Windows'u şifre ile nasıl korursunuz?

Windows'unuzu meraklı arkadaşlarınızdan korumak istiyorsanız, işte size 4 basit yol...

  • Ümit Öncel
Windows'u şifre ile nasıl korursunuz?
Windows için 4 basit ama etkili şifre koruma yöntemi...

Adı üzerinde kişisel bilgisayarınızda başkalarının erişmesini istemeyeceğiniz bilgiler bulunması son derece doğal. Paylaşılan bir bilgisayar kullanıyorsanız bile basit bir şifre koruması ile aktif olan kullanıcının hesabını güvenceye almak mümkün ama birazcık yaratıcılık ile son derece basit farklı koruma yöntemleri bulmak da zor değil.

Windows Şifresi
İlk akla gelecek olan kullanıcı için bir şifre oluşturmak. Fakat bu bilgisayar başında kalktığınızda hesabınızı korumak için yeterli olmayabilir. Ayrıca yönetici haklarına sahip farklı bir kullanıcı giriş yaptığında kolaylıkla şifrenizi değiştirebilir. Yine de ilk seçenek Windows kullanıcısı için bir şifre belirlemek.

Ekran koruyucu, güç seçenekleri ve fazlası...

Ekran Koruyucusu Şifresi
Ekran koruyucusuna şifre koyarak siz bilgisayar başında değilken bile PC'ye erişimi kısıtlayabilirsiniz.

Güç Seçenekleri Şifresi
Bilgisayarınız uyandığında giriş yapabilmek için şifre tanımlamak isterseniz bunu gelişmiş güç seçeneklerinden belirleyebilirsiniz.

Yardımcı programlar
Bilgisayarınıza şifre koruması sağlamak için pek çok ücretsiz yazılım kullanabilirsiniz. Örneğin ClearLock basit, kullanışlı ve güvenli olması açısından tercih edilebilecek bir alternatif.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Benim bilgisayarıma isteyen istediği zaman girebilir, çayımı kahvemi içebilir. Eğer gizleyeceğim bir klasörüm olursa, bunu Windows'un içinde bir yere kopyalar ve gizli hale getiririm. Hakerler hariç kimse de bulamaz, kardeşim. Bir de gizli kısayol oluştururum, olur biter...

"Benim bilgisayarıma isteyen istediği zaman girebilir, çayımı kahvemi içebilir. Eğer gizleyeceğim bir klasörüm olursa, bunu Windows'un içinde bir yere kopyalar ve gizli hale getiririm. Hakerler hariç kimse de bulamaz, kardeşim. Bir de gizli kısayol oluştururum, olur biter..."

Evet bu işlem accccccaaip basit sadece komut isteminde şunu girin:
"attrib +s +h DosyaAdı"

:)
Dosyaları görmek için hem gizli klasörleri gösterme hem de sistem dosyalarını gösterme seçeneği açık olmak zorundadır... Klasörse eğer klasörün adresini ezbere biliyorsanız adres çubuğuna yazarak da direk girebilirsiniz.

Hakerler hariç kimse de bulamaz.
...
Neden? Onlar av köpeği mi yoksa?

En iyisi başkalarının sizin PC niz ile fiziksel temasını engellemek sanırım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play