Windows XP, 8 Nisan'dan sonra da yamalanacak!

Windows XP'nin tamamen öleceği günden sonra, Microsoft emektar Windows'u yine de unutmayacak!

Windows XP, 8 Nisan'dan sonra da yamalanacak mı?

Windows XP'ye verilen resmi Microsoft desteği, 8 Nisan 2014'te bitecek. Böylece XP, yaklaşık 12 sene sonra yalnız kalmış olacak. Ancak aslında durum biraz farklı - Microsoft, Windows XP yamalarını dış dünyaya yayınlamasa da onun için yamalar geliştirmeye devam edecek.

Şirket "Özel Destek" adı altında sunacağı destek kapsamında sınırlı sayıda Windows XP'li bilgisayara güncellemeler sunmaya devam edecek. Bu özel destek, büyük şirketleri hedef alacak.

Bu özel hizmetin ücretleri, Microsoft tarafından açıklanmayacak - fiyatlar şirketlerle yapılacak görüşmeler sonucunda belirlenecek ve şirketten şirkete değişecek. Bazı analistler, bu plan altında 1 PC için sadece kritik yamaların maliyetinin ilk senede 200 dolar olacağını iddia ediyorlar. Eğer bu fiyatlar gerçekse, şirketlerin Windows 7 veya Windows 8'e geçmeleri çok daha karlı olabilir.

Microsoft'un sunacağı özel destek, şirketin Windows XP'yi öldürmekten vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Yine de Windows XP'yi destek süresinin sonrasında kullananların sayısı oldukça fazla olacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

eğer sistemler kötüyse 1 gb ddr ram ve dx 9 destekli gpu ve hard disk tahminen 150-200 tl yapar bu durumda yükseltmenin faydası ne acaba?

@31 Ağu 2013 11:15 belirtilen fiyat 200 dolar=400 tl. 400 tl ile rahat bir yükseltme yapılabilir. ayrıca 2. sene alınacak olan desteğin fiyatı da eklenirse w7/w8'e geçmek daha avantajlı olur.

@31 Ağu 2013 11:15 Windows 7 Starter kurtarır hocam bu dediğiniz sistemi.

@31 Ağu 2013 11:15 xubuntudan windows xp çalıştırabilir mesela :D

@31 Ağu 2013 12:24 Windows 7 starter dediğin; printscreen ve duvar kağıdı özellikleri çıkarılmış bir windows 7`den başka birşey değil yani sistemi yine kasıyor! sırf fanatiklik yapacaksınız diye insanlara zarar veren zaman kaybı yaşatacak önerilerde bulunmamanızı rica ediyorum

Ve microsoft tükürdüğünü yalar :D

@31 Ağu 2013 11:38 haberi dikkatli okursan şirketler xp de kalırsa Microsoft un daha fazla para kazanacağını anlarsın :)

Zaten hala xp kullanan güncelleme de almaz. Özellikle de korsan kullanan ev kullanıcıları hiç güncelleme yapmıyor bile. Alışmışlar xp ye öyle gidiyorlar.

yapacak birsey yok. sistemi kaldirmayanlar yeni sistem alana kadat xpye devam edecek. ayni w95 kullanmanin bir anlami olmadigi gibi xp kullanmanin da bir manasi kalmayacak.

@31 Ağu 2013 11:47 değiştir kardeş sende. bunca sene ne yaptın? çalışıyorsan alabilirsin yada donanım değişikliği yapabilirsin en azından. teknoloji gelişiyor. son yöntem ise linux dağıtımları kur bedava kullan bu kadar basit.

xp kullanıyoruz mecburen makinamızın özellikleri iyi değil ve benim gibi birsürü makinası iyi olmayan insan var.

@31 Ağu 2013 11:57 pintilik yapıp ağlayacağına git çalış yenisini al....

@31 Ağu 2013 11:57 Linux kullanabilirsin zaten eğer makinan iyi değilse. İyi olmadığı için zaten oyun fln uğraşmayacaksın hem hızlı güvenilir .

@31 Ağu 2013 17:33 kardeşim herkez senin gibi zengin değil ha dyince yeni bilgisayar alınmıyor

Pazarlama stratejisi. Amaç W7'e veya W8'e geçirtmek. W8'e alışamamışlarsa W7'e geçebilirler ki çoğu kamu ve özel kurumlar W7'e çoktan geçti.

@31 Ağu 2013 12:54 Newyork ta yaşıyorsun herhalde :D Bizim Burda Yine Windows XP Merak Ediyorum Windows7 Veya Windwos8 e Geçişin Olduğu Gün Kamuyu Nasıl Bir Gün Bekliyor :D

zekasız gerzeklikte son nokta ===> ikspi.....

Evdeki (Ubuntu, Mint ve Chakra Linux ta kasan) 1gb ram li eski bilgisayara Win7 Starter kurdum ve derinlemesine bir temizlik yapıp işime yaramayan Windows hizmetlerini falan devre dışı bıraktım. Şu an ram kullanımı boşta 350~400mb civarı ve kuralı 6 ay oldu hala yavaşlama yok. Çoğu kişi bunun farkında değil ama Starter, Xp nin güncellenmiş versiyonu gibi bir şey.

@31 Ağu 2013 17:32 bulaşıkları da yıkıyor mu bu windows 7 starter!? böyle yazdım çünkü sizin iddianız benim yazdığın bir gömlek altı sadece! windows 7 starer dediğiniz; masaüstü printscreen aero özelliğinin traşlanmış halinden başka birşey değil ve haliyle yine kasıyor! hele ki ekran kartı bozulupta anakartın onboard ekran kartına kalınca windows 7`nin nasıl bir sistem canavarı olduğunu, çocuk taburesine oturmaya çalışan 1 tonluk şişman adam olduğunu; işte o zaman çok iyi anlıyorsun! 4gb rami çift çekirdekli 3ghz işlemcili crysis 2 oynanabilen sistemde onboard ekrankartına kaldım diye youtube`u 720p çözünürlülükte bile takılıyor, aero görünümünü kapattığım halde internet tarayıcıda 2. sekmeyi açtırmıyor! millete yanlış bilgilendirme yapıyorsun küfür yemekten de mi korkmazsın ey microsoft`un cebini şişirtme timi!

Diyorsunuzda iyi değil bilgisayarlar iyi değilse illa windows kullanmak zorunda değilsiniz Linux sürümleri 10 yıl öncesinin pc'sinde bile çok hızlı çalışabiliyor

@31 Ağu 2013 18:18 Ya yapma bunu işte hiçbir Linux'un Windows kadar hızlı çalışabildiğini görmedim.

@31 Ağu 2013 19:34 sen linux görmemişin puppy linux denedinmi ? benim 15 senelik bilgisayarımda hem puppy linux hem debian hemde pardus jet uçagı gibi çalışıyordu, windows ise ölü salyangoz gibiydi.. linuxu karalamak kolay onlar ücretsiz çünkü ! bilip bilmeden ahkam kesme !

bazı arkadaşlar burda ahkam keser gibi yorumlarda bulunuyorlar cahilce maalesef. bir firmada 100lerce pcleri xp den farklı işletim sistemine geçirmenin maliyetini biliyorlarmı hem yazılım hemde donanım olarak ne kadar zorluklarını.

Beyler Eski Makinası Olanlar İçin 2Yol Var Windows XP Ye Devam Etmek Veya Linux Ha Biraz İyi Derseniz Windows7 Starter Kurun

İnşallah O Şirketler Bunu Kabul Ederde Microsoft İkinci Hatayı Yapmış Olur :D Daha Önce Minibook lardaki Hatayı Tekrarlar :D

gerek yok xp bitti

BAZILARI FBI VEYA CİA' BENZERİ KURULUŞ VE KRUMLARLA BAZI ELÇİLİKLERDE ÖNEMSİZ İŞLERDE HEP SAĞLAM/STABLE DENEN YAZILIMLAR KULLANILIR. BİR ARA ABD ANKARA ELÇİLİĞİNDE GEÇEN YÜZYILIN SONLARINDA DİYE BİR TARİH VEREYİM ÇOK SAYIDA WINDOWS 3.21 KULLANIYORDU. O ZAMAN TÜRKİYE'NİN SAYGIDEĞER KURULUŞLARINDA MİLLET WINDOWS 9.X/2000 VE XP KULLANIYORDU. WINDOWS'UN XP SONRASI ÇALIŞMALARI HENÜZ BAŞLAMAMIŞTI: VISTA VE WIN 7 DAHA HENÜZ HAYALDİ. BİZ ABD ANKARA ELÇİLİĞİNDEN DIŞARIYA ATILAN ÇOK SAYIDA WIN 3.21 DISKETTE BULMUŞTUK. DISKET DÖNEMİ HENÜZ KAPANMAK, FLASH BELLEKLER VE CD YAZMAK HENÜZ NETAMETLİ BİR İŞTİ. HENÜZ İNCE CD; HATTA DVD'LER PAHALI VE HAYALDİ. BLUERAY İSE LABARATUVARLARDA BİLE HAYALDİ. BU GÜN ABD SİLAHLI KUVVETLERİ SUNUCU OLARAK MAC'LEİ KULLANIR. BU GÜNEY KORE'NİN VE JAPONLARIN AÇIK KAYNAK KODLU AMA SADECE KENDİ ÜRETİMLERİ OLAN YAZILIMLARIN LINUX VE UNIX SUNUCULAR KULLANILMASI DEMEKTİR. BU BUNDA ŞANSLI DEĞİLİZ. SADECE YENİ MILENYUMUN BAŞINDA TSK DENİZ KUVVETLERİNDE LINUX VE TÜREVİ DAĞITIMLAR KULLANILMAKTAYDI. BU DA TSK İÇİN, SATIN ALDIĞI KAYNAK KODLARIN BİLİNMEMESİ VE BAŞKA GÜÇLER (GİZLİ SERVİS VE BAŞKA KUVVETLERİN TSK'YI NASIL TAKİP ETTİĞİNİ BİLMEMEK DEMEKTİ). BUNA BENZER BİR OLAY 1974 KIBRIS MÜDAHALESİNDE YAŞANMIŞTI: İNGİLİZLER ADAYA ÇIKARMA YAPAN TÜM KUVVETLERİN SİNYAL VE ŞİFRELERİNİ KIRMIŞTI. BİZ ABD, İNGİLTERE VE YUNANİSTAN'A RAĞMEN BU GÜN ADADA KALMAYI BAŞARAN TEK KUVVETİZ. ADADA İKİ İNGİLİZ ÜSSÜ VARDIR: KIBRISLI TÜRK MÜLTECİLER ONLARI ÇOK YAKINDAN TANIRLAR. İKİSİ DE DENİZ VE HAVA ÜSSÜDÜR. ABD GEÇİKKALE'DEN YARARLANMAK İÇİN YILLAR ÖNCE EPEYCE BASKI YAPTIĞI, O ZAMANKİ "ÖZGÜR" BASIN TARAFINDAN ÇOK YAKINDAN HALKI AYDINLATMIŞTIR. BİR DE BAZILARI, YAPILAN ÇOK PROGRAMIN LINUX VE UNIX YAZILIMLARI ALTINDA ÜRETİLİP WINDOWS TABANINDA KULLANILDIĞINI BİLMEMEKTEDİR. BAZI KODLAR LINUX VEYA UNIX TABANLARINDA YAZILIP WINDOWS SÜRÜMLERİNDE KULLANILIR. YAZILIM ŞİRKETLERİNİN TÜM İŞİ YENİ SÜRÜMLERİ ÜRETİP, YENİ DONANIMLARIN SATILMASINI SAĞLAMAKTIR.

XP genel desteği kesip paralı özel destek vermek MS çatısı altında 1 kişinin aklına gelir BALLMER:))) adam'da ki vizyon bu ne koparsak kar,

Arsıvıme orjın xp imajlarını coktan gomdum bıle, malum xpye olan rabet hala bıtmedı bı 10 yıl daha zırveden ınmez dıe dusunuyorum. Yanlısım varsa duzeltın xp severler yada sevmeyenler :)

Biriside haberi anlamadan microsoft tukurdugunu yalar yazmiş. :D

@01 Eyl 2013 11:12 microsoft belirttiği tarihte desteği keseceğini ve bu desteği uzatmayacağını kesin olarak açıklamıştı hatta şirketleri windows 7-8`e yönlendirmek için yoğun çaba sarf etti, şimdi ise önceki söylediğinin tam tersini söyleyerek bu desteği uzattığını söylüyor. dilimizi bilenlerin çok iyi bildiği üzere "türürdüğünü yalamak" deyimi böyle eylemler için türetilmiştir!

windows 7-8 fanlarından şimdide windows xp`den koparmak için yeni bir taktik olarak; windows 7 starter`a yönlendirme çabaları başladı, insanları zarar vermek ve boş yere uğraştırma uğruna! [nedense! (hani kraldan çok kralcılar vardır ya buda öyle, microsoft`a sistemim windows 7-8`e yetmiyor desek; destek süresi bitimine kadar windows xp kullanabilirsiniz ondan sonra işletim sisteminizi güncelemelisiniz der, ama bunlar yok windows 7 starter`a geç diye millete boş yere uğraştırıyorlar)] windows 7 starer dediğiniz; masaüstü printscreen aero özelliğinin traşlanmış halinden başka birşey değil ve haliyle yine kasıyor! hele ki ekran kartı bozulupta anakartın onboard ekran kartına kalınca windows 7`nin nasıl bir sistem canavarı olduğunu, çocuk taburesine oturmaya çalışan 1 tonluk şişman adam olduğunu; işte o zaman çok iyi anlıyorsunuz! 4gb ddr3 ramli çift çekirdekli 3ghz işlemcili crysis 2 oynanabilen sistemde onboard ekrankartına kaldım diye youtube`ta 720p çözünürlülükte bile takılıyor, aero görünümünü kapattığım halde internet tarayıcıda 2. sekmeyi açtığımda çok kötü kasıyor! millete yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz küfür yemektenden mi korkmazsınız!? windows xp kullanmamızın sadece donanımla ilgisi yok microsoft windows xp sonrası hiçbir yenilik getiremediği halde yeni işletim sistemleri saçma derecede kastığı gibi var olan özellikleride bozarak veya kaldırarak yüzüne gözüne bulaştı ama bir aero`ya bakarak windows xp`yi yerden yere vurup windows 7 öven, sol alta göz önünde bulunup tek tıkta yapılan işi pratik ve yenilikçi olmadığı (!) iddiasıyla kötüleyip sağda menüde aratıp 3 tıkta iş yaptırmayı yenilikçi pratik oladuğu iddiasıyla (!) öven şahsiyete ne kadar anlatsak anlatalım yine anlamayacaktır çünkü "ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır HZ MEVLANA".

@01 Eyl 2013 15:29 Özet geç :D

caydırmak için yapıyor.

piyasada yaygın olan netbooklarda mecburen kullanacaz xp, 7 yükleyince makina mesaiye kalmış fabrika işçisi gibi isteksiz çalışıyor :)

amma çok MS kölesi varmış Windows kullanmaya mecbur musunuz? hayır... alternatif arayana LinuXMint 15 Mate var...

@grezimonk Linux varda Program yok olanların bir çoğu aynı kaliteyi vermiyor

bir tarafta en fazla kullanıcı sayısı bulunan 12 senelik işletim sistemini öldürmeye çalışan Microsoft. Diğer tarafta ne olur linux kullanın diye yerlerde debelenen, ömrünü tüketen, üzerindeki t-shirt'e bile linux kullanmaktan çok memnunum yazdıranlar. Microsoft xp'yi öldürünce leşten bizede bir pay düşüncesi taşıyan linuxçular. Yahu kardeşim linux zaten windows'un sunduğu imkanları taşısaydı siz kullanmayın çok kötü deseniz bile insanlar linux kullanırlardı. KENDİNİZİ NİYE TELEF EDİYORSUNUZ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM

Bu haberi Microsoft teyit etmemektedir...

bitti artık şu xp ya neyin peşindesiniz anlamıyorumki

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play