Windows Vista'yı sesinizle yönetin

Windows Vista Speech Recognition (Konuşma Tanıma) sayesinde bilgisayarınıza sesiniz ile komut verin!

Windows Vista Speech Recognition (Konuşma Tanıma)

Konuştuklarımız yazıya dökülse bizde yazı yazmak için bu kadar çok zaman harcamasak daha güzel olmaz mıydı? Windows Vista Speech Recognition ( Konuşma Tanıma ) sayesinde bilgisayarınıza sesiniz ile komut verebilir, metin dikte edebilir ve bilgisayarınıza bağlanabilecek çevre birimlerinizi kontrol edebilirsiniz. Microsoft Office 2003 ile daha önce bu özelliği bazı denemeler için kullanmıştım fakat Windows Vista da bir çığır açacak kadar düzenleme ve yenilik getirilmiş açıkçası bu kadar başarılı olacağını düşünmemiştim.

Windows Vista Speech Recognition tüm Windows Vista sürümlerinde bulunmaktadır. Fakat sadece İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Japonca, Basitleştirilmiş Çince ve Geleneksel Çince dillerinde kullanılabilir. Bu demek oluyor ki bu özelliği kullanabilmemiz için Windows Vista yı az önce ismi geçen dillerden biri ile kurmuş olmanız ya da yine adı geçen dillerden birinin dil paketini yüklemiş olmanız gerekmektedir. Tabi ki bir adet mikrofon edinmelisiniz. Makalemi İngilizce bildiğim için İngilizce olan bir Windows Vista üzerinde gerçekleştireceğim.

Konuşma Tanıma Ayarları

Start (Başlat) > Control Panel (Denetim Masası) > Speech Recognition Options (Konuşma Tanıma Ayarları)

Mikrofonunuz takılı olmak zorunda eğer ki mikrofon ile ilgili bir problem var ise Set up Microphone kısmından gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Take Speech Tutorial kısmından Speech Recognition ile ilgili bir tanıtım ve bazı basit komutları kullanmayı öğrenebilirsiniz. Train your computer to beter understand you kısmı adından anlaşıldığı gibi İngilizce bile olsa diller arasında çeşitli aksan farkları olduğu için bazı alıştırmalar yapılarak dilinizin bilgisayar tarafından daha iyi anlaşılabilmesini sağlayabilirsiniz. Open the Speech Reference Card kısmından tüm komutlara ulaşabilir, çıktı alabilir ve yardımı görüntüleyebilirsiniz.

Soldaki menüler arasında Advanced Speech Options kısmından seçtiğiniz dilin detayları hakkında değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin İngiliz İngilizcesi yerine Amerikan İngilizcesi kullanmak istiyorsanız gerekli değişiklikleri buradan yapabilirsiniz. Eğer konuşma şekliniz normalden hızlı ise gerekli değişiklikleri Text Speech kısmından yapabilirsiniz.

Ayarlar ve kurulum

Speech Recognition da ayarları ve kurulumu detaylı bir şekilde incelemeye başlıyoruz. Start Speech Recognition a tıklayıp açıyoruz.

Mikrofon çeşidi

Mikrofon gerekiyor demiştik. Peki, burada en sağlıklı olarak hangi mikrofonu kullanmalıyız. Bilgisayara sesimiz ile komut vereceksek bilgisayarın kaliteli bir ses alması gerekiyor. Microsoft ve benim önerim kulaklıkla kullanılan kaliteli bir mikrofon fakat diğerleri ile de bu özellik kullanılabilir. Kullanacağımız mikrofon çeşidini seçiyoruz.

Mikrofon ayarları

Mikrofon da dikkat edilmesi gereken; ağzınıza yaklaşık bir inch (2.54 cm) uzaklıkda olmalı, nefes alma ve verme işlemini direkt olarak mikrofona yapmamalı ve mikrofondan sesimizin gittiğine emin olmalıyız.

Mikrofon ayarları

İngilizce aksanınıza dikkat ederek kalın olarak yazılmış yazıyı doğru olarak okuyoruz ve next e tıklayıp geçiyoruz.

Mikrofon ayarları

Mikrofon ayarlarımız bitti simdi Speech Recognition kurulumuna devam ediyoruz.

Tanıma evresi

Tanıma yapmak isteyip istemediğimizi soruyor. Dileyenler yapabilir kullandıkça zaten tanıma yapmış oluyorsunuz.

Tanıma evresi

Enable document review i seçip size nasıl bir sayfa çıktığını göstermek istedim.

Son aşama

Start Tutorial a tıklayıp. Güzel bir hanımefendi eşliğinde bazı komutları, dikte etmek ve Speech Recognition hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Tutorial ile ilgili birkaç tavsiye güzel ve anlaşılır kullanılır ise faydalı fakat sıkışık bir zamanda yapmayın çünkü yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Tutorial kullanırken karşınıza çıkan her kelimenin okunuşunu ezbere bilmiyor olabilirsiniz bir Sesli Sözlük bulmanız yararlı olacaktır. Tutorial açıldıktan sonra buna katlanmak istemiyorum diyorsanız sağ üstteki çarpı işaretinden çıkabilirsiniz.

Son aşama

Windows Vista Speech Recognition karşınıza bu şekilde çıkacaktır. Esen Kalın.

Ömer F. KARADENIZ
IT Professional - www.CozumPark.com

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

güzel bir yazı olmuş, teşekkürler...

keske windows xp de turkce ve hollandaca versiyonu olsaydi

opera da zaten olan bir özellik. vista daha fazlasını yapmalı. geçiniz

İyi güzel de illaki ingilizce mi konuşmak zorundayız ?
Türkçe neden yok ? şimdi bu özelliği kullanmak için birde ingilizce mi öğrenecez , yada çince,fransızca,ispanyolca,japonca ?

Amaç ne Allah aşkına, kolaylık mı zorluk mu?

Soru: "Konuştuklarımız yazıya dökülse bizde yazı yazmak için bu kadar çok zaman harcamasak daha güzel olmaz mıydı?"

Cevap: Çok Güzel olurdu valla..!

Dezavantaji: Program Türkçe bilmiyor, Ama Biz Türkçe konuşuyoruz.
yabancı lisan öğrenmek için çok daha fazla zaman harcamak zorunda kalacağız.

Avantaj: Yabancı lisan öğrenmek, konuşma pratiği yapmak,düzgün telaffuz için iyi olabilir.

kullanmadan yorum yapmayalım, opera da ki özellik çok kısıtlı. Ms. un ürünü ile tüm windows u ve 3 parti uygulamaları (opera dahil) kontrol edebiliyorsunuz. Özellikle Messenger da kullanması yeterince rahat..

gvz KomutANLAR programını kullanıyorum dünyanın en iyi sesli komut programı bence. vistanın Speech Recognition yanında çocuk oyuncagı gibi kalır.

yaw microsft bunu daha geliştirmeli niye türkçe sistemlerde kullanılmıyor ya

olayı bilip bilmeden yazmayın yorumlarınızı, konuşma tanıma dilin tüm ses altyapısının bilgisayara girilmesiyle calışan bir sistem. senin söylediğin bir ses önce kaydedilir, sonra işlenir ve harf harf ne söyledigin belirlenerek o an ekrandaki o söylediklerine uyan bir komut varsa o işletilir yada yazı yazılır. Dil kısıtlaması bu yüzden, diğer diller için(Türkçe dahil) öncelikle dilimizdeki seslerin harf olarak sanal ortamdaki karşılığı, dil kuralları vs. tüm dil bilgisi altyapısı oluşturulmalı ki buda hiç kolay birşey değil...

Bence Hiç Bu Kadar Kasmaya Gerek Yok Kendinizi. Dili Türkçe Olan Kullanımı Son Derece Kolay Olan Bir Program Biliyorum. GVZ Komutanlar
Siteside Buyrun :http://www.gvz.com.tr/
Ürünler Bölümünden Komutanlar Bakablirsiniz.

Çok Güzel Bir Programdır. Kendim Uzun Bir Süre Kullandım ve Memnun Kaldım. Hatta Ses Kaydı Yaptım. Bilgisayarla Sorusorduğumda Önceden Hazırladığım Cevapları Pc Söylüyordu. Tabi Tanıdıklarım da Benden Korkmaya Başlamışlardı.

Google 'da GVZ Komutanlar Aratın Derim.

Ozan KORKMAZ - http://ozankorkmaz.blogcu.com

Microsoft'un gözünde Çin/Çince kadar değeri yok mudur ki Türkiye/Türkçe hep üvey evlat muamelesi görür? Ya da Microsoft Çin'de daha çok mu gelir elde etmektedir?

GVZ dururken ne gereği varki...
Hemde Türkçe komut desteği ile...

''Microsoft'un gözünde Çin/Çince kadar değeri yok mudur ki Türkiye/Türkçe hep üvey evlat muamelesi görür? Ya da Microsoft Çin'de daha çok mu gelir elde etmektedir?''

dünyada 1.2milyar kişi çince konuşurken. en fazla 150milyon kişi türkiye türkçesi konuşuyo hesabı sen yap.... sen olsan hangisine hizmet verirdin.

ıse yaramaz bı program bagıracam dıe canım cıktı hem ınglızce konusması zor oluyo

yokmu bunu türkçeye destekletecek bir olay yaw. :(

soneday o vıstaya olmuo be yavrum

arkadaşlar dikte adında bir program var sürekli konuşma tanıma yapıyor kelime kapasiteside çok yüksek
internet sitesi
www.dikte.com.tr

"Bu demek oluyor ki bu özelliği kullanabilmemiz için Windows Vista yı az önce ismi geçen dillerden biri ile kurmuş olmanız ya da yine adı geçen dillerden birinin dil paketini yüklemiş olmanız gerekmektedir." diyorsunuz Türkçe Vista üzerine ingilizce dil paketi nasıl kuruluyor. Bununla ilgli de bilgi vererbilir misiniz?

arkadaşlar ben programı açamıyorum. denetim masasında simgesi var ancak tıkladığımda sadece microsoftun sitesini ziyaret edin yazıyor ve öyle ayar yapma yeri falan yok. kullanım kolaylığı menüsünden de girsem durum aynı. mikrofonum çalışıyor. türkçe windows vista kullanıyorum. yardım edin lütfen :(

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir