Windows'tan Linux'a doğru...

Windows'u bir kenara bırakıp Linux'a geçmek isteyenler: Başlamadan önce bilmeniz gerekenler burada.

Windows'tan Linux'a doğru...

İşletim sistemi dendiğinde akla ilk gelen yazılım, hiç şüphesiz yazılım devi Microsoft'un dünyanın en popüler işletim sistemi serisi olan Windows'tur. Bilgisayar kullanıcılarının %90'ından fazlasının tercih ettiği Windows, ilk sürümünden bu yana fazlasıyla yol kat etti ve Microsoft, Windows Vista'nın ardından Windows 7 ile Ekim ayında kullanıcılarıyla buluşacak.

Ancak elbette Microsoft, işletim sistemi pazarının tartışmasız lideri olsa da, bu pazarda yalnız olduğunu söylemek mümkün değil. Mac OS, Linux ve benzeri işletim sistemleri, her ne kadar dar bir kullanıcı kitlesine sahip olsa da, Windows'a nazaran bazı avantajları da içerisinde barındırıyor.

Bu yazımızda özellikle Linux'a geçmek isteyen, ancak Linux hakkında pek fazla bilgisi bulunmayan kullanıcılara yönelik bir rehber hazırladık. Linux'u daha yakından tanımak isteyen okurlarımız, galeri sayfalarımıza göz atabilirler.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Bir kişi Linux kullanması için önce felsefesini kapması lazım.

Atox çok güzel özetledin.

Nasıl yani,neymiş ki felsefesi.Bi açıklasanız da biz de bilsek.Kek durumuna düşmeyelim

Felsefesi şudur ki:Linux özgürlüktür...Pardus da türklerin kullanabileceği en iyi linux'tur.Bu sebeple 2sini bağlarsak Özgürlük İçin Pardus...

bi özgürlüktür tutturmuslar sankı ayagımızdan zincirle bağlayan var:)))

dünyada kaç çeşit işletim sistemi bulunmaktadır internetten araştırdım ama pek fazla bişey bulamadım

linux a sinir olmaya başladım !

Atox'a katiliyorum soyliycek baska birsye yok zaten

bi özgürlüktür tutturmuslar sankı ayagımızdan zincirle bağlayan var:)))

dostum pranga yok ama bilgisayarında casus var.ms senin bilgisayarında istediği gibi geziniyor.hacker larda öyle.özgürlükten kasıt budur .bilmem anlatabildim mi?

arkadaşlar ben de linux ubuntu maça falan mı geçeyim çünkü ara yüzü çok hoşuma gidiyor sadelik hoşuma gidiyor eskiden sadec windows var sanmıştım ama bi dergiden okumuştum sun linux maç falan bişiler yazıyodu yıllar geçti takip ettim ve nokia telefonlar acaba niye bu kadar rahat diye düşündüm acaba linux arayüz benzerliğimi var diye düşünüyordum hatta linuxlü bir kaç telefonu var windows sınırsız eğlence ve seçeneği var ama yaş ilerleyince bazen insanın zevkide değişiyor artık linux daha hoş geliyor bana ama hayatımda hiç kullanmadım...

bu arada windows yüklenen kasalara bir yöntemle linux yüklemek mümkün mü ?

Windows Kardeş, Linux Kalleş.
Yaw ben artık ciddiye bile almıyorum bu Linuxu:)))

AtoX ' arkadaşıma : <<<Bir kişi Linux kullanması için önce felsefesini kapması lazım.>>>

Yahu arkadaşım ne felsefesi ? Affedersin ama bu devirde beni ms dos günlerime götüren (yaklaşık bir 10 sene falan öncesi) komut satırımı bunun felsefesi ? Yaklaşık 10-15 dağıtım denedim... Hiç biri ama hiç biri ne xp kadar ne vista kadar iyi değillerdi... Ben düz ev kullanıcısıyım... felsefeye de ihtiyacım yok tek ihtiyacım sadece tıklama ile yönetebildiğim , tek tıklama ve next kombinasyonu ile prg. kurabildiğim bir işletim sistemi o kadar... Ne zaman linux tek tıklama felsefesini öğrenir ve uygular o zaman görüşürüz.... Free/özgür demeyin Allah aşkına kaçımız ve ya kaç ev kullanıcısı MS'e lisans ücreti ödedi... ? Veya soruyu şöyle soralım MS kaç ev kullanıcısının canını yaktı lisans konusunda ? Hangi windows'un korsan hangisinin lisanlı olduğunu tespit edemeyecek acizlikte mi ms veya apple ? (Bakın apple ev kullanıcıları ile uğraştığı için bugün %10 kullanıcı kitlesine bile sahip değil... anladınız siz onu..)

@kaplan85

Ayıp ettin, hemde o kadar kolayki :) Git hemen Ubuntu'yu indirip CD'ye çek, bilgisayarına kur (Windows'dan farklı bir disk bölümüne ama). Açılışta bi bakacaksın 2 tane işletim sistemin, hangisine istiyorsan gir :)

türküz ve pardus kullanacağız her türk linux kullanmalı.ve virüslerle uğraşmamalı..

En iyi paket ubuntudur. Gerisi yalandır. Pardusmuş falan hikaye. Tamam iyi proje güzel devam etsinler ama daha gelişmek için vakti var. Ubuntu için birçok programın deblerini bulmak çok kolayken pardusta pisi bulmak zor.

<<<türküz ve pardus kullanacağız her türk linux kullanmalı.ve virüslerle uğraşmamalı..>>>

Evet 2 saatte çöken milli işletim sistemimiz... :) MS ürünü kullanmayacağım artık dedim... yaklaşık on kez falan demişimdir her seferinde de bir linux dağıtımı kurup hayal kırıklığı yaşamışımdır... Sonuncusu pardus ile oldu... Xp'yi kaldırıp pardusu kurdum iyi güzel görsellik fevkin fevkinde falan derken 1 saat sonra güncellemeler başladı.. Bu güncellemelerden biri de nvidia görüntü sürücüsü ile alakalı.. İyi dedim güncelleyelim güncellendi dedi... Yeniden başlatma tavsiyesi geldi e ok dedim... Başlatalım , ama kapanış o kapanış... Birdaha pardusu göremedim... simsiyah bir ekran... ve acımasız ms gerçeği... en iyisi ms tek gerçek... Ubuntu dan bahsetmiş bir arkadaş... Bana çok çektiren dağıtımlardan birisi sorunu realtek hd audio ses kartı sürücüsü... Bir türlü adam gibi tanıyamadı bu kartı ubuntu dahil tüm linux dağıtımları... Bana üreticisi linux driverı üretmiyor demeyin bu da benim sorunum değil... Bunlarda benim nacizane yorumlarım...

Linux hakkında bilmeniz gereken tek şey, Linuxu kullanmamak olmalıdır.
ne demek istediğimi 2 yıl linux kullanıp sonunda geçen onca vaktine yanan biri anlayabilir..

netbook aldım ve ubuntu remix yükledim. çok sağlam bir os. gerçekten sağlam. fanatiklik yapmaya da gerek yok. internet, film, müzik, ofis için ubuntu bile fazla:)

8 senedir bilfiil Linux kullanan biriyim ve her ihtiyacımı gördü.

"Linux hakkında bilmeniz gereken tek şey, Linuxu kullanmamak olmalıdır.
ne demek istediğimi 2 yıl linux kullanıp sonunda geçen onca vaktine yanan biri anlayabilir.."

2 sene niye beklediniz? genellikle kurduktan birkaç saat sonra değiştirilir, ilginç.

"Bana üreticisi linux driverı üretmiyor demeyin bu da benim sorunum değil... "

asıl sorun aslında kullanıcıların üreticileri zorlamaması olabilir mi? işletim sistemini seçerken bunda oyun dahi oynanmıyor deyip bir başka işletim sistemine geçiyorsunuz. üretici neden sürücü yazsın ki o zaman. başta sürücüleri bulanan bir bilgisayar almış olsaydınız 1. çok rahat bir şekilde kullanırdınız 2. üretici firma yazdığı sürücüden dolayı takdirini alırdı. o sürcü yazmayan üretici firmada, yazanlar değil mi? yazsınlar arkadaşım yoksa kasamın içinde ne işi var. işlerini iyi yapsınlar sadece ms'e çalışmasınlar.

"Veya soruyu şöyle soralım MS kaç ev kullanıcısının canını yaktı lisans konusunda ? Hangi windows'un korsan hangisinin lisanlı olduğunu tespit edemeyecek acizlikte mi ms veya apple ? (Bakın apple ev kullanıcıları ile uğraştığı için bugün %10 kullanıcı kitlesine bile sahip değil... anladınız siz onu..)"

aciz değil zaten öyle birşey yaparsa kaç kullanıcısı kalır. ikincisi özgür yazılım kulanılmaya başlanırsa, şu meşhur üretici firmalar mecburen linux yazılımı-yazılımlarını satmak için- çıkarırırlar ki bu da ms sonudur. mecburen korsana izin veriyor.

"Windows Kardeş, Linux Kalleş.
Yaw ben artık ciddiye bile almıyorum bu Linuxu:)))"

doğru... biri illa bunu satacağım diye uğraşıp, her yeni bilgisayar alımında bize sormadan yüklü gelmesi ve buna para ödememiz... bizi craklerle uğraştırıp, yeni sürümlerinde tekrar uğraştırmaları... evet biz onlarla o kadar kadar samimiyiz ki aynı kardeş gibi... linuxla bu yüzden kardeş olamıyoruz, kardeş değilse kalleştir diyoruz.

sizin neyinize linux kullanmak oyun istiyorsanız sevdiğiniz yüksek programları rahat kullanmak istiyorsanız driver sorunu yaşamak istemiyorsanız sürekli bir ufak bişey yüklemek için kod y azmak istemiyorsanız windows kullanın windowsa laf atmayın profesyöneller linux kullansın amatörcüler karışmasın işe sonra saçma sapan şeyler söylüyorlar windows hakkında linux tek güzel yani çok virüs yememesi okadar başka bir halta yaramıyor

Hep windows'tan linux'a göç makalesi.
Bir arada linux'tan windows'a göç yazılsa nasıl olur?

yahu şurada ne kadar çok kompleksli windoze kullanıcısı varmış?
M$ size maaş mı ödüyor yoksa "parayı bastırdık enayi gibi, paramızla rezil olduğumuzu belli etmeyelim" ezikliği mi bu saldırganlık?

Linux size zorla verilmiyor (windoze piyasadaki hemen her bilgisayarla yüklü olarak size satılıyor, özellikle çoğumuzun bilgisayarı taksitle almak zorunda kaldığımızı, kampanyada satılan bilgisayarların da nedense Allah'ın emriymiş gibi windoze yüklü geldiğini dikkate alırsak, dahası, bilgisayarcıya teknik servis almaya gittiğimizde aslen elifi görse mertek sanacak tiplerin karşımızda "yalnızca XP'den anlayan teknisyen" rolü oynadığını hesaba katarsak, windoze bize zorla satılıyor)

linux bilgisayardaki tek işletim sistemi olma iddiasında değil (bilgisayarınıza linux kurarken size "bu bilgisayara başka sistem kuramazsınız" diye birşey imzalatmıyorlar, isterseniz linux en son işletim sistemi olarak kurulabilir harddiskin herhangi bir yerine, hatta isterseniz cd veya flash bellekten de çalıştırabilirsiniz, linuxçuların birçoğu aynı zamanda windoze da kullanır, ama halihazırda harddiskine başka bir sistem kurulu bilgisayara windoze kurmaya kalkın da görün)

"Linux işletim sisteminin yaratıcısından, Linux hakkında herkesi şaşırtan ilginç açıklamalar...

LinuxCon 2009'da Linux'un yaratıcısı Linus Torvalds açık kaynak kodlu kernel'in iyice şiştiğini ve dev gibi olduğunu söyledi.

Yuvarlak masa tartışmaları esnasında moderatorlük yapan Novell mühendisi James Bottomley, Linus Tovalds'a Linux kernel özelliklerinin yeterince istikrarlı hale gelmeden, çok hızlı çıkıp çıkmadığını sordu. Bir Intel araştırmasına gönderme yapan Bottomlet her yeni Linux kernelinde performansın yüzde 2 düştüğünü belirtti. Son 10 sürümle birlikte toplam düşüşün yüzde 12'ye ulaşmış durumda olduğunu söyleyerek, Linus'a "Bu bir problem mi?" sorusunu yöneltti.

Torvalds'ın cevabı oldukça net oldu "Şişiyor ve dev gibi oluyoruz. Evet bu bir problem" dedi. Linux topluluğunun bu soruna karşı ne yaptığı sorulduğunda ise "Ee, bir planımız olduğunu söylemeyi çok isterdim" dedi...

Kalabalıktan gelen alkış ve gülüşlerin ardından "Demek istediğim şu ki bundan 15 yıl önce istediğim küçük, rafine ve hiper-verimli kernelden çok uzağız. İcache izi korkutucu derecede büyük, kernel dev gibi ve şişmiş durumda. Her yeni eklenen özellikle birlikte daha kötü hale geliyor. İstikrar ise bir problem değil. Eklediğimiz hızda program hatası tespit ederek gideriyoruz."

Kendisine bu seviyede entegrasyonun kabul edilebilir olup olmadığı sorulduğunda ise bunun kabul edilemez olsa bile kaçınılmaz olduğunu belirten Torvalds, sonuçta Linux'un eklenen özelliklerle daha geniş kitlelere ulaştığını ve şişme konusunda Windows ile aynı kaderi paylaştığını söyledi. Bottemley "Özetle birilerinin çıkıp bir plan yapmasını ve o yüzde 12 performansı yerine koymasını bekliyorsunuz. Sonuçta bu açık kaynak" diye esprili bir şekilde konuyu kapattı." kaynak CHIP Online

Eminim linux kuran bir çok kullanıcı onun üzerinde çok zaman harcamıştır. Çünkü yüklediğimizde bize sunulan standart halinin windowstan fazla bir farkı yoktur. Bir kaç avantajı/dezavantajı vardır.

Ama üzerine katılan compiz fusion gibi uygulamalar, linuxunuza windowsun çok üzerinde hem görsellik kazandırır, hemde kullanım kolaylığı sağlar. Donanımınız ilede uyumlu ise fazla problem yaşamazsınız. Windowstan daha performanslı çalışır. Ve linuxunuzu istediğiniz her şekle sokabilirsiniz, istediğiniz gibi özgürce kendinize göre tasarlayabilirsiniz.
Ama hepsi için çok fazla emek harcamanız gereklidir. Başlangıçta bir çok sorunla karşılaşmanızda muhtemeldir.
Linux dağıtımları arasındada en iyisi bildiğim kadarıyla ubuntudur.

Gelelim windows'a;

Windows'u görsellik olarak, kullanışlılık olarak ve hız olarak iyileştirmek için; dolayısıyla kişiselleştirmek için hanginiz bir linux kadar emek harcadınız?
Ben youtubede ve benzeri video paylaşım siteleri üzerinde ubuntuyu aratmayacak şekilde güzelleştirilmiş, kullanışlı hale getirilmiş xp ve vista videolarıda seyrettim. Küp masaüstü özelliğinden, compiz fusionun sağladığı bütün özellikleri gördüm.
Ve birkaç basit programla windows'u linux kadar olmasada istediğimiz şekle sokabileceğimi öğrendim.
Peki sorarım size: Windows üzerinde program kurmak için linuxtaki gibi uçbirimden komut yazarak kurmak zorunda kalsak tepkiniz ne olurdu? Veya üzerinde herhangibir program çalıştırmak için, oyun oynamak için wine gibi bir uygulama kullanmak zorunda kalsak ne yapardınız? Veya şöyle sorayım: İlk linux kurduğunuzda kullanımı o kadarda kolay değildir. Siz onu kendinize göre kolaylaştırıp kendinize özel tasarlamak için çok zaman harcarsınız. Windowstada böyle olsa yüzüne bakar mıydınız?

Peki; piyasanın hakimi linux olsaydı, paralı olsaydı; windows ise ücretsiz olsaydı, eminim linuxtan sıkılıp windowsa geçen ve fanatik olan kullanıcılar olurdu. Aynı linuxtaki gibi.
Veya piyasanın hakimi mac olsaydı, apple olsaydı ve bilgisayarları 1000 dolar civarına satılsaydı; windows yüklü bilgisayarlar ise 3000 dolar civarı fiyata satılsaydı, ama bilgisayarları oldukça sık tasarıma sahip olsaydı yine windows tarafına akımlar başlardı, mac sistemler kötülenirdi.

Bir mac os işletim sistemini çok fazla kullanma fırsatım olmadı ama kullandığım kadarıyla şunu söyleyebilirim ki;
Kullanım kolaylığı ve görsellik ayarları en iyi şekilde yapılmış. Windows ve linuxu kendinize göre ayarlamak için çok zaman harcamalısınız ama mac os'ta herşey sizin en kolay şekilde kullanmanız için hazırlanmıştır.

Belki kişiselleştirmeye izin vermez ama zaten fazlada gerek yoktur bence. Hem görsellik hem kullanım olarak gayet şık. Herhangi çökme, yavaşlama ve donanım uyumsuzluğu sorunuda yaşamıyorsun. Daha ne istenir?

Son olarak, herkesin windowsu mavi ekran veriyormuş, ayda bir çöküyormuş, internete girebiliyormuşsun ama virüssüz çıkamıyormuşsun bilmemne ve daha neler neler:)
Neden ben windowsta böyle sorunlarla karşılaşmıyorum anlamıyorum:) 1995 ten beri windows kullanıyorum abartıldığı kadar sorun hiç görmedim.
Kendime yeni bir bilgisayar aldım, orjinal xp yükledim ve 2 yıldır kullanıyorum hiç bir yavaşlama, virüs, mavi ekran veya herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bilgisayarımda fazla güçlü birşey değil. Ve 2 yıl boyunca bilgisayara yükleyip silmediğim program kalmamıştır. Harddiskim daima dolmaya yakındır.
Herkeste vista görüyordum ve gerçekten sorunlu bir işletim sistemi olduğunu gördüm ve nefret ettim.
Abim vista yüklü yeni bir bilgisayar aldı, xp veya ubuntu yüklettirecektim ama uzun zamandır o bilgisayarda vistayı kullanıyorum, hem çok hızlı hem hiç sorunu yok.

Demekki herşey kullanıcıda bitiyor.

Windows'un eksikleri çok olsada, avantajlarıda çoktur. En güzelide bence üzerinde çalışabilen sınırsız çeşitte program.
Bence bu windows düşmanlığı, bilgisayarla ilk tanıştığımız günden beri hep windows kullanmış olmamızdan kaynaklanıyor. İnsanın bir süre sonra bundan sıkılıp başka arayışlar içerisine girmesi bana gayet doğal geliyor.

Ama windowsa bu kadar haksızlık etmeyin. Bence o kadarda kötü bir işletim sistemi değil. Önemli olan kullanmayı bilmek. Bu gün her evde bir bilgisayar varsa bunda windowsun payı çok çok fazladır.
Windows 7 ile ve 7 den sonra çok daha iyi bir işletim sistemi olacağına inanıyorum. Olmasa bile diğer taraftan mac os ve linux'unda alternatiflerimiz arasında olduğunu bilmek sevindirici.

Size tavsiyem bir linux dağıtımı indirin ve deneyin. Memnun kalacaksınız.
Deneyebilirseniz mac os' ta deneyin.

Ayrıca mobil işletim sistemleri arasındada iphone os' un üzerine tanımıyorum. Daha uzun yıllar hakimiyetini sürdürecektir. Ama bu hakimiyet yılları uzadıkça, tahminimce alternatifler çoğalacak ve windowsta olduğu gibi iphone ye ve iphone os a nefretler başlayacaktır.

Bunlar benim görüşlerim belki yanlıştır belki doğrudur. 14 yıldır yaşadıklarımı, tecrübelerimi sizinlede paylaşmak istedim. İster katılırsınız ister katılmazsınız.

Maaşallah, destan yazmışsınız.
Windows'un Linux'a olan üstünlüğünü kesinlikle kabul ediyorum.
Bu üstünlük gerçekten de ezici bir üstünlük.Özellikle donanım ve yazılım çeşitliliği açısından baktığımızda.

Size bir sorum olacak lisanslı Windows mu kullanıyorsunuz,yoksa lisanssız mı?Çünkü şu anda piyasaya sürülmeye hazırlanan Win7 Pro'nun fiyatı 415 TL.Buna bir de MSOfficePro'nun fiyatını eklerseniz(600 TL),yani harcamanız gereken para 1000 TL'dir.
Bunlar uçuk kaçık rakamlar! Feragat edip fiyatları makul seviyeye çekseniz bile bu iki ürün için ödeyeceğiniz toplam fiyat 600 TL'dir.

Ben açıkçası kimsenin bu korsanı dururken bu paraları MS'e vereceğini zannetmiyorum.Tabii sizin de!

Bir taraftan insanların Windows'a para ayıracak bir bütçesi yokken yani korsan Windows kullanırlarken diğer tarftan da Linux hakkında atıp tutmalarının anlamı yok!

Pişkin pişkin "Bill Gates'in malı deniz, yemeyen domuz oğlu domuz!" demek öte birşey değil bu.

Linux, sizin profesyonel ihtiyaçlarınız dışındaki ihtiyaçlarınızın çoğunu karşılar.Linux'un en büyük sorunu donanım tanımama sorunudur.Bu sorunu çözebilecekken çözmeyen de gene Linux dağıtımcılarıdır.Sorunun çözümü aslında çok basittir.Her sene o senenin sistem tarafından tanınan donanımlarını yayınlamaktır.Linux kullanmak istiyorum ama Linux'ta oyun oynayamıyorum diyenlere tavsiyem:Tek sorun bu ise gidin ve bir PlayStation satın alın.

Windowsları yanlızca profesyonel kullanıcılara tavsiye ediyorum.Eğer 3 Boyutlu Tasarım Sanatçısı ve yahut Web Tasarımcısı olacaksınız vs. Windows veya Mac kullanmak zorundasınız.

Linux'un bir 5 sene kadar sonra kalitesini katlayacağını ve o andan itibaren çok daha fazla ilgi çekeceğini düşünüyorum.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Maaşallah, destan yazmışsınız.
Windows'un Linux'a olan üstünlüğünü kesinlikle kabul ediyorum.
Bu üstünlük gerçekten de ezici bir üstünlük.Özellikle donanım ve yazılım çeşitliliği açısından baktığımızda.

Size bir sorum olacak lisanslı Windows mu kullanıyorsunuz,yoksa lisanssız mı?Çünkü şu anda piyasaya sürülmeye hazırlanan Win7 Pro'nun fiyatı 415 TL.Buna bir de MSOfficePro'nun fiyatını eklerseniz(600 TL),yani harcamanız gereken para 1000 TL'dir.
Bunlar uçuk kaçık rakamlar! Feragat edip fiyatları makul seviyeye çekseniz bile bu iki ürün için ödeyeceğiniz toplam fiyat 600 TL'dir.

Ben açıkçası kimsenin bu korsanı dururken bu paraları MS'e vereceğini zannetmiyorum.Tabii sizin de!

Bir taraftan insanların Windows'a para ayıracak bir bütçesi yokken yani korsan Windows kullanırlarken diğer tarftan da Linux hakkında atıp tutmalarının anlamı yok!

Pişkin pişkin "Bill Gates'in malı deniz, yemeyen domuz oğlu domuz!" demek öte birşey değil bu.

Linux, sizin profesyonel ihtiyaçlarınız dışındaki ihtiyaçlarınızın çoğunu karşılar.Linux'un en büyük sorunu donanım tanımama sorunudur.Bu sorunu çözebilecekken çözmeyen de gene Linux dağıtımcılarıdır.Sorunun çözümü aslında çok basittir.Her sene o senenin sistem tarafından tanınan donanımlarını yayınlamaktır.Linux kullanmak istiyorum ama Linux'ta oyun oynayamıyorum diyenlere tavsiyem:Tek sorun bu ise gidin ve bir PlayStation satın alın.

Windowsları yanlızca profesyonel kullanıcılara tavsiye ediyorum.Eğer 3 Boyutlu Tasarım Sanatçısı ve yahut Web Tasarımcısı olacaksınız vs. Windows veya Mac kullanmak zorundasınız.

Linux'un bir 5 sene kadar sonra kalitesini katlayacağını ve o andan itibaren çok daha fazla ilgi çekeceğini düşünüyorum.
---------------------------------------------------------------------

Ben de windows kullanıyorum.Ancak bende bir web tasarımcısı ve denemeci olarak windows kullanıyorum.Ancak internete ve msne sadece linux kullanmalarını öneririm

Maaşallah, destan yazmışsınız.
Windows'un Linux'a olan üstünlüğünü kesinlikle kabul ediyorum.
Bu üstünlük gerçekten de ezici bir üstünlük.Özellikle donanım ve yazılım çeşitliliği açısından baktığımızda.

Size bir sorum olacak. Lisanslı Windows mu kullanıyorsunuz,yoksa lisanssız mı?Çünkü şu anda piyasaya sürülmeye hazırlanan
Win7 Pro'nun fiyatı 415 TL.Buna bir de MSOfficePro'nun fiyatını eklerseniz(600 TL), harcamanız gereken para 1000 TL'dir.
Bunlar uçuk kaçık rakamlar! Feragat edip fiyatları minimum seviyeye çekseniz bile iki ürün için ödeyeceğiniz toplam fiyat 400 TL'dir
ama bu ürünleri de sadece evde kullanabilirsiniz.

Ben açıkçası kimsenin korsanı dururken bu paraları MS'e vereceğini zannetmiyorum.Tabii sizin de!

Bir taraftan insanların Windows'a para ayıracak bir bütçesi yokken yani korsan Windows kullanırlarken diğer tarftan da Linux hakkında
atıp tutmalarının anlamı yok!

Pişkin pişkin "Bill Gates'in malı deniz, yemeyen domuz oğlu domuz!" demekten öte birşey değil bu.

Linux, sizin profesyonel ihtiyaçlarınız dışındaki ihtiyaçlarınızın çoğunu karşılar.Linux'un en büyük sorunu donanım tanımama sorunudur.
Bu sorunu çözebilecekken çözmeyen de Linux dağıtımcılarıdır.Sorunun çözümü aslında çok basittir: Her sene o senenin sistem
tarafından tanınan donanımlarını yayınlamak.İkinci sorun ise yazılım çeşitlerinin azlığı ve var olan yazılımların bir kısmındaki
kalite düşüklüğüdür.Bu sıradan kullanıcılar için çok önemli bir sorun değildir.Linux kullanmak istiyorum ama Linux'ta oyun oynayamıyorum
diyenlere tavsiyem:Tek sorun bu ise, gidin ve bir PlayStation satın alın.

Windowsları yanlızca profesyonel kullanıcılara tavsiye ediyorum.Eğer 3 Boyutlu Tasarım Sanatçısı ve yahut Web Tasarımcısı olacaksınız vs.
Windows veya Mac kullanmak zorundasınız.

Linux'un bir 5 sene kadar sonra kalitesini katlayacağını ve o andan itibaren çok daha fazla ilgi çekeceğini düşünüyorum.
-----------------------------------------------------------------------------
Evet, gerçekten de yeni aldığınız PC veya Notebooklarla beraber gelen Windowslar ve MSOfficeler size ucuza mal olabilir.

Ancak bilgisayarınızda bir sorun olduğunda yani işletim sistemini yeniden kurmak zorunda olduğunuzda elinizde bu ürünlerin
CDleri olmalıdır.Ne yazık ki çoğunlukla alıcıya böyle bir imkan verilmemektedir.Yani kurulu olarak gelen o ürünlerin sadece bir
virüslük ömrü vardır.Eğer ki PC veya Laptop çok iyi bir gerialma programıyla size sunulmuşsa sorun çok da büyük değildir.

Ayrıca eğer aldığınız bilgisayarlarda ürünlerin Home sürümü yüklüyse -Çoğunlukla böyledir.- ve siz bu ürünleri işyerinizde
kullanıyorsanız gene korsan kullanıcı durumuna düşersiniz.

Eğer yeni bir bilgisayar almayacaksanız, lisanslı Windows ve MSOffice almak istiyorsanız, bunun size en aşağı maliyeti 400TLdir
ki bu ürünleri de sadece evde kullanabilirsiniz.

Yani uzun lafın kısası elinizdeki Windows lisanslarının bir virüslük ömrü var!
Tekrar sistemi kurmak ve lisans anahtarınızı girmek için gene bir yerden korsan bir Windows CD'si temin etmek zorundasınız.

Ayrıca bilgisayarlarla beraber gelen Windows lisans anahtarlarınızı başka bilgisayarlarda kullanamazsınız.Bu durum bilgisayarlarla beraber gelen OEM MSOfficeler için de geçerlidir.

Linux sadece donanımsal ve yazılımsal sorunlar yaşamayacak olan sıradan kullanıcılara tavsiye edilmektedir.

Yeni aldığı AllInOnePrinter'ını veya TV Kartını veya Wireless Kartını vs. Linux'a tanıtamayan bir insan Linux'u ne yapsın?

Allah rızası için bi kere ubuntu kurmamış 15 dakikasını ubuntuya vermemiş vermemiş adam burada ubuntu hakkında atıp tutmasın!!! Çok rica ediyorum, bi fikrin yoksa konuşma ya kullanmadıysan sağdan soldan duyduğun boş cümleleri yazma buraya!!!!

Eğer senin bilgisayar kullanma tecrüben setup.exe yi çalıştırıp next next demekse ve sen buna kolaylık diyosan, üstüne bir de ubuntuda kod sayfası acıyorum diyosan kusura bakma ama sen bu işten bi halt anlamıyosun; 1 yıldır ubuntu kullanıyorum, program kurmak için sadece 1 kez konsolu actım o da sırf denemek için. Uyanın lan artık ubuntu da kod yazmıyosun program kurmak için!!!!!!! Hatta senin windowsunda next next diyosun ya program kurmak için belki 5 kere, onu bile yapmıyosun be! Açıyosun ekle kaldırı -bu ekle kaldır dediğim bi çeşit program havuzu içinde bi kamyon program var hatta kafan karışmasın diye programlar kategorize edilmiş; internet, ofis, oyun, ses ve video şeklinde- seçiyosun istedğin programı uygula diyosun ve programın kuruluyor. next next bile demiyosun, konsol monsol açmıyosun,, bırakın şu kod yazma zırvalarını artı bilmeden atıp tutmayın lütfen!!!!
hatta internetten bazı proram kurulum paketlerini indirip -bi çeşit setup dosyayası yani- cift tılayıp programı yine kuruyosun. Bak bunu yaparken gene next next demiyosun, eğer senin için kolaylık next next demekse!!!

Bunu okuyan eeey güzide windows kullanıcıları, merak ediyorum kaçak kullandığınız anti virüsün keyi kara listeye düşünce (bkz:kaspersky) forum forum dolanıp key arıyosunuz büyük zevkle, üşenmeden ama linuxda 2 kod yazacaksın deyince -ki yazmak zorunda da değilsiniz- kıyameti kopraıyosunuz. İnşallah bi gün şu korsan yazılım denetleyen adamlar kapınızı çalar da ne yapacağınızı şaşırırsınız.

Bilmeden 15 dakika bile kullanmadan işkembeden sallamayın yeter, başka bişey istemiyorum sizden, şurda linux kullanmaya meyilli adamları da boş bilgilerinizle korkutmayın, kullanın torrentten indirilme kaçak windows larınızı ve programlarınızı!!!!

next next next ile program kurmak windowsun sorunu değildir arkadaşım. windows için yazılan programların sorunudur.
Adam zaten linuxu kötülememiş, tarafsız bir şekilde karşılaştırmaya çalışmış.

Ayrıca sen bu tavırla milleti linux kurmaktan vazgeçirebilirsin bence. Adamın kuracağı varsada kurmaz. Üstüne bide windowsu savunmalarını bile sağlarsın.
Şuna dikkat et: Bir şeyi sürekli kötülersen ona değer kazandırma ihtimalin yüksektir.

Bir zamanlar iphone'da kötüleniyordu, halen daha kötülenmektedir. Ama bence telefonların en iyisidir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir