Windows'u yüzde 100 güvenli yapmak

Windows tabanlı PC'nizi en yüksek güvenlik seviyesine getirmek o kadar da zor değil. İşte araçlar...

  • Halil Mollaoğlu
Windows'u yüzde 100 güvenli yapmak
Windows: Önce güvenlik.

Hacker ve virüs yazarlarının çok sevdiği bir hedef var: Windows. Doğru savunma taktiklerini kullanmanın vakti geldi. CHIP Online size PC'nizi saldırılara karşı korumanın en etkili yöntemlerini gösterecek.

Windows, "yüksek güvenlikli sistem" tabirine tam anlamıyla uyan bir ortam değil. Her kullanıcının ihtiyacı olduğu güvenliği kendisinin sağlaması bu yüzden çok önemli oluyor. Diğer türlü internete gireli beş dakika bile geçmeden bir hackerin kontrolü altına girebilirsiniz.

Dış güvenlik

Windows hırsızların işini kolaylaştırıyor. Tüm tipik şartları sağladığından PC'ye izinsiz giriş yapmak için plan yapmak pek de zor değil.

Dış güvenlikSize tavsiyemiz: Oyun sahasını değiştirin! Windows'u savunmaya yönelik büyük planımızda ilk önce Internet Explorer'ı devre dışı bırakıyoruz. Bunun yerine alternatif Firefox'a yöneliyoruz. Sebebi ise çok basit: Açık kaynak kodlu tarayıcı saldırılardan daha az etkileniyor ve şu sıralar hacker ve virüs yazarlarının odağına girmiş değil. Ayrıca güvenliği iyileştiren sayısız eklentisi bulunuyor. Bu eklentilerin hangileri olduğunu ilerleyen sayfalarda anlatacağız.

Download: Mozilla Firefox

Hacker web sitelerini önleyin

Güncel Firefox sürümleri zararlı web sitelerine girdiğinizde sizi uyaran bir Kimlik-Avı filtresine sahip. Araçlar > Seçenekler menüsüne girip "Güvenlik" sekmesinde bu filtreyi bulabilirsiniz.

Hacker web sitelerini önleyinBiz ise başka bir alternatif önereceğiz. Bütünleşik olarak gelen filtre kötü değil ama daha iyi bir ücretsiz alternatifi var. McAfee tarafından sunulan SiteAdvisor eklentisi sadece zararlı siteleri tanımakla kalmıyor bilakis web sitesinin hangi sebepten dolayı engellendiğine dair detaylı bilgi de veriyor.

Normalde Firefox eklentilerin kurulumunu engeller. Bu yüzden Firefox çubuğundaki "İzin Ver" tuşuna basın ve sonra "Şimdi kur" deyin. Son olarak eklentinin aktif hale gelmesi için Firefox'u yeniden başlatmanız gerekiyor.

McAfee SiteAdvisor, Firefox'un sağ alt köşesine entegre oluyor. Eğer site güvenli ise sembol yeşil renk oluyor. Zararlı siteler ise anında engelleniyor ve kırmızı bir simge çıkıyor. Eğer sitenin neden engellediği ile ilgileniyorsanız sembolün üzerine tıklayıp "Site Ayrıntılarını Görüntüle" seçeneğine gelmeniz yeterli. Burada farklı kullanıcıların haberleri de gözüküyor.

Download: McAfee SiteAdvisor

Zararlı script'leri kapatın

NoScript eklentisi, tarayıcının vazgeçilmez eklentilerinden bir tanesi daha. Çünkü en iyi Kimlik-Avı filtresine rağmen sörf sırasında zararlı bir siteye denk gelme ihtimaliniz vardır. "NoScript" , hacker sitelerinin otomatik saldırılarını engelleyerek tarayıcınızı korur.

Zararlı script'leri kapatınEklentiyi indirin ve kurun. Aynı SiteAdvisor'da olduğu gibi sağ alt köşede eklentinin simgesini görmek için tarayıcıyı yeniden başlatmalısınız.

Bir kere etkinleştirdiniz mi eklenti, otomatik olarak çalıştırılan script'lerin neredeyse hepsini engelliyor. Eğer bir site düzgün bir şekilde görüntülenemiyorsa bunun sebebi eklenti olabilir. Böyle bir durumda "S" işaretine tıklayın ve istenilen script'i serbest bırakın. Mesela Google'da "Google.com.tr ye izin ver" seçeneğini herhangi bir zararlı script'i çalıştırmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sonuçta site güvenilir listesinin içinde yer alıyor.

Download: Firefox için NoScript

Posta girişindeki saldırıları engelleyin

Windows'u her anlamda korumak için posta girişini hemen zararlılardan temizlemelisiniz. Bu yüzden iki yere aynı anda spam filtresi koymanızı öneriyoruz.

Posta girişindeki saldırıları engelleyinİstenmeyen spam ve kimlik-avı numaralarından kurtulmak için başvurulması gereken ilk yer mail sunucusudur. Birçok ücretsiz mail sunucusu etkinleştirilmesi gereken bir spam koruması sunar. Mail sunucusunda spam koruması kullanmak akıllıcadır, zira filtre sadece sizin posta kutunuzdaki dosyalara değil tüm hesaplara erişir. Bu da yüksek bir tutturma oranı anlamına gelir.

İkinci yapmanız gereken spam'leri kendi bilgisayarınızda da filtrelemek olacaktır. Mail sunucularının yüksek tutturma oranına rağmen arada sırada istenmeyen e-mailler filtreden sızabiliyor. Bu yüzden kendi PC'nize de spam-filtresi kurmaktan kaçınmamalısınız. Bu iş için size ücretsiz bir spam filtresi olan Spamihilator yazılımını tavsiye ediyoruz.

Bu mail filtresinin güzel tarafı şeffaf çalışma yöntemi diyebiliriz. Program mail istemcilerinin eklentisi olarak çalışmıyor, bilakis Proxy olarak görev yapıyor ve bu da tüm e-mail istemcileri ile sorunsuzca çalışabiliyor. Tek bir istisna var: IMAP posta kutuları ile bütünleşme halen yüzde 100 başarıya ulaşmış değil. Programın yazarı Michael Krämer şu sıralar bu hatayı gidermek için çalışıyor.

Spamihilator'u iyi yapan unsur, filtre kullanmanın yanında mailleri bir test etme istasyonu zinciri üzerinden takip etmesi. Bu zinciri isteğinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Ama korkmayın: Eğer istemiyorsanız yapılandırma işlemi ile saatlerce uğraşmak zorunda değilsiniz. En etkin fitre anında kuruluyor ve PC'nizde kullanıma hazır hale geliyor: DCC. Açılımı "Distributed Checksum Clearinghouse".

Bu filtre topluluk prensibine göre çalıştığı için son derece etkili. Bu eklentinin etkin olduğu tüm PC'ler her e-mail için DCC sunucusuna bir sağlama toplamı yolluyor. Sunucu ise bu sağlama toplamının sıklığını sayıyor. Eğer sayı kritik bir yığın miktarını aşarsa DCC bunları spam olarak kategorize ediyor.

Eğer DCC filtresinin gözünden bir şey kaçarsa diğerleri devreye giriyor: Seks, viagra vb. terim topluluklarını inceleyen ve kendi kendini eğitebilen Bayes Filter da var. Eğer bu da açık verirse Spamihilator eklentilerine göz atabilirsiniz. Bu adreste Empty Mail gibi farklı eklenti ve genişletme paketleri mevcut.

Koleksiyonunuzda olması gereken bir diğer eklenti ise "Attachment Extensions Filter". Bu yararlı araç ile belli eklere sahip mailleri baştan filtreleyebilirsiniz. Mesela bu şekilde içeriği tanımadan da PIF uzantısına sahip eklerin hiç de iyiye işaret olmadığı anlaşılabilir. Günümüzde neredeyse kullanılmayan bu dosya biçimi trojan ve virüslere kapıların açılmasını sağlayan komutlar içerebilir. Kimlik-avı mailleri ve spam göndericileri için cazip bir yöntem.

EXE, COM ve BAT gibi uzantılara sahip dosyalar da bu kategoriye ait. Tavsiyemiz: Sıkı güvenlik önlemleri alın ve bu tip mailleri asla kabul etmeyin.

İç güvenlik

Sadece bir anti-spyware paketi sistemini tüm istenmeyen ziyaretçilere karşı koruyamaz. Bu yüzden kesinlikle sisteminizde bir anti-virüs programı da kurulu olmalı.

İç güvenlikSistemini virüslere karşı korumak isteyenlere ücretsiz bir virüs tarayıcı tavsiye edeceğiz. Kişisel kullanım için ücretsiz olan AntiVir tarayıcılar arasında yapılan testlerde bayrağı omuzlayan bir program. Bu müttefik ile her halükarda güvendesiniz.

Fakat hangi program için karar verirseniz verin, önemli olan virüs tarayıcının arka planda aktif olarak çalışmasıdır. Güvenlik programı ancak bu şekilde zararlı yazılımları ilk baştan yakalama fırsatına sahip olur ve PC'nizi koruyabilir.

Download: AntiVir

Casusları ortaya çıkarın

Tam anlamıyla girişmeden önce hırsızlar hedefleri hakkında araştırma yaparlar. Windows dünyasında bu işi spyware araçları üstleniyor.

Casusları ortaya çıkarınBuna karşı panzehiriniz ise Windows Defender. Elbette geleneksel bir virüs-tarayıcı ile yarışamaz ama kullanışlı özelliklere sahip. Yazılımı PC'nize indirin.

Kurulumdan sonra program sisteminizin güvenliğini otomatik olarak gözetliyor. Hiçbir koruma mükemmel olamayacağı için Windows Defender'ın gizlenmiş ama çok pratik olan bir özelliğini tanımalısınız. Araçlar menüsünden Yazılım Gezgini'ne girin. Burada Defender-arayüzünün altında, şüpheli bir durumu takip edip casus yazılımları ortaya çıkarmada size yardımcı olabilecek bir araç var.

En önemli olanlar otomatik olarak başlatılan programlardır. Araç, Windows başlangıcı sırasında otomatik olarak yüklenen tüm yazılımları gösterir. Bir dosya ismine tıkladığınızda sabit diskteki kayıt yeri veya kurulum tarihi gibi detaylı bilgiler alabilirsiniz. Eğer bir dosya size şüpheli geliyorsa bunu "Devre dışı bırak" düğmesine basarak zararsız hale getirin. Eğer cidden bir spyware söz konusu ise "Sil" seçeneği ile bunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Windows Defender "Şu anda çalışan programlar" başlığı altında görev yöneticisinin daha gelişmiş bir sürümünü barındırır. "Ağ üzerinden çalışan programlar" seçeneği ise çok daha ilgi çekici bir özelliktir. Burada Defender sadece açık olan portları değil, bunlardan sorumlu olan programların ismini de gösterir. Tavsiyemiz: Şüpheli işlemleri hemen sonlandırmayın, bilakis "Gelen bağlantıları engelle" butonun basın. Böylece Windows Güvenlik Duvarı portu ve uygulamayı kilitler.

Bunun dışında HijackThis kullanmanız da yararlı olacaktır. Trenc Micro tarafından desteklenen bu ücretsiz araç, aynı standartlar baz alınarak birçok güvenlik forumu tarafından geliştirildi. Windows Defender gibi bu program da tek bir tuş ile otomatik başlatılan uygulamaları tarıyor ve isteğe bağlı olarak bunları metin dosyası şeklinde dışa aktarabiliyor.

Download:
- Windows Defender
- HijackThis

Saklı dosyaların izini sürün

PC'nizi arada sırada gizlenmiş zararlılar olan rootkit'lere karşı tarayın. Bunlar Windows Explorer, kayıt defteri düzenleyicisi ve virüs tarayıcıları için bile görünmez oldukları için yüksek güvenlik önlemlerine rağmen sisteminize bulaşabilirler.

Saklı dosyaların izini sürünBu durumda FSecure Blacklight veya Sophos Anti-Rootkit gibi araçlar yardımınıza koşar. Bu programları çalışma yöntemleri ise şöyledir: Sabit diskinizi iki farklı şekilde tararlar. İlk aşamada Windows yazılım programlama arayüzünün (API) bağlantı noktaları taranır ve böylece dizinlerin içeriği ve kayıt defteri gözetime tâbi tutulur. İkinci aşamada ise araçlar rootkitler tarafından kesinlikle kandırılamayan kendi API'lerine yönelirler. Eğer iki protokol arasında fark varsa yüksek bir ihtimalle rootkit'in saklamaya çalıştığı bazı dosyalar vardır.

Hem Blacklight hem de Anti-Rootkit şüpheli dosyaları isterseniz silebiliyor, isterseniz karantina altına alabiliyor. Tavsiyemiz karantina olacaktır. Böylece dosyalar zararsız hale gelecektir ama kaybolmayacaktır. Daha sonra bunlar uzmanlar tarafından inceleme amaçlı olarak detaylıca irdelenebilir.

Profesyoneller için bir ipucu daha: Minimalist Anti-Rootkit teknik bilgi vermiyor. Daha fazlasını isteyenler Gmer'e yönelebilir. Program hangi sistem fonksiyonlarının yönlendirildiğini, hangi işlemlerin aktif olduğunu ve hangi sürücülerin kurulu olduğunu detaylı olarak gösteriyor.

Download: Sophos Anti-Rootkit

Yerleşik Windows araçları ile temel koruma

Bilgisayarı güvence altına almak ve bunu da ekstra araç kullanmadan yapmak? Sorun değil! Doğru ayarlamalar ile en azından şans eseri sisteminize girebilecek hırsızların önüne geçebilirsiniz.

Yerleşik Windows araçları ile temel korumaWindows Update her sistemin temel parçası olmalıdır. Bu olmadan Windows her virajda kontrolü kaybeder. Bu sebeptendir ki, denetim masasına girip "Otomatik Güncelleştirmeler" özelliğini tavsiye edilen "otomatik" seçeneğine getirin.

Program güncellemeleri de aynı derecede önemlidir, zira her geçen gün daha fazla hacker program açıklarını kullanmaya yöneliyor. Bu ihtimale karşın programların çevrimiçi güncelleme özelliğini etkinleştirin. Eğer bu mümkün değilse UpdateStar gibi bir araç kullanın.

XP ve Vista'nın güvenlik duvarları ağdan gelebilecek saldırılara karşı sınırlı koruma sunar. Buna rağmen Windows Güvenlik Duvarını açmalısınız, çünkü yapılan saldırılar düşük bir ihtimalle bu duvarın engelleyemeyeceği kadar şiddetli olur.

Bazı temel kuralları ise kesinlikle bir düzene oturtmalısınız. Bunlar: Göndereni tanımadığınız mail-eklerini kesinlikle açmayın. PDF ve resim dosyaları bile şu sıralar saldırı amaçlı kullanılabiliyor. Yasa dışı içerik sunan web sitelerini ziyaret etmeyin. Özellikle porno ve çalıntı-kopya barındıran siteler virüs ve trojan dağıtıcısı olmaya elverişlidir. Son olarak: Güvenlik önlemleriniz hakkında şüpheye düşmeyin. "PC'nizde virüs bulundu" mesajını veren bir açılır pencereye (pop-up) güvenmektense kendi önlemlerinize güvenin.

Download: UpdateStar

Virüs bulaşması halinde: CHIP-Acil Durum Planı

Yüzde 100 güvenlik diye bir şey yoktur. Bu sebeple iyi strateji-uzmanlarının her zaman bir yedek planı daha vardır. Koyduğunuz güvenlik bariyerleri aşıldığı takdirde bu plana başvuracaksınız. Üç adımda PC'nizin kontrolünü nasıl tekrar elinize geçirebileceğinizi anlatacağız.

Virüs bulaşması halinde: CHIP-Acil Durum Planı1. Panik yok
Eğer davetsiz bir misafir sisteminize ulaşırsa ilk önce sakin olmalısınız. Hiçbir yeni yazılım kurmayın PC'nizi yeniden başlatmayın. Bunun yerine virüs tarayıcınızın tanımlama-dosyalarını güncelleştirin. Eğer bu işe yaramazsa, bir kurtarma CD'si ile sisteminizi açın. Virüs tarayıcınızın kurulum CD'sini bu iş için kullanabilirsiniz.

2. Windows'u izole edin
Virüs tanımlama-dosyalarını güncelleştirdikten sonra hemen ağ bağlantısını kesin. İnternet üzerinden kendini güncelleyen ve böylece virüs tarayıcılarından kaçabilen zararlı yazılımlar da var.

3. Şüpheli dosyaları test edin
Virüs tarayıcınızın herhangi bir şey bulamaması sisteminizde zararlı yazılım olmadığı anlamına gelmez. Kendinize zaman ayırın ve tanımadığınız dosyaları ve alışılmadık olayları not edin. Güvenlik forumlarında yapılan tartışmaları okuyarak bu tarz anormal durumlar ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca 5 MB'dan büyük olmayan şüpheli dosyaları www.virustotal.com adresinde 20 den fazla virüs tarayıcısına test ettirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

windowsu 100% güvenli yapmanın tek yolu dış bağlantıları, network,internet,bluetooth v.s. tamamen kapatmak.Yoksa bir şekilde ulaşılabiliyor.

Şahane güvenlik paketi şeklinde olmuş özellikle firefox eklentileri çok işeme yaradı hemen kurdum teşşekür ederim.

Ayrıca NoScript, güvenliği artırmasının peşi sıra javayı kapatıp grafik, flash vs. yüklenmelerini kıstığı için sayfa yüklemelerini müthiş şekilde hızlandırmaktadır. Hala bu eklenti ile tanışmayan varsa bir an evvel denemeli.

Öncelikle gerçekten güzel derleme yapılmış Teşekkürler Chiponline. Yazının başında belirttiğiniz gibi Windows, "yüksek güvenlikli sistem" tabirine tam anlamıyla uyan bir ortam değil.%100 güvenli olmak mümkün değil dediğiniz gibi zaten yazıda belirttiğiniz gibi alınacak en önemli tedbirler. Windows sistemlerinde öncelikle internet ve outlook express aracılığı ile spy ve saldırı sistemini tam olarak engelleyemediler. Bazı sayılı Kullancılarında zaten güvenlik hakkında bilgisi çok zayıf. Yazınız güvenlik konusunda zaafiyet çeken kulanıcılar için gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Bence işyeri kullanıcıları FreBSD ve OpenBSD gibi unix işletim sistemi kullanarak firewall koruması sağlamalıdır. İnternet ile Bilgisayarlar arasına kesinlikle unix işletim sistemi bulunan firewall olması gerekir. Neden diye sorarsanız İnternet Bankacılığı kullanan işyerleri için bu çok önemlidir. Tabi genel veri güvenliği içinde. Peki Unix işletim sisteminin avantajları neler ?

1-Kullanıcıların internet içerik filtresini sağlama
2-İstenilen Sitelerin girişlerinin engellenmesi
3. Download zip exe mp3 vs gibi dosyaların indirilmesini kullancı bazında engelleme
4-Gün bazında internete giren kullancıların hangi sitelere girdiği görebilme
5-Firewall (güvenlik duvarı)
6-Saldırı tesbit sistemi
7-İnternet ve Web Mail Sunuculuğu

En önemli başta gelen özelikler bunlar unix işletim sistemlerini tabi windowsla kıyaslamak mümkün değil. Windows için %100 güvenlik sağlamak biraz zor.

% 100 güvenli bir işletim sistemi yoktur!..

100 de 100 güvenliğin varolduğunu savunan bir chip editörüyse .. vay haline.:S başlık mahiyetinde de olsa yanlış yorumlama olmuş.

''windowsu 100% güvenli yapmanın tek yolu dış bağlantıları, network,internet,bluetooth v.s. tamamen kapatmak.Yoksa bir şekilde ulaşılabiliyor.''
+
flash bellek vb den de virüs bulaşabiliyor. arkadaşımın flaashında 3 tane trojan+2virüs buldum

sorunun cözümü cok basit cek internet kablosunu isde bu kadar %100 güvenli..

Henüz makaleyi okumadım ama %100 oranı çok iddialı olmuş. Bence %100 güvenli bilgisayar hiç açılmayan bilgisayardır.

Windows'u yüzde 100 güvenli yapmak için bu 10 altın önerileri yerine getirmiş kullanıcıların pc güvenliğinin yüzde yüz olacağına inanıyorum. Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş devamını dilerim...

bu işin %50 lik kısmı birde diğer %50 si kullanıcı oluyor, tm bunları yapsanız da eğer kullanıcı bilinçsiz se yine virus/spy/trojan bulaşır ;)

kendi policylerini oluşturacak bilgisi olması gerek userların ;)

İnterneti olan herseyın bi açıgı vardır bunu webmasterler daha iyi bilir.Bu programlarla ancak ust seviye bı koruma sağlanır %100 oloamaz hiçte gormedım zaten .

dünyada milyonlarca virüs var ama bir o kadar da temizleme programı yok. bide bu programlara para vermek

Tarayıcı olarak Firefox Internet Security Olarak Eset Smart Security kullanmaktayım.Herhangi bir problemim yok olsa bile hallediyor Eset...

internete bi bilgisayarın bir kere bağlanması gizliliğin aşılması için yeterli. sonra ister kabloyu çek ister fişi. bu konuda saygın bi güvenlik uzmanının yazısını okumuştum. echelon desem ilgililer anlar zaten..

ben avast kullnıyorum vede pc mde site denetleyici bir özellik var işimi görüyor

teşekkürler chip

Önerdiğiniz bütün programları kurdum fakat 6. sından sonra flashgot indirmemeye başladı hata verdi(firefoxun flashgot ymasını kurdum flash get'in çalışması için) acaba yardım edebilecek varmı.

6 senedir bilgisayar kullanırım virüs programı kullanmamama rağmen yemin ederimki bir kere bile virüs girmedi. Her programa atlamazsak bişey olmuyor. Bende formattan sonra almış olduğum acronis yedeği var. her ihtimale karşı haftada bir aktif ederim

evet çok iyi programlar iyiy ben emre

Yazılım tabanlı hiçbirşey yüzde 100 güvenli değildir,bilgisayarla üretilen gene bilgisayarla kırılır..

%100 güvenlik diye birşey olmaz.Sonuçta kurulan güvenlik programlarında açıkları olabilir.

Mümkünse "Microsoft güvenlik uyarılarını nasıl rahatça defedebiliriz" gibi bir konu istiyorum. çok oyun oynadığım için bilgisayarımı yavaşlatan antivir. programlarını kullanmıyorum. Yılda 3-4 defa virüs giriyor evet ancak temizlemediğim hiçbir virüs olmadı şimdiye dek. en son formatımı da 3ay önce sevgilimin resimlerini/ dosyalarını/ belgelerini/ adını sanını her şeyini silmek için atmıştım. ondan önceki format da 1 yıl kadar önce atılmıştı. gayet rahatım çok şükür.

nasıl yani 100%100 güvenlik windows'da windows'un kurucuları microsoft ' a bile saldırı olabiliyor.ve bu saldırıdan önce 100%100 güvenlimi oldular sanmıyorum.Her evin mutlaka bir arka kapısı, çıkış kapısı varsa mutlaka bir işletim sisteminin'de var;ve öyle.

bizim evde arkada kapı yok arkadasım.bu programlar sadece engelleyici sen illa ben virüs kapcam diyorsan senin secimin =)

%100 diye birşey yoktur.Ben bu kelimeye inanmıyorum

bi bilgisayar mühendisi olarak diyorum ki %100 güvenlik hiç olmadı olmayacak da

hiçbir bilgisayar sisteminde%100 güvenlik olmaz.burda bahsi geçen yöntemler sadece önlemdir.Zaten başka hiçbirşey yapamazsın......

bu başlıkta söylemek istedikleri yapılabileceğin %100 ünü yapmak olabilir mi ?

64 bit e geçin
güvenlik % 40 artsın

%100 güvenlik yoktur...

hackerlerde kına yaksın :)
ya elin makinasına girdin ne olucak sanane elalemin bilgisinden hey allahım ya benim işim olmaz zarar verenler varsa birgün onlarda zarara uğratılırlar

100% diye bir güvenlik yoktur ama yüksek güvenlik vardır ben konuyu beğendim çünkü bilgisayarı korumakla ilgili sana birkaç bilgi veriyor
.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,,.,.,.,.,.,.,.,.,,.,.,.,.,,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,,.,.,.,

hep editörleriniz %100 güvnlik yok falan derdi. bu başlık ne böyle yav?

kardesim 2 haftadır pc yol gecen hanına döndü.gelen girio giden girio.512mb ram'i olan pc 128lik gibi çalısıo.pc'yi her açısımda en az 9virus 4spyware alarmı alıyom bıktım beee.varsa bunlardan kurtulmanın yolu <babigatto_751@hotmail.com> e-mail atın

öncelikle antivirüs,spware ,anti-hacker programlarına ihtiyacın olcak bunlar:kaspersky,nod32,avg,avira,avast gibi programlar
spyware için :spyware doctor,ad-aware2007 gibi programlar
anti-hacker olarak :kav anti-hacker
güvenlik duvarı olarak ise zone alarm yada ashampoo gibi güvenlik duvarı yazılımları terchine baglı olarak değişir beni tercihim

kaspersky internet sec.+kaspersky anti-hacker+zone alarm+ad-aware 2007
ücretsiz arıyorsan eger
avira+kav antihacker+ashampoo güvenlik duvarı+spyware doctor

eger tamamını arıyorsan önerim eser smart sec. olacak yada g-data internet sec.
kurmanı öneririm. iyi günler. sağlıcakla kalın......

önrilriniz güvnlik için iyi ama %100 olamaz bunu siz biliyor olmalısınız...

Özellikle Avira Antivir Pers. Edi. Classic"i tavsiye etmişsiniz ama BEN AVİRADAN SOĞUDUM ÇÜNKÜ Win32.Almanahe.C virüs uyarılarıyla sapıtmaya başladı Nvidiaının nvmini.sys yi trojan,İexplore.exeyi de Win32.Almanahe.C olarak görüyor.Mcafee ve Avg de öyle hangi programı kullanacağımı şaşırdım...Temizleme/onarma şansım da yokk!!!

en güvenli bilgisayar internet bağlantısı olmayandır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play