Windows tahminleri 17 senedir hep aynı...

Windows 7, Vista, XP, 98 ve diğerleri... Piyasaya sürülen tüm yeni Windows'lar hep aynı şeyi yaşıyor

  • Zeynel A. Öztürk
Windows tahminleri 17 senedir hep aynı...

Windows 8'in başarılı olup olmaması, birçok çevre tarafından Microsoft'un hayatını sürdürebilesiyle eşleştiriliyor. Ancak benzer tahminler, Windows 7, Vista, XP, Windows 98 ve Windows 95 için de yapılmıştı. Yani Microsoft'un Windows ile büyük bir kumar oynadığını söylemek, her Windows tanıtımının kaçınılmaz bir unsuru diyebiliriz.

Windows 8, yepyeni bir arayüz, Windows RT tabletler ve fazlasıyla geliyor. Dolayısıyla Windows 8'in sıradan bir güncelleştirme olmadığını kabul ediyoruz. Peki Windows 8 başarıya ulaşabilecek mı? Birçok uzamana göre evet; ancak Windows 8'i yerden yere vuran, değişikliklerin kullanıcıları başka platformlara kaçıracağını söyleyen uzmanlar, analistler da var. Ancak Windows 8 başarısız olsa dahi gelirlerinin çoğunu işyerlerine verdiği lisanslardan elde eden Microsoft'un çökmesine neden olması güç.

İşte Windows Windows 95'den bu yana Windows'lar hakkında yapılan karamsar tahminler.

Windows 95

Windows 95'in sahip olduğu "Microsoft Network" işlevinin ABD Savunma Bakanlığı'nı tekelcilik konusunda harekete geçireceği ve bunun Windows'un sonu olacağı düşünülüyordu. AOL, Compuserve ve Prodigy gibi çevrimiçi ağlar, Microsoft'un bu hizmeti ile kendisine avantaj sağlayacağı düşüncesindeydiler.

Windows 98, XP, Vista ve Windows 7

Windows 98

Felaket senaryoları, şirketin tekelcilik karşıtı davalara boyun eğeceğini söylüyordu. Windows 98, piyasaya sürüldüğünün 3. gününde ABD Adalet Bakanlığı tarafından mahkemeye taşındı. Microsoft'un ABD tarafından suçlanmayı kaldırıp kaldıramayacağı uzun süreler tartışıldı.

Windows XP

26 Ekim 2001'de yayınlanan Windows XP, 11 Eylül'deki terörist saldırısıyla aynı döneme denk geldiğinden eleştirilmişti. Etkinlik ise olay yerinden sadece birkaç kilometre uzakta Marquis Theater'da yapılmıştı. Bunun yanında Windows XP'deki güvenlik ve Passport özelliği, çok eleştirilmişti.

Windows Vista

Microsoft, gayet hantal bir işletim sistemi olan Vista'yı 8 Kasım 2006'da tanıttığında işletim sisteminin Microsoft için son başlangıcı olduğu yorumları yapılmıştı. Açık kaynak kodlu yazılımın ve bulut trendinin yükseldiği bir dönemde Windows Vista, başarısız olmaya mahkumdu.

Microsoft'un son şansı Windows 7

Windows 7 çıkarken Vista kullanıcıları o kadar bezginlerdi ki, 7'nin Microsoft için bir ölüm kalım meselesi olduğunu düşünüyorlardı. Eleştiriler, Microsoft'un bulut teknolojisini atladığını söylüyordu ve bu, şirketin sonunu getirebilirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bu windows 8 directx 12 ile mi gelecek?

@26 Eki 2012 11:35 directx 12 çıkmadı daha sen neyin kafasını yaşıyorsun

Şu an windows 8 kullanıyorum.Deneme sürümünü kullanmam sebebiyle müzik finans gibi uygulamalara erişemiyorum.Onun dışında daha tüm firmalar Windows 8'e özel driver yazılımı üretmediyselerde sistem gayet iyi ve stabil...Kopyala yazma hızlarında belirgin farklar var.Açılış hızından bahsetmeye bile gerek yok herhalde...Windows 7 den Windows 8' e geömemek için bir neden göremiyorum...

Bende şuan Windows 8 kullanıyorum ve gerçekten memnunum diyebilirm.Metro çok başarılı. Zamanla daha iyi alışacaksınız. Görsel bir şov var diyebilirim. ki ben şuan sadece deneme amaçlı eski bilgisayarıma yükledim ve gerçekten iyi çalışıyor. (Pentium 4 2.66 ghz, 1 GB ram Fx5500 256 mb, 80 gb disk) Windows 7den daha stabil bu sistemde. Tabi laptopta bambaşka :D

windows genelde 95 ile yazılımı yarattı 98 ile geliştirdi... 2000 ile yeni yazılımı çıkardı xp ile mükemelleştirdi... vista ile yeni bir yazılım çıkardı 7 ile geliştirdi... 8 ile devrim yapacaga benziyor çünkü dokunmatik özelliklerinden tutunda yönetime dair bir çok yenilikten bahsediliyor...

Su an Win8 kullaniyorum. Fanatik bir Ubuntu kullanicisi olarak diyorum ki Win8 çok güzel olmus. Sezarin hakki Sezara

Windowsun batması biraz zor. Çünkü halklarda bir alışkanlık var win e karşı. Hemen bir sistemi tanıyıp geçmek zor. Özellikle linux vs. Ancak Linux tabanlı sistemler de win gibi kısayollara kavuşur, kodları ortadan kaldırırsa win için işler zora girer. Halklar alışkanlığı sever, yeni şeyler zor gelir. Burada bahsettiğim genel olarak. Ama tabi bizler yeni şeylere daha adepte olduğumuz için kodlarla da uğraşırız başka eylerle de

@26 Eki 2012 22:05 bu kadar gevezeliğin ardına bir işletim sistemi hazırlarsın artık : ) ama açık kaynak kodlu olsun kiiiiiii bizde üstüne ek yatırımlarda bulunalım, böylece ortaya bir türk işi OS çıksın . ama dikkat et 2 li sistem olmasın onu herkez yapıyor sen farklı ol : )

Bu gün Windows 8'i laptoplarda denedim: insanı bilgisayardan soğutur bir hale gelmiş. Görüceksiniz Windows 7 de tıpkı Windows XP gibi, Windows 8'in başına bela olacak.

Windows 8 ölü yatırımdır 3. millenium faciasıdır asla satmaz...

@grezimonk Satan kim? Yeni laptoplarla; marka ve şirketlerle kitleyecek :D

@grezimonk Hee icat edilebilecek herşey de icat edildi zaten.

"Bu windows 8 directx 12 ile mi gelecek?" Arkadaşın içtiğinden ben de istiyorum:))..

@27 Eki 2012 15:36 Evet DirectX 12 kurulurken yaninda kurulacak hediye olarak :)

Bi halta benzemiyor dün bilgisayarlar da baktım da bune yaa dedim

Windows 8'i eleştirenler teknojiyle bağlarını koparsınlar. Ben hayran kaldım! özellikle güvenlik unsurlarına.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play