Windows'un gizemli köşeleri!

Çoğumuz için birer bilinmeyen olan Kayıt defteri, dll gibi kavramların ne olduklarını açıklıyoruz!

Dinamik bağlantı kitaplıkları (DLL dosyaları)

Dinamik bağlantı kitaplıkları (DLL dosyaları)

Dinamik bağlantı kitaplıkları (DLL dosyaları)

Dinamik bağlantı kitaplıkları, sisteminizde genellikle .dll dosyaları olarak bulunurlar ve programlar tarafından iki amaç için kullanılırlar:

1. .dll dosyaları birkaç program tarafından kullanılabildiğinden, RAM'inize daha az veri yüklenir ve bilgisayarınız biraz daha hızlı çalışır. Örneğin iletişim kutuları, comdlg32.dll yoluyla herhangi bir program tarafından oluşturulabilir.

2. .dll'ler programların modüler olmasına izin verir. Bu sayede programlar her şeyi bir kerede yüklemek yerine kodun belirli kısımlarını çalıştırabilir. Örneğin Rainmeter ve foobar2000, sadece kullandığınız işlevleri .dll'ler yoluyla yüklerler.

.DLL dosyalarına ilişkin sorunlar

.dll'lerde en sık rastlanan sorun, onların bulunamamasıdır. Eskiden olduğu kadar sık yaşanmasa da, karşılaştığınızda ne yapacağınızı bilmeniz faydalı olabilir.

Bir program "....dll" dosyası bulunamıyor gibi bir hata verdiğinde, bu dosyayı internetten bulmak isteyebilirsiniz. Ancak bu, çok iyi bir fikir olmayabilir. Bunun yerine dll-files.com gibi bir siteye başvurabilir veya programı baştan yükleyebilirsiniz (veya programın kurulumundaki Onar seçeneğini kullanabililrsiniz).

.dll hatalarına sıkça rastlıyorsanız, başka bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bir antivirüs yazılımıyla sisteminizi tarayın ve arka planda çalıştığından da emin olun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Windows'un en belalı noktalarından bir tanesi, özellikle spamware ve bloatware uygulamaların kolaylıkla musallat oldukları noktadır.

@02 Haz 2014 10:32 ms kasten öyle olsun diye tasarlamıştır yoksa o kadar kolay virüs yemezdi...

yıl 2014 hala Windows kullanan mı kaldı? :D

@03 Haz 2014 09:24 Sen galiba 2214 yılından geçmişe yani günümüze ışınlandın sayın ziyaretçi. Evet biz bu yüzyılda hala windows kullanıyoruz

@ALPEREN3 ms kölesi olarak efendine ne zaman isyan edeceksin?

@06 Haz 2014 01:45 insan para vererek işletim sistemini alıyor, sen onu aldığı işletim sisteminin kölesi kabul ediyorsun. Kafan güzelmiş, güle güle kullan...

@07 Haz 2014 23:28 arkadaşın yerine ben cevap vereyim: bilmem ne programını satın aldın dimi? satın aldığın bu program bir tek Windows desteklediğini öğrenince küfür ede ede Windows satın alıyorsun. çok sevgili insanların özgür iradesiyle Windows kullandığını zanneden arkadaş!

Yıl 2014 hala insanları eleştirenler mi var.

Bu noktaların kullanıcılar tarafından bilinmesi, hayatlarını kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. (Windows kullanıcıları için söylüyorum.) Teşekkürler.

Herkezin bildiğine eminim ancak bilmeyen arkadaşlar için tekrar hatırlatmakta fayda var. Kayıt defteri temizliği ve birleştirmesi windows'un düzgün çalışması, hızlı çalışması için çok önemli bakımlardır. Bu işi için türkçe ve ücretsiz yazılımlar piyasada mevcut

@ALPEREN3 Hayır tam aksine kayıt defteri kesinlikle ellenmemesi ve kurcalanmaması gereken bir bölümdür. Ne kendiniz ne de bir programla. Öyle olsaydı microsoft nasıl disk temizleme gibi bir aracı varsa bunun içinde windows içine küçük bir temizleme aracı koyardı. Neden win95 ten bu yana hiçbir sürümde böyle bir uygulama yok diye sordunuz mu kendinize çok mu zordu da microsoft yapmadı hıı??? Temizliyorum eski kayıtları derken bir bağlantı kopmasına neden olabilir ve sonucunda değişik bölümlerde windowsun tutarsızlaşmasına ve sonuç olarak hatalar üreterek göçmesine neden olursunuz. Win95 ten bu yana bir çok program kullandım bu iş için en kral ve iyi olduğunu iddaa edenler bile "ccleaner, tuneup utilities" gibi bir süre sonra sistemde değişik yerlerde değişik sorunlar başlattı. Ne zamanki böyle bir program kullanmadım sistemimi sorunsuzca daha uzun süreli kullanabildim. Sonuçta değişiklik yaptığınız alan bir database ve bir database de herhangi bir bağlantı kopmasının nasıl sonuçlar çıkaracağını yazılımcı arkadaşlar daha iyi bilirler. Bütün bağlantılar birbirlerine değişik noktalardan zincirlerle bağlandığından bir noktadaki zinciri koparmanız diğer yerlerde de sorunlara neden olacaktır.

@06 Haz 2014 08:30 Hata sizin gibilerin buraya yorum yapabilme hakkına sahip olmasında

@08 Haz 2014 16:13 Yorumumda seni rahatsız eden ne var acaba?? asıl senin gibi lüzumsuzlar ve provakatörler yüzünden bu ortam böyle çirkin bir hal alıyor. Ben yukarıda tavsiyede bulundum uygulayıp uygulamak sana kalmış nasıl mutluysan öyle kal millete taş atmaktan abuk subuk anlamsız yorumlar yazmaktan da vazgeç.

@08 Haz 2014 16:13 Hata bence doğruya doğru diyemeyenlerde

@06 Haz 2014 08:30 Tebrik ediyorum gayet başarılı bir açıklama olmuş. Aklımdan geçenleri yazmışsınız. Senelerin tecrübesini ve bilgisini aktarmışsın ki bence parayla dahi satın alınamayacak bilgiler.

Regediti duzenleyemezsiniz

@06 Haz 2014 23:34 bal gibide düzenlenir. yazılımdan anlamıyorsanız boş boş konuşmayın

ben kendim bakıyorum gereksizleri siliyorum eset meset negate firefox hepsini sildim sildiğim programların burada ne işi var değil mi :D

Bunların neresi gizem anlayamadım, bende birşey anlatacaklar zannettim..

Wow çok gizemliymiş ! dll dosyasını normal bir kullanıcının bilmesi çok iyi olmuş !!! haber sıkıntısı çekiyorsunuz anladığım kadarıyla :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir