Windows Vista'yı 8 ay ücretsiz kullanın

Windows Server 2008'den fonksiyonel bir Vista yapıp 8 ay ücretsiz kullanmanız mümkün. Çözüm burada.

Windows Vista'yı 8 ay boyunca ücretsiz kullanın
Windows Server 2008: Birkaç tıklamadan sonra Vista'dan ayırması neredeyse imkânsız.

Uzun süredir Vista'yı arzuluyorsunuz ama bir türlü deneme cesaretini/fırsatını bulamadınız mı? O zaman şimdi denemenin tam zamanı, hem de ücretsiz. Püf noktalarımız ile Windows Vista'yı 240 gün boyunca test edebilirsiniz: Keyfinize göre, ücretsiz ve legal.

İhtiyacınız olan tek şey Windows Server 2008'in test sürümü. Microsoft'un yeni işletim sistemi, Windows Vista Service Pack 1 ile gelen yeniliklerin neredeyse tümünü beraberinde getiriyor. Sadece ortaya çıkarılmayı bekliyorlar, o kadar. İşin en güzel tarafı ise 60 günlük deneme süresini üç kez legal bir şekilde sıfırlayabiliyorsunuz. Bu sayede sistemi 8 ay boyunca ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Fakat peşinen söyleyelim ki, Windows Server 2008 sadece beş dilde deneme sürümü olarak sunuluyor ve tahmin edebileceğiniz gibi bunların arasında Türkçe yok. Makalemiz İngilizce olan sürümü baz alıyor. Dolayısıyla "Benim için İngilizce olması fark etmez" diyenler makalede bahsedilen tüm püf noktalardan sonuna kadar faydalanabilirler.

Öncelikle bir sonraki sayfada bulunan "Bilmeniz gerekenler" kısmına göz atın, sonrası galerimizde devam ediyor.

Windows Server 2008'den nasıl 240-günlük-Vista yapılacağını galerimizden öğrenebilirsiniz.

Download: Windows Server 2008

Not: Download linkinde çıkan sayfayı aşağı çektiğinizde iki farklı Server 2008 sürümü göreceksiniz. Birisi 64-bit (büyük boyutlu olan) diğeri ise 32-bit mimarisini temel alıyor. İşlemcinize ve RAM miktarınıza göre istediğiniz sürümü seçin. Püf noktalarımız her iki sürüm için de geçerlidir.

Windows Server 2008 hakkında bilmeniz gerekenler

Windows Server 2008 kurulumu.

Rehberimizde Windows Server 2008'i nasıl Vista'ya dönüştüreceğimizi anlatacağız fakat işe başlamadan önce şunları bilmenizde fayda var:

- Windows Server 2008 ve Vista aynı kod tabanını baz alıyorlar. Yani pratikte Vista için yazılmış (neredeyse) tüm programlar (sürücüler de dâhil) Windows Server 2008 ile çalışabiliyor.

- Server 2008, Vista'nın Service Pack 1 sürümünü içerir. Zaten Vista Service Pack 1 ve Windows Server 2008 paralel olarak geliştirildi.

- Anti-virüs veya güvenlik setleri gibi sistem çekirdeği ile muhatap olan veya işletim sistemi sürümünü kontrol eden programlar Windows Server 2008'e kurulmayacaktır. Örneğin hâlihazırda Vista ile kullandığınız anti virüs programı masaüstü işletim sistemlerine yönelik üretildiği için, sunucu tabanlı bir işletim sistemine kurulmayı reddedecektir. Çözüm ise basit: Kullandığınız güvenlik setinin "Server" veya "Business" sürümlerini edinmelisiniz.

- Server sistemine kurulmayan diğer programları "Uyumluluk" modu ile sisteminize kurabilme şansınız vardır.

- Kurulum dosyası işletim sistemi sürümünü kontrol eden uygulamalara bir örnek: Windows Live Messenger 8.5, Windows Live Installer seti ile kuruluyor. Fakat yükleyici sürüm numarasını kontrol ettiği için Server 2008'e kurulmayı reddediyor. Ama aslında Windows Live Messenger 8.5 tek başına Server 2008'e kuruluyor ve çalışıyor (Vista ile aynı kod tabanına sahip olduğu için). Çözüm ise yine mevcut: Bu tip hata çıkaran programların "offline" kurulumlarını bulmak için Download.CHIP adresini ziyaret etmeniz yeterli. Yahut verdiğimiz örnekte WLM'nin daha eski bir sürümünü (mesela 8.1, zira offline kurulum dosyası olarak sunuluyor) kurabilirsiniz.

- Ne yapılırsa yapılsın Server 2008'e kazandıramayacağınız iki Vista özelliği var: Biri Kenar Çubuğu diğeri de Windows Media Center. Fakat her ikisinin de piyasada birçok alternatifi olduğunu göz önünde bulundurursak bu durum pek de büyük bir sorun teşkil etmiyor.

İstisnai durumlar göz korkutmasın: Server 2008'e has kuracağınız tek yazılım yüksek bir ihtimalle güvenlik setiniz olacaktır. Belirttiğimiz gibi Vista'da çalışan hemen hemen her program Windows Server 2008'de de çalışacaktır.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

vistayı hiç arzulamadım xp ye devam :)

Ne gereği var sp1 ile vista zaten nerdeyse hiç bir kısıtlama olmadan süresiz kullanılabiliyor.

Microsoft' un sitesinde Windows 2008 Server için Türkçe yama bulunmaktadır. İsteyen kullanıcılar indirip kurabilirler.

8 ay da bir format atarız ya

internetten türkçe paketini indirdim . acaba dvd'ye nasıl ekleyebilirim.

Arkadaşlar Türkçe yama falan yok,aramadığım bölüm kalmadı ama 2003 için var dil desteği 2008 için sadece yukarıda bahsedilen .exe ler var.Linkleri ekleyinde bari ozaman herkes faydalansın.

Üste para isterim ben. O işletim sistemi bir halta yaramaz. Vista kullanıp memnun olan yok

xp ye devam hiçbir eksiğini görmedim şu ana kadar xp nin.

Ne yani server 2008 in tr si yokmu.

Şaşılacak iş. Neden download sayfasında dil paketini vermiş. Yada kurunca neden güncellemelerde tr dil paketi sunuluyor.
ingilizce anlatacağınıza tr anlatsanıza.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=tr&FamilyID=e9f6f200-cfaf-4516-8e96-e4d4750397ff

Bu linkte direk tr paketleri ve diğer dil paketleri var. Sayfayı tr olarak açacaksınız...

Yok diyenlere duyrulur...

kadeş siz hiç vistayı kullandızmı visya kadar harika bir şey yok kardeş

Merhabalar,

Windows Server 2008'in Türkçesi yok arkadaşlar. Linklerini verdiğiniz dil paketlerinin hepsini araştırdım indirdim. Fakat bunları doğrudan Windows Server 2008'e kurmak mümkün değil. Bu dil paketleri sıradan ev kullanıcısı için tasarlanmamış. Sunucusuna kurulan işletim sisteminin kurulum DVD'sine Dil Paketi olarak eklenmek için tasarlanmıştır. Yani o paketleri indirip üzerine çift tıklayıp kurabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Onları ancak WAIK (Windows Otomatik Yükleme Seti) yardımı ile kurlum DVD'sine entegre edebilirsiniz ki, bu da başlı başına bir makale konusudur. Windows Vista kurulum DVD'sine SP1'i WAIK ile entegre etmiş olanlar bilir.

Windows Server 2008'in Windows Update sisteminde dil paketleri sunulmuyor. Windows Vista Ultimate gibi düşünmeyelim. Dil paketleri ona hastı sadece. Ama şöyle bir ihtimal de olabilir: Makalenin hazırlandığı vakit Windows Update'de dil paketleri sunulmuyordu. Belki şu an sunuluyor olabilir. Size makaleyi Türkçe bir Server 2008'den sunmak için her türlü seçeneği denedik ama olmadı. Makalenin, konusu itibariyle ilginizi çekeceğini düşündüğümüz için yine de İngilizce olarak yayımlamaya karar verdik.

Verilen linklerdeki dil paketleri kuruluabilir EXE'ler değildir. İndirdiğinizde göreceksiniz. Kotalı kullanıcıların dikkatine...

Buna gerekyok zaten isteyen internette indiriyor bundan hic supheniz olmasin. Hemde full :D

PEKİ; Media Center var mı :P

Kurulumu komple türkçeleştirmek için vLite1.1.6 programını kullanmalısınız. Ben denedim ve çok güzel sonuçlar aldım. Kurulum dahil herşey türkçe oldu. Ayrıca ingilizce olarak kuranlar bölgeler ayarlardan dil yükleme seçeneğini seçerek tr-tr.cab dosyasını gösterirlerse sistemi komple türkçeye çevirebilirler.

Dil paketini kurmak için denetim masasına giriyorsunuz Regional and language bölümüne girip language kısmından language management war odan cab dosyasını gösteriyorsunuz.

Vediğim linkten tr imaj dosyasını indirin.

Daemon toolsla sala olarak gösterin. tr klasorunun içindeki cab dosyasını ekleyin bitsin.

Ne WIK ile uğraşsın herkez beklesin zaman kaybı olsun.

Bir kez daha görünmüyor demeyin resimli anlatırım o zaman şaşarsınız.

arkadaşlar işin kaçak yoluna giren zaten böyle yapmaz değil mi
yani ama yine de teşekkürler

Arladaşlar Kurulumu forumda anlattım

http://www.chip.com.tr/forum/Server-2008-Kurulumu-Ve-Turkce-Dil-dosyasi-yukleme_t64239.html

Linkten direk girip görebilirsiniz.

Yakında 240 günlük uzatımın tr olarak anlatımını yapacağım.

"kenar çubuğu" server 2008 de kullanılabiliyor...

birşey veriyorsanız türkçesini verin siz nerde yaşıyorsunuz biz türküz türk
mecbumuyuz başkaların dilleriyle birşeylere sahip olmaya

youtube jacker fayda etmiyor bunda , bilginize ;)

administrator adı ve şifresi varmı?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir