Windows'tan sonra sıra MacOS'ta!

Windows kullanıcılarının yıllardır başına bela olan sorun, artık Mac kullanıcılarının da belası!

  • Ertuğrul Süngü
Mac OS X de "hastalandı"
Windows arınmaya devam ediyor

Windows ve MacOS arasındaki sonu gelmez rekabet, yıllardır sürüyor ve böyle giderse daha uzun bir süre de devam edecek. Biz kullanıcılar içinse asıl önemli olan bu iki firmanın ürettiği işletim sistemleri ve bu sistemlerin güvenliği.

Windows zararlı yazılımlarla uzun zamandır mücadele ediyordu ama Mac sahipleri daha önce herhangi bir şekilde zararlı yazılım kurbanı olmadılar; ta ki bugüne kadar... Yapılan açıklamaya göre Mac OS X işletim sisteminin ilk Trojan'ı meydana çıktı. Virüsün bunca yıl sonra ortaya çıkmasıysa birçok çevre tarafından normal karşılandı. Çünkü Mac OS X artık yeterince meşhur oldu ve hacker'lar başta olmak üzere birçok kullanıcının yeni hedefi olmaya hazır.

Mac cephesindeki bu korkunç gelişmelere karşın, Microsoft; yayınladığı son raporunda Windows ürünlerinin eskisine oranla çok daha güvenli olduğunu belgeledi. Windows XP SP3 32-bit cihazlardaki virüs bulaşma oranı her bin makinede 15.9 oranındayken, Windows 7 64-bit işletim sisteminde bu oran sadece binde 2.5.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

mac osx UNIX tabanlı olduğundan kurtarıyo bi kere.

windows gibi ne idüğü belirsiz yamalı eşşeğe dönmüş çekirdekleri kullanmıyo

Geçmiş olsun!

tabii ki windows. o maclere o kadar para dökülürmü. görünümden başka hiç bi işe yaramıyor. koca bir ekran altta ufacık bir klavye

epılın kendisi bir virüs zaten, pis bir hastalık... 5 kuruş etmez makinaları iteliyorlar millete... pis kurtlu çürük elma noolucak...!!!

YAŞASIN NVIDIA + MICROSOFT+ INTEL + GOOGLE + IBM KARDEŞLİĞİ...!!!

demek ki en güvenli sistem linux imiş.

windows yapmıştır kesin :D

Antivirüs firmalarının para kazanması gerek =))

demek ki en güvenli sistem linux imiş.
------------
Güvenli sistem diye birsey yok. Sistem ne kadar güvenli olursa olsun üzerine kurdugunuz uygulamalarda bir acik varsa sisteminiz yine tehlikede demektir. Gecen ay 100 milyon kisinin uyelik ve kredi karti bilgilerinin calindigi PSN linux uzerine kurulmus bir sistem. :(

demek ki en güvenli sistem linux imiş.
----
linux malware konusunda avantajlı evet ama dışarıdan gelen saldıralara karşı malesef okadar dayanıklı sistemler değil.
gerçi genelde üzerindeki programlardan kaynaklayor. Buda amatör ve profesyonel olayını biraz canlandırıyor.

bu arada apache'nin kendiside hacklenmişti. Geliştiriciler bir süre sistemleri kapatıp bununla uğraşmak zorunda kalmış ve bir çok sunucuyu yeniden kurmuşlardı.
Durum bu kadar ciddi bir boyuta gelmişti. Benzer sorunu PSN yine apache'den dolayı yaşıyor.
ve onlarda bir çok sunucularını yeniden kurmadan bu işin altından kalkamayacaklar ki planlarıda bu gibi duruyor.

apache ekibinin yaptığı en büyük hata ise kullanıcı bilgilerini şifreledikleri metodun çok basit olması ve basit bir şifre kullanan biri varsa ("12345" gibi) bu algoritmanın kırılmasına neden olabileceği korkusu vardı.

bu da çok büyük bir hataydı bana kalırsa. Verilerin şifreli saklanmasının en büyük kısmı böyle bir durumla mücadele etmekken kırılabilecek kadar basit olduğunu düşünmeleri çok kötü.

apache'nin bu güne kadar yaptığı bir çok hatadan dolayı büyük firmalar artık apache'yi tercih etmemeye başladılar.

10 senedir Mac OS X'e virüs ve trojan geliyor. Bir türlü gelemedi.
Bırakın şu hackerlar en yaygın sistem hangisiyse ona virüs yazarlar mantığını. Dünyada 1. Dünya ülkelerinde macler çok büyük oranlarda kullanılıyorlar. Hatta 1000 dolar üzeri notebooklarda MacBook Pro pazar lideri. Ayrıca daha paralı kesime hitap ettiği için macler, onlara virüs ve trojan yazmak daha mantıklı hackerlar için. Ama windows kadar kolay değil bu sisteme internet üzerinden ulaşmak.

Ben mac'imde Antivirüs bilmem. Hayatımda hiç yüklemedim.
Özellikle virüslü bir dosya bile yüklemiştim zamanında macime. Hemde bir sürü uyarısı yapılan bir virüstü.

Ne mi oldu? Hiçbir şey.

Windows gibisi varmı yaa.Virüslerin windowsa yüklendiği kadar,Mac os'ada yüklense var ya görürüm o zaman halini Mac os'un ve Linux'un:))) Kimse hikaye anlatmasın...

Vay be yaşasın Win7 64 bit :)

Benim linux ve psn ile ilgili yorumuma eksi oy veren akillilar zorunuza mi gitti PSN'in Linux uzerindeki Apache uzerinde heklenmis olmasi. Ne yani Linux kursun gecirmez mi saniyorsunuz da eksi oy veriyorsunuz okuyun ögrenin böyle at gözlukleriyle ot gibi yasamayin.

10 senedir Mac OS X'e virüs ve trojan geliyor. Bir türlü gelemedi.
----
MacOS X windowsa göre daha güvenli ama virus olmamasinin nedeni guvenlikten dolayi degil. Kullanici kitleleri farkli cok dusuk egitim seviyesindeki kisiler bile windows kullaniyor bu tarz kullanici kitlesi macosta kullansa ayni yöntemlerle kandirmasi kolay olur. Windowsa bulasan bir cok virus kullanici hatasindan kaynaklanmaktadir. Örnegin bir program kuruyorsunuz. Photoshop onun icin buldugununz crack dosyasinda virus buluyor yada bunun gibi nedenlerle kullanicilar kandirilarak uygulama kurturduluyor yada baska bir amac icin calistirdiginiz viruslu uygulama sisteme virus bulastiriyor. Bu durumda ayni yöntemlerle MacOs'un da guvenligi asilabilir ama ilk basta sögledigim gibi kullanici kitleleri farkli oldugu icin cok daha az sistem etkilenecektir. Ayni saldirida Windows ortaminda daha cok kullanici ve sistem etkilenebilir.

mac os nin virus veya trojan gibi zararlı yazılımları yemesi normal karşılamak lazım , sebep; Intel teknolojisi.
yazılan virüsler derlendiğine Intel işlmeci koduna göre derlenip yorumlanıyor. Eskiden Mac Os IBM power CPU ları kullanıyordu bu cpu lar Intel CPU larından farklı bir mimariye ve kod mimarisine sahipti
yani windows da yazılmış bir virus un msl'ini alıp IBM power cpu işlemcide çalıştırmayı deneyin çalıştıramazsınız. Intel teknolojisini kullanıpta virüs yememek isteyen daha çok developer kesimi Linux kullanır. Linux kullanmakta fayda, lakin ne zaman bir linux işletim sistemi windows oyunu çalıştırısa o zaman linux ta da virusler olmaya başlayacak , bu durumdan kaçılınılmaz.
Velhasıl kelam , sözün bittiği yer işlemci ve chipsetler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play