Windows Store'da dev değişim!

Windows 10 ile beraber Windows Store da değişiyor. Ama bu değişim, birilerini rahatsız edebilir!

  • Levent Öztürk
Windows 10 ile beraber Store da yenileniyor...

Microsoft, Windows 10'un tanıtımı ile beraber yazılımlarının çalışma sisteminde köklü değişiklikler yapmaya başlamış durumda. Başlat menüsün geri gelmesinin dışında, Windows Store'un çalışma sistemi de önemli ölçüde değişime uğrayacak.

Şu anda, Windows Store'da sadece "modern" uygulamaları satın alabilmektesiniz. Ancak bu sistemin değişeceği, Microsoft tarafından yayınlanan bir blog yazısında belirtiliyor. Bu yazı sayesinde de yakın bir gelecekte Windows Store içerisinde "modern olmayan" uygulamaların da yer alacağına kesinlikle emin olabiliyoruz.

İşletme modelinin modern olmayan uygulamalar ile nasıl çalışacağı konusunda bir bilgimiz olmamasına rağmen, Microsoft'un uygulama satıcılarını, Apple'ın OS X App Store'unda kullandığı yönteme benzer bir şekilde, uygulamaların satış fiyatları üzerinden belirli bir oran ile ücretlendireceği beklenmekte.

Ancak, bu işletme modeli Microsoft'un işine yarasa da, yazılım satıcılarının pek işine gelmeyebilir. Microsoft'un Windows Store'u, Windows uygulamalarını bulabileceğiniz asıl market pozisyonuna kolaylıkla getirebileceği düşünülür ise, geliştiricilerin uygulamalarını satmak için en iyi yerin Windows Store olacağını görmek mümkün oluyor. Ancak bu kolay erişim ve satışın bedeli, gelirin bir kısmının Microsoft'a sunulması olacak.

Yeni uygulamalar için bu çok büyük bir problem olmayabilir ancak direkt olarak müşteriye satış yapmaya alışmış olan üreticiler durum biraz daha karışık. Daha rahat ulaşım imkanı sunacak olan Windows Store'da yer almak, tabii ki bu uygulamaların da işine gelmekte ancak bu görünürlüğün bedelinin klasik gelir sistemlerine vurulacak bir darbe olması, bu uygulama firmaları için sıkıntı yaratabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

işteeee, şimdii oldu, şimdi onlar düşünsünler... olması gereken buydu...

Şunlara bak hem işletim sistemleri parayla birde uygulamalar da parayla.Ya arkadaş el alemi sen salak mı zannediyorsun.Millet aç karnını doyuramıyor.Bunlar uygulama satacağız diyor.Bütün bnları geçin hem iletim sistemini hem de uygulamamları ücretsiz yapın.Nasıl olsa Bilgi toplamıyormusunuz.Bütün bilgiler ücretsiz olunca yağmur gibi akmayacakmı.Devlet desteklesin dolar kıtlığımı var sizde? mAtbaalar sizde basın basın paraları Microsofta, azıcık da apple'a

@09 Eki 2014 22:28 Apple cihaz aldığınızda para alınmadığını mı sanıyorsunuz ?? windowslu aynı özelliklere sahip bir sistem ile mac aynı fiyata aslında hatta aynı fiyatı geçtik Windows lisansı olmasa dahi mac bir sistem alındığında aradaki lisans fiyatı uçurumu gözle görülebilir vaziyette ve her uygulamaya utanmasalar para isteyecekler.

@09 Eki 2014 22:28 Uygulamaları sadece microsoft'mu yapıyor microsoft uygulamaları zaten bedava rahat rahat kullanın. Microsoft Studios oyunlarından bir kısmı parayla sadece. Herkes kazanıyor marketten. Kazan kazan sistemi. Yazılımcısı daha çok kitleye ulaşıyor kazanıyor. Kullanıcılar market geliştikçe oluşan rekabet ortamından doğan indirimlerle kazanıyor. Eeee işletim sistemini yapan da kazansın değilmi. Ayrıca isteyen gene markete girmez kendi pazarlama ağını kurar. Büyük oyun şirketleri bile steam üzerinden oyun satma yoluna gidiyor. Bazısı kendi mağazasını kuruyor, bazısı kendi sitesi üzerinden pazarlıyor. Seçim hakkı diye birşey var.

"modern olmayan" uygulamalar gerçekten çok açıklayıcı bir tabir olmuş, modern vs modern olmayan

@09 Eki 2014 23:07 misal autocad, metro uygulama değil.

@09 Eki 2014 23:07 Aslında Uygulama ve Programlar bir arada olacak demek daha mantıklı olurdu.

Bu uygulamayla beraber fiyatlarda da artış olacaktır. Yaktın milleti Microsoft :) Neyseki Lİnux kullanıyorum param cebimde.

bunun neresi yanlış onu anlamadım, adamlar doğal olarak bir satış mağazası oluşturuyorlar. çalamam artık ben diyorsan git başka sistem kullan. benim de hoşuma gitmese de doğru bir hareket. hem böylece çok zengin ve çeşitli bir mağazaya kavuşacak ve bu çok hızlı bir şekilde olacak, belki de diğer mağazalardan çok daha fazla ürün olacak. bakalım görelim...

Microsoftun bunu daha önce niçin yapmadığını hep düşünürdüm. Biraz geç de doğru yolu buluyorlar. Kolay ulaşılabilir olmak çok önemli. Apple burdan deli para kazandı. Eski windows uygulamalarının sayısını tahmin bile edemiyorum. Microsoft çok önemli bir potansiyeli devreye sokuyor. Oyun şimdi yeniden başlıyor.

kötü bişey yapmamışlarki, isteyen yine kendisi halleder satışını kendi sitesinden

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play