekten windows ama artık çok geç 

@27 Ocak 2017 02:40 En uzun telefon ömrünün 3-4 yıl olduğu günümüzde, geç kalma kavramı olamaz. Fırtına gibi bir Edge ile uygulama ihtiyacı yarıya düşer. x86, Türkçe Cortana, Continium, Outlook, kişiler vb....daha ne lazım...süper donanım ile diğerleri aynı gün oyuncak olur. Bence sistemin önü açık ve az bir süre kaldı gibi geliyor. Şu an diğer sistemleri de kullanıyorum. Windows'un her hangi bir geride kalmış yanını görmüyorum. Vitrinlere çıksın hele...mal yok ki piyasa da satılsın.

Lumia1020 kullanıyorum, sırf 41MP ve Nokia olduğu için aldım, backup yok,mağaza rezalet, bankacılık işlemi yaptığım Garanti bile uygulaması kaldırıldı, HereDrive rezalet.Viberda yıllar geçti hala görüntülü konuşma yok en dandik android de bile ne ararsan var...Nokia nın yeni android işletim sistemli amiral gemisini bekliyorum, SanırımP8 veya Nokia Edge olacak o konuda bir kargaşa var.. Şubatta belli olur.Türkiye de şu anda ne microsoft telefonu ne de Lumia satılıyor.. hata bir kez yapılır.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir