Windows Store'da ne var, ne yok?

Win 8'in uygulama mağazası Tüketici Önizleme sürümüyle hizmete açıldı! Peki ne sunuyor, ne kadar iyi

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8 Tüketici Önizleme sürümünün yayınlanmasıyla beraber uygulama mağazası Windows Store da hizmete açıldı. App Store ve Android Market gibi çalışan Windows Store, uygulamaları indirmek, satın almak için merkezi bir konum. Ancak rakip mağazalardan bazı farkları da var.

Uygulamalar arasında gezinme: Windows Store, Windows 8 başlangıç ekranında olduğu gibi Metro arayüzünü kullanıyor. Uygulamalar dikdörtgen bloklar içinde gösteriliyor ve sayfa yatay olarak kaydırılıyor. Her kategoride seçilen uygulamalar, en çok ödenen ve en iyi uygulamalar gibi bölümler bulunuyor.

Bir uygulamaya tıkladığınızda açıklama sayfası açılıyor. Burada ekran görüntüleri, kullanıcı yorumları ve uygulamanın hangi tür verilere ulaşmaya ihtiyaç duyduğu gibi bilgiler yer alıyor. Sayfa oldukça detaylı olsa da, "benzer uygulamalar" gibi bir bölüm şimdilik bulunmuyor.

Çalıştırma ve kurma

Çalıştırma ve kurma

Tüketici Önizleme sürümünde tüm uygulamalar ücretsiz sunuluyor. Yüklemek için ise tüm yapmanız gereken, uygulama açıklaması sayfasında "Install" düğmesine tıklamak. Geliştiriciler, ücretli uygulamalarda kullanıcıya kısa bir süreliğine deneme şansı sunmak için bir "Try" ("Dene") düğmesi sunabilecekler. Windows 8 uygulamalarının fiyatı minumum 1.49 dolardan maksimum 999 dolara kadar değişecek.

Yüklü uygulamalar Windows 8 başlangıç ekranında beliriyor. Ancak isterseniz burada görünmemesini de sağlayabiliyorsunuz. Bu durumda sadece başlangıç ekranına tıkladıktan sonra "All Apps"a tıklayarak açacağınız listede bu uygulamayı görebiliyorsunuz.

Bir uygulamayı sistemden kaldırmak ise çok kolay. Uygulamaya sağ tıklayın (veya dokunmatik ekranda dokunun ve tutun), ardından ekranın alt tarafında açılan menüden "Uninstall"u seçin. Windows 8 ile gelen Mail, SkyDrive ve Xbox LIVE gibi uygulamalar da kaldırılabiliyor.

Diğer özellikler

Diğer özellikler

Windows 8'in final sürümünde, Tüketici Önizleme sürümünde bulunmayan bazı özellikler bulunacak. Örneğin Windows Store'da bir uygulaması bulunan bir web sitesini ziyaret ettiğinizde Internet Explorer 10'da sizi uygulama sayfasına (veya yüklü ise uygulamaya) bağlayan bir simge görünecek.

Microsoft, Windows Store uygulamalarının Bing ile bulunabilmesini de sağlamak planında. Ancak Bing'de şu an böyle bir özellik bulunmuyor

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bu sürüm tutmaz

gereksiz bence! bir çok kişi windows 8'i bu yüzden kullanmayabilir..

bu sürüm tutmaz
..............................
hız desen var uyumluluk desen yenilik desen bence metro çok güzel bi yenilik.
Sen ne bekliyordun acaba bu yorumu yapiyorsun

Windows'un istisnasız bütün sürümlerini ilk çıktığı günden itibaren kullanmaya başlamış ve bir daha eski sürümlere hiç dönüp bakmamış biri olarak bunu da merakla bekliyorum. Eminim Windows 8'i de ilk çıktığı gün kuracak ve bir sonraki Windows'a kadar keyifle kullanacağım.

@Bugün 00:47
bu sürüm tutmaz

neye göre tutmaz , engin bilgilerinle bizide aydınlatsana !

ben 3 gündür consumer preview i test ediyorum.açılış kapanış hızından tut genel sistem performansında kullandığım her program gayet iyi ,bu haliyle bile Windows 7 den hızlı.
donanım olarak sadece ekran kartımın sürücünü kendim kurdum.geri kalan tüm sürücüler sorunsuz kuruldu.
...

dvd sürücüsünü görmüyor windows 8 ya

hız falan iyide metro arayüzü ve start dugmesiniz yokluğu kullanımda zorlanmama neden oldu. birçok kişide bundan rahatsız zaten. zaten çıktığındada birçok 3. parti programlarla bunu kapatacaklar. zatende var galiba.

"Tüketici Önizleme sürümünde tüm uygulamalar ücretsiz sunuluyor." diyorsunuz.Bir yanlışlık olmasın?Microsoft bedava bitini bile vermez.

Kurdum Yükledim.Fakat girdiğim yerler açık kalıyor onu da masaüstü alt çubuktan sağ tıklayıp programlara girip kapatıyorum.Bu çok saçma olmuş.Ve zorluyor.2. resmen karıştırmışlar sistem programlarının yerlerini.Masaüstünde çok zor yani gerçekten , tablet için uyarlanmış diyebilirm.Hızından memnunum fakat çok karıştırmışlar.Bir de sosyal ağ gibi olmuş bilgisayar :S

windows 7ye devam

Hiç güzel değil tamam CP sürümünde hızlandırılmış fakat Başlat'sız bir Windows kullanmak çok saçma birşey. Ayrıca Apple'ın AppStore'u tasarım olarak bin basar...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost