Windows'unuzu birkaç ayarla hızlandırın!

Ufak birkaç ayarla Windows'unuzun bilgisayarınıza kurulduğu ilk günlerdeki hızını yakalayabilirsiniz

  • Selim Öztürk
Windows'a doping

Windows'u sanal bir makineye ya da eski ve daha yavaş donanımlara sahip bir sisteme kurarken, sisteminizin Windows ile en hızlı şekilde çalışmasını elbette istersiniz.

Kullanıcı olarak, bilgisayarımızda kurulu olan OS'dan yani işletim sisteminden maksimum olarak yararlanmak isteriz ve de isteğimizin temelini hızlı bir işletim sistemi oluşturur. Format atılıp, bilgisayara işletim sistemi kurulduğunda, bilgisayarınız gün geçtikçe yavaşlamaya, işlerini aksatmaya başlar. Bu durum elbette her kullanıcı için oldukça can sıkıcı bir durum.

Kullanıcılar bu durum karşısında ya sistemlerine tekrar Windows yüklerler ya da varolan işletim sistemini optimize etme yolunu seçerler. Sabit diskinize format atıp işletim sistemini kurmak acemi kullanıcılar için belki en köklü çözüm, ancak formata gerek olmaksızın da Windows'unuzu hızlandırmanın pek çok yolu var. Windows'u daha başta kurarken ayarlarını değiştirmeniz mümkün.

Örneğin Service Pack 2'yi her Windows kuruşunuzda tekrar tekrar yüklemek yerine CD'ye dahil ederek bu zaman kaybından kurtulmanız mümkün. Bunun yanında gereksiz özelliklerini yükleme CD'sinden çıkararak Windows'unuzu daha çok hafifletebilirsiniz.

nLite ve GameXP

Yavaşlayan sisteminizi hızlandırmak için bilinen bazı yazılımlar var. Bu sayede Windows'unuz ilk kurulduğu günkü kadar hızlı ve stabil şekilde çalışabilir. Bunun için ise bu yardımcı araçlarla Windows'unuzu gerektiği şekilde opitimize etmeniz gerekiyor.

Bu konuda dişe dokunur sonuçlar veren ücretsiz iki yazılımdan bu makalemizde bahsedeceğiz: nLite ve GameXP.

nLite ile daha hızlı Windows Yükleme

nLite, freeware (ücretsiz) olan bir Windows uygulaması. Yazılım, direkt olarak Windows yükleme diskinize ekleniyor ve böylelikle istemediğiniz tüm özellikleri ve yazılımları ortadan kaldırıyor. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde, artık yeni ve daha hafif bir Windows yükleme CD'sine sahip olmuş olacaksınız. nLite ile ayrıntılara inmeden nelere ihtiyacımız olduğuna bir bakalım:

*Bir Windows yükleme CD'si
*nLite
*nLite wizard'ı çalıştıran ve yeni bir yükleme CD'si yaratacak Windows yüklü bir bilgisayar

nLite ile optimizasyon(1)

Karşılama ekranında göreceğiniz gibi, nLite Windows XP, 2000 ve Server 2003 altında çalışıyor. Eğer Vista üzerinde bu yazılımı kullanmak istiyorsanız nLite yazılımının Vista altında çalışan sürümü vLite'ı bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor. Ancak biz makalemizde kullanımı yaygın olan Windows XP için hazırlanmış nLite'yi kullanacağız.

Yükleme sihirbazında sonraki ekranda, nLite Windows yükleme diskinizin neresine yazılımı yerleştireceğinizi soracaktır. Eğer sürücünüzde disk varsa, oraya yöneltin. Daha sonra nLite, sözkonusu dosyaları yüklemek için sabit diskiniz üzerinde bir klasör yaratmanızı isteyecek.

nLite'ı doğru yerlere yönelttiyseniz, diskteki tüm dosyaların sabit diskinize kopyalanması için Next butonuna klikleyin. nLite, Windows yükleme dosyalarını seçtiğiniz klasöre kopayalamayı bitirdiğinde, diğer adıma geçiyoruz.

nLite ile optimizasyon(2)

Sonraki pencerede, nLite Presets penceresini göreceksiniz. Bu ekranda önceki nLite session'u kopyalayabilir ve manuel olarak uğraşmadan kolayca yükleme diskini tekrar yaratabilirsiniz. Örneğin, resimde gördüğünüz, ayarları yapılmış Last Session.ini dosyasını bu yolla kopyalama şansınız var.

nLite ile optimizasyon(3)

Eğer presets bölümünü kullanmak istemezseniz, ayarları siz de yapabilirsiniz. Bunun için Task Selection penceresinde gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bu penceredeyken gördüğünüz yeşil ve kırmızı ışıkların anlamı ise şöyle: Yüklemeye dahil etmek istediğiniz dosyalar yeşil ışıkla gösterilirken, listeden çıkarılanlar ise kırmızı ışıkla gösteriliyorlar. Örneğin, CD'nizde zaten XP Service Pack 1 yüklüyse, SP2'yi direkt olarak nLite diskinize ekleme şansınız var. Bu sayede yeni Windows CD'niz kurulduğunda, artık sisteminize ayrıca service pack 2'yi kurmak zorunda kalmayacaksınız; bu yükleme CD'si sayesinde daha baştan bu yama sisteminize yüklenmiş olacak.

Ancak hangi ayarları yaparsanız yapın, mutlaka Remove Components kısmının yeşil ışıkla gösterilmesine dikkat edin. Task Selection penceresinde işleminiz bittiyse, artık next butonuna basabilirsiniz. Bu adımdan sonra nLite, yeşil olarak işaretlediğiniz özellikler üzerine yoğunlaşacaktır.

nLite ile optimizasyon(4)

Components kısmını seçtiğimizi düşünelim ve ona göre devam edelim. Bu kısımı yeşil bıraktıysanız Components penceresi ekrana gelecektir.

Bu pencerede, Windows'un hangi bileşenlerinin yükleneceğini ayarlayabilirsiniz ve de istediğinizi listeden çıkarabilirsiniz. Ancak kaldırdığınız bazı seçenekler, Windows'unuzun bazı özelliklerinden tam faydalanamamanıza neden olabilir, buna dikkat edin.

nLite, olabildiğince fazla özelliği CD'nizden kaldırmanız için size bir opsiyon daha sunuyor. Compatibility (uygunluk) ekranında en gerekli Windows uygulamalarını görerek, hangilerini listeden çıkaracağınıza daha rahat karar verebilirsiniz. Örneğin, Internet Explorer'ın Windows yüklemesiyle gelmesini istiyorsanız, yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.

nLite ile optimizasyon(5)

CD'ye dahil olacak yükleme bileşenlerini ayarladıysanız, Next butonuyla işlemimize devam edebiliriz. Yeni gelen ekranda daha ayrıntılı adımlarla karşılaşacaksınız. Bu temel fonksiyonları değiştirerek sisteminizi çok daha hızlı bir hale getirmeniz mümkün. Components ekranında olduğu gibi, bu pencere de birkaç dakikanızı alabilir.

nLite ile optimizasyon(6)

Yaptığınız ayarların yeterli olduğuna inanıyorsanız, Next'e basarak devam edelim. Bu adımdan sonra nLite yeni bir ISO dosyası oluşturacak; ancak bu işlem biraz vakit alabilir. Geriye kalan son adım ise ISO formatına çevrilen dosyayı CD'nize yazmak. İşte şimdi optimize ettiğiniz bir Windows CD'niz var.

GameXP

Yeni diskinizle Windows'u kurdunuz, artık hızlı ve stabil bir işletim sisteminiz var. Ancak bu da size yeterli gelmeyebilir, daha fazlasını isteyebilirsiniz. Bu durumda GameXP yazılımı size yardımcı olabilir, üstelik GameXP ücretsiz bir yazılım. GameXP, sistem ayarlarını optimize etmenize olanak tanımak ve bilgisayarınızın olabildiğince hızlanmasını sağlayarak oyunlardan maksimum performans almanızı sağlamak için geliştirilen ücretsiz bir yazılım.

Yazılımı kullanmanız için ayrıca kurulum yapmıyorsunuz, .exe dosyasını açmanız yeterli, program açılacaktır. Bu yazılımı da sisteminizi hızlandırmak için kullanabilirsiniz, ancak siz yine de tedbiri elden bırakmayın, yanlış bir takım ayarlarla işletim sisteminize zarar verebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bu işlemi yapabilmemiz için windows un kendi komutları ver wizardları var. yine aynı şekilde oluyor. sisteme yükleme olayı gayet kolay. Tabii bu program bülün işi 1 kaç tık ile yapmanızı sağlıyor:D

Ewet geçen hafta ben denedim mükenmel hatta kendi cd keyinizide cd ye adapte edebiliyosunuz kurarken cd keyde sormuyor. Kullanıcı adınıza kadar her şeyi adapte edebilirsiniz. Kuruluş zamanı etkilenmeden ince ayarlarınızıda yapmış oluyosunuz. Size tavsiyem msn, windows turu , cd yazma özelliğini kaldırmanız. Msn zaten sürekli yenileniyo cd yazmak içinde genellikle nero gibi başka programlar kullanmanız gerçekten windows hafifliyo. Özellikle düşük donanıma sahip bi bilgisayarınız varsa kesinlikle deneyin. Denemekten bi şey kaybetmezsiniz.

Anlatımı yeterli bulmadım. Sadece yüzeysel olarak bahsedilmiş nLite programından. Biraz daha ayrıntılı anlatılsaymış daha güzel olurmuş.

Oyun için makina ayar değişikliği
Müzik için ayar değişikliği
İnternet için ayar değişikliği
Resim video için ayar değişikliği
gibi konular ile mevzuyu değiştirebilirsiniz.
hepsi bir makinada olacğına her birini başka makinalara ayrı ayrı kurarak daha mükemmel performans yapma seçeneklerindende bahsedebiliriz
kalP

Kendim için nLite'den bir cd taptım. Teknik Serviste hemen çekiyor formatı

nLite'ı bilmem ama GameXP'yi kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Ayarlar yapılmış olmasına rağmen bilgisayarımı yeniden başlattığımda bilgisayar açılmadı. Neyseki tecrübem yeterli olduğu için (Orta düzey kullanıcısıyım) sorunu çözdüm. Ama 3,5 saatimi aldı çözmek. Eğer bir sorun çıkarsa düzeltirim diyorsanız kullanabilirsiniz.

Alternatif Yazılım: GameXP yerine daha iyi bir program olan PGWare Software şirketinin GameGain adlı programını kullanın. Oldukça iyi bir performans alıyorsunuz oyunlarda. Üstelik ayar derdide yok. Kullandığınız işletim sistemi ve işlemciyi menüden seçtikten sonra GO butonuna tıklıyorsunuz. Bütün ayarlar yapılıyor. Fakat programı sadece Fast hızıyla kullanabilirsiniz. Fastest için programın serial numarasını satın almanız gerekiyor.

Bu arada Chip internet sitesi bu aralar konuları fazla yüzeysel anlatmaya başladı. Ve herkesin bildiği şeyler anlatıyor. En acemi kullanıcıların bile. Bu yüzden biraz daha konuları detaylı yaparsınız güzel olur.

Chip ekibine buradan sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

nlite ile kurulum yıllardır forumlarda mevcut daha ayrıntılı bilgi arıyan arkadaşlar biraz araştırma yaparlarsa istediğini alır :)

ama nlite ile yapılan katılımsız kurulumlarda sorun çıka ihitimali yüksek bunu unutmayın

mac sistemde butür şeyler olmuyor

pc her şey konfigurasiyon diyer hikaye yalan

GameXP'yi şiddetle öneririm

herkesin kullandığı bir program var.. kendine göre hızlı .. dışardan okuyanlar için karşılaştırmalı bir platform oluşturulursa okuyucularınız için hoş olur.. hem katılım daha da artar belki.. ve anketleri de öneririm..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play