Windows Unlock böyle çalışacak!

Microsoft'un Windows 10 için sunacağı yeni kilit açma yöntemlerinin nasıl çalışacağı ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Unlock böyle çalışacak!

Microsoft, Windows 10'un gelecekteki işlevlerini gösteren yol haritasını geçen günlerde ortaya çıkarmıştı. Yol haritasında dikkat çeken işlevlerden bir tanesi, PC'nizin kilidini telefonunuzla açabilmekti. Bu yeni işlevle ilgili belgeler, Microsoft tarafından yayınlandı.

Belgelere göre işlevin adı "Windows Unlock" olacak ve işlev, gücünü MSDN'de uzunca bahsedilen Companion Device Framework'ten alacak. Microsoft'un verdiği bilgilere göre Windows Unlock, şu dört şekilde çalışabilecek.

  • Eşlik eden cihaz PC'ye USB üzerinden takılarak, cihaz üzerindeki düğmeye dokunarak PC'nin kilidi otomatik olarak açılabilecek.
  • PC'yle daha önce Bluetooth üzerinden eşleştirilmiş bir telefonu cebinizde taşıyarak. PC'de Space tuşuna bastığınızda telefona bir uyarı gelecek ve bunu doğruladığınızda PC'nin kilidi açılacak.
  • Eşlik eden cihazı bir NFC okuyucusuna dokundurarak PC'nin kilidi açılabilecek.
  • Giyen kişinin kimliğinin doğrulandığı bir fitness bandı giyerek. PC'ye yaklaşıldığında ve özel bir hareket yapıldığında (el çırpmak gibi) PC'nin kilidi açılacak.

Ek kilit açma seçeneklerinin sunulması elbette güzel, ancak bu yöntemlerin PIN yazmaktan veya Windows Hello ile yüzünüzü taratmaktan daha rahat veya güvenli olduğuna dair herhangi bir işaret görünmüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

güzel uygulama aferin

Yemez çoğu kişi bunlarla uğraşmaz

2400tl ye s7 nin rakibi olabilirdi ama 3000tl ye satmaya calisirlarsa iflas ederler

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play