Windows sonrası, Nokia'da işler fena karıştı!

Nokia, artık Windows kullanacağını açıkladı; ortalık fena karıştı... Hem de ne karışma...

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia hissedarları Elop'tan kurtulmak istiyor!
Bir grup hissedarın 'B-planı'nda Stephen Elop'a yer yok!

Bazı Nokia hissedarlarının Nokia ve Microsoft'un anlaşmasından memnun olmadığı ortaya çıktı.

computing.co.uk'a göre dokuz Nokia hissedarı, bir sonraki yıllık genel toplantıda şirketin CEO'su Stephen Elop'u yerinden etmeye çalışacaklardı. Az sayıdaki bu hissedarlar grubu, Elop'u kovmaktan öte, Microsoft'la olan anlaşmayı da bozmak istiyordu.

Grup, Nokia'da yapılması gereken değişiklikleri özetlediği 'Nokia B planı' adında açık bir mektup bile dağıttı. Buna göre Stephen Elop'un Nokia'dan gitmesini ve Microsoft ile olan anlaşmanın yenilenerek sadece birkaç Windows Phone markalı telefon üretilmesini istiyorlar. 'B planı' Symbian işletim sisteminin de daha uzun bir ömre sahip olmasını, ilk önceliğin MeeGo'ya verilmesini ön görüyorlardı.

Ancak bu B-Planı, ilk aşamada başarılı olmadı. İsyan eden hissedarlar bekledikleri desteği göremediler ve "şimdilik" pes ettiklerini açıkladılar. Ama bu "şimdilik" kelimesinin altında yatan anlamı görmek pek de zor değil.

Nokia'daki olumsuz gelişmeler bununla da bitmiyor. Cuma günü açıklanan ortaklığın ardından Nokia hisseleri 8.4 euro'dan 6.6 euro'ya gerileyerek büyük bir düşüş yaşamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Nokia zaten symbian'ı bırakmakla hata ediyor. Sırf işlem hızı bile kullanmaya devam etmeye yeter.

nokia nın ürettiği donanım windowsu kaplumbağa hızında çalıştırır. zaten telefonları symbianda bile sürekli res atıyor :D

Nokia zaten symbian'ı bırakmakla hata ediyor. Sırf işlem hızı bile kullanmaya devam etmeye yeter.
..........................................................................................................
Hangi işlem hızından bahsediyorsun?..söylediğine kendin inanıyormusun çok merak ediyorum...hayatında Android eline aldınmı hiç?..Symbian mı kaldı eşşek kadar ağır,terkedilmiş ve Nokia bile eriyoruz diyor sen kalkmış buraya ne yazmışssın !..ne mezunusun sen?..

yav kelin merhemi olsa basina surer derler microsoft phone 7 symbiandan daha mi iyiki ona geciyorlar anlamadim gitti....

bence de symbian ı bırakmak hatası olur çok müşteri kaybeder..
windows kullanan telefonları biliyoruz çok berbat durumda

Nokia kendi ipini çekti. Bu anlaşmadan microsoft'dan başka karlı çıkan olmayacağı şimdiden belli.
Yenileyeceğim telefonum markasının nokia olmayacağı artık kesinleşti. :)

degısıklık ıyıdır symbıandan kurtul :D

bence nokia mikrosoft ile anlaşmakla doğru adım attı..şimdilik hisse senetlerinin değeri düşsede ilerde çok artacaktır..

Symbian bir türlü stabilite sağlanamamış çoktan terkedilmesi gereken dokunmatik nokialara yakışmayan vasat bir işletim sistemi.Yıllardır nokianın bir çok modelini kullandım symbian s serisinde yaşanan stabilite bozuklukları mevcut yazılım güncellemesi çıkarttıklarında ise bir tarafı düzeltirken başka bir yeri bozuyorlar özellikle fotoğraf çekerken ekranın bir anda beyazlaşıp telefonun reset atması cihazın aniden kapanıp bir daha açılmaması buna örnek gösterilebilir nokia bence androide geçmeli ve şu rezistif ekranı bırakıp amoled ve kapasitif ekrana geçmesi nokia hakkında hayırlı olacaktır.

İşletim sistemini kenara bırakın tasarıma, cihaz özelliklerine bakın biraz. Adam gibi tasarım yapsaydılar nokia symbianla bile yüzde 30 un altına düşmezdi.

Artık Nokia N900 de kullanılan Linux tabanlı meego işletim sistemini kullanmalı.Hem stabil,geliştirilebilir,açık kodlu ve arayüz grafikleri mümkemmel.Meego nun dezavantajlarına gelicek olursak tek kusuru program sayısı az,piyasada yeni ve tam olarak oturmamasından ibaret olmasında olsa gerek.

Tek çıkış yolu Nokia nın android e geçmesi.

Dün Nokia Maps'i inceleme fırsatım oldu.Benim projemden pek de farklı olmadığını gördüm.Benim " Sanal Rehber" projem sadece biraz daha gelişmiş.Önümüzdeki yıllarda Nokia Maps de zaten o aşamaya gelir...

Nokia yapması gereken bir degisiklikti ama bu degisiklik doğru fırmayla mı yapıldı kesinlikle hayır bu anlaşma yerine meego gelistirmek için zaman harcasaydı daha iyi olurdu olmadı Ndroid anlaşsaydı böyle büyük bir firmanın bu hamleyle Google ı bitiremeyeceginide bilmesi lazımdı bence Nokia artık tamamen akıllı telefonlardan kendini sildi tahtı artık kesinlikkle ne Apple dan nese androidden alamaz

Haberler yarim yarim geliyor hepimizde anlamakta zorluk cekiyoruz ama herkezin bilmesi gerekn su.
Nokia Windows 7 mobile icin bütün haklara sahip
Ekran degistirmeden, cekirdekde degisiklik yapmaya, ucuz model aletler cikarmaktan tutunda pek cok konuda söz sahibi diger firmalarin bu haklari yok.
Yani Nokia ile gelicek Win7 teller nokia sosunda hazirlanmis olucak bekleyip görmek lazim.
Nokia yöneticilerin konusmaya zaten hakki yok Symbian ve mego kac senedir ne yapabildide simdi konusuyorlar.
Google ile görüsmüsler Google bu tarz bir anlasmaya yanasmadigi icin tercih microsoft olmus zaten ölmekte olan bir hastaya her ilac denenir buda öyle bir sey ama sanildigi kadar Nokia aptal degil bu durumda.

tek taraflı düşünmemek lazım bakın samsunga hem wp7 hem android nokia da yapar kesin androidfuryasında birşeyler ama wp7 de çok güzel kullanımı var

Sen de yorum yaz