Windows'u özelleştirmenin 5 pratik yolu!

Windows'u göz zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek, bu 5 pratik araçla bedava ve çok kolay!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows'u özelleştirmenin 5 pratik yolu!
Coolbarz ile oluşturacağınız araç çubukları üzerinde kapsamlı bir denetime sahipsiniz

Windows'un en iyi yanlarından bir tanesi, onu ihtiyaçlarınıza ve zevkinize göre dilediğiniz gibi özelleştirebilmeniz. Bu amaca yönelik birçok üçüncü parti aracı internette bulmanız mümkün. Bu yazımızda Windows'unuza yeni düğmeler ve işlevler ekleyerek zahmetsizce özelleştirmenize izin verecek 5 aracı tanıtacağız.

Coolbarz
(Windows XP, Vista, 7)

Coolbarz ile masaüstünüzün istediğiniz bir bölümünde hızlı erişim araç çubukları oluşturabilirsiniz. Bu araç çubuklarının görünümünden düğme konumlarına, kaydırılabilmesinden kaybolmasına birçok özelliğini değiştirebilirsiniz.

Araç çubuğunuzu tasarladıktan sonra favori programlarınızı araç çubuğu üzerine sürüklemeniz yeterlidir. Ekranın ayarladığınız bölümüne fareyi getirdiğinizde araç çubuğunuz görünecektir.

Quick Access Bar ve Desktop Panaroma

Quick Access Bar
(Windows Vista, 7)

Sıkça kullandığınız klasörlere erişmeyi oldukça kolaylaştıran araç, ekranınızın en üst kısmına bir araç çubuğu yerleştiriyor. Çubuğun üzerindeki Q simgesine tıkladığınızda ayarlar penceresi açılıyor. Burada çubuğunuzu isterseniz otomatik olarak gizleyebilir, görünümünü değiştirebilir ve hangi klasörlerin çubuk üzerinde gösterileceğini seçebilirsiniz.

Desktop Panorama
(Windows XP, Vista, 7)

Sadece bir monitörünüz varsa ve birden fazla masaüstünde çalışmayı sevebilirsiniz. Sanal masaüstü ile tek monitör üzerinde birden fazla masaüstü arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede iş, okul ve eğlence için ayrı masaüstü oluşturmanız mümkündür.

Desktop Panaroma, ekranınızın alt bölümüne eklediği çubuk ile farklı masaüstleri oluşturmanıza izin veriyor. Masaüstleri arasında odak karesini taşıyarak kayabiliyor, küçük önizlemelerine göz atabiliyor ve hangi masaüstünü kullanacağınızı seçebiliyorsunuz.

Yazılım, yenilikçi bir yaklaşıma sahip olsa da henüz kusursuz değil ve bir takım sorunlar çıkarabiliyor.

Stardock Tiles, Metro7

Stardock Tiles
(Windows Vista, 7)

Windows 8'in metro arayüzünü hiç beklemeden denemek istiyorsanız, Stardock Tiles merakınızı giderebilir. Masaüstünüze döşemelerden oluşan bir kısayol çubuğu ekleyen Stardock Tiles, size çok işlevli bir çubuk sunuyor. Sıkça kullandığınız kısayolları çubuğa sürükleyerek yeni kısayol oluşturabiliyor, döşemeleri Shift tuşunda basılı tutarken sürükleyerek sıralamalarını değiştirebiliyorsunuz. İşlemleri çubuk yoluyla açabiliyor, kapatabiliyor ve hatta kapatmaya zorlayabiliyorsunuz (Ctrl+tık).

Uygulamanın ücretsiz sürümü, Windows 8 arayüzünü denemeniz için fazlasıyla yeterli.

Metro7
(Windows 7)

Metro7 ile Windows 8'in metro arayüzünü deneme şansı yakalıyorsunuz. Herhangi bir program gibi çalıştırabileceğiniz Metro7, masaüstünüzü renkli, döşemeli bir arayüze dönüştürüyor. Uygulama henüz beta olsa da döşemelerle oynamak, uygulamaları ve web sitelerini sabitlemek, hava durumu güncellemelerini almak oldukça eğlenceli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

coolbarz güzelmiş objectdock yerine kullanın

Microsoft`a çok teşekkür ederiz işletim sisteminin dandikliği ve özellik yoksunu olması yüzünden bizi boynumuza kadar 3. parti yazılıma boğuyor

Windows 95`den beridir böyle.....

Microsoft`a çok teşekkür ederiz işletim sisteminin dandikliği ve özellik yoksunu olması yüzünden bizi boynumuza kadar 3. parti yazılıma boğuyor

Windows 95`den beridir böyle.....

anlayamayan veya idrak edemeyen sivrizekalılar için güzel bir program olmuş. tekrar tebrikler ve teşekkürler sevgili Microsoft....

yılların Rocket Dock'unu unutmuşsunuz. Ona kısacık bir yer verseydiniz daha iyi olurdu diye düşünmekteyim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play