Windows'u USB bellek üzerinden kurun

USB bellek üzerinden Win 7 ve Vista kurmanız mümkün. CHIP Online farkıyla tüm detaylar burada...

  • Halil Mollaoğlu
Yeni Windows'u USB bellek üzerinden kurmak
Yeni nesil Windows'u USB bellek farkıyla kurun.

Windows işletim sistemleri genellikle optik bir medya üzerinden kurulur. Vista'ya kadar tüm Windows sürümlerinin kurulum dosyalarının bir CD'ye sığdırmak mümkündü. Fakat NT 6.0 çekirdek yapısını temsil eden Windows Vista ile kurulum dosyası boyutu bir DVD'ye kadar yükseldi. Keza çoktandır Windows dışında da birçok işletim sistemi DVD imajları şeklinde sunuluyor.

Windows 7'nin halka açık beta sürecinin başlamasıyla birlikte herkes yeni işletim sistemiyle muhatap olma imkânı kazandı. Yeni işletim sistemiyle beraber anılan sistemler arasında netbook'lar da var. Hatta Microsoft bu cihazlara has bir Windows 7 sürümü çıkarmayı bile planlıyor.

İşte tam bu noktada ufak bir pürüz oluşuyor zira bazı netbook'lar optik sürücü olmadan geliyor. Peki, optik sürücü olmadan bu sistemlere nasıl Windows 7'yi kurup deneyebilirsiniz? İşte CHIP Online'ın rehberi size tam bu konuda yardımcı olacak.

Bu yöntemi denemek için ille de netbook sahibi olmanıza gerek yok. Yanınızda DVD taşımayı sevmeyebilir ve gittiğiniz bir yerde işletim sistemi kurulumu yapmak için bir USB belleğe başvurmak isteyebilirsiniz. Ya da kendi PC'nize sıfırdan Windows kurulum yapmak için okuma hızları bir DVD sürücüye göre çok daha hızlı olan USB belleklerden faydalanabilirsiniz. Her halükarda USB bellekler size bir avantaj sağlayacaktır.

Hangi işletim sistemlerini test ettik?

Windows Vista'yı da USB bellek üzerinden kurmak mümkün.

Temelde yazımız Windows 7 Beta (build 7000) sürümünü baz alsa da farklı işletim sistemi sürümleriyle de deneme yaptık. Anlatacağımız prosedürü Windows 7 Beta x86, Windows Vista SP1 x86 ve Windows Vista SP1 x64 ile denedik ve hepsinde başarıyla kurulumu tamamladık. Fakat Windows 7 x64 ile yaptığımız her deneme girişiminde başarısız olduk. Kurulum dosyalarını USB belleğe kopyalamayı başarsak da sistemi USB bellek ile açarak kurulumu başlattığımızda anlam veremediğimiz bir hatayla karşılaştık ve kurulum tamamlanamadı. Durumu Windows 7'nin beta aşamasında olmasına verdik ve üzerinde durmadık. Saydığımız diğer işletim sistemi sürümlerinde ise herhangi bir sorun ile karşılaşmadık.

Windows 7 Beta'yı ve saydığımız diğer işletim sistemlerinin kurulum medyalarını elinizde bulundurduğunuzu varsayarak anlatıma başlıyoruz.

İşte böyle yapılıyor

Komut istemi: Komutların veriliş sırasını incelemek için resmin üzerine tıklayın.

Öncelikle elinizdeki işletim sistemi imajını DVD'ye basın ve sürücünüze yerleştirin. Eğer DVD harcamak istemiyorsanız Daemon Tools Lite gibi bir sanal sürücü programı ile imajı yerleştirin.

Uygun USB bellekler:
Windows 7'nin kurulum dosyası gereği en az 3 GB'lık bir USB belleğe ihtiyacınız var. Testimizde 4 GB'lık bir bellek kullandık. Kuracağınız sürümün kurulum dosyası boyutuna göre uygun miktarda depolama alanı sunan bir USB bellek edinin. Ayrıca uyaralım: Yapacağınız işlemler sırasında USB belleğinizdeki tüm veriler silinecektir, bu yüzden farklı bir diske yedekleme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Başlat menüsünden "Komut İstemi" ni açın ve çıkan penceredeki satıra "diskpart" komutunu girin (her komut sonrasında "Enter" tuşuna basmayı unutmayın). Sonrasında ise "list disk" komutunu verin. Bunu yaptığınızda sisteminize bağlı tüm diskler gösterilecektir. Tam bu sırada USB belleğinizi PC'ye bağlayın ve "list disk" komutunu tekrar girin. USB belleğinize verilen rakamı (0, 1, 2, ...) bir köşeye not edin. Şimdiyse "select disk 1" komutunu (1'i USB belleğinizi temsil eden rakam ile değiştirin) girin ve sonrasında temizleme işlemi için "clean" komutunu verin.

Sırada belleği birincil sürücü olarak etkinleştirmek var. Bunun için sırayla "create partition primary", "active" ve "format fs=fat32 quick" komutlarını girin. Eğer USB diskinize yeni bir sürücü harfi atanmasını istiyorsanız son olarak "assign" komutunu da girebilirsiniz.

USB bellek uygun konuma geldi. Artık Windows 7 DVD'sinin içeriğini USB belleğe kopyalayabilirsiniz. DVD'deki tüm dosyaları seçin ve kopyala/yapıştır ile USB belleğe aktarın. İşlem bittiğinde kurulum medyanız hazır demektir.

PC'yi USB bellek ile açmak

Sonuç: Kurulum arabirimi karşınızda.

Şimdiyse sisteminizi USB bellekle açılacak (boot) şekilde yapılandırmalısınız. Çok eski bir PC'ye ve notebook'a sahip değilseniz bu özellik BIOS ayarlarında mevcut olacaktır. BIOS ayarlarına girin ve "USB Legacy Support" veya "Legacy support for USB" şeklinde bir girdiye göz atın. Bulduğunuzda bunu "Enabled" konumuna getirin. Bazı sistemlerde boot sırasını da ayarlamak gerekebilir. Bunun için BIOS'ta "Boot" sekmesine geçin ve USB diskinizin ilk sırada olmasını sağlayın. Son olarak yaptığınız ayarları kaydedin ve çıkın. DVD sürücünüzde Windows kurulum DVD'si bırakmadığınıza emin olun.

Sisteminiz yeniden başladığında USB belleği algılayacak ve doğrudan kurulum arayüzüne geçecektir. Tüm açılma ve dosya kopyalama sürecinin daha hızlı gerçekleştiğiniz hissedeceksiniz. Gerisi ise alışık olduğunuz kurulum rutini.

Not: Windows kurulumu sırasında sistem birkaç defa yeniden başlatılabilir. Her sistem açışlında USB bellekle önyükleme yapılmaması için belleği yuvasından çıkarmanız gerekebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Aynı yöntem ile vista da kurmuştum. Sorunsuz ve gayet hızlı bir yöntem. Windows 7 çıktıktan sonra hemen bu yöntem ile 32 bit versiyonunu desktop bilgisyarıma, X64 versiyonunu da dizüstü bilgisayarıma kurdum. 64 bitin kurulamadığını söylemişsiniz, sizde ki 64 bit datasında yada donanımsal olarak o pc de sorun olabilir. Sonuç olarak tüm boot edilebilir işletim sistemi kurulumları bu yol ile yapılabilir.

çok işime yaradı...emeği geçen herkese teşekkürler...

sagol tsk....

herhangibi linux kurmak istersek ne yapacagız aynı yolumu kullanacagız acaba bilgisayar dergilerinde verilen linuxları denemek için her defasında cd ye yazmak istemiyorumda:)

list disk ile usb gorunmuyorsa ne yapıcaz? sadece list volume ile usb yı gorebiliyotum :/

Bilgisaarını seven bu işe kalkışmasın. Sonra aktif disk tablonuz bozulabilir ve sisteminie veda edersinz.

windows xp için de aynı yöntem oluyormu? deneyen varmı

Bu yöntemin dışında Alcohol- Virtual CD, Deamon gibi programlarla da sanal sürücülerle de kurulum yapabilirsiniz. Sorunsuz kuruluyor . tavsiye ederim.

Uzun zamandır uğraşıyorum bu işi yapmak için xp çok denedim olmadı, vistada olsa işime yarar inşallah bu yöntem.

yavaş yavaş cdler kalkıyor 10 sene sonra cdler bizde şu andaki plaklar gibi bir anonimi hatırlatacak

diskpart bende çalışmıyor sebebini bilen varsa lütfen söylesin. "disk yönetimi hizmetleri işlemi tamamlayamadı" diye hata alıyorum

ZATEN DESTEKLİYOR hemen hemen tüm işletim sistemleri xp pardüs mac gibi zaten usb üzerinden kuruluyordu sadece bios unuz bot özelliğinin flas(usb 2.0 vb)desteliyor olması gerekiyor.(xp için)şayet destekliyor ise bios üzerinden usb bot edilir.usb üzerine xp cd si açılır ve kaydedilir saha sonra baslangıçta takılır ve normal xp kurulumu yapılır denedim oldu.

arkadaslar bu yontem windows xp de calismiyor daha dogrusu diskpart calismiyor.. onun icin mbrwiz diyen dosyayi inteernetten yukelemniz lazim su siteden ayrintili ogrenebilirsiniz
http://www.blogsdna.com/2016/how-to-install-windows-7-from-usb-drive-without-windows-7-iso-dvd.htm

çok güzel bir yöntem cd veya dvd taşıma derdine son.....

keşke xpdede boyle bırsansımız olsa denedım kaç yoldan olmadı

list disk ile usb gorunmuyor ne yapcaz çok denedim olmadı

Doqal yazmış:
keşke xpdede boyle bırsansımız olsa denedım kaç yoldan olmadı

arkadaşım xp de direk .exe li flash belleğe kurulabililen xp var böyle şansımız var yani 1 gb lik bir flash bellek yeterli

64 Bit Windows 7'de kurulabiliyor.

açık kaynak kodda çok zamandan beri var hatta sırf bunun için slax dağıtımı var
Bkz.: www.slax.org
yani windows yine yeni birşey yapmadı, beceremedi

xp kuruluyor da araştırmayı sevmeyen türk insanı bunu imkansız sanıyor.

ASUS öneririm

pardus'u da usb'den kurabilir miyiz?

"""diskpart bende çalışmıyor sebebini bilen varsa lütfen söylesin. "disk yönetimi hizmetleri işlemi tamamlayamadı" diye hata alıyorum""" aynı sorunu yaşıyorum çözüm için yardım cevaplarınızı bekliyorum

Fat32 Değilde Ntfs Olarak Ayırdım Sorun Olurmu CÜnkü FAT32 Desteklemiyor Gibi Bişey Söylüyor?

list disk te USB Flash diski çıkmayanlar ne yapacak Bir açıklama yokmu

kardeş bende orijinal serial key var onu denedim yükledim ama windows açılırken ekran gidiyor yani aslında windows açılıyor sesler falan geliyor ama ekran gelmiyor, bu arada ben bunu yeni aldığım bi harddisk üzerinde kurdum, sorun bundan mı kaynaklıdır acaba?

kardeş bende orijinal serial key var onu denedim yükledim ama windows açılırken ekran gidiyor yani aslında windows açılıyor sesler falan geliyor ama ekran gelmiyor, bu arada ben bunu yeni aldığım bi harddisk üzerinde kurdum, sorun bundan mı kaynaklıdır acaba?

usb gözuk muyo

arkadaşlar çok harika bir paylaşım fakat aklıma birşey takıldı bu işlemleri komut istemiyle yaptıktan sonra flash belleği dha sonra istediğimiz gibi kullanabilecek miyiz?yani formattn sonra flash belleği temizleyip eskisi gibi kullanabilecek miyiz?

kardeş teşekkür ederim çok açık anlatım işime yaradı

bu xp için de geçerli mi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play