Windows hangi yöne doğru ilerliyor?

Windows, nereye doğru gidiyor; Microsoft'un bir sonraki işletim sistemi nasıl olacak? Araştırdık!

Daha taşınabilir bir Windows

Daha taşınabilir bir Windows

Daha taşınabilir bir Windows

Cihazlara döndüğümüzde, Windows'un gelecek sürümleri, tabletlerde ve belki "phablet'lerde" daha büyük önem kazanabilir. Julie Larson-Green, geçtiğimiz sene Microsoft'un Windows sürümlerinin sayısını azaltabileceğini söylemişti ve herkes bunu Windows Phone ile Windows RT'nin bir araya gelmesi anlamını taşıdığını düşünmüştü.

Larson-Green'in de her zaman söylediği gibi, "pil ömrü risklerinin ve güvenlik risklerinin bulunmadığı bir dünya olmalı". Bunun için Windows Phone'dan fazlasına, Windows Phone uygulamalarının Windows RT ve Windows 8'de çalıştırabilmeye (ve aksine) ihtiyacınız var. İki işletim sisteminin bir araya gelmesi, tablet ve phablet piyasası için önemli faydalar getirebilir.

Myerson, geçtiğimiz sene bu tür melez bir işletim sistemini tam olarak ağzına almasa da, onu geliştiriciler için daha çekici kılmalarının gerektiğini söyledi. "Tüm cihazlarımıza güç veren tek bir platforma sahip olmak istiyoruz. Bu sayede geliştiriciler, tüm Microsoft cihazlarını birden hedef alabilirler." Ancak bir platform, her yerde aynı görünmeyecektir de. "Her form faktörü, eşsiz bir deneyime ihtiyaç duyar... müşteriyi gerçekten memnun etmek için. Xbox, TV ekranında büyüleyici bir deneyim sunuyor, ancak bunu cebinizdeki 4 inç'lik ekranda istemezsiniz. Aynı şekilde Windows Phone'u da 48 inç'lik bir ekrana genişletmek istemeyeceksinizdir."

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

yani yazılımdan para koparamıyoruz cihazla birlikde kakalayalım diyo amcalarımız :)

çöpe doğru gidiyor...

@grezimonk gelecek linuxta gerzimonk kardeş...

ARKADAŞLAR CORTANANIN TÜRKÇE DİL DESTEĞİ VERMESİ İÇİN OYLAMA BAŞLATILDI LÜTFEN DESTEK OLALIM ... http://windowsphone.uservoice.com/forums/101801-feature-suggestions/suggestions/5589977-please-make-cortana-in-turkish-for-turkey

Nadella gerçekten iyi bir yönetici ama Windows ve Windows Phone ekibi gerçekten berbat bir durumda. Adamlar resmen koca şirketi Türkiye'deki kamu kurumlarına çevirmişler. Bu ekipte değişiklik yapılması şart. Bu arada bende Microsoft'ta staj yaptım. Sadece benim gördüklerim bu kadar.

Windows parayla satılıyor ;kapalı kodlu. Android ücretsiz çünkü zaten açık kaynak kodlu.

Herkes kötü dese de en iyisi Windows 8.1

@04 Mar 2014 13:05 nerdeyse yatağa bile onunla giriyorum

Microsoft Windows 8 ile beraber resmen ezber bozdu. büyük bir risk aldılar ama fazlasıyla başardılar. tebrik etmek lazım...

android bir özelliğimi varda paralı olsun?(linux çakması) windows tabi ki paralı olur. (çok büyük bir emek var) =D

@04 Mar 2014 17:05 ne çakması uyarlanmış Linux kerneli üzerinde çalışıyor... java yazılımı...

@04 Mar 2014 17:05 Yine de küçümseme Android çok başarılı ve çök güzel çalışıyor. Ayrıca Linux böyle bir başarıyı özlerdi.

@05 Mar 2014 02:46 5 cahil - basmış android Linux kernelinin uyarlanmış versiyonunu kullanıyor çakma değil...

Onu bunu bilmem Windows saf yazılımdır ücretli olmayı hak ediyor fakat günümüzün şartlarında artık öyle dvd den falan yükleme çağ dışı tamamen bulut işletim sistemi olduğu zaman tekrar tartışmasız lider olacak

@05 Mar 2014 19:18 Bulut sistemi o kadar güvenilir bir ortam değil, hiçbir zamanda olmayacak. Özellikle böyle sistemler ABD'den geliyorsa.

Windows bu hızla giderse bi takla atacak belli çünkü şirketler hariç kimse yazı yazmak için yada oyun oynamak için bin dolarlar vermez bunlara alternatif ücretsiz yazlımlar varken :S

yaf bence şu lisans ücretlerini biraz kısmaları lazım. 400-500 lira arasında oynuyor.tamam toplama pcler için bi güzellik yaptılar cihaz bağımsız lisans satıyorlar geçen alacaktım sonra vazgeçtim.200 lira felan olsa anında alırım.

gates'in bu günkü hedefini jobs uzun yıllar öncesinde gerçekleştirmişti, ms hep geriden takip ediyor, hep....

F2P'de nasıl para vererek karakterini güçlendiriyorsun, bunda da para vererek kilitli fonksiyonların açılmasını sağlasınlar. Hem kimse kullanmadığı Windows fonksiyonları için fazla para vermez ...

Haberler hep Micrososft yanlısı.

windows önce ürününün fiyatını azaltsın. 400 lira nedir arkadaş? ucuzlatmadığı sürece windows hep kaçak kullanılacak!

@aresblade Kaçak kullanmak için bahane aramayın. 29 lirayada sattı. Sonuç değişiyormu hayır.

@11 Mar 2014 18:12 Sen microsoftta calisiyorsun galiba...

@aresblade windows kaçağa göz yumuyor sen ne diyorsun

Microsoft'un yaptığı üç tane iyi şey var: outlook, sql server, office.

windows gelisiyor efekti yapmaktan baska birsey yapmiyor bakin xp den beri hel ayni hatalar ayni sorunlar tema yukleyip piyasaya urun cikarmaktan baska birsey yapmiyor ubuntu yukledim asus pc me extra ses acma kapama play pause tuslari bile otomatik tanidi ama win8.1 de sorunlarim bitmiyor delirtmek uzere beni

@10 Mar 2014 10:21 Windows 7 den sonra henüz Power kullanıcıları için yeni bir sistem yapılmadı. Bu windowsun ağzından arkadaş.Yani windows 7 yükleyip öyle devam et bence. Çünkü windows 8 serisi sadece kısıtlı kullanıcılar ve modbil cihazlar için geliştirildi (tablet telefon ve telefon gibi bilgisayar kullananlar için)

linux a doğru gidiyor arkadaş...

xp tuttu vista tutmadı win7 tuttu win8 tutmadı win9 tutar :)

@10 Mar 2014 15:12 ya oda tutmassa nolacak bak sen ozaman

windows 9 da başarısız olursa görün siz microsoftu herkes linux ya kaçar windows 7 den sonra windows 7 desdeğide 2020 de sona erecek kafamız 6 yıl rahat windows 8 desdeği 2023 de vista desdeği 2018 de bitecek zaten vista kullanan yokdur akıllı olan insan windows 7 kullanır artık yerine oturmuş bir sistem bizim ülkemizde niyese hiç böyle büyük olmayı hedefleyen şirket çıkmıyor

win9 çok tutulacak çok tutulacak

Farklı bir ortam arayanlar Linux işletim sistemine bir göz atsınlar. Bir kere alıştıktan sonra Windows çok saçma gelecek.

Evimde Windows 7, işyerinde mecburen 8.1 kullanıyorum. Elimde olsaydı işyerindeki o iğrenç 8.1'i derhal bilgisayarımdan uzaklaştırırdım. 8.1 sırf problem. Yerim dar tek tek sayardım ama mümkün değil. Tek bir örnek pdf dosyaları önizlemeleri görünmüyor (8.1 de) 7 de görünüyor. Bu nasıl perhiz bu nasıl lahana turşusu!!!

Windows 8/8.1 sadece bir deneme idi aynı Vista gibi. Xpyi efektlendirdiler stabilite bozuldu(Vista) sonra her şeyi tamir ettiler (Win 7) . Tamam bazılarınız metro arayüzü beğenmeyebilir ama ms buna mecbur çünkü fare klavye devri bitiyor Windowsunda çağa uyarak dokunmatik olması lazım

@berat28 Fare devri biraz zor biter, bitmesi için MS Kinex, Nintendo Wii veya PS Move benzeri bir sistem gelmesi gereklidir. Masaüstünün devri daha uzun bir süre bitmez, çünkü mobil işlemcilerin hesaplama ve işleme gücünün X86'yı yakalaması için daha uzun bir süre var. Kaldı ki, Intel ve AMD zaten buna kolay kolay izin vermez. Masaüstüne bir sistemede Metro arayüzü zorbalığını yapmak tam bir saçmalık, çünkü All-in-One olmadığı sürece masaüstünde dokunmatik ekran pek parlak bir fikir değil. Ayrıca oyuncuları ne yapacaksın, Starcraft 2, Call of Duty vb. oyunları oynayan oyuncuları nasıl memnun edeceksin?

Hiçbir şey değişmemiş, biraz önce office ile birlikte 1.2 Gb güncellemen var dedi MS Amca. Bunların İSS'lerle anlaşması felan mı var? Dalga mı geçiyorlar ya, 8.1'i yeni indirip kuran bir kullanıcının yüreğine iner vallahi! Bu ne kardeşim?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir