Windows vs. Linux

Linux, Windows’un en başarılı işletim sistemi tacını elinden alma çabasında. En azından açık kaynak kodlu işletim sistemini destekleyen kullanıcıların planları bu yönde. Gates ve ekibi, sevimli penguen karşısında korku duymalı mı, yoksa Linux henüz ev kullanıcısı için yetkin bir alternatif olmaktan

Windows vs. Linux (Sayfa 4)

İllegal kitaplık içeren bir paket ne CD’de ne de web sayfası üzerinde yer alıyor. Bu nedenle ancak farklı bir kaynaktan indirilebilir. DeCSS kitaplıklı “Xine” oynatıcısı için gerekli paketin kurulumu paket çakışmaları yüzünden başarılı olmadı ve kurulu bazı oyunların çalışmasını da engelledi. Tek seçeneğimiz Mandrake’yi yeniden kurmaktı. İzlediğimiz diğer yol DVD desteğine sahip bir diğer ortam oynatıcısı olan MPlayer’ı kendi indirdiğimiz kaynak dosyalarından bir araya getirmek oldu. Bunu ilk seferinde başaramadık. Ana program,DVD denetimi ve şifrelemenin çözülmesi için çok sayıda kitaplık, media codec, fontlar ve grafik arayüz; ayrı kaynaklar halindeydi ve birleştirilmeleri gerekti. İşlem komut satırı üzerinden gerçekleştirildiğinden zaman alıyor. Sonuçta Linux altından DVD izlemeyi başardık. Yasal sınırları zorlamanın dışında, çözümün pratik olmayışı da dikkate alınması gereken noktalardan biri.

Linux’ta üç boyutlu oyunlara rastlamak güç

Bazıları Linux’u dünyanın en büyük metin tabanlı macera oyunu olmakla suçlayıp, aslında başka bir oyuna gerek yok dese de, grafik arayüz artık penguenin ayrılmaz bir parçası. Ancak sıralayabileceğimiz oyunların büyük bölümü, kart ve masaüstü oyunları ile Tetris ve Sokoban gibi klasiklerin yeni uyarlamaları. Bu oyunların Windows sürümleri de ücretsiz temin edilebiliyor. Daha fazla sistem kaynağına gerek duyan 3D destekli oyunlar konusunda Tux Racer’ın eski bir sürümü dışında pek alternatif yok. Linux için hazırlanan oyunun Windows sürümünü tuxracer.sourceforge. net adresinde bulabilirsiniz. Güncel sürüm artık ücretsiz değil, bu nedenle www.tuxracer.com adresinden sipariş edilmesi gerekiyor. Linux altındaki ticari oyunlar fazla seçenek sunmuyor. Birkaç istisna dışında yalnızca eski oyunların dönüştürülmüş sürümleri söz konusu. Sebep, güncel ürünlerin genellikle Microsoft Direct3D’si için geliştiriliyor olması. Linux ise 3D grafikler için yalnızca OpenGL kullanabiliyor.Windows oyunlarında grafik için OpenGL desteği kullanılacak olsa bile, yazılımın başka bölümlerinin yeniden programlanması gerekebiliyor. Sebeplerden biri, DirectX’in ses desteği gibi diğer özelliklerine de başvurulması. Bu nedenle çoğu oyuncu Windows oyunlarını WineX altında çalıştırma yoluna gidiyor.WineX,Wine’ın Windows API çağrılarını uygun Linux API’lerine dönüştüren bir genişlemesi, yani bir emülatör değil.WineX, DirectX engelini de aşabiliyor. Programın geliştirici sürümleri sourceforge.net/projects/ winex adresinde mevcut. Daha yüksek kullanım konforu için www.transgaming.com adresinden aylık 5 Amerikan Doları karşılığında abone olabilir ve yeni oyunlar için güncellenmiş paketleri elde edebilirsiniz. Ancak tüm Windows oyunlarının bu yolla Linux altında sorunsuz çalışacağı garanti edilmiyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir