Windows sormadan mı güncelliyor?

Windows'unuz siz istemeseniz bile bazı güncellemeleri yüklüyor olabilir. İşte bu durumun nedeni...

Windows sormadan mı güncelliyor?
Windows güncellemelerinde ilginç sorun...

Windows işletim sistemlerinin olmazsa olmazı otomatik güncellemelerle ilgili yeni bir sorun ortaya çıktı. Her ne kadar Microsoft, otomatik güncelleme uygulamasında son 10 aydır hiçbir değişiklik yapmadığını açıklamış olsa da, özellikle son zamanlarda meydana çıkan bir sorun kafaları karıştırıyor.

Bildiğiniz gibi Windows güncellemelerinde kullanıcılar isterlerse güncellemelerin otomatik olarak gerçekleşmesini seçebiliyor veya güncellemelerin indirilmesini ve kurulması için kendisinden onay alınmasını tercih edebiliyor. Eğer ikincisini seçtiyseniz, Windows güncellemelerinde ortaya çıkan bir hata yüzünden işletim sistemi sizin onayınızı beklemeden güncellemeyi kuruyor olabilir.

Özellikle güncelleme kontrolü esnasında yoğun trafik nedeniyle yarım kalan işlemlerden sonra Windows güncelleme merkezinin bu yarım kalan güncellemeleri, Windows yeniden başlatıldığında kendiliğinden kurduğu gözleniyor. Microsoft, Windows XP ve Vista'larda bu sorunun ortaya çıkabildiğini kabul etti ama henüz bir çözüm bulunamadı.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Evet geçen gün benden habersiz güncelleştirme yüklüyordu. Ben alışkınım o yüzden fazla tepki vermedim. İyi bir şey olsa gerek. Genek bir açık bulmuşlardır tıkıyorlardır.

Her Formatdan sonra kapatıyorum yüklemesin bişey = )

Haberli veya habersiz sonuç itibariyle lisanslı kullanıcılar bilinçli ise yüklüyor. Sorun teşkil edermi bence etmez, microsoft kendini hukuki yönden tehlikeye atacak bir hata yapmak istemez

SQL Server'ı kim güncelle dedi anlamıyorum, bilgisayar 20 dk güncelleme yaptı.

Microsoft'un ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim. Babasına bedava yazılım vermeyen Microsoft, insanlara Windows 7 betasını ücretsiz dağıttı ve bu sayede programın açıklarını daha zahmetsiz bir şekilde kapattı. Şimdi de güncellemeleri kendi başına yapıyor. Ben bilgisayarımı bazen açık bırakırdım ama geldiğim zaman bilgisayar kapalı oluyordu. Demek ki güncellemelerin kendi başına hareket etmesinden dolayı böyle bir şey oldu. Eğer bunlar doğru ise Microsoft bizim bilgisayarlarımızda ne var ne yok hepsini biliyor. Artık kime güveneceğimizi bilemiyorum.

Windows Update ve Yazılım Lisanslama hizmetinin kapattığım için öyle birşeye kalkışamıyor =). Her ay kendim ms in sitesinden kendim yüklerim güncellemeleri.

Sadece gizlice yüklese neyse. Bir de yüklemeyi beceremiyor. Bilgisayarımı her kapatışımda güncellemeler yüklenecek öğle kapatılacak diyor. Sinir etmeye başladı. "Windows update reset fix it" aracını indirdim, sorunu düzelttim. Ertesi gün yine aynı şey. Artık otomatik güncellemeleri kapatmaya karar verdim. Yoksa çok pis dalacam microsofta...

benim Pc bi ara kapalıyken bile işlem yapiordu güncelleniordu sanırsam :D

bu soruna çözüm var
güncelleme ayarlarıdan otomatik güncellemelei iptal et

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir