Windows'unuzun güvenliği için 10 ipucu!

Windows kullanıyor ve başınız belaya girmesin istiyorsanız, yapmanız gereken 10 şey burada...

Windows'unuzun güvenliği için 10 ipucu!

Windows 7'nin ortaya çıkmasıyla beraber bilgisayar kullanıcıları, önceki Windows'lara kıyasla kendilerini daha güvende hissetmeye başladılar. Yeni işletim sistemleri, kutularından daha iyi güvenlik özellikleriyle çıkıyorlar ve birçok tarihi güvenlik açığını kapatıyorlar. Ancak kendinizi çok güvende hissetmeniz de tehlikeli olabilir. Bu yazımızda Windows'unuzu daha güvenli hale getirecek 10 ipucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Yeni donanımla başlayın: Şifreleme güvenliğini sabit diske entegre eden Trusted Platform Modules (TPM) ve geleneksel BIOS yerine UEFI firmware'li bir anakart kullanmak, zararlılara karşı korunmanızı güçlendirecektir.

2. En son işletim sistemini kullanın, işletim sistemi ve uygulama güncellemelerini alın: İşletim sisteminizin en son sürümünü kullanmıyorsanız, onu yükseltmenin zamanı gelmiş olabilir. İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncelledikten sonra bilgisayarınızı kapatıp açmanız gerekebileceğini unutmayın.

Kullanıcı hesapları açın veya kaldırın...

3. Windows'un yeni güvenlik araçlarını veya üçüncü parti araçları kullanın: Windows 7, İşlem Merkezi yoluyla bazı güvenlik denetimleri ve araçları sağlıyor. Güvenlik Duvarı gibi bazı araçları ise Denetim Masasında bulabilirsiniz. Microsoft Security Essentials ve Windows Defender gibi ücretsiz araçlar ile bilgisayarınızı zararlılardan koruyun.

4. Kullanıcı hesapları açın veya kaldırın: Yönetici hesabını yeniden adlandırarak, bir saldırganın onu rahatlıkla bulmasına engel olabilirsiniz. Bu hesabı "kilitlemek" mümkün olmadığından, parola saldırılarına kesintisiz olarak maruz kalması mümkün.

5. Parolalar atayın: Windows için bir ana parola, aynı zamanda bir ekran koruyucusu parolası ayarlayın. Bilgilerinizin hassasiyetine göre bir parmak izi okuyucu, smartcard okuyucu gibi yardımcı araçlar kullanabilirsiniz.

6. Anti-hırsızlık araçları kullanın: Anti-hırsızlık araçlarına yatırım yaparak bilgisayarınız kaybolduğunda veya çalındığında onu IP ile izleyebilir, fotoğraflar alabilir ve onu uzaktan temizleyebilirsiniz. Lojack for Laptops, bu konuda iyi bir örnek.

Paylaşımı ve diğer gereksiz hizmetleri kapatın

7. Paylaşımı ve diğer gereksiz hizmetleri kapatın

Donanımsal bir router'ınız yoksa ve kablolu modem ile internete direkt olarak bağlanıyorsanız veya herkese açık bir alandan internete bağlanıyorsanız, Windows size bağlantı türünüzü sorduğunda "Herkese açık" seçeneğini seçin. Böylece yerel klasör paylaşımlarına izin verilmediğinden emin olabilirsiniz.

Internet Information Services (IIS) gibi kullanmadığınız hizmetler varsa, bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

8. Web tarayıcınızı güvene alın

Web tarayıcınızın güvenlik ayarlarını kontrol edin ve "Web siteleri bir eklenti yüklemek istediğinde beni uyar" ve "Raporlanmış saldırı sitelerini engelle" gibi güvenlik seçeneklerini etkinleştirin.

9. Autorun sorunu: Windows 7'ye henüz geçmediyseniz, şu anki Windows'unuz için en son güncellemeleri yüklediğinizden emin olun. Windows 7, CD, DVD, USB kartı gibi harici medyaları bilgisayarınıza yerleştirdiğinizde içeriğin otomatik olarak çalıştırmasına engel oluyor ve ne yapmak istediğinizi size soruyor. Böylece zararlının otomatik olarak etkinleşmesi mümkün olmuyor.

10. "Beyaz listelemeyi" kullanın: Windows 7'deki AppLocker beyaz listeleme aracı veya diğer üçüncü parti araçlar ile çalışmasına izin verdiğiniz programları kendiniz seçebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

ne yaparlarsa yapsınlar daha güvenli Windows hayal...

Chip'in microsoft'tan önce kendisinin çıkardığı öz hakiki gerçek chip service pack'leri ve windows ipuçları gerçekten hayati öneme sahip :-)

çok güzel bir yazı olmuş. kısa, öz, verimli, doğru.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir