Windows'un gizemli köşeleri!

Çoğumuz için birer bilinmeyen olan Kayıt defteri, dll gibi kavramların ne olduklarını açıklıyoruz!

Sürücüler

Sürücüler

Sürücüler (drivers)

Sürücülerin ne olduklarını çoğumuz biliyoruz, ancak yine de çoğumuz onları bilgisayarların karanlık köşelerinden biri olarak adlandırıyor. Sürücülerin ne olduklarını bilmek kadar, onları nasıl yöneteceğimizi bilmek de önemlidir.

Sürücüler, donanımınızın Windows ile iletişim kurmasını sağlayan bir yazılımdır. Örneğin Windows, intenete bağlanmak için ağ kartınızla iletişim kurar ve bunun için bir sürücüye ihtiyaç duyar. Windows, birçok sürücüyü kendi içerisinde barındırmaktadır, ancak sürücüleri bazen üreticinin sayfasından kendiniz indirmeniz de gerekebilir.

Bazen Windows'un sahip olduğu sürücü, donanımınız için sadece temel özelliklere sahiptir ve resmi sürücüyü indirmek, size daha çok özellik sunacaktır.

Sürücüleri nasıl yönetebilirsiniz?

Yeni bir donanım yüklediğinizde, üreticinin web sayfasına gidin ve destek sayfalarından en son sürücüleri indirin. Eğer internet bağlantınız varsa, CD ile gelen sürücüyü yüklemeyin. Bu sayede en son sürücüleri yüklemeyi amaçlıyoruz.

Sürücüleri güncelleme işini ise sıkça tekrarlamanıza gerek yok. Sürücünüz düzgün bir biçimde çalışıyorsa, yeni sürücü bir hız artışı veya yeni bir işlev sunmadıkça onu güncellemeye gerek olmayabilir. Ancak ekran kartı sürücüleri, bu kuralın dışında tutulabilir - zira ekran kartı sürücüleri genellikle hız geliştirmeleri ve yeni oyun profilleriyle gelmektedir. Yeni bir sürücü sorun çıkarırsa, eski sürücüyü her zaman tekrar yükleyebilirsiniz. Dolayısıyla sürücünüzü güncellemeden önce mevcut sürücünüzün sürümünü bir yere not etmek, iyi bir fikir olabilir.

Herhangi bir sürücünün sürümünü kontrol etmek için, Aygıt Yöneticisi'ni açın (Başlat menüsünü açın ve Aygıt Yöneticisi'ni arayın). İlgili donanımı bulun ve sağ tıklayın, Özellikler'i seçin. Açılan pencerede Sürücü sekmesine gidin. Burada sürücünüzün sürümünü görebilir ve üreticinizin web sitesindeki sürümle karşılaştırabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Windows'un en belalı noktalarından bir tanesi, özellikle spamware ve bloatware uygulamaların kolaylıkla musallat oldukları noktadır.

@02 Haz 2014 10:32 ms kasten öyle olsun diye tasarlamıştır yoksa o kadar kolay virüs yemezdi...

yıl 2014 hala Windows kullanan mı kaldı? :D

@03 Haz 2014 09:24 Sen galiba 2214 yılından geçmişe yani günümüze ışınlandın sayın ziyaretçi. Evet biz bu yüzyılda hala windows kullanıyoruz

@ALPEREN3 ms kölesi olarak efendine ne zaman isyan edeceksin?

@06 Haz 2014 01:45 insan para vererek işletim sistemini alıyor, sen onu aldığı işletim sisteminin kölesi kabul ediyorsun. Kafan güzelmiş, güle güle kullan...

@07 Haz 2014 23:28 arkadaşın yerine ben cevap vereyim: bilmem ne programını satın aldın dimi? satın aldığın bu program bir tek Windows desteklediğini öğrenince küfür ede ede Windows satın alıyorsun. çok sevgili insanların özgür iradesiyle Windows kullandığını zanneden arkadaş!

Yıl 2014 hala insanları eleştirenler mi var.

Bu noktaların kullanıcılar tarafından bilinmesi, hayatlarını kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. (Windows kullanıcıları için söylüyorum.) Teşekkürler.

Herkezin bildiğine eminim ancak bilmeyen arkadaşlar için tekrar hatırlatmakta fayda var. Kayıt defteri temizliği ve birleştirmesi windows'un düzgün çalışması, hızlı çalışması için çok önemli bakımlardır. Bu işi için türkçe ve ücretsiz yazılımlar piyasada mevcut

@ALPEREN3 Hayır tam aksine kayıt defteri kesinlikle ellenmemesi ve kurcalanmaması gereken bir bölümdür. Ne kendiniz ne de bir programla. Öyle olsaydı microsoft nasıl disk temizleme gibi bir aracı varsa bunun içinde windows içine küçük bir temizleme aracı koyardı. Neden win95 ten bu yana hiçbir sürümde böyle bir uygulama yok diye sordunuz mu kendinize çok mu zordu da microsoft yapmadı hıı??? Temizliyorum eski kayıtları derken bir bağlantı kopmasına neden olabilir ve sonucunda değişik bölümlerde windowsun tutarsızlaşmasına ve sonuç olarak hatalar üreterek göçmesine neden olursunuz. Win95 ten bu yana bir çok program kullandım bu iş için en kral ve iyi olduğunu iddaa edenler bile "ccleaner, tuneup utilities" gibi bir süre sonra sistemde değişik yerlerde değişik sorunlar başlattı. Ne zamanki böyle bir program kullanmadım sistemimi sorunsuzca daha uzun süreli kullanabildim. Sonuçta değişiklik yaptığınız alan bir database ve bir database de herhangi bir bağlantı kopmasının nasıl sonuçlar çıkaracağını yazılımcı arkadaşlar daha iyi bilirler. Bütün bağlantılar birbirlerine değişik noktalardan zincirlerle bağlandığından bir noktadaki zinciri koparmanız diğer yerlerde de sorunlara neden olacaktır.

@06 Haz 2014 08:30 Hata sizin gibilerin buraya yorum yapabilme hakkına sahip olmasında

@08 Haz 2014 16:13 Yorumumda seni rahatsız eden ne var acaba?? asıl senin gibi lüzumsuzlar ve provakatörler yüzünden bu ortam böyle çirkin bir hal alıyor. Ben yukarıda tavsiyede bulundum uygulayıp uygulamak sana kalmış nasıl mutluysan öyle kal millete taş atmaktan abuk subuk anlamsız yorumlar yazmaktan da vazgeç.

@08 Haz 2014 16:13 Hata bence doğruya doğru diyemeyenlerde

@06 Haz 2014 08:30 Tebrik ediyorum gayet başarılı bir açıklama olmuş. Aklımdan geçenleri yazmışsınız. Senelerin tecrübesini ve bilgisini aktarmışsın ki bence parayla dahi satın alınamayacak bilgiler.

Regediti duzenleyemezsiniz

@06 Haz 2014 23:34 bal gibide düzenlenir. yazılımdan anlamıyorsanız boş boş konuşmayın

ben kendim bakıyorum gereksizleri siliyorum eset meset negate firefox hepsini sildim sildiğim programların burada ne işi var değil mi :D

Bunların neresi gizem anlayamadım, bende birşey anlatacaklar zannettim..

Wow çok gizemliymiş ! dll dosyasını normal bir kullanıcının bilmesi çok iyi olmuş !!! haber sıkıntısı çekiyorsunuz anladığım kadarıyla :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir