Windows'taki önemli bir USB açığı kapatıldı

Microsoft, Windows'ta bulunan USB sürücüleriyle ilgili bu korkutan açığı yakaladı ve kapattı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows'taki önemli bir USB açığı kapatıldı

Microsoft, Windows'ta USB cihazlarla sistemi ele geçirmeye izin veren tehlikeli bir açığı kapattı.

Microsoft, açıkların kullanılabilmesi için bilgisayara fiziksel erişimin gerektiğini, bu nedenle onları "kritik" yerine "önemli" olarak sınıflandırdığını söylüyor. Açığın teoride saldırganın internete bağlı olmayan hassas ağlara girme olanağı tanıdığı bildiriliyor.

Açığın etkin hale gelmesi için zararlının yüklendiği bir USB sürücünün bilgisayara yerleştirilmesi yeterli oluyor. Microsoft Security Response Center araştırmacıları Josh Carlson ve William Peteroy, bir blog gönderisinde açığın cihazların "sayımı" sırasında tetiklendiğini, bu nedenle kullanıcının müdahelesine hiç gerek kalmadığını söylüyorlar. Açığın iş istasyonu kilitli olduğu sırada, kullanıcı oturum açmamışken tetiklenebildiği söyleniyor.

MS13-027 yaması, Microsoft'un bu ayın Salı yamaları içerisinde sunduğu yamalardan sadece bir tanesi. Şirket geçtiğimiz senelerde USB disklere yönelik çeşitli güvenlik açıklarını kapatmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Windowsta açıkmı biter ?

@14 Mar 2013 15:58 sorma sorma biyeri kapansan biyeri açılıyo.. nerde google gibi işletim sistemleri :D

MS açıkları kasten yapıyor... CIA ve FBI kolay girsin diye kapı bırakıyorlar...

@grezimonk ya arkadaş bende buna hastayım cıa fbı bunların başka işi kalmadı belkide milyarı bulan pc lere tek tek sızıp bakacaklar :D adamlar istediği an isteseler en kapalı sistemlere bile girerler yeterki internet bağlantısı olsun

Sen de yorum yaz