Windows'u dirilten Ubuntu!

Windows'unuz bir virüse yenik düşerse onu tekrar diriltmenin yolu, bu Ubuntu'lu CD'den geçiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Virüs bulaşan Windows'unuzu Live CD ile temizleyin

Günümüzün güçlü antivirüs yazılımları ve internette dolaşırken dikkatli olma alışkanlığınızı bir araya getirdiğinizde, zararlılara karşı son derece güçlü bir savunma kurmuşsunuz demektir. Ancak bazen yeni bir tehdit, sizin herhangi bir hatanız olmaksızın bilgisayarınıza girip, Windows'unuzu işlemez hale getirebilir.

Böyle bir durumda antivirüs yazılımınıza ulaşamadığınız için zararlıyı kaldırmanız da mümkün olmayacaktır. Ancak Live CD'ler, sizi Windows'u baştan kurma derdinden kurtarıyor: Ubuntu Live CD ile Linux ortamından Windows'unuzu zararlılardan arındırabilirsiniz.

RAM'inizde çalışan Ubuntu Live CD'yi kullanabilmek için önce onu Ubuntu web sitesinden indirip bir CD'ye veya UNetbootin gibi bir araçla USB flaş diske yazmalısınız.

BIOS ayarlarınızı düzenleyip sisteminizi bu diskten başlattıktan sonra Ubuntu Software Center'ı açın ve "clamtk" dizisini bulup yükleyin. Böylelikle Clam Antivirus için grafiksel arayüzü yüklemiş olacaksınız.

Antivirüs tanımlamalarını hemen güncellemek için Advanced > Rerun antivirus setup wizard yolunu izleyin ve Manual'i seçin. Ardından Help > Check for updates'e tıklayın.

Artık tarama işlemini başlatabilirsiniz. Scan > Recursive scan yolunu izleyin ve Windows bölümünüzü seçin. Yazılımın tüm dosyalarınızı taramasını ve bulduğu zararlıları kaldırmasını bekleyin. Bittiğinde virüssüz Windows'unuza kavuşmuş olacaksınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

tabi virüsünüzü bulabilirse..

Yada zararli sitelere gireceginizde, once windowsdan ubuntuya gecin(2 bootlu bilgisayarlar icin:) sonra chrome->incognito window. Bu sayede bi halt bulasamaz size. Bu sayede keyifle ve internette iz birakmaksizin rahat rahat dolasabileceksizniz XD

@29 Kas 2012 18:12 Aslında chromedaki incognito sadece geçmişi kaydetmiyor ve çıkışta cookiler siliniyor. Yani incognito virüslerden korumuyor.

virus harıcınde açılmayan çökmiş bir windowsdan dosyalarını kurtarmak ıstıyorsanız. usbden calışan bir ubuntu ideal. hardiske her türlü mudahaleyi yapabiliyorsunuz

hemen hemen bütün linuxlarda var bu live cd olayı. en güzeli slax kur flasha ordan aç. hem boyutuda küçük.

Bu bir nevi Chrome indirmek için IE kullanmak gibi. Linux'a sövmek olur bu.

Yani iş ciddiye bindiğinde Linux bu durumda windows çocuk oyuncağı oluyor

Çoğu yedekleme ve kurtarma CD'leri zaten Linux ile çalışıyor. İşte Linux'un gücü...

Linux dağıtımları özgürdür ister windows kurmak için linux kullanın ister başka bir şey... Bu konuda herkes kesinlikle özgürdür çünkü bu Linux'tur, özgürlükler ülkesi... I love you Linux <3

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play