Windows vs. Linux

Linux, Windows’un en başarılı işletim sistemi tacını elinden alma çabasında. En azından açık kaynak kodlu işletim sistemini destekleyen kullanıcıların planları bu yönde. Gates ve ekibi, sevimli penguen karşısında korku duymalı mı, yoksa Linux henüz ev kullanıcısı için yetkin bir alternatif olmaktan

Windows vs. Linux (Sayfa 3)

Sonuncu gruptaki depolama birimleri sürücü olarak bağlandıysa da yazma ve okuma işlemleri başarısız oldu.Mandrake 9.1 ise hangi belleklerle çalışılabildiği konusunda tahmin edilmesi güç bir davranış sergilediğinden, kesin bir yoruma varmak mümkün olmadı. Fujitsu Siemens MemoryBird, her zaman depolama ortamı olarak bağlanamadığı halde en güvenilir örnekti. Kimi zaman USB belleğe erişebilmek için bilgisayarın yeniden başlatılması gerekti. USB belleklerin çoğunda Windows XP ek bir sürücüye dahi gerek duymadan yuvasına yerleştirilen kartı kullanıma sundu.

Linux’ta çoklu ortam: Kullanıcının başını ağrıtmıyor

Dijital müzik ve video dosyaları konusunda Linux artık hemen her formatı desteklediğinden önemli sorunlarla karşılaşılmıyor. Test bilgisayarımızda ses çıkışı sorunsuz sağlandı. nForce 2 yonga seti için binary sürücüleri nVidia tarafından hazırlanmış. Aynı şekilde birçok televizyon kartı destekleniyor. Linux bu noktada kendisini işletim sistemi olarak kullanan Settop-Box projesinden yararlanıyor. Bu sayede bir Linux PC, dijital video kayıt cihazı olarak kullanılabiliyor.

CD yazıcılar günümüz bilgisayarının standart donanımına dahil ve Linux altında da bu cihazların kullanıcı dostu özelliklerinden yararlanılabiliyor. CD’lerin yalnızca root haklarıyla yazılabildiği dönemler artık geride kalmış. k3b kullanıcıya konforlu bir arayüz sunuyor ve buradan CD yazma fonksiyonlarının tümüne hızla erişilebiliyor. SuSE Linux, bu alanda bir adım önde. Sebebi, yeni sürümde desteklenen DVD depolama birimlerinin yazılabilmesi için DVD yazıcı desteğinin sağlanması. Mandrake yalnızca CD medyalarıyla çalışabildi. Her iki dağıtımın yazma özellikleri de tıpkı medyaların tümüyle kopyalanması gibi yeni içeriklerin bir araya getirilmesine de izin veriyor. Kısıtlama, kopya korumalı medyaların çoğaltılamamasında. Bu nedenle SuSE Linux, video DVD’leri yedeklemede başarısız oldu.

DVD düellosu: Deveye hendek atlatmaktan da zor

Linux’ta video DVD izleyebilmek mucizevi bir iş sayılabilir. Neredeyse tüm film DVD’leri kopyalama korumasıyla donatılmış durumda. DVD üzerindeki verilerin bir bölümü, yalnızca özel bir kod sayesinde görüntülenebilecek şekilde şifrelenmiş. Her DVD oynatıcı üreticisi DVD Forum’dan gizli bir anahtar (Player Key) alıyor. Bu kod, oynatıcının kendisini DVD’ye tanıtmasını sağlıyor. Ücretsiz olarak çoğaltılamayan Lindows haricinde hiçbir Linux dağıtımı DVD forumu için bir lisans sunmuyor. Geriye, yalnızca bu kopya korumasını ortadan kaldıran DeCSS kitaplığı kalıyor, ancak bu yöntem pek çok ülkede yasadışı sayıldığından, ne SuSE’de ne de Mandrake’de normalde DVD izleyemiyorsunuz. DeCSS’li bir oynatıcıyı sonradan sisteme yükleyebilirsiniz. Bu işlem, kurulum CD’si ve grafik arabirimle değil, internetten dosya indirip komut satırına başvurmakla gerçekleştirilebiliyor.

Yazılımı kurmak yapboz oyunundan farksız

Linux dağıtımları yazılım kurulumunda Windows’tan tümüyle farklı bir yol izliyor. Linux’ta istenen uygulamanın tüm bileşenlerini bir çırpıda doğru klasöre taşıyan, kayıt defteri düzenlemelerini gerçekleştiren ve Başlat menüsüne gerekli kısayolları ekleyen bir kurulum aracı yok. Linux programları genellikle farklı programlar tarafından kullanılan çeşitli paketlere ayrılıyor. SuSe ve Mandrake her iki paketi RPM formatında kullanıyor. Prensipte her dağıtım, hatta aynı dağıtımın her sürümü ayrıca uyarlanmış bir pakete ihtiyaç duyuyor. Buna bir de farklı paketler ve onların farklı sürümleri arasındaki bağımlılıktan kaynaklanan problemler ekleniyor. Bu şartlar Linux dağıtımcılarını bu program kodlarını CD’ye ekleme yoluna itiyor. Söz konusu seçimle paketlerin kurulum ve denetimini grafik arabirimli veri tabanları devralıyor. Bu paket araçları, o dağıtımcıların sunucularına bağlanarak yeni programları kurup güncellemelerini gerçekleştirebiliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir