Windows XP, 5 şirketten 1'inde...

Windows XP'den gelen yeni haberler, başta Microsoft olmak üzere herkesi şaşırtmaya devam ediyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP, 5 şirketten 1'inde...

Windows XP'nin iş yerlerindeki kullanım oranı, yeni bir rapora göre hala oldukça yüksek.

BetaNews'un Bitdefender'ın araştırmasını kaynak gösteren raporuna göre dünya çapında son üç aydır küçük ve orta boyutlu tüm şirketlerin neredeyse yüzde 19'u, Windows XP'yi aktif olarak kullanmaya devam ediyor. Rapor, bu şirketlerin çoğunun güvenlik açıkları konusuna hiç aldırış etmediğini gösteriyor.

Bitdefender'ın baş güvenlik stratejisti Catalin Cosoi, Windows XP'nin kullanılmaya devam edilmesinde Microsoft'un destek süresinin sonrasında yayınladığı güvenlik yamasının etkisinin olabileceğini söylüyor. Cosoi'ye göre kurumların bu duruma güvenmemesi, Windows XP'den yeni bir işletim sistemine geçişi mutlaka gerçekleştirmeleri gerekiyor.

5.000 küçük ve orta ölçekli şirket üzerinde gerçekleştirilen araştırma, yüzde 18.7'nin hala Windows XP'yi kullandığını ortaya çıkarmış. Büyük çoğunluğun kullandığı işletim sistemi ise yüzde 53.4 ile Windows 7 Professional (Windows 7 Professional'ın 2020'ye kadar destek süresi bulunuyor). Microsoft'un en yeni işletim sistemi Windows 8.1'i kullananların sayısı ise azınlıkta.

Bitdefender, Windows XP'yi destekleyen antivirüs firmaları arasında bulunuyor. Bu yüzden firma, raporuyla biraz da kendiyle çelişmiş gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Bence xp kullananlara kimse destek sağlamasın.

@20 Haz 2014 12:49 Tüm donanım yenileme masraflarımı karşılaşın, hemen değiştireyim.

@20 Haz 2014 19:15 Her bilgisayarın ömrü var.İllaki değişmeli.

Origin titanfall ücretsiz veriyormuş onunla ilgili bir haber yaparsanız iyi olur

xp ye bir iki......

ben kayıt defterine için yapılan kodla güncellemeleri almaya devam ediyorum ve norton 360 2014 kullanıyorum bir sorun yaşamadım çok şükür.

@20 Haz 2014 17:40 O yaptığın değişiklik yüzünden bilgisayarın POS makinesi güncelleştirmelerini alacak ve belki bozulacak

Guvenlik yamasi yuzunden birakmiyorlar haa hahaha komedi gibi aciklama yapmis adam yaa

Windows7 ve Windows8'in 100 bilgisayara sahip bir şirkete ne kadar elektrik faturası yükü getireceğinden haberiniz var mı? Kısaca yazılımdan, donanımdan, enerji sarfiyatından her yerden zarar! Ben Windows XP üzerinde 10 tane server çalıştırıyorum. Toplam ram tüketimi 1.20 GB. Çıplak Windows XP'nin ram tüketimi ise 90 MB! Bundan daha hafif bir işletim sistemi var mı? Tabii ki her yeni çıkan mal eskisinden daha iyidir ama yeni Windows'lar ne yazık ki şirketlerin maliyet faturalarını olumsuz yönde etkiler. Zaruri lokasyonlar hariç yeni Windows'ları şirketler için tavsiye etmiyorum. Ayrıca XP güvensizdir deniyor. Yok böyle birşey! Şirketlerin güvenliğini MS değil, şirketlerin IT uzmanları sağlar. MS sağlasaydı, bu kadar Antivirüs firması olmazdı. Ayrıca yeni Windows'lar son derece gelişmiş casusluk sistemleri ile donatılmıştır. Bu açıdan bakıldığında yeni Windows'lar ile güvenlik diye birşey söz konusu değildir. Bunları artık söylemeye gerek yok, artık bunlar herkes tarafından bilinen şeyler ama Türkiye için konuşuyorum: Her türlü bilginiz Amerikan İstihbaratı'nın yanısıra Türk İstihbaratı'nın eline oradan birilerinin eline geçer... <Cleverman>

xp forever be yaaa

xp kullanıyorum sorun yok virüs sokmadığınız sürece tabi.

@20 Haz 2014 20:53 2. işletim sistemi olarak Linux kur internete sadece linux ile gir (sorun sıfır)

Güvenlik kaygılarıyla kimse xp'yi bırakmaz herhalde. Ancak yeni çıkan yazılımlar XP'yi desteklemeyi terkettikçe ve kullanıcılar parayı bulup daha iyi bilgisayarlar edindikçe xp kullanımıda düşecektir. ama 3-4 yıl içinde tamamen öleceğini zannetmiyorum

Biri microsoft'a dur demedigi surece dunya bilgisayar coplugune donecek, 2020 yilinda Windows 7 isletim sistemi destegini bitirmek 100 binlerce yeni bilgisayar alimi demek, sonra 2030 da Windows 8 sonra 2040 da 9... Microsoft'un tukenmez sehvetini sonlandirabilecek bir guc yok mu? Apple'i hic sevmem ama adamlarin onurlu bir sekilde sistemlerine destek vermelerini hep takdir etmisimdir bu yuzden 2014'e geldigimiz halde hala Linux'a ciddi bir destek yok yani gonullu olarak bu daha ne kadar surebilir?

@21 Haz 2014 00:35 Sen korku filmi yazarı olmalıymışsın arkadaş

@ALPEREN3 arkadaş doğru söylüyor, dünyadaki elektronik çöplüğü sorunundan bir haber alay ediyorsun.....

Ms asla durdurulamaz artık bunu öğrenin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play